Készült: 2024.05.11.01:04:39 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

125. ülésnap (2011.10.27.), 12. felszólalás
Felszólaló Dr. Kupcsok Lajos (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:36


Felszólalások:  Előző  12  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KUPCSOK LAJOS (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselőtársak! Az Európai Unió évtizedek óta nem tapasztalt, példátlan méretű pénzügyi és gazdasági válsággal küzd, országokat és azok állampolgárait egyaránt sújtja az adósságválság, hazánk ezért alapvető kihívásnak tekinti az adósságcsökkentést. Nemcsak kihívásnak tekintjük az adósságcsökkentést, de annak végrehajtását meg is kezdtük. A tét óriási. Az előző két kormányzati ciklus a csőd szélére sodorta Magyarországot. A fenyegető csődöt eddig elhárítottuk, és a jövőben is el kívánjuk hárítani.

Egyetértek azzal az értékeléssel, hogy a 2012. évi költségvetés országvédelmi költségvetés. Változó világgazdasági környezetben, európai adósságproblémák közepette tartani kívánjuk a GDP-arányos hiánycélt. A korábban tervezett 550 milliárdos egyenlegjavításhoz képest 1000 milliárdos javulást vállal a tervezet, mindezt úgy, hogy alapot képez a váratlan negatív trendek esetére is. A kormány arra vállalkozik és a költségvetés azt a célt szolgálja, hogy hazánk fiskálisan az egyik legkiszámíthatóbb ország legyen a térségben. A szocialisták kiszolgáltatott helyzetben hagyták maguk után az előző két kormányzati ciklus után az országot és annak állampolgárait egyaránt. Elmulasztottak számos olyan intézkedést a vállalkozásfejlesztés, a gazdaságélénkítés, a nagy ellátórendszerek reformja területén, amelyekre égető szükség lett volna. A kormány elkötelezett, hogy az új állapotokhoz igazodva felülvizsgálja a makropályáját, az elérni kívánt cél érdekében pedig megtegye a szükséges lépéseket.

A 2012-es országvédelmi költségvetés öt fő célt tűz maga elé. Az első cél, hogy befejezzük a nyugdíjrendszer átalakítását úgy, hogy az teljes egészében a saját lábán álljon, ez kell ahhoz, hogy garantáljuk a nyugdíjrendszer biztonságos működését és a nyugdíjak értékállóságát.

Cél, hogy megkezdjük az egészségügyi alap saját lábra állítását, csak így lehet garantálni a rendszer működésének fenntartását és az ellátás biztonságát, mivel az előző kormányok idején - ezt mondjuk ki - az egészségügyi alapot gyakorlatilag szétverték, aminek folytán az egészségügyi rendszer az összeomlás szélére került.

A harmadik cél, hogy befejezzük a munkát támogató adórendszer kiépítését, általánossá tesszük az arányos adózást és az adózásban még meglévő kiskapukat bezárjuk. Mindezt úgy fogjuk végrehajtani, hogy a változtatások miatt senkit nem érhet veszteség.

További cél, hogy megindítsuk az emberek visszaáramlását a segélyek világából a munka világába. 2011 júniusában közel 600 ezren éltek Magyarországon jövedelempótló támogatásból, ezt a számot legalább 200 ezerrel kívánjuk csökkenteni a jövő esztendőben.

Ötödik cél az euróválság negatív hatásainak elhárítása. A kormány a költségvetésen belül országvédelmi alapot hoz létre annak érdekében, hogy ha bármilyen spekulatív pénzügyi támogatás vagy más előre nem látható veszély érné Magyarországot, képesek legyünk védekezni. Az államháztartás egyenlege 750 milliárd forinttal javul a 2012. évi országvédelmi költségvetésben, amelynek keretében - mint említettem - 300 milliárd forintos tartalékot képez a kormány. A költségvetés pozíciója tehát a Széll Kálmán-terv bejelentése előtti állapotokhoz képest 1000 milliárddal javul.

A 300 milliárdos tartalék összetevői: 150 milliárd forint kerül az országvédelemi alapba, 100 milliárd forintos az általános tartalék, 50 milliárdos a kamatkockázati tartalék. A 750 milliárd forintos egyenlegjavulás két összetevőből áll: a bevételek 445-450 milliárddal nőnek, a kiadások pedig csökkennek, méghozzá 300 milliárd forinttal.

A kormány növekedési célja a 2012. évre 2 százalék, ami a piaci várakozásokkal összhangban van.

(8.40)

A fennálló kockázatok, illetve az új intézkedések hatásainak figyelembevétele miatt azonban a költségvetés sarokszámainak tervezéséhez 1,5 százalékos GDP-növekedést vettünk alapul. A kormányzat inflációs célja 4,2 százalék, amely kismértékű gyorsulást jelent. A 2,5 százalékos GDP-arányos államháztartási hiányt tartva tovább csökken Magyarország államadóssága, az idén év végére várható 73,2 százalékról 72 százalékra 2012 végéig. A végrehajtott államadósság-csökkentések, illetve a kedvező hozamalakulás következtében az idei 3,8 százalékról 3,6 százalékra csökken a GDP-arányos kamatkiadás. 2012-ben a háztartások fogyasztásának kismértékű bővülésével számolunk, 0,2 százalékos mértékben.

Külön szeretnék szólni a költségvetés bevételi oldaláról és ezen belül az adózásról. A bonyolult progresszív adózás munka-, család- és vállalkozásellenes volt. Ez a szocialista kormányok egyik fő alkotása. Jövőre a kormány egyszerre vezeti ki a fél-szuperbruttósítást és az adójóváírást az szja-rendszerből. Az előbbi az adóbevétel csökkenésével, az utóbbi a bevétel növelésével jár, és a két tétel közel azonos nagyságrendet képvisel. Kialakul az átlátható, tisztán 16 százalékos, egykulcsos, arányos szja-rendszer. Magyarországnak Európa egyik termelési központjává kell válnia, ami akkor valósulhat meg, ha az emberek úgy érzik, hogy van értelme dolgozni, amire az arányos adórendszer sarkallja őket.

A kormány a 2012. évben tehát folytatja a hazai adórendszer 2010. év során megkezdett érdemi átalakítását. Alapvetően a következő évre vonatkozó szabályi változásokat hármas motiváció vezeti: a kedvezőtlen világgazdasági körülményekre tekintettel biztosítani szükséges a kitűzött hiánycél biztosításához szükséges költségvetési bevételeket; szem előtt kell tartani, hogy a Nyugdíj-biztosítási Alap kiegyensúlyozását segítő korábbi lépések mellett az Egészségbiztosítási Alap egyenlegét is javítani szükséges; valamint az adópolitikai lépéseket az arányos és egységes adórendszer megteremtésére, az adózási kiskapuk bezárásra való törekvés jellemzi, ami a kormányprogram kiemelt célja is volt.

Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársak! Országvédelmi költségvetést tárgyalunk, a feladatunk nem kisebb: meg kell védenünk Magyarországot.

Köszönöm a megtisztelő figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiból.)




Felszólalások:  Előző  12  Következő    Ülésnap adatai