Készült: 2024.09.22.09:28:29 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

76. ülésnap (2015.05.27.),  156-157. felszólalás
Felszólalás oka Napirend utáni felszólalások
Felszólalás ideje 5:44


Felszólalások:   154-155   156-157   158-159      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Szintén napirend utáni felszólalásra jelentkezett Witzmann Mihály képviselő úr, a Fidesz részéről: „Egészségügyi helyzetkép” címmel.

Öné a szó, képviselő úr.

WITZMANN MIHÁLY (Fidesz): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Mi, emberek gyakran hajlamosak vagyunk arra, hogy az egészségügyről alkotott véleménynyilvánításoksorán leginkább a hiányosságokról, a problémákrólvagy éppen a bosszantó saját tapasztalatokról beszéljünk.

Azt is hihetnénk, hogy ez csak Magyarországon van így, azonban egy internetes felmérés szerint az USA-tól a fejlett gazdasággal rendelkező európai országokon át a fejletlenebb államokig egyaránt megfigyelhető az, hogy az állampolgárok hasonló módon szkeptikusan tekintenek az államilag finanszírozott egészségügyre. Nyilván ez nem lehet véletlen. A meglehetősen szigorú társadalmi értékelés talán annak is köszönhető, hogy mindannyian egyre jobb és magasabb minőségű szolgáltatásokat szeretnénk, különösen akkor, ha a saját egészségünkről van szó. Nos, ez is érthető, mert a legnagyobb kincsünk valóban az egészség.

Pontosan ezért is szeretném konkrét példákkal igazolni, hogy a problémák ellenére az utóbbi években egyértelmű előrelépések történtek az egészségügy területén Magyarországon. A javuló tendenciák érzékeltetéséhez azonban vissza kell mennünk időben a 2o10 előtti időszakra, már csak azért is, mert ahogy a gazdaságban, az oktatásban, a családok, a vállalkozások és az önkormányzatok esetében is, úgy az egészségügyben sem örökölt irigylésre méltó állapotokat a polgári kormány 2010-ben. A szocialista kormányok időszakát ugyanis a kíméletlen megszorítások, a sorozatos intézménybezárások, a sikertelen kórház-privatizációk, a tömeges elbocsátások, a felgyorsuló orvoselvándorlás és az ágazat teljes eladósodása jellemezte.

Ezzel szemben az utóbbi években jelentős előrelépések történtek az intézmények fenntartásában, működtetésében, az infrastrukturális fejlesztések és az egészségügyi bérek alakulásában egyaránt. Ha csak Somogy megye, illetőleg a Somogy 4. választókerület egészségügyi fejlesztéseit vizsgáljuk, akkor egyértelműen látható, hogy eddig összességében több tíz milliárd forintos értékben valósultak meg fejlesztések, illetőleg fejeződnek be hamarosan a térségben.

Siófoki képviselőként ezúton szeretném megragadni az alkalmat, hogy a választókerületemben végbement vagy a megvalósulás küszöbén álló, örömteli fejlesztésekről tájékoztassam a tisztelt Országgyűlést és egyúttal a választópolgárokat is.

Legyen szabad rögtön azzal a több mint hárommilliárd forintos beruházással kezdenem, amelynek fizikai kivitelezése 2o12-ben indult el, s keretében a Siófoki Kórház egy régóta várt, jelentős megújuláson eshet át. A beruházás során megvalósul az egykapus betegfogadási rendszer, egyszerűbbé, gyorsabbá válik a kivizsgálás és az ellátás, kialakításra kerül egy 1154 négyzetméteres sürgősségi osztály, központi műtő és sterilizáló egyaránt. Létrejön egy hatékonyabb működésre alkalmas, komplex ellátási tömb, és egy helikopter-leszállópálya létesítése is megtörténik. Az eszközbeszerzések révén pedig új képalkotó diagnosztikai berendezésekkel, műtéti eszközökkel gyarapodik a kórház műszerparkja.

A hárommilliárdos nagyprojekt mellett örömmel említhetem a gyermekambulancia megújulását is, amellyel nem csupán egy egészségügyi fejlesztés jött létre, hanem a jövő nemzedéke, a gyermekek érdekében történő beruházás valósult meg.

A tavalyi évben került sor a kórház fizioterápiás részlegének korszerűsítésére is, amelynek köszönhetően már akár napi száz beteget is képes ellátni az osztály.

Örömmel mondhatom, hogy az Új Széchenyi-terv környezet és energia operatív programja révén 150 millió forintos támogatásból a kórház 806 darab napelem beszerzését és telepítését valósíthatta meg. A beruházás várhatóan több mint 7,1 millió forint/év kiadáscsökkenést jelent majd az intézménynek, az így előállított energia pedig a kórház villamos­energia-szükségletének 17 százalékát biztosítja majd. A projekt eredményeként mintegy 164 tonna mennyiségben csökken a kórház szén-dioxid-kibocsátása.

A kórházberuházások mellett kiemelendő, hogy Somogyban az elmúlt években a járóbeteg-ellátó központok építésére, illetve korszerűsítésére több milliárd forint került felhasználásra. Így nyílt lehetőség választókörzetemben többek között a tabi járóbeteg-szakellátó központ fejlesztésére összességében egymilliárd forint értékben.

Sokat hangoztatott vélemény ‑ az előbb is hallhattuk ‑ az is, hogy az egészségügy átszervezése során az első lépcsőfokot, az alapellátást, vagyis a háziorvosi szintet kell megerősíteni, hiszen ezen keresztül lép be a beteg az egészségügyi ellátórendszerbe. A múlt hónapban kihirdetett pályázati eredmények ismeretében már azt is elmondhatom, hogy az alapellátás fejlesztése tekintetében is sikerült előrelépnünk. Választókerületemben 12 település ‑ köztük Siófok, Tab, Balatonföldvár, Zamárdi és Igal városok, továbbá Ádánd, Andocs, Balatonszárszó, Baté, Magyaratád, Mernye és Taszár községek ‑ összesen több mint 443 millió forintnyi támogatáshoz jutott.

Ha azonban egészségügyről beszélünk, akkor a mentőszolgálat helyzetét sem hagyhatjuk figyelmen kívül. A mentőállomás-korszerűsítési program révén országosan 22 új állomás megépítésére és 60 épület felújítására nyílik lehetőség. Somogyban három új mentőállomás építése van folyamatban, amely választókerületemet Igal város esetében érinti. Jelentős előrelépés továbbá az erősen leromlott állapotú siófoki mentőállomás felújítása is. A korábbi évekhez képest az is pozitív változás, hogy míg 2008 és 2010 között egyetlen új mentőautó beszerzésére sem került sor, ezzel szemben 2010-ben 120 darab új, modern gépjármű vásárlása történt meg, és jelenleg is folyamatban van további 2oo darab mentőautó beszerzése.

Tisztelt Képviselőtársaim! Jól tudjuk, hogy egy jól működő, hatékony egészségügyhöz az infrastrukturális beruházások mellett szükség van az egészségügyi dolgozók bérének megnyugtató rendezésére is. Ennek érdekében már eddig is történtek intézkedések ‑ béremelések, orvosösztöndíj-programok, s a többi ‑, és jól látható, hogy az egészségügyi dolgozók bérének további emelése a 2016-os költségvetésben is szerepel. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.)

Bízom benne, hogy a közelmúltban tapasztalt pozitív tendenciák a kormány szándékának megfelelően a jövőben is folytatódhatnak, hiszen az egészségügy további fejlesztése és magas színvonalú működtetése mindannyiunk közös érdeke. Elnézést kérek az időtúllépésért.




Felszólalások:   154-155   156-157   158-159      Ülésnap adatai