Készült: 2024.09.22.23:30:32 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

92. ülésnap (2015.06.30.), 90. felszólalás
Felszólaló Novák Előd (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka személyes érintettség miatti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:28


Felszólalások:  Előző  90  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

NOVÁK ELŐD (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. E nagy ívű beszéd után engedjék meg, hogy azért némi kritikát is megfogalmazzak ellenzéki képviselőként, hiszen a hangzatos célok mögött nem látjuk mindig a garanciákat. Így az összegző módosító javaslatban örömmel olvastam, amikor azt láttam, hogy a 2. §-on belüli 22/A. §-t módosítják, de amikor azt láttam, hogy itt csak nyelvhelyességi pontosításokról van szó, akkor már nem voltam elégedett. Hiszen már az általános vitában is elmondtam, hogy eléggé neccesnek tartom, hogy üzleti titkok átadásáról van szó, amit ugyan az adatvédelmi szabályoknak megfelelően rendel kezelni a törvény, de hát azért tisztában vagyunk vele, hogy a valóságban ez mit jelenthet. Itt ez esetben, ha már egy ilyen törvényi kivételt fogalmaznak meg az üzleti titkok átadásáról, akkor azért komolyabb garanciákat vártunk volna, ennek komolyabb taglalását, és ezt nem látjuk sajnos az összegző módosító javaslatban.

Sajnos inkább nyelvhelyességi, kodifikációs pontosítások fekszenek csak előttünk, pedig azért jó lett volna, ha az ingyeninternet kérdéséről is tudunk itt érdemibben beszélni. Tegnap Kara Ákos államtitkár úr válaszában megkérdőjelezte tulajdonképpen azt, hogy a reklámadó bevételéből a Jobbik által javasolt alapszintű internet megvalósítható-e, miközben a másik kérdésében azt a kérdést tette fel nekünk, amire már nem volt módom válaszolni, hogy milyen internetre gondol a Jobbik: valamiféle lassú, csökkentett hozzáférésű internetre? Tehát ha számára kérdés merült föl, hogy egyáltalán mit akarunk mi alapszintű internet címszóval bevezetni, akár e törvényjavaslatban is, akkor azt gondolom, nem teheti meg felelősen azt a kijelentését, hogy erre nem elég a reklámadó nagyságrendileg tízmilliárd forintos, illetve a jövőben most már várhatóan jóval nagyobb bevétele.

Annyit sikerült már tudomására hoznom, ha számára eddig nem lett volna világos ‑ bár félek, hogy csak képmutatás volt ez a látszólagos tudatlanság ‑, hogy mi nem lassítanánk az internetet, hanem csak korlátoznánk az adatmennyiséget, ami ingyenesen elérhető. Tehát filmek hozzáférésére, filmek letöltésére nem biztosítanánk ingyenes lehetőséget, ellenben például elektronikus ügyintézésre igen. És ezért mondjuk mi azt, hogy igenis megvalósítható volna, sőt maguk a mobilszolgáltatók is, amelyek így, most jelen törvényjavaslattal is és időről időre előnybe vannak hozva, ők is megvalósíthatnák egy kevés állami támogatással, aminek egyébként tekinthetjük jelen törvényjavaslatot is, és azért cserébe megvalósíthatnánk az ingyenes internetet.

Egyébként az ő érdekük is, hiszen egy korlátozott csomag használata után sokan fognak előfizetni egy nagyobb szolgáltatásra. Tehát ha bevezetjük az internet világába azokat, akik eddig azon kívül voltak ‑ akár Orbán Viktort, akár akik, mondjuk, más okból nem ismerkedtek, nem barátkoztak meg eddig az internettel ‑, legtöbben egyébként ‑ Orbán Viktorral szemben ‑ nyilvánvalóan anyagi okokból nem jutottak oda, hogy mondjuk, internetre előfizethessenek vagy számítógépet vásárolhassanak, de mindegy is az ok. Egy azonban biztos: ha sokakat bevezetünk az internet világába, akkor maguknak a szolgáltatóknak is érdeke lehet ez, hiszen sokan fognak ezek után előfizetni egy nagyobb szolgáltatásra, akik nem elégednek meg havi egy-két gigabájtnyi adatforgalommal. Egyébként ezen üzletpolitika mentén már az egyik hazai mobilcég egyes hangalapú előfizetésekhez már egy fél gigabájtos internetelérést ad teljesen ingyenesen. És vannak nemzetközi példák is, például New Yorkban legutóbb tavaly ősszel látott napvilágot az a hír, hogy hogyan tudnak egy, akár 500 millió dolláros bevételre is szert tenni ‑ 12 éves távlatban reklámbevételre ‑ az ingyenes, teljes New Yorkot lefedő wifiszolgáltatás keretében.

Nagyon örülök annak is, hogy Tokody Marcell fővárosi képviselőnk javaslatát megfogadva a fideszes többség is megszavazta, hogy kivizsgálják azt, hogy hogyan tudnak egész Budapest területére kiterjedő ingyenes wifielérést biztosítani. Valóban jó volna, ha ráéreznének arra, amit egyébként ellenzékben éreztek, maga Nyitrai Zsolt, az önök szakpolitikusa mondta, hogy az internet a szabadság műfaja, nem azok az uralkodó trendek a világban, hogy megadóztassuk az internetet, hanem pont az, hogy sokkal inkább szabadabbá tegyük, sokkal inkább elérhetővé tegyük minden honfitársunk számára. Ugye, ezt mondta a Fidesz szakpolitikusa még 2008-ban ellenzékben, és most erről nem hajlandóak beszélni.

Én arra kérem önöket, hogy az ilyen javaslatokban, amit igenis össze lehetne kötni például az internetszolgáltatókkal való tárgyalások során is az ilyen kedvezmények törvényi juttatása során azzal, hogy teremtsék meg az ingyenes alapszintű internetet és ennek elérhetővé tételét minden magyar állampolgár számára, ez helyes és indokolt volna. Indokolt lett volna, ha a javaslatunkat, általános vitában is elmondott javaslatunkat megfogadva megpróbálják összekötni és valamiféle tárgyalásokat kezdeményezni az internetszolgáltatókkal.

Én nagyon sajnálom, hogy ezt nem látjuk, miként nem látjuk a 22/A. § (2) bekezdésében szabályozott üzleti titkok átadásának, kormányzat számára történő átadásának garanciáit sem. Ezért számunkra még kissé bizonytalan, hogy a zárószavazáson hogyan fogunk részt venni. Köszönöm figyelmüket. (Taps a Jobbik soraiból.)

(13.30)




Felszólalások:  Előző  90  Következő    Ülésnap adatai