Készült: 2024.09.21.18:31:33 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

251. ülésnap (2002.02.05.), 384. felszólalás
Felszólaló Bánki Erik (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:11


Felszólalások:  Előző  384  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BÁNKI ERIK (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Miniszter Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! A mai napirend utáni felszólalásomban a Baranya megyei Mecsekhegyhát kistérség néhány településének régi problémáját megoldó csatornaberuházások megvalósításának lehetőségére keresem a választ. A Mecsekhegyhát kistérség hat települése: Bodojabér, Liget, Magyarhertelend, Magyarszék, Mánfa és Mecsekpölöske régi álma, hogy szennyvízcsatorna-hálózatukat kiépíthessék, megszüntetve ezzel egy meglévő környezetszennyezési forrást.

Köztudott, hogy a Baranya megye ezen csodálatos természeti adottságokkal megáldott vidékén élők elsősorban a turizmusra épülő vállalkozások sikerében látják jövőbeni boldogulásuk lehetőségét.

A térség vonzerejét, eladhatóságát ma még sajnos jelentősen rontja az a tény, hogy nem épült ki zárt hálózatos csatornarendszer a szennyvíz elvezetésére és megtisztítására. Az érintett hat település mintegy 3500 polgára évek óta szívügyének tekinti az áhított beruházás megvalósítását. Mi sem jelzi jobban ezt a tényt, mint az, hogy a lakosság közel négyötöde támogatja a programot, és vállalták a nyolc évre szóló lakás-takarékpénztári szerződés megkötését, valamint az abban vállalt kötelezettségek teljesítését.

A tervezett beruházás milliárdos nagyságrendű, várhatóan eléri az 1 milliárd 400 millió forint összeget. Tekintettel arra, hogy ilyen volumenű beruházás címzett támogatására az ország számos területén meglévő jogos igények ismeretében várhatóan csak évek múltán számíthatnak a nevezett települések, ezért olyan megoldást kerestek, ami a feladat rövidebb távú megvalósítását tenné elérhetővé. A szennyvízhálózat kiépítésére egy Magyarországon körülbelül két-három éve kialakult, reményeink és az ott élők reményei szerint működőképes konstrukciót dolgoztak ki.

Az Ökotám nevű, kiemelten közhasznú alapítvány vállalta a gesztor szerepét. Az alapítvány - melynek alapítói a beruházásban érdekelt vállalkozások - részben kiegészíti a lakosok megtakarításait, másrészt letétbe helyezi a beruházáshoz szükséges banki hitel fedezetéül szolgáló jelentős összeget. A beruházás teljes egészében az állam által támogatott hitelből valósulna meg. A hitel futamidejének végére a lakás-takarékpénztárak szerződései lejárnak, a lekötött pénzek felszabadulnak, amiből a hitel visszafizetésre kerülhetne. A beruházás során gyakorlatilag a kamattámogatások és az ehhez folyósított kiegészítő támogatások révén a magyar állam csak mintegy 30 százalékos mértékű támogatást nyújtana. A kistérségeknek komoly segítséget jelentene, ha a Környezetvédelmi Minisztérium a Környezetvédelmi Alap célelőirányzatának terhére a beruházáshoz támogatást tudna biztosítani.

Kérdezem ezért a tisztelt miniszter úrtól, véleménye szerint egy ilyen konstrukció működőképes lehet-e. Lát-e esélyt arra, hogy Mecsekhegyhát kistérség hat települése a közel 1,4 milliárd forint összegű szennyvízcsatorna-beruházáshoz a Környezetvédelmi Alap célelőirányzatából támogatást kaphasson?

Meggyőződésem, hogy Magyarországon a fent nevezett településeken kívül még számtalan önkormányzat küzd hasonló problémával. Baranya megye településeiért, fejlődésük segítéséért dolgozó képviselőként nagy öröm volna számomra és frakciótársaim számára egyaránt, ha valamilyen módot sikerülne találni e feladat megoldására.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket.

 




Felszólalások:  Előző  384  Következő    Ülésnap adatai