Készült: 2024.09.22.09:18:08 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

125. ülésnap (2011.10.27.), 44. felszólalás
Felszólaló Dr. Dorosz Dávid (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 8:32


Felszólalások:  Előző  44  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. DOROSZ DÁVID (LMP): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! A költségvetés két témaköréhez szeretnék hozzászólni, egyrészt a Belügyminisztérium, illetve a közbiztonság kérdéséhez, másrészt pedig a határon túli magyarok támogatásának ügyéhez.

A Lehet Más a Politika hárompilléres javaslatcsomaggal fogja kiegészíteni a 2012-es költségvetés belügyminisztériumi fejezetét. Ez a három pillér, amin az LMP rendvédelmi programja nyugszik, ez egyrészről a rendvédelmi dolgozók illetményemelése, másrészről a közösségi rendőrség létrehozatala, harmadrészt pedig az áldozatvédelem megerősítése.

Vegyük sorra most ezeket! Úgy gondoljuk, hogy az emberek biztonságát és védelmét csak olyan rendvédelmi szervek tudják megteremteni, amelyeknek dolgozói mind anyagilag, mind erkölcsileg megbecsültséget élveznek. 80-90 ezer forintos nettó fizetésért sajnos nem várhatjuk el azt, hogy a börtönőrök, a tűzoltók, a pénzügyőrök, a rendőrök megfelelő munkát végezzenek. Olyan napi szintű megélhetési gondokkal küszködnek ezek az emberek, amin bármilyen esetben is, de segítenünk kell. Igaz, hogy rossz helyzetben van a gazdaság, de hogy ez miért van, ebben eltér a véleményünk az önökétől, de mindenesetre el kell kezdeni, legalább kis lépésekben ezeknek a dolgozóknak az illetményemelését. Az LMP erre fog javaslatot tenni. Több mint 11 milliárd forintot szeretnénk arra fordítani, hogy a rendőrségi, bv-s, tűzoltó és egyéb rendvédelmi dolgozók fizetését első körben megemeljük.

Másodsorban úgy gondoljuk, hogy a XXI. századi közbiztonsági kihívásokra, a városok és falvak biztonságának megerősítésére a közösségi rendőrségi forma az, amely megfelelő megoldást tud nyújtani. A rendőrségeket már minden más visegrádi országban ezen az alapon szervezik, egyedül Magyarország az az ország, ahol még mindig az 1949-ben felállított központosított, sztálinista modell alapján működik a rendőrség. Az LMP úgy gondolja, hogy el kell indulni a közösségi rendőrségi modell felé, hiszen ez nemcsak a visegrádi országokban, hanem több más európai országban is sikerrel bevált, és nagymértékben hozzájárult a közbiztonság megerősítéséhez. Arról nem is beszélve, hogy ez a rendőrségi modell a magyar hagyományokhoz is illeszkedik, a magyar hagyományokban is jelen van, hiszen az 1848-as áprilisi törvények pontosan ilyen rendőrség felállítását tűzték ki célul, majd pedig a dualizmus korában nagy sikerrel ilyen formában működtek a rendőrségek.

Harmadrészt meg kívánjuk erősíteni az áldozatvédelmet. Több mint 3 milliárd forinttal többet szeretnénk az áldozatvédelmi szolgálat működésére fordítani. Ma jelen pillanatban hazánkban tízből kilenc áldozat, bűncselekmény áldozata nem jut el áldozatvédelmi szolgálathoz. Ez azt jelenti, hogy tízből kilenc áldozatnak az állam nem tud megfelelő segítséget nyújtani. Úgy gondoljuk, hogy az államnak alapvető morális kötelezettsége azokat az embereket, akiknek az egész életük felfordul, megbolydul egy ellenük elkövetett bűncselekmény miatt, megsegíteni, nem hagyhatunk senkit magára, mindenkiért ki kell nyújtani a kezünket. Éppen ezért az áldozatvédelmi szolgálat megerősítését, több áldozatvédelmi szakember képzését és az egész országban való telepítését javasoljuk, hiszen jelen pillanatban azt látjuk, hogy csak a megyeközpontokban működnek áldozatvédelmi szolgálatok. Így nagyon sokszor a kisfalvas, kisvárosias részeken bűncselekmények áldozataivá vált emberek nem kapnak megfelelő segítséget. Ezért azt javasoljuk, hogy ezt a szolgálatot 3 milliárd forinttal erősítsük meg.

Ami a határon túli magyarok ügyét illeti, nagy örömmel tapasztaltuk, hogy valamennyivel több forrás jut a 2012-es költségvetés tervezetében a határon túli magyarokra, az LMP viszont még további 1,6 milliárdos növelését szeretné elérni ennek a területnek. Különböző címeken 1,6 milliárd forinttal szeretnénk erre többet költeni, illetve szeretnénk úgy átrendezni a költségvetést, ahogy arra már Potápi elnök úr is utalt, hogy áttekinthetőbbek legyenek ezek az összegek. Jelen pillanatban nem áttekinthetőek, összevissza szerepelnek a költségvetésben, éppen ezért a parlament és a társadalom a megfelelő ellenőrzést nem tudja gyakorolni ezek fölött az összegek fölött. Nem látható például, hogy a különböző összegek az előző évekhez képest hogyan változnak, növekednek, csökkennek, milyen átrendezésekre kerül sor.

Engedjék meg, hogy kiemeljek néhány célt, amire új sorként javasolni fogjuk a határon túli magyarok támogatásával kapcsolatban. A határon túli fogyatékkal vagy speciális segítséggel élő magyar diákok tanulását szeretnénk 100 millió forinttal támogatni. Úgy gondoljuk, hogy az elesett, segítségre szoruló emberek oktatása egy olyan kiemelt cél, amelyet akár országon belül, de akár országon kívül, a határon túli magyar közösségek körében is segítenünk kell.

Szintén fontos célunk a Márton Áron Szakkollégium fejlesztése, ez a határon túli fiatalok itteni, anyaországban való tanulásának egyik központi terepe, egyik legfontosabb színhelye. Sajnos évek óta nem került sor felújításra, szinte már hihetetlen állapotok vannak ebben az intézményben, ezért 30 millió forinttal szeretnénk támogatni ennek az intézménynek a felújítását, hogy a határon túli magyarok megfelelőbb körülmények között tanulhassanak itt nálunk, az anyaországban.

60 millió forinttal szeretnénk támogatni a határon túli fiatalok könnyűzenei tevékenységének támogatását. Úgy gondoljuk, hogy a szülőföldön való megmaradásnak az egyik legfontosabb pillére az ifjúsággal való foglalkozás, az ifjúság helyben maradásának elősegítése, másrészt pedig a magyar kultúra terjesztése. Ennek a kettőnek az ötvözete az a program, amit 60 millió forinttal szeretnénk elindítani, hogy a helyi magyar nyelvű könnyűzenei produkciókat meg tudjuk segíteni.

Szintén 40 millió forinttal szeretnénk hozzájárulni ahhoz, hogy a nagyon nagy veszélyben lévő szabadkai belváros megmenekülhessen, hogy a szabadkai belváros kulturális örökséget jelentő épületeit felújíthassák a helyi közösségek, illetve hogy ezeket megőrizhessék, hiszen ahogy a hírekből is halljuk, nagyon nagy veszélynek van kitéve ez a történelmileg és a magyar építészeti kultúra szempontjából kiemelkedő városrész.

95 millió forinttal szeretnénk összességében támogatni a határon túli sajtótermékeket. Itt olyan közösségi, irodalmi folyóiratokról van szó, amelyek bizonyos kisebb-nagyobb közösségek fő sajtóorgánumai, amelyek a helyben maradás és a szülőföldön maradás egyik fő letéteményesei. Ilyenek például a Korunk, illetve a Látó című lap Erdélyben.

Emellett 590 millió forinttal szeretnénk tovább növelni azt az oktatási és nevelési támogatást, amely a határon túli magyar közösségek számára lehetővé teszi azt, hogy magyar iskolába írathassák a gyerekeiket. Teljesen természetes az a gondolat, hogy amennyiben csökken a határon túl magyar iskolába beíratott határon túli magyarok száma, az egyértelműen hozzá fog járulni az asszimilációhoz, és ahhoz, hogy ezek a közösségek lassan, de biztosan eltűnjenek. Ezt a folyamatot meg kell állítanunk, meg kell fordítanunk. Ennek egyik legfontosabb lépése az, hogy a határon túli magyar oktatást megerősítsük, éppen ennek érdekében 590 millió forinttal javasoljuk ezt a támogatást, amelyet a magyar állam a határon túli szülőknek és diákoknak ad, megnövelni.

(10.50)

Összességében tehát azt tudjuk mondani, hogy üdvözöljük a kormány lépéseit ezen a területen. Sajnos, a költségvetés többi része nem tudott felnőni ennek a területnek a teljesítményéhez. Viszont úgy gondoljuk, hogy meg kell erősíteni ezeket a forrásokat, és vannak a költségvetésben olyan, önök által pazarlóan elköltött forintok, amelyeknek sokkal nagyobb helyük lesz a határon túli magyar közösségeknél, éppen ezért 1,6 milliárddal többet szeretnénk a határon túli magyar közösségekre költeni.

Kérem, támogassák majd ezeket a módosító javaslatokat. Köszönöm szépen.




Felszólalások:  Előző  44  Következő    Ülésnap adatai