Készült: 2024.09.19.07:15:28 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

283. ülésnap (2013.05.28.), 488. felszólalás
Felszólaló Dr. Gyenes Géza (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:32


Felszólalások:  Előző  488  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. GYENES GÉZA (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. A 25. ajánlási ponthoz szeretnék hozzászólni. Gyakorlatilag az egészségügyi béremelés szükségességét senki nem vitatja Magyarországon, és mi is örömünket fejeztük ki annak értelmében, hogy elindult ez a béremelési folyamat, bár lehetett volna egy kicsit markánsabb lépésekkel is, de folyamatként elindult, és ez mindenképpen üdvözlendő.

(21.40)

Egyetlenegy szépséghibája van ennek a pontnak, nevezetesen, hogy a törvény meghagyta az ügyeleti díjak befagyasztását. Ez azért sérelmes, mert az ügyeleti díj a törvény szerint, a munka törvénykönyve előírása szerint a mindenkori - tehát a javított alapbér is ideértendő - alapbér osztva 174-gyel, erre jön ki az ügyeleti óradíj. Ez az ügyeleti óradíj az előző, az első emelés kapcsán be lett fagyasztva, és mindenki azt várta, hogy ez a befagyasztás megszűnik, hiszen a béremelés mértéke az ügyeleti díj befagyasztásával bizonyos értelemben devalválódott. Próbaszámítások szerint egy hónapban egy 6-8-szor ügyelő orvos... - sajnos van olyan, hogy 6-8 alkalomnál többször, mert elég nehezen tudnak, főleg vidéken, ügyeleti sort kiállítani, tehát elég gyakran jut egy orvosra, illetve ügyelő egészségügyi dolgozóra ügyelet. Tehát egy ügyeleti sor kiállítása is nehézségekbe ütközik, ezért a 6-8 ügyelet sem kevés. Ebben az esetben a két év alatt felépített szakorvosi béremelés - most átlagot mondok: tavaly volt hatvanhétezer-valahányszáz forint, idén 40 ezer, tehát ha a durván 105 ezer forint körüli emelésnek kiszámolom az ügyeletidíj-vonzatát a törvény szerint legalábbis, akkor a havi veszteség 6-8 ügyelet esetén majdnem eléri a 80 ezer forintot ebből a nézőpontból.

Ezt azért tartom feltétlenül sérelmesnek, és nem ez a kérdés - mivel elhangzott -, hogy most nem emelünk, nem volt szándékunk ügyeleti díjat emelni. Az ügyeleti díjat nem emelni kell, az egy törvény adta kötelezettség, amit most felfüggesztettünk. Ez azért méltánytalan és diszkriminatív, mert a munka törvénykönyve hatálya alá tartozó bármilyen ügyelő - tehát nem csak az egészségügyről van szó - ügyeleti díját így számolják ki, szemben azzal az egészségügyi dolgozóval, aki ezt a meglehetősen komoly túlmunkaterhet vállalja.

Az ügyelet az egészségügyi dolgozók életében igen komoly terhet jelent, hiszen a korai kiégés, ami az egészségügyben sajnos kellemetlen, de bizonyíthatóan előfordul; az orvosok és az orvosnők idő előtti halálozása, ami a magyar halálozási statisztikák alatt van ráadásul, tehát még rosszabbak ezek az adatok; és még mondhatnám, a családi életek finoman szólva labilitása is idesorolható, ez mind annak köszönhető, hogy ezek az emberek erejükön felül vállalnak - a szakmájukkal járóan persze - pluszmunkát. Ezt a pluszmunkát inkább el kéne ismerni, és ezért tartjuk diszkriminatívnak, hogy az ügyeletben dolgozó egészségügyi dolgozók gyakorlatilag már másodszor is...

Ennek a dolognak az a hátulütője, és azért is jelzem az államtitkárság felé változatlanul ezt a problémát, mert most gondoljuk végig: ha folytatódik az egészségügyi béremelés, mondjuk, jövőre is - most csak a hasamra ütök - körülbelül egy ilyen mostanihoz hasonló összeggel, most a szakorvosokról beszélek, akkor a kettő között olyan 50-60 ezer forint van. Meglehet, hogy nagyon optimista vagyok, de akkor már elérünk egy olyan szintre, hogy ha az ügyeleti díjak befagyasztását feloldják - amit nem lehet örökké tenni, mert mondom, jogellenes is ez a lépés és diszkriminatív -, akkor már 160 vagy 200 ezer forint utáni ügyeletidíj-különbözetnek kell megkeresni a forrását. Tehát ezért lett volna jó - mint ahogy az államtitkárság szakmai szervezetek elé nyújtott javaslatának A-változatában igenis nagyon helyesen jelezték -, ha a munkát, a túlmunkát értékelve felszabadítják a befagyasztást.

Ha nem teszik meg jövőre sem, akkor mondom még egyszer, nőni fog ez az összeg, és ez az összeg természetesen - ami az ügyeleti díjjal kiesik egy egészségügyi dolgozónál - már rögtön kérdésessé teszi a béremelés értékét. Én mindent megértek, hogy nem találtak keretet, mindent, ez így alakult ki természetesen, és azt is megértem, hogy a tervezett 50 milliárd miért csökkent 29 milliárdra, milyen más forrásokból kellett. Csak jelzem, hogy jövőre ezen nagyon komolyan gondolkozzanak, mert még egyszer mondom: Magyarországon akár a paraszolvenciát leküzdeni, akár a kivándorlást megakadályozni tisztességes, érdemi béremelés nélkül esélye sincs a politikának.

Köszönöm szépen a szót. (Taps a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:  Előző  488  Következő    Ülésnap adatai