Készült: 2024.09.22.19:13:34 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

248. ülésnap (2001.12.12.), 116. felszólalás
Felszólaló Dr. Juharos Róbert (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:37


Felszólalások:  Előző  116  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. JUHAROS RÓBERT (Fidesz): Elnök Úr! Tisztelt Ház! Kedves Szanyi Tibor Képviselőtársam! Elöljáróban annyit én is szeretnék elmondani - ha már a bűnözés helyzetét értékeljük -, hogy 1998-ban az önök miniszterelnöke, Horn Gyula úgy minősítette kedvenc belügyminiszterének, Kuncze Gábornak és egyben a saját kormányának is a teljesítményét, hogy közbiztonság itt aztán végképp nincs. (Dr. Kis Zoltán: Nem azt mondta, hanem azt, hogy ami itt van, az nem közbiztonság. - Dr. Géczi József Alajos: Akkor nagyon mérges volt a Gyula!) Jól emlékszünk mindannyian ezekre az időkre. Mi úgy emlékszünk erre, mint olyan időkre, amikor szervezett bűnözői csoportok randalíroztak az utcán, naponta voltak robbantások, amire mindannyian emlékszünk, és az útjaink szélén - a saját választókerületemben is - fürtökben lógtak a prostituáltak. Budapest annak idején Európa szexturisztikai célpontjává vált (Kuncze Gábor: Csakhogy ez nem miattad volt így! - Derültség.), Európa Bangkokjaként ismerték.

(13.40)

 

Komoly veszélye volt annak is az önök kormányzása idején, hogy drogfellegvárrá válik a város, az ország.

Ilyen állapotokkal '98-ban nyilvánvalóan nem lehetett nemzetimázst építeni, ezért azonnal munkához kellett látni. Így törvényt alkottunk többet között a szervezett bűnözésről, megszigorítottuk a Btk.-t, jelentősen átalakítottuk a büntetőeljárási törvényt, új szabálysértési törvényt fogadtunk el, fölállítottuk a maffiaellenes központot, drogellenes stratégiát fogadtunk el, valamint beindítottuk a tanúvédelmi programot.

Nézzük akkor az eredményeket! Az államtitkár úr már az előbb fölsorolt egy-két jelentős eredményt. Én is megerősíteném, repetitio est mater studiorum: '98-ban 600 621 bűncselekményt követtek el. Ennyi volt az ismertté vált bűncselekmények száma. 2000-ben ez a szám 450 ezer volt; 24,97 százalékos, tehát 25 százalékos javulás állt be az ismertté vált bűncselekmények számában. Jegyezzék meg jól, tisztelt képviselőtársaim! Ezen belül jelentősen csökkent a rablások száma, a közterületen elkövetett erőszakos cselekmények száma, a gépjárműlopások száma. A schengeni követelményeknek megfelelő határőrizeti rendszert állítottunk föl. Ennek következménye az is, hogy nemcsak a gépjárműlopások száma csökkent jelentősen, de az embercsempészet is. A polgároknak pedig javult a közbiztonságérzete; talán ha elmennének a választókerületükbe, szembesülnének ezzel. (Közbeszólások az MSZP és az SZDSZ soraiból.)

Az én választókerületemben, tisztelt képviselőtársaim, le tudom ezt mérni. Ugyanis '98 előtt az én választókerületem, Józsefváros a főváros leghírhedtebb kerülete volt. Aki tudott, onnan menekült. A prostik fürtökben lógtak az utcákon, és gyakorlatilag az életminőség leírhatatlan volt. Ma térfigyelő rendszer - amit egyébként a kormány támogatott - biztosítja a kerület biztonságát, és a főváros ötödik legbiztonságosabb kerülete lett a saját választókerületem. Megszűnt az utcai prostitúció, és nincsenek gépkocsifeltörések. Amúgy meg megindultak a befektetések is. A saját választókerületemben az ingatlanárak öt-nyolcszorosára emelkedtek, és ma több lakás épül az én választókerületemben részben a kormányzat támogatásából, mint az egész fővárosban Demszky Gábor ideje alatt összesen. Közel ötezer lakás épül. Színház épült a kerületemben, mint például a Bárka Színház. (Folyamatos zaj az MSZP és az SZDSZ soraiban.)

Mint fővárosi politikusnak engedjenek még egy-két dolgot, mert Demszky Gábortól olvastam mostanában olyan dolgokat, hogy a kormány rendszeresen bünteti a fővárost. Nézzük meg, mennyire bünteti a fővárost, és mennyire javítja az ország imázsát! A századforduló óta - állítom, képviselőtársaim - ilyen mértékű kormányzati városfejlesztés, mint ami most történik, nem volt. Nézzük a száraz tényeket! Millenáris Park, Nemzeti Színház, Hagyományok Háza, Nemzeti Hangversenyterem. (Bauer Tamás: Ezek tervek!) Kérem szépen, mikor épült utoljára hangversenyterem az előző században? A Zeneakadémia óta ilyenre nem volt példa. Modern Magyar Művészeti Múzeum - száz év óta nem épült múzeum a fővárosban.

Ezek mind a kormányzat eredményei, s ezek mind az ország imázsát fogják javítani. Kérem, képviselőtársaim, beszéljünk róla! (Taps a kormánypártok soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  116  Következő    Ülésnap adatai