Készült: 2024.09.22.11:27:42 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

94. ülésnap (1999.10.20.), 169-171. felszólalás
Felszólaló Dr. Gógl Árpád (Fidesz)
Beosztás egészségügyi miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 8:00


Felszólalások:  Előző  169 - 171  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. GÓGL ÁRPÁD egészségügyi miniszter: Elnök Úr! Képviselőtársaim! Lassan a vitánk végére érünk, és néhány elem vagy nem válaszolódott meg, vagy nem került újra szóba, de az összegezésben - mert mi is lassan kimerítjük az időkeretünket - mindenképpen érdemes szót ejteni róluk. Nyilvánvalóan az egészségügyi minisztert döntően az E-alap költségvetése érinti, bár az előző hozzászólásaimban többször jeleztem, hogy ez összefügg a nyugdíjasok kérdéskörével is, mert az időskorúak kétharmadrészt az egészségügyi rendszer igénybevevői.

Mit rögzíthetünk a költségvetési vita eme szakaszában? Bármennyire vitatható, az infláció 6-7 százalékra becsülhető, és ez jó becslés. Azok, akik vitatják, elfeledkeznek arról, amit a képviselőtársaim többször hangsúlyoztak, hogy egy évvel ezelőtt ugyanígy vitatkoztunk ezen, és irreálisnak ítélték a 11 százalékot, és a valóság valahol 10 százalék körül lesz. (Bauer Tamás közbeszólására:) Én elhiszem, de tavaly ugyanezt hallottuk, pedig akkor nem láttuk az orosz válságot (Bauer Tamás közbeszól.), nem láttuk az egyéb válságokat. (Az elnök csenget.)

ELNÖK: Képviselő Úr! Majd utána elmondhatja. Ne tessék közbeszólni!

DR. GÓGL ÁRPÁD egészségügyi miniszter: Elnézést! Igen, azt hiszem, hogy Bauer úrral majd vitatkozhatunk a folyosón, de a jegyzőkönyveket is elő lehet keresni.

Tény, hogy 10 százalék körüli lesz az infláció, és ezt végre már önöknek is el kellene ismerniük. Tételezzék fel, hogy hasonló felkészültségű a jövő évi becslés is, és ez be fog következni. Ha ehhez mérem a változásokat, akkor a tárca költségvetése kifejezetten jó, mert 10 százalék feletti. Az E-alap költségvetése 10,1 százalékos, mert 696,5 milliárdról 767,1 milliárdra nőtt. Tény, hogy én magam mint egészségügyi miniszter nem ezt szeretném. Én azt szerettem volna, ha jelentősebb lehetőség lett volna az egészségügy szférájára pénzt fordítani. Tudomásul kell venni, hogy egy örökölt helyzetben ennek a költségvetési évnek 800 milliárd vagy azt meghaladó adósságtörlesztése van, ezt nem mi akkumuláltuk. Ezt örököltük, ezt kell továbbvinnünk, és ezt kell kifizetnünk. Ha emellé még elsődlegességeket épít be a kormány a költségvetésbe, mérlegelni kell, hogy vajon ez a legaktuálisabb, vagy ez a számunkra legelfogadhatóbb.

Azt gondolom, nem vitatható, hogy egy fogyó társadalomban támogassuk a családokat. A munkahelyteremtés sem vitatható, és az sem, amit a képviselőtársam nagyon helyesen mondott, hogy a fiatalokat munkára szoktassuk és ne munkanélküliségre, és ne arra, hogy céltalan az életük - ehhez munkahelyeket kell teremteni. Amikor a lakástámogatási rendszert átalakítjuk, akkor egy olyan területnek adunk munkalehetőséget, ahol a legkevésbé minősített munkaerő, a segédmunkára képes népcsoportok is részt tudnak venni munkavállalással. Ez az, amiért ezt akceptáltam mint miniszter.

Még egy dolgot figyelembe kell venni: a balkáni helyzetet. A háborúnak vége van, de teljes egészében még nincs béke a Balkánon. Ezért a NATO-hoz való csatlakozást is figyelembe véve, a hadsereg támogatottságát el kellett fogadni. Ez az oka annak, hogy ennyi jutott az egészségügyre, és ez az oka annak, hogy türelmet és megértést kérek az egészségügyi dolgozóktól és mindenkitől támogatást - számunkra és számukra.

 

(14.40)

Ha ezt így, indításnak elfogadják tőlem, akkor mit tud tenni a tárca és az E-alap ezzel a pénzmennyiséggel? Azt tudja tenni, hogy a személyi és a tárgyi strukturális feltételeken javít. Ez az oka annak, hogy a sürgősségi rendszerhez a mentőszolgálat fejlesztését elsődlegessé tettük. Ez az oka annak, hogy bármennyire nem találta meg mindenki a sorokban, a szakorvosképzésre fordítható összeg a rendszerben van, két évre biztosított. Reméljük, hogy a harmadik évre majd elő fogjuk teremteni a továbbiakat is.

Meg kell jegyeznem azt is, hogy a sürgősségi betegellátásra fordítható több mint 1,5 milliárd forintból a fideszes képviselőkhöz már el tudtam juttatni, de többi képviselőtársamhoz is eljuttatom annak az ötven mentőállomáshelynek a listáját, amit szeretnénk felépíteni - föl is fogjuk építeni. A terveink szerint a legsürgősebb helyeken, mert 15 percen belül segítséget szeretnénk nyújtani.

Mi az, ami befejeződik és már látható a vége? Annak a vérellátórendszernek a kialakítása, ami már több mint egy évtizede vajúdik. Évről évre visszatért nyáron a vérmizéria. Kérem, emlékezzenek vissza, hogy volt-e az idén nyáron a vérellátásban gond! Már nem volt, és jövőre már biztosan nem lesz.

Mi az, ami még belefér a rendszerünkbe? Hogy az időskorúakat támogassuk. Nem tudom, mennyire tűnt fel önöknek, de az idén ősszel nincs gond az influenza elleni védőoltással. Egymillió védőoltást vásároltunk a tárca pénzéből, nem az OEP pénzéből, és a jövő évre 1,1 millió oltóanyag fedezete biztosított a költségvetésben. Ez az, amit az időseknek még adni tudunk, mivel a nyugdíjakat olyan nagyságrendben nem tudjuk még emelni, mint ahogy szeretnénk.

Mit teszünk még a prevenció terén? Azt, amit bevezettünk: a hepatitis-B oltást, bevezettük a rubeola elleni oltást, és bevezettük az újszülöttek vérmérgezéses halálához vezető hemophylus influenzae profilaxisát. Lehet, hogy a jövő évben ennek a B-hepatitis területére való kiterjesztését fogjuk tudni elérni.

Mi az, ami még belefér? A védőnői szolgálat fejlesztése: 8,8 milliárdot lehet az OEP során találni itt és a tárcánál is a képzésben. Kérem, valóban nem egy csodálatos költségvetés ez, de ennyit tesz lehetővé az értékteremtés.

A járóbetegkassza az, ami az OEP költségvetésében úgy nő 5,5 milliárddal, hogy ez 12 százalékos többletet jelent. Azt tehát, amit mondunk, hogy a betegellátást a járóbetegszférába tesszük, meg tudjuk valósítani.

Van még egy olyan elem, ami tavaly december óta lóg a levegőben: ez a béradósság rendezésének kérdése. A tárca intézményrendszerénél - ez jelenti az állami intézményeket, az egyetemeket - 2 milliárd forint jelenik meg a soron a béradósság rendezésére. Kérem, ez az, amit ebből a költségvetésből a jövő évben a szerkezetátalakításra, szerkezetstabilitásra, az ellátottak, a 10 millió magyar ellátásának biztonságáért tenni tudunk.

Végül is a kormányprogramban mit ígértünk az egészségügy vonatkozásában? Biztonságot, hozzáférhetőséget. Ezt igyekszünk biztosítani. Ígértünk még méltó, európai vagy legalábbis magyar viszonyokhoz méltó életet az egészségügyben dolgozóknak. Ez ügyben nagy előrelépést nem tudunk tenni. Végtelenül sajnálom, személy szerint, higgyék meg, talán a legjobban átérzem ennek a gondját. De hiszem azt, hogy a következő évben lesz lehetőségünk ennek a pótlására is.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  169 - 171  Következő    Ülésnap adatai