Készült: 2024.09.23.10:25:22 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

211. ülésnap (2005.04.05.), 106. felszólalás
Felszólaló Bársony András
Beosztás külügyminisztériumi politikai államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:43


Felszólalások:  Előző  106  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BÁRSONY ANDRÁS külügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Képviselő Urak! Valóban ráztam a fejem az előbb Ékes képviselő úr hozzászólása kapcsán. Tudniillik valószínűleg elkerülte a figyelmét nemcsak az a tény, hogy az expozéban is említettem, hivatkoztam a csatlakozási okmányra, amely hozzáférhető a képviselő urak és hölgyek számára is. Ami abban a bizonyos indítványban benne van, amit a külügyi bizottság már tárgyalt, és az integrációs bizottság ezekben a pillanatokban tárgyal, a védzáradék alkalmazásának lehetősége nem több és nem kevesebb formában, de szóról szóra, csak pontosabban fogalmazva benne van ebben a csatlakozási okmányban.

Olyasmit kér számon a magyar kormányon, a magyar külpolitikán, ami egyébként az Európai Unió Bizottsága által lefolytatott tárgyalásokat követően, most ebben a csomagban benne van. Benne van tudniillik az, és most nem választanám szét, mert hadd utaljak arra, amit Kelemen képviselő úr mondott, hogy a két országot összecsapva, hát persze, hogy együtt tárgyaljuk a kettőt, hiszen együtt zárták le a csatlakozási tárgyalásokat, együtt foglalták okmányba, és maga a csatlakozási szerződés is arról szól, hogy a két ország csak abban az esetben választható külön, amennyiben a két ország bármelyike nem az itt felállított időrendnek megfelelően ratifikálja az okmányokat. Amennyiben ez időben megtörténik, akkor az Unió Bizottsága nem választja szét a két országot. Nem mi tettük tehát össze, hanem 25-en, mindannyian, és a magyar külpolitikának sem lett volna érdeke az, hogy szétválassza.

Nos, tehát a védzáradék benne van. Olyasmiért nem érdemes egymásra haragudnunk, főleg nem itt, a magyar parlamenten belül, ami egyébként, még egyszer mondom, benne van, és nagyon pontosan körülbástyázva benne van. És ezt a védzáradékot természetesen nem a magyar parlament vagy a magyar kormány hozhatja működésbe, hanem említettem az expozéban, hogy adott esetben a tagállamok kétharmadának vagy pedig teljes konszenzusának kell ezt bevezettetni.

Hogy miért nincs benne az autonómia, és hogy az Európai Parlament egy dél-tiroli képviselőjének indítványa betette volna? Ez tévedés. A csatlakozási szerződés érdemében az Európai Parlament szövegváltoztatást nem hoz. És nem is hozott. Legfeljebb az Európai Parlament álláspontja az, vagy lehet olyan álláspontja, hogy ezek a dolgok politikailag szükségesek lennének. Ennek azonban, és most nem jogászkodni szeretnék, hogy ezzel elüssem a dolog fontosságát, jogi hatálya természetesen nincsen. De nem volt benne, hozzá kell tegyem, a csatlakozási szerződésben, mint ahogy nincs benne egyetlen dokumentumban sem ilyen értelemben az önök által említett skót fejlődés. Mondom azt fejlődésnek, mert azért egy dolgot ne tessék elfelejteni. Ez persze általános politikai vita itt, a Házban, hogy minden autonómiának az a legfontosabb eleme, hogy ha egy országban az autonómia valamilyen formája létre tud jönni, olyan, amelyikhez jogalkotási lépések szükségesek, akkor ehhez a többség és a kisebbség konszenzusra kell hogy jusson. Képviselő úr, ezt a konszenzust nem ebben a parlamentben kell kiizzadni. Ezt a konszenzust például a román törvényhozásban kell kiizzadni, és erre vonatkozik egyébként az RMDSZ autonómiakoncepciója.

Azt gondolom tehát, és hadd válaszoljak ebben a pillanatban Németh Zsolt képviselő úrnak: természetesen ez is egy kétlépcsős aktus. Hiszen mi most a kormány számára kérünk felhatalmazást, de a ratifikálási eljárás a 25 ország és a két ország aláírási ceremóniáját követően fog megtörténni, amikor a magyar parlamentnek ratifikálni kell immáron azt a megállapodást, amelyet immár 27 ország állam- és kormányfői szentesítettek. Úgy gondolom, ez a ratifikációs aktus majd lehetőséget kínál arra, hogy vendégei is legyenek a parlament ülésének.

Végezetül azt szeretném mondani, én is úgy gondolom, hogy a határon túliakat persze meg kell védeni minden atrocitástól. De azért egy dolgot ne felejtsünk el: ma az RMDSZ Romániában kormányon van. Nemcsak informálisan, hanem formálisan is. És a magyar kormánynak olyan szándéka biztos nem lehet, hogy az RMDSZ számára kreáljon problémákat csak azért, mert a belpolitikában nem tudunk egy nyelvet beszélni.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  106  Következő    Ülésnap adatai