Készült: 2024.04.26.10:43:30 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

191. ülésnap (2001.03.06.), 185. felszólalás
Felszólaló Lasztovicza Jenő (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 3:17


Felszólalások:  Előző  185  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

LASZTOVICZA JENŐ (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Miniszter Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Az elmúlt hetekben többször olvashattuk és hallhattuk, hogy a Magyar Nemzeti Üdülési Alapítvány gazdálkodásával az állami közösségi vagyon kezelésénél óriási hiányosságok vannak. Az üdülési alapítvány a 2008/1991. számú kormányhatározat alapján jött létre, amelynek fő célja a munkavállalók, a szövetkezeti tagok és családtagjaik, a nyugdíjasok szociális célú kedvezményes üdültetése, szanatóriumi ellátása volt.

 

 

(14.30)

 

A kormány és a szakszervezetek 365 darab ingatlan tulajdonjogát ruházták át az alapítványra, könyv szerinti értéken akkor 5 milliárd forintért, de szakértői vélemények szerint ez az érték már akkor is 12 milliárdot ért, ami mai értéken körülbelül 30-35 milliárd forint. Ez óriási vagyon, ami a közpénzekből keletkezett, közösségi és szociális célok érdekében. Az alapítvány kezelésébe átadott vagyon gazdaságos hasznosításából keletkezett haszonból viszont támogatni kellett volna a szociális célú kedvezményes üdüléseket. Sajnos, ez a támogatás rendszerint elmaradt. De miért nem tudott az alapítvány ebből a hatalmas vagyonból nyereséget termelni? Hogyan lehetett ezt a vagyont elveszíteni?

Az alapítvány az üdülőingatlanokat különféle kft.-kbe apportálta vagy eladta. Ma a Magyar Nemzeti Üdülési Alapítvány már nem tulajdonosa a közösségi célokra kapott ingatlanvagyonnak. Hova tűnt, kinek a vagyona lett ez a több tízmilliárdos érték? Az elmúlt ciklusban, az MSZP-SZDSZ kormányzása alatt, 1996 és 1998 között, 6 milliárd forint állami támogatást is kapott az alapítvány. Mire kapta? Kik vették fel a magas fizetéseket, a nagy összegű szakértői díjakat? Kik bérelhettek évekig magánrepülőgépeket? Sajnos, ezt mind a mi adónkból fizették.

Az alapítvány felügyelete a szociális miniszterhez tartozik. 1996 és 1998 között, amikor a nagy vagyonátjátszás történt, Kökény Mihály MSZP-s képviselő volt a miniszter. Kik voltak a kuratórium tagjai? Kik voltak a Hunguest Rt. igazgatósági és felügyelőbizottsági tagjai? Nekik anyagi felelősségük is van. Az elmondattakból kitűnik, hogy az 1996 és 1998 között felügyelő minisztert, Kökény Mihályt is komoly felelősség terheli a több tíz milliárd forintos közösségi vagyon és közpénz elherdálásában, magánkézbe juttatásában, magyarul, ellopásában.

Tisztelt Miniszter Úr! Kérdezem, hogy az ÁSZ-vizsgálat milyen hiányosságokat, felelősöket nevezett meg az elmúlt évszázad talán legnagyobb visszaélésénél. Milyen további vizsgálatok várhatók a Magyar Nemzeti Üdülési Alapítványnál, hogy az ország lakói is láthassák, hogy eddig miért nem volt szociális üdültetésre elegendő támogatás? (Taps a kormánypártok soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  185  Következő    Ülésnap adatai