Készült: 2024.09.24.15:14:22 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

92. ülésnap (2015.06.30.), 138. felszólalás
Felszólaló Farkas Gergely (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 3:52


Felszólalások:  Előző  138  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

FARKAS GERGELY (Jobbik): Köszönöm szépen. Az előző hozzászólásomba nem fért bele egy fontos módosító javaslatunk, amelyről ráadásul a bizottsági ülésen is komolyabb vita alakult ki, mondhatni tán, hogy a legkomolyabb vita. Ez az átsorolással kapcsolatos javaslat volt, és a legkomolyabb vita tényleg erről alakult ki. Az érdekessége, hogy az eredeti törvényjavaslathoz képest a kormány is és a kormánypárti képviselők is nyújtottak be módosító javaslatot, és megtettük ezt mi is.

Nem is titkoltan a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájával egyetértésben nyújtottunk be egy módosító javaslatot. Az alapprobléma az átsorolások kapcsán az volt, amit már többször átbeszéltünk plenáris ülésen és bizottsági üléseken is, miszerint nagyon alacsony kritériumrendszer volt megszabva arra vonatkozólag, hogy ki az, aki átkerülhet állami finanszírozott képzésről önköltséges képzésre, illetve fordítva, önköltséges képzésről állami finanszírozású képzésre. Elhangzott az a szám is, hogy a több mint 300 ezer egyetemi hallgató közül az elmúlt egy évben mindössze 400 ilyen átsorolásról tudunk, ami szerintem egyértelműen mutatja, hogy ez a kritériumrendszer túlságosan alacsonyan van meghatározva, hisz nem ösztönzi, nem engedi meg a mobilitást a kétfajta szak között. Márpedig tudjuk nagyon jól, hogy valaki akár a szerencséjének köszönhetően is bekerülhet államilag finanszírozott képzésre, de ez nem azt jelenti, hogy neki három vagy öt éven keresztül ott is kell maradnia, illetve lehet, hogy valaki egy rosszul sikerült érettségi miatt csak önköltséges képzésre kerül be, de ott jól teljesítve megérdemelné azt, hogy állami finanszírozású képzésre kerüljön át.

A régebbi felsőoktatási törvény 15 kreditben határozta meg azt a határt, amit két féléven keresztül minimálisan teljesíteni kellett ahhoz, hogy valaki ne kerüljön át költségtérítéses képzésre. Az önök által benyújtott javaslat ezt 20 kreditre emelte volna, majd pedig a módosító javaslatuk 18 kreditben határozta meg ezt a szintet, ami az átsorolást lehetővé tenné. Mi azt javasoltuk, hogy arányaiban a 18 kreditnél megmaradva, de mégsem konkrét kreditszámban határozzuk meg ezt az értéket, hanem az adott félévben felvett kreditek 60 százaléka legyen az, amit minimálisan teljesíteni kell. Tudjuk nagyon jól, hogy egy félévben átlagosan 30 kreditet vesznek fel a hallgatók, plusz-mínusz 3 kredit lehetséges, s ha a 30 kredites átlagnál maradunk, akkor a 18 kredit ugyanazt jelenti, mint az önök módosító javaslata. Mégis nagy különbség van a két javaslat között abból a szempontból, hogy nem mindegy, hogy valakinek 27 kreditből is 18-at kell elérni, vagy éppen 33 kreditből is 18-at kell elérni. A százalékos megoldás ezért lenne igazságosabb, mégis kiegyensúlyozottabb teljesítményre ösztönözné a diákokat. Még egyszer mondom, úgy gondoljuk, hogy ez igazságosabb megoldás lenne. És fontos még, hogy az ajánlott tantervben előírt kreditmennyiségeket értjük a viszonyítási pont alatt.

Arra szeretnénk tehát kérni az államtitkár urat és a kormánypárti képviselőket, hogy gondolják meg ezt a javaslatot, fontolják meg, hogy érdemes-e támogatni. Mondom még egyszer, mi a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájával is egyeztettünk erről, ők is ezzel a javaslattal értenek egyet. Úgy gondoljuk, hogy ez egy igazságosabb rendszert eredményezne, ezért próbálunk még itt lobbizni ezért, és bízunk benne, hogy önök is nyitottak lesznek erre a változtatásra. Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:  Előző  138  Következő    Ülésnap adatai