Készült: 2024.09.20.10:01:09 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

79. ülésnap (2003.06.16.), 289. felszólalás
Felszólaló Kiss Attila (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó Kulturális bizottság
Felszólalás oka Bizottság kisebbségi véleményének ismertetése
Videó/Felszólalás ideje 5:32


Felszólalások:  Előző  289  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KISS ATTILA, a kulturális és sajtóbizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Ház! A kulturális és sajtóbizottság egy jelentős része, kisebbsége ugyan, de jelentős része nem tudott egyetérteni az előzőekben elhangzott állásponttal. Azzal igen, amelyet elnök úr elmondott, hogy valóban nem egy jó felosztás, és semmiképpen sem követendő magatartás ez a jövőben. De ettől azért konkrétabb vélemény is megfogalmazódott a bizottságban a kisebbség részéről is.

A közszolgálati média-részvénytársaságok támogatásáról szóló határozat számunkra három nagyon fontos pontban semmiképpen sem fogadható el, ezért az általános vitára alkalmatlannak ítéltük. Egyetértünk abban is a kormánypártokkal, hogy a közszolgálati médiumoknak természetesen működőképesnek kell maradniuk. Tehát szó sincs arról, hogy bármelyiket meg kellene szorítani vagy a működésüket kellene korlátozni, sőt, kifejezetten azt támogatjuk, hogy ezek törvényesen működjenek, és a hangsúly azon van, hogy törvényesen és a jogszabályoknak megfelelően működjenek.

Mindjárt az első pontban ez volt az első és talán legfontosabb aggályunk, hogy a Magyar Televízió működésével kapcsolatban az Állami Számvevőszék vizsgálatában is olvashattunk nagyon sok olyan elmarasztaló, mindenesetre olyan kritikai megjegyzést, amely semmiképpen sem indokolja azt, hogy itt milliárdos nagyságrendű támogatásról biztosítsuk a Televíziót működtető közalapítványt addig, amíg ezekről pontos információink nincsenek. A Számvevőszék vizsgálatából két fontosabb idézetet szeretnék egészen pontosan fölolvasni. Egyrészt pazarló gazdálkodás folyik itt a Televízióban, másrészt pedig ez a bizonyos önköltségszámítás nem teszi lehetővé a megállapítást, hogy megalapozott-e a költségvetési igénye a Televíziónak.

Megmondom őszintén, és ha jól emlékszem, a bizottságból nyolcan is ezen a véleményen voltunk, hogy így milliárdokat ‑ lehetne itt most nagyon hangzatos szavakat mondani, amelyeket az előző ciklusban sokat hallottunk az akkori ellenzéktől, hogy az adófizetők pénzéből, meg honnan, mindegy ‑, komoly milliárdokat egy ilyen céghez, illetve egy ilyen közalapítványnak átutalni nagy merészség mindenesetre.

Még az is kiderült a bizottsági ülésen, hogy a jelenlegi kormánypárti képviselők számára is vannak aggályos pontok ebben a határozati javaslatban, ahogy ezt elnök úr is említette. Ketten mondták azt, az MSZP és az SZDSZ részéről is egy-egy képviselő, hogy bizonyos feltételeket, illetve igényeket kell támasztani azzal szemben, egészen pontosan a tisztánlátással kapcsolatban, hogy lássuk pontosan, valóban mi történik ennél az intézménynél.

A másik nagyon komoly gondunk szintén ezzel a 6 milliárdos nagyságrendű összeggel, amelyet a Magyar Televízió Közalapítvány kapna, az aránytalanság. Itt nagyon súlyos aránytalanság merül föl a Magyar Televízió Közalapítvány javára, ha úgy tetszik, mindenesetre a Magyar Rádió és a Hungária Televízió Közalapítványok rovására. Míg a médiatörvény és a műsorszolgáltatási alap szerint a Magyar Rádió Közalapítvány mintegy 30 százalékban kellene hogy részesüljön ebből a támogatásból, a Hungária TV pedig 26 százalékkal, és a fönnmaradó lenne a Magyar Televízióé, ezzel szemben a jelenlegi tervezet, amely, tartok tőle, át fog menni a parlamenten, a Magyar Televíziónak 83 százalékot adna a teljes összegből, tehát a 7,2 milliárd forintból, és a fönnmaradó 17 százalék maradna a Magyar Rádiónak és a Hungária Televízió Közalapítványnak, amely a Duna TV-t működteti. Ez semmiképpen sem magyarázható semmilyen indokkal.

Ha még azt is belekalkuláljuk, hogy szeptember elejéig, talán augusztus végéig lenne elegendő a Magyar Televíziónak ez a pénz, akkor mindjárt kiderül, hogy naponta körülbelül 100 millió forintba fog kerülni ez nekünk. Szeptember elsejétől vagy közepétől megint nem tudjuk, hogy miből fog működni. Gondolom, a parlament ismét kap majd egy előterjesztést, és ismét fogunk szavazni erről. Mindenesetre kérdéses, hogy hogyan merül fel ez a dolog. Nagyon ellentmondásos, ezt ki kell jelenteni.

Látom, hogy lejárt az idő, de annyit még el kell hogy mondjak, hogy sajnos előfordult a bizottsági ülésen az, ami azért nagyon ritkán szokott, hogy az ellenzék véleményét nem tudta teljes mértékben elmondani. Egy képviselőtársam ügyrendi szavazás miatt nem tudta a véleményét elmondani. Homa János képviselő úrral beszélgettem utána, és majd ha kétperces lehetőség lesz, elmondanám az ő véleményét itt, amit ő sajnos a bizottsági ülésen nem tudott elmondani.

Köszönöm. (Taps az ellenzéki padsorokban.)

 




Felszólalások:  Előző  289  Következő    Ülésnap adatai