Készült: 2024.05.11.11:37:27 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

226. ülésnap (2009.10.05.), 4. felszólalás
Felszólaló Dr. Varga László (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 2:31


Felszólalások:  Előző  4  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. VARGA LÁSZLÓ (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Miniszter Úr! Tisztelt Ház! Örömmel láttuk, hogy Írország polgárai október 2-án kifejezett döntésükkel azon meggyőződésüknek adtak hangot, hogy a Lisszaboni Szerződés mind Írország, mind pedig az Unió egésze számára alapvető jelentőségű. Bízunk abban, hogy az ír választópolgárok döntése lökést ad a ratifikációs folyamatnak, és így a szerződés mielőbb hatályba léphet.

Magyarország elkötelezett amellett, hogy az Unió lezárja az intézményi reformokat, és a jelen kor kihívásainak kezelésére fordítsa valamennyi energiáját. A magyar kormány az Unió reformtörekvéseiben kezdetektől fogva aktív szerepet játszott. Az alkotmányszerződést a Magyar Országgyűlés 2004-ben, 25 tagállam közül másodikként fogadta el, mint ahogy azt a miniszter úr is elmondta, és 2007. december 17-én elsőként ratifikálta a Lisszaboni Szerződést.

Hadd idézzek fel a szerződésből néhány olyan elemet, amely a kisebbségi jogok tiszteletben tartásával kapcsolatos, ezért nagyon fontos eleme a baloldali gondolkodásnak.

(13.10)

Az alapvető jogokat uniós szinten rögzítő alapjogi charta, ha nem is képezi a Lisszaboni Szerződés részét, amennyiben a szerződés hatályba lép, a charta is kötelező erővel fog bírni. A charta összefoglalja és megerősíti azokat az alapvető jogokat, melyeket a magyar alkotmány is elismer; az egyenlőség elve és a megkülönböztetés tilalma, a munkavállaláshoz való jog, a tisztességes és igazságos munkafeltételekhez való jog, a kollektív tárgyaláshoz való jog révén a szakszervezeti jog, a munkavállalók védelme, a szociális biztonsághoz való jog deklarálása mind-mind eleme ennek a kisebbségi chartának.

Az uniós polgárok részvételi jogának szélesedéséről is kell beszélnem, amely nem csupán egy közvetett jog számukra, hanem van közvetlen formája is ennek. Eddig is volt már a petíció mint lehetőség, de a Lisszaboni Szerződés új eleme, hogy egymillió aláírás összegyűjtésével lehetőség van európai népi kezdeményezést tenni. Ilyen népi kezdeményezés volt az európai parlamenti kampányban az európai ifjú szocialisták részéről az Erasmus-program kibővítése mint javaslat, ehhez csatlakozott a Szocialista Párt ifjúsági szervezete, a Societas is. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) Nagyon remélem, hogy ha minden tagállam ratifikálja a Lisszaboni Szerződést, ez lesz az első olyan népi kezdeményezés, amelyet a Bizottság és az Európai Parlament megtárgyalhat.

Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps az MSZP padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  4  Következő    Ülésnap adatai