Készült: 2024.05.06.09:06:14 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

147. ülésnap (2016.05.02.), 205. felszólalás
Felszólaló Dr. Staudt Gábor (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 7:31


Felszólalások:  Előző  205  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. STAUDT GÁBOR, a Jobbik képviselőcsoportja részéről: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Ház! Lázár János szavait meghallgatva azt kell mondjam, hogy mintha egy ellenzéki hozzászólást, akár egy jobbikos hozzászólást hallottunk volna. Tehát a célok kijelölésében nincs hiány. Azt ön is elmondta, hogy a magyarok sokszor azt hiszik, hogy ha elmondják, hogy valami legyen, és mondjuk, egy kormányülésen egy határozat megszületik, vagy egy kijelentés elhangzik, akkor azt hiszik, hogy az úgy is van.

Miniszter Úr! Úgy érzem, hogy amit ön elmondott, arra ugyanúgy igaz ez, tehát meg kell dolgozni azért, hogy azok a szép célok, amiket ön elmondott, valósággá is váljanak. Azt láthattuk, hogy ez eddig részben, és akkor nagyon-nagyon pozitív vagyok, hogy csak részben valósult meg. Hiszen, és ezt ki fogom fejteni néhány gondolatban, rendben van, hogy 2010-ben kormányváltás volt, és hogy láthattuk, hogy a szocialista kormányok alatt milyen bűnöket, milyen hibákat követtek el, de sok esetben ezek a hibák és bűnök folytatódtak a Fidesz-kor­mányzások alatt.

A források kiosztásánál az intézményrendszer, ezt elmondta miniszter úr is, egy nagyon fontos dolog, tehát nagy részben, hogy mire, hogyan, milyen ellenőrzésekkel költjük el ezeket a forrásokat, arra Magyarországnak és a mindenkori magyar kormánynak ráhatása van. Abban igaza van, miniszter úr, hogy amikor a Fidesz átvette a kormányzást, megörökölte a szocialistáktól azt a rendszert, ami alapján a pénzek kiosztása megtörténhetett, viszont az elszámoltatást is megígérték, és ez az elszámoltatás nem valósult meg. Tehát ha ön azt mondja, hogy 45 százalékban, és ez valóban egy horribilis és felháborító arányszám, a különböző működési kiadásokra vagy bonyolítási kiadásokra mentek el ezek a pénzek, akkor azt várhattuk volna, hogy visszaigénylik ezeket a pénzeket, büntetőeljárásokat indítanak, vagy legalábbis bármilyen módon a nyilvánosság tájékoztatásával, és ez a legminimálisabb dolog, elmondják azt, hogy a szocialisták pontosan hol és milyen bűnöket követtek el. De természetesen a büntetőeljárások megindítása lett volna az, amit a szavazók elvártak önöktől.

Persze, láttuk a 4-es metró építését, ami többszörösére duzzadt olyan ígéretekkel és olyan vágyakkal, amiket nem lehet teljesíteni. Itt akár a dugódíjra is lehet gondolni, vagy akár az M6-os autópálya csodálatos alagútjaira, ahol csak az a gond, hogy rá kellett hordani, kis túlzással a földet, többször beszakadt az építés alatt is, mert egy dombos területen alagutat nehéz fúrni; persze, nagyon jól jövedelmező üzletág. Megoldották ezeket is, a felelősöket itt sem láttuk. Önmagában, amit elmondott miniszter úr, hogy ezek nem ingyenpénzek, amit kap a magyar gazdaság, ezzel is egyetértünk, de önök mégis úgy tesznek, amikor ezeknek a pénzeknek a kiosztásáról beszélnek, hogy tulajdonképpen mindegy, mire, csak ezeket a pénzeket le lehessen hívni.

Sokszor elfelejtik azt is, hogy elindultak a kifizetések. Igen, Magyarország elkezdte kifizetni ezeket a pénzeket, de azt nem látjuk, hogy az EU-tól párhuzamosan a lehívás is megindulna. Persze lehet, hogy azóta változások álltak be ebben, de azért önök sem mindig biztosak abban, hogy ezeket le is lehet hívni. Tehát ha megelőzzük ezeket a kifizetéseket, az EU-t megelőzve kezd a magyar kormány kifizetésekbe, akkor nagy koppanás lehet a vége.

Aztán az intézményrendszer 2010 után, azt kell lássuk, hogy még áttekinthetetlenebb lett. Kétévente átalakították az egész rendszert. Legalább az NFÜ korábban adatbázisba rendezve megjelenítette, hogy ezek a pénzek mire mennek el, kik voltak a haszonélvezői, kik voltak a nyertesek. Azóta már ezeket a negyedéves jelentéseket sem láthatjuk az interneten, tehát tulajdonképpen, aki ellenőrizni szeretné ezeknek a pénzeknek az elköltését, az majdnem hogy olyan helyzetbe kerül, hogy a kormányzat sikerpropagandájára van utalva, hogy azt elhiszi vagy nem; illetve a saját személyes tapasztalataira, mert egy jól kereshető, áttekinthető táblázatot nem lát, csak a számláló pörög, hogy mennyi meg mennyi pénzt költöttünk.

De a másik kérdés, hogy mire költöttük ezeket a pénzeket. Olyan célokra költöttük-e ezeket a pénzeket, amelyek Magyarországot élhetőbb hellyé teszik, amelyek Magyarországot előre mozdítják? Sajnos, nem ez történt. És bár azok az ígéretek, amiket a kormány elmondott, és bizonyos esetekben megpróbált átalakítani a következő, 2020-ig tartó pénzügyi ciklusra, az európai uniós pénzek lehívását, ezeket lehet ígéretesnek mondani a korábbihoz képest, de a célokat még mindig nem látjuk, hogy ezek a célok ezekkel elérhetőek lennének. Jó lett volna, ha egy konszenzuson alapuló fejlesztési terv, fejlesztési célok kerülnek lefektetésre, amelyek akár kormányokon átívelően biztosítják azt, hogy legalább abban a keretben, amiben ez történik, az Országgyűlés vagy legalább az Országgyűlés pártjainak valamiféle konszenzusa kimutatható.

És azt is el kell mondjam, államtitkár úr, illetve miniszter úr, államtitkár uraknak is mondhatom, hogy az, hogy a jelenlegi, a mostani költségvetésben is közel 320 milliárd forintot fizettünk ki arra mindannyiunk adójából, ez több mint 30 ezer forint fejenként, hogy befizessük az Európai Unió költségvetésébe, persze, van ebben brit korrekció is 22 milliárd forint, ez az összeg mindannyiunk pénzéből kerül ki és kerül átutalásra. Viszont azok a pénzek, amelyeket önök európai uniós pénzekként úgy állítanak be, hogy csak a lehívás a fontos, ezek egy szűk érdekkör számára, egy szűk érdekkör zsebébe vándorolnak. Azt is el kell mondjam, beszélhetünk itt arról, hogy 1100, 1200 milliárd forint jön be évente az EU-ból. De ha megnézzük azt, hogy eleve, még ha sikerülne is mindet lehívni, ami sok esetben utólag derül ki, akkor nézzék meg, hogy az a 20-30 százalékos korrupciós felár, amivel a rendszer működik, és akkor nagyon-nagyon optimista voltam megint, sajnos látva a valódi mindennapok tapasztalatait, ezt nyilván le kell vonni ezekből az összegekből. Akkor még nem beszéltünk arról, hogy mire költik el ezeket a pénzeket, valóban hasznos-e a cél, és sok esetben azt láthattuk, hogy offshore cégeknek adták ezeket a pénzeket. Erről majd képviselőtársaim részletesebben fognak beszélni. Tehát sok esetben történt meg az, hogy újonnan alakult cégek vagy offshore cégek kaptak milliárdokat, és úgy tűnik, hogy ehhez önöknek csak annyi hozzáfűznivalójuk volt, hogy ez ki ne derüljön a nyilvánosság számára. Egyébként ezzel önöknek semmi bajuk nem volt.

(16.10)

Ha tehát mérlegre tesszük az egész EU-s költségvetést és az uniós pénzek elköltését, akkor azt kell mondjam, hogy ha évente azt a közel 320 milliárd forintot okosan elköltenénk, lehet, hogy előrébb jutnánk, mint azzal az 1100 milliárddal, amit ilyen korrupcióval terhelt módon a haveroknak kiosztanak.

Úgyhogy ezek a fő problémák, és ezt fogják is képviselőtársaim részletesebben kifejteni. Azt hiszem, hogy a szép célok megfogalmazásra kerültek, az eredmények még váratnak magukra. Köszönöm. (Taps a Jobbik padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  205  Következő    Ülésnap adatai