Készült: 2024.04.26.10:44:49 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

309. ülésnap (2013.10.08.), 58. felszólalás
Felszólaló Kőszegi Zoltán (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 7:39


Felszólalások:  Előző  58  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KŐSZEGI ZOLTÁN (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! A Bethlen Gábor Alap tevékenységéről szóló beszámoló önmagában igazolja és bizonyítja azt, hogy az alap tevékenysége rendkívül színes, szerteágazó és összetett. Ha Szávay István képviselő úr lendületes, de különösen a teljes időkihasználásából kiindulva azt látjuk, 20 percet beszélt arról, hogy ezt a beszámolót kritizálja, bírálja, véleményt formáljon róla, ez is azt igazolja, hogy valóban tartalmas, színes és sokrétű a Bethlen Gábor Alap tevékenysége, mert nem tudom, lehetősége nyílt volna-e arra, hogy még az MSZP-kormányok alatt kialakított támogatási vagy klientúraépítési rendszert tudta volna-e így bírálni vagy kritizálni, mert ez abszolút átláthatatlan volt.

Amit az alap működésével kapcsolatban mindenképpen szeretnék megemlíteni, és ez a kritikákból is kikövetkeztethető, az, hogy sokrétű, színes, változatos és előremutató a tevékenysége, sokkal átláthatóbb, akár még kritikákkal, bírálatokkal vagy jobbító szándékú javaslatokkal is jobban illethető, mint korábban az előző két MSZP-s kormányzati ciklusban végzett határon túli támogatási programok bármelyike.

Egy nagyon rövid felsorolást tett Szávay képviselő úr arról, hogy milyen eredményes programokat is szervez, koordinál a Bethlen Gábor Alap. Sajnálom, hogy ezek között nem emelte ki a Határtalanul-programot, sőt inkább csak kritikával illette. Megítélésem szerint ez az egyik legeredményesebb és legsikeresebb program, amit elindítottunk, és amit működtetünk, mert ugyanis ennek a programnak nemcsak a támogatási részéről, illetve a támogatás mértékéről kellett volna beszélnie a képviselő úrnak, aki elkötelezett egyébként a nemzetpolitikában, és nem véletlenül vezeti vagy viszi a Jobbikban ezt a területet, nagyon jól tudja azt, hogy mennyi hozadéka van, azon túl, hogy mondjuk, 14 ezer diák kiutazik a határon túli magyarlakta területekre, ennek azután utózöngéi is vannak. Ezek a gyerekek beszámolókat készítenek, találkozókat szerveznek, a társaikat bevonják, az élményeikről beszámolókat tartanak, újságcikkeket írnak, filmeket forgatnak, önmaguk készítenek, tehát elindul egy olyan kapcsolatépítés, amelyre korábban nem volt példa. Ez a Határtalanul-program bizony továbbfejlesztést igényel, és ennél többet érdemelt volna, mint hogy két kritikai mondatot mondott Szávay képviselő úr róla.

De hogy ne csak bíráljam vagy kifogásoljam az ő felszólalását, engedjék meg, hogy kormánypárti képviselőként részben egyet is értsek például az oktatás-nevelési támogatások átgondolását illetően. Én is úgy ítélem meg, és a határon túli barátaim szervezetekkel való kapcsolatai alapján arra a következtetésre jutottam, hogy ezt a programot valóban át kellene gondolnunk, érdemesebb lenne hatékonyabban felhasználni ezt a 6 milliárd forintot, és úgy gondoltam, hogy ezen a mai parlamenti napon ezt mindenképpen szóvá teszem, illetve kihasználom a lehetőséget. Személyesen is úgy látom, hogy elsősorban a határon túli magyarlakta területek iskoláinak a vonzóerejét kellene növelnünk, tehát ennek a forrásnak egy részét arra kellene fordítani, hogy maguk az intézmények és az iskolák vonzók legyenek a magyar családok számára, vagy oly módon, hogy megtartjuk ezt a támogatási formát, de az intézmények, az iskolák fejlesztésére, színvonalasabb, kulturáltabb befogadóképességük fejlesztésére fordítanánk még pluszösszegeket, vagy valamilyen átcsoportosítással érdemes lenne ezt átgondolni. Nem feltétlenül ennek a napirendnek a keretében kell ezt kitárgyalni, de mindenképpen úgy éreztem, hogy szóvá kell tenni.

Szó esett itt a bírálatok során vagy a kritikában arról, hogy kevés pénzt fordítunk a határon túli közösségeink támogatására. Azt bírálták ellenzéki képviselőtársaim a legjobban, hogy milyen az elosztás módja, illetve a bírálati rendszer hogyan működik. Ezen mindig lehet javítani, ez soha nem lehet tökéletes. Arra kell törekednünk, hogy ez a lehető legigazságosabb legyen, és a leginkább célba juttassuk az odaszánt támogatásokat. Az összeg nagyságrendjével kapcsolatosan pedig, azt hiszem, nem kell számháborúba kezdenünk, hogy melyik politikai közösség vagy család ígér többet vagy ajánl többet, különösen itt a választások éve előtt ez nem szerencsés, azonban én is azt mondom, hogy mindenképpen emelni kell ezt az összeget, mert nagy adóssága van Magyarországnak.

Az a több évtized, ami eltelt nemzetpolitika nélkül vagy igazi, őszinte nemzetpolitika nélkül, különösen a két szocialista kormányzat idején, ez annyi adósságot halmozott fel, hogy a jelenlegi gazdasági nehézségeink és pénzügyi nehézségeink ellenére - ez általam nem szívesen használt kifejezés - az anyaországnak sokkal nagyobb áldozatot kell hozni, és bizony arányosabbá kell tenni rászoruló nemzettársaink támogatási rendszerét a határon inneni és a határon túli összehasonlításban. Úgy gondolom, hogy már most, amikor a költségvetést beterjesztettük, érdemes arra ráirányítani a figyelmet, és ez a mai vita is lehetőséget ad arra, hogy valóban ráirányítsuk egymás figyelmét arra, hogy a költségvetésben bizonyos módosító javaslatokkal elérjük azt, hogy már 2014-ben a határon túli közösségeink, a határon túli nemzettársaink számára több támogatást tudjunk nyújtani, akár a Bethlen Gábor Alap felhasznált összegein keresztül is vagy más csatornákon keresztül.

Végezetül egy zárógondolatot szeretnék mondani. Úgy érzem, hogy a korábbi szétaprózott, nem kellően átgondolt és átláthatatlan rendszerrel szemben sokkal jobb ez az új rendszer, azonban van még mit javítani rajta.

(12.20)

Úgy gondolom, hogy ez az új intézmény a gyermekbetegségeiből kezd kinőni, és azoknak a kritikáknak egy részét is ha figyelembe veszi a kormányoldal, amelyek itt elhangzottak, és valóban komolyan vesszük azt a nemzetpolitikai célt, azt a nemzeti összefogást, ami minden magyar érdekében történt az elmúlt évben, és ezt szeretnénk továbbvinni és továbbfejleszteni, ha ezt költségvetési forintokkal is ki tudjuk még egészíteni, akkor még hatékonyabbá válhat ez a törekvés és ez a szándék.

Én a Bethlen Gábor Alap tevékenységét összességében eredményesnek, előremutatónak és sikeresnek tartom, mindenképpen támogatásra érdemesnek tartom a beszámoló elfogadását. Kérem képviselőtársaimat, ellenzéki képviselőtársaimat is, annak ellenére, hogy kellő kritikával illették ezt, gondolják végig, és támogatásukkal biztosítsák az alap további működését.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  58  Következő    Ülésnap adatai