Készült: 2024.09.21.16:02:48 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

168. ülésnap (2020.11.18.), 202. felszólalás
Felszólaló Dr. Varga László (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 10:31


Felszólalások:  Előző  202  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. VARGA LÁSZLÓ (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Nagyon sok minden elhangzott már itt a vitában, és nagyon sok érv látott napvilágot már az elmúlt napokban is; hát, nagyon távol vannak az álláspontok. Elhangzott ellenzéki részről nagyon helyesen, hogy egyébként pont aznap éjszaka, éjfél előtt pár perccel volt a legfontosabb ezt a jogszabályt benyújtani, amelyik napon egyébként az ellenzéki frakciók támogatásával az Országgyűlés 90 nappal meghosszabbította a veszélyhelyzetet. Azt gondolom, mindenki érezte azt, hogy egy olyan helyzetben van az ország egy járvány kellős közepén, ahol az egészségügy nagyon nehéz helyzetben van, ahol a társadalmi és a gazdasági válság egyre mélyebb, magyar családok százezrei kerülnek nagyon nehéz szituációba. Na, önöknek ezen a napon éjszaka ez volt a legfontosabb!

És lehet erre azt mondani, hogy éltek tulajdonképpen jogukkal, és az Országgyűlés működik, és menjen minden tovább, ahogy kell. Én ezt értem, és azt is, hogy határidők vannak, de az az igazság, hogy egy jogszabálytípust egészen biztosan nem lehet az ellenzékkel való előzetes egyeztetés nélkül elfogadni: ez a választásokkal kapcsolatos jogszabályok köre. Ez egy nagyon világos elv, hiszen a politikai küzdelem alapvető terepét, szabályait határozza meg. Az ilyen típusú jogszabályok egyoldalú módosítása nyilván diktatúrákban elfogadható, normális, demokratikus működésben pedig nem, de ennek a hiányosságait érzékeljük egyre jobban az elmúlt években.

Tehát azt szeretném önöknek mondani, hogy nemcsak a veszélyhelyzetre tekintettel elfogadhatatlan ez a történet, amit önök csinálnak, hanem általános jogszokások, a politikai fair play tekintetében is, a demokratikus működés alapvető normái tekintetében is elfogadhatatlan. Úgyhogy önmagában ez a javaslat elutasítását eredményezi frakciónk részéről.

Ugyanakkor az elmúlt hetekben nagyon sok mindent megtanulhattunk itt ellenzéki képviselőtársaimmal. Szakbizottságokban és végül is a Törvényalkotási bizottságban is a korábbi országgyűlési működés szerint egészen biztosan túlterjeszkedőnek mondható javaslatok érkeztek be. Tudom, hogy most már ez máshogy megy, tulajdonképpen, amiről a többség azt gondolja, hogy nem az, az nem az. Értjük. Értjük, de mégiscsak arról van szó, hogy egyre-másra kerülnek olyan javaslatok elő  ha végül a TAB-on, ha előtte még a szakbizottságban , amelyek teljesen más területét szabályozzák az életnek, a konkrét jogszabályok meg nem nyitott részeit, és sorolhatnám.

A jövő héten, kedden Igazságügyi bizottság van, csütörtökön meg  itt van, ugye, elnök úr  várhatóan Törvényalkotási bizottság van a magunk menetrendje szerint. (Hende Csaba bólint.) Azért jó lenne, ha hallanánk arról valamit, hogy tudnake arra garanciát vállalni, hogy ettől a szabályozástól alapvetően eltérő módosítások nem jönnek be. Nem jönnek be a választási szabályok egészen más körét, adott esetben a választókörzetek határait szabályozó, módosító javaslatok? Nem tudom, hogy ezt milyen értelemben vitatták itt ki maguk között, én nem lennék meglepődve, ha ez történne a jövő héten. Szeretném mondani, hogy csak erősíteni fogja az ellenzéki képviselők részéről az elutasítást és a magyar társadalom részéről is az elutasítást, ha ilyenekre sor kerül.

Nemcsak miattunk fontos szerintem az, hogy egy ilyen jogszabályt az ellenzékkel közösen terjesszenek adott esetben a kormánypártok az Országgyűlés elé, a társadalom miatt is fontos, hogy az ellenzéki szavazók és a kormánypárti szavazók is higgyenek abban, mélyen hihessenek abban, hogy demokratikus és megfelelő körülmények között lebonyolítható választások lesznek 2022-ben ebben az országban. Mert ma ez a hit okkal-joggal ellenzéki szavazók millióiban remeg meg attól, amit látnak a hétköznapokban a kormánypártok részéről a kampányok során, akár időközi választások során  de itt elhangzott sok minden  és az önök gyakorlati praxisa során.

Úgy hozzák be ezt a javaslatot, hogy egyébként a korábban felvetett problémák egy jelentős részét egyáltalán nem orvosolják, például a kampányolás szabályai kapcsán, egyébként meg, ami bejön, az főszabály szerint az önök részére kedvező. És én nagyon díjazom, például a szavazólap lefényképezése kapcsán ezt a hihetetlen gyorsaságot, ami a kormánypárti képviselők retorikájából előjött. Számtalan ügyet tudok mondani, például a rokkantnyugdíjasok ügyét, amikor egy mulasztásos törvénysértés ekkora problémát önöknek nem okozott. Tehát ebben a jogszabályban technikai jellegű dolgok vannak, meg olyanok, amik a Fidesznek jók, olyan módosítások.

Sajnos a vidék Magyarországán élve, Borsod-Abaúj-Zemplén megyeiként azt tudom mondani önöknek, hogy én értem, hogy miért fontos önöknek, hogy le lehessen fényképezni a szavazólapot magáncélra. Én értem, és tudom, hogy mi van mögötte, és azt gondolom, hogy ebben a tekintetben a gyorsaság igenis kérdéseket vet föl, és tudjuk, hogy mi következik belőle.

Azt gondolom, hogy az átjelentkezési kérelmekkel kapcsolatban az, hogy a határidő jóval a választás előttre kerül, a negyedik nap helyett a kilencedik napra, nyilván ez is egyfajta átrendeződés és korlát is lehet, de legalábbis vitatkozni lehetett volna róla, ha van egy ellenzékkel kapcsolatos egyeztetés előzőleg, nem pedig diktátumként érkezik meg a javaslatcsomag.

A levélszavazatokról is sokan beszéltek előttem. Enyhítik az érvényesség kritériumait. Nagyon világos, az eddigi két országgyűlési választáson a levélszavazatok a kormánypártoknak kedveztek. Ennek nagyon sokféle oka van. De az is nagyon világos, hogy van egy olyan, szintén több százezres szavazócsoport magyar honfitársaink között, akik külföldön kénytelenek élni, de magyarországi lakcímmel rendelkeznek. Ezek azok az emberek, akik túlnyomórészben az elmúlt tíz évben  túlnyomórészt az önök gazdaságpolitikája és társadalompolitikája miatt  külföldön lettek kénytelenek munkát vállalni. Nagyon sok ilyen esetről tudok beszámolni Borsod megyéből és egyébként Miskolcról is. Rengeteg ilyen szétszakított család van, ahol bizony a család egyik tagja, adott esetben a családfenntartók közül valaki kénytelen külföldön munkát vállalni. Na, nekik nem lesz könnyebb ezek után sem a szavazás.

(16.40)

Nem szavazhatnak levélben, pedig számtalanszor javasoltuk ezt mi is itt az Országgyűlésben. Bármikor, amikor hoztak be ilyen javaslatot, nyújtottunk be módosítót, nyújtottunk be önálló indítványt is annak érdekében, hogy ezt a kérdést megoldjuk.

Magyar állampolgár és magyar állampolgár között ebben a kérdésben ne legyen  ne legyen!  különbség! Álláspontom szerint egy nagyon fontos kérdés volna ennek a megoldása, és a nyugati világ számtalan pontján megfelelő demokratikus garanciákkal számtalan példát találnak ennek a kérdésnek a kezelésére.

De önök tíz éve nem akarják kezelni ezt a kérdést, egyébként meg azt a kérdést villámgyorsan kezelik, hogy magáncélra le lehessen fényképezni a szavazólapot; mert az jó önöknek. Az meg, ha ez a több százezer ember könnyebben tudna dönteni arról, hogy elégedette az önök munkájával, az meg nem jó önöknek. Erre hivatkozok akkor, amikor azt mondom, hogy ez egy igencsak felemás, diszkriminatív és kifejezetten az önök érdekét szolgáló javaslat.

Azt javaslom önöknek, hogy ezt vonják vissza. Semmiben nem kapcsolódik ez a veszélyhelyzethez, és ha a választási szabályokat módosítani szeretnék  mi szeretnénk, tehát azt szeretném mondani, hogy szerintünk is nagyon sok mindent kell módosítani, de az NVI szerint is sok mindent kellene módosítani, ugye. Pálffy Ilona egyébként erről nyilatkozott is a távozása bejelentése előtt; szerintem akkor erről legyen egy konkrét megbeszélés, legyen világos egyeztetés. Nulladik pontként, én azt mondom, hogy ez az egyetlen olyan dolog, amit az ellenzékkel való egyeztetés nélkül sehol a világon, csak diktatúrákban hoznak be az Országgyűlés elé; mert ez bizony, a politikai küzdelem, a választási szabályok, a nemes verseny és a demokratikus minimumok alapja kell hogy legyen. És az ellenzéki szavazónak is, meg a kormánypárti szavazónak is bíznia kell abban, hogy ez a verseny demokratikus és jogszabályszerű.

Úgyhogy a mélyebbjére nem is mennék a javaslatnak, mert az összes technikai: az, hogy hány jelöltet kell állítani az országos listához, meg minden, önök ezt egy boszorkánykonyhában kifőzték, végigbeszélték, kitalálták anélkül, hogy bárkivel a sajátjaikon kívül egyeztetettek volna. Ez elfogadhatatlan. Vonják vissza a javaslatot! Köszönöm, elnök úr.




Felszólalások:  Előző  202  Következő    Ülésnap adatai