Készült: 2024.09.19.11:07:40 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

74. ülésnap (1999.06.01.), 183. felszólalás
Felszólaló Dr. Lentner Csaba (MIÉP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:51


Felszólalások:  Előző  183  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. LENTNER CSABA (MIÉP): Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! Az Állami Vagyonügynökség 1992-ben adta el a Kecskeméti Konzervgyárat az amerikai Heinz és az angol Hillsdown multinacionális vállalatok által létrehozott élelmiszer-ipari konzorciumnak. Az évi 80 ezer tonna konzervet gyártó kecskeméti vállalat 1991. év végi auditált vagyonértéke 13 millió dollár volt. A privatizációt követően, '96-ban az amerikai tulajdonos a brit cég tulajdonrészét kivásárolta, így a Kecskeméti Konzervgyár részvényeinek a 96 százalékát birtokolja.

Az amerikai tulajdonos a privatizáció után alig hat évvel azonban már a gyár bezárására készül. Az elmúlt években már közel ezer embert bocsátottak el, most pedig a még megmaradt 450 dolgozó is rövidesen az utcára kerül. A zöldségfeldolgozást már be is fejezték a gyárban.

A konzervgyár jelentős mértékben orosz piacra is szállított, ugyanakkor a privatizáció idején a külföldiek által meghirdetett üzleti stratégia az volt, hogy a nyugat-európai, észak-amerikai, dél-afrikai piacot is fejlesztik. Ezek tükrében most nem lehet hivatkozási alap a gyár bezárására az orosz piacon érvényesülő, egyébként már évtizedek óta tapasztalható válság.

A Kecskeméti Konzervgyár által belföldi piacon, elfogadható áron forgalmazott bébiételek kiesésével a lakosság számára csak a Heinz cég külföldi gyáraiban termelt drágább termékek maradnak, mint ahogy a kecskeméti gyár külföldi piacait is a nemzetközi élelmiszergyártók veszik át. A külföldi privatizőr az egykori magyar versenytársának a piacait vette meg mind belföldön, mind pedig külföldön.

A konzervgyár bezárása a Duna-Tisza közének mezőgazdasági termelőit is válságos helyzetbe hozza. A kajszibarack-, zöldség-, gyümölcs-, paradicsom-, uborkatermelők most már közvetlenül az anyagi ellehetetlenülés állapotába kerülnek. Több tízezer mezőgazdasági termelő helyzete válik válságossá a térségben rövid időn belül, mert a termékeiket felvásárló gyár beszünteti a felvásárlást és a feldolgozást.

A kialakult helyzetben a kormány részéről megválaszolandó, hogy mi lesz a Kecskeméti Konzervgyár munkásaival, mi lesz a Duna-Tisza közén élő, évszázadok óta zöldség-gyümölcs termeléssel foglalkozó mezőgazdasági termelőkkel.

Várom államtitkár úr szíves válaszát. (Taps az ellenzéki képviselők padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  183  Következő    Ülésnap adatai