Készült: 2024.09.21.13:12:17 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

41. ülésnap (2010.11.02.), 6. felszólalás
Felszólaló Dr. Schiffer András (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:16


Felszólalások:  Előző  6  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SCHIFFER ANDRÁS (LMP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Idén májusban a legtöbbünk úgy jött ide ebbe az Országgyűlésbe, hogy az a feladat, ami ránk vár itt az ország Házában, nem több és nem kevesebb, mint hogy begyógyítsuk azokat a sebeket, amelyeket az elmúlt évek ejtettek a magyar demokratikus jogállamon. A legtöbben azért jöttünk ide, hogy helyreállítsuk a magyar alkotmányosság, a magyar demokrácia tekintélyét.

(13.20)

Azért jöttünk ide, hogy Magyarországon ne fordulhasson elő még egyszer olyan, hogy egy kormányzati többség azzal szórakozik, hogy az egyszer már alkotmányellenesnek nyilvánított törvényeket újra meg újra előterjeszti. Ezt láttuk az elmúlt években.

Már akkor, amikor önök az elmúlt hónapokban zsákmányszerzésbe kezdtek a független pozíciók tekintetében, úgy tűnt, mintha ez a fogadalom sokak számára feledésbe merült volna. Nagyon hamar fölsejlett az, hogy a nemzeti együttműködés rendszere az új beszédben a nemzeti együtt nem működés rendszerét jelenti. Önök fajsúlyos kérdésekben nemcsak hogy nem keresték a megállapodás, a konszenzus lehetőségét az ellenzéki pártokkal, de még a meglévő idevonatkozó alkotmányos szabályokat is kidobták az ablakon. Most már ezt odáig fejlesztették, hogy fajsúlyos közjogi kérdésekben nemcsak az ellenzékkel, de a saját szövetségesükkel, a Kereszténydemokrata Néppárttal sem egyeztetnek.

Önök folyamatosan arra hivatkoznak, hogy Európában példa nélküli felhatalmazást kaptak a választásokon. Ez nem igaz. Természetesen ez sem igaz. 1981-ben Franciaországban az akkori baloldal kapott 68 százalékos többséget a francia nemzetgyűlésben. 1993-ban a francia jobboldal úgy szerzett 84 százalékos parlamenti többséget, hogy ott volt a nyakán Európa legnagyobb hatáskörrel rendelkező államfője, aki történetesen ellenoldali államfő volt. Sem Balladur, sem Juppé kormánya nem vetemedett arra, hogy a példátlan felhatalmazással élve kikiáltsa a hatodik köztársaságot, esetleg arrébb tegye a nyakán ülő köztársasági elnököt.

Önök folyamatosan hivatkoznak arra, hogy mi mindenre kaptak felhatalmazást a kormányprogramba beemelt választási programjukban. Ebben a programban nem szerepel például az egykulcsos adórendszer. Ebben a dokumentumban - amire előszeretettel hivatkoznak - szerepel viszont egy olyan mondat, hogy "nem engedjük, hogy az állami nyugdíjak mellett szolgáltatást biztosító magán-nyugdíjpénztári rendszer megtakarításai veszélybe kerüljenek". Erre szavaztak az önök választói. (Zaj a Fidesz soraiban.) Ebben a dokumentumban szerepel a következő mondat: "Mindennek kiindulópontja, hogy maga az állam is törvénytisztelő legyen, a normakövetés nemcsak az állampolgároktól elvárt kötelesség, hanem a hatalomgyakorlókkal szemben is alapvető követelmény.

Jogállami keretek között elfogadhatatlan, hogy parlamenti többsége birtokában a kormány alkotmánysértő törvények sorával bizonytalanítsa el állampolgárait, sodorja veszélybe a jogbiztonság elvét." Amikor önök beleütköznek egy másik hatalmi ágba, nem tesznek mást, mint hogy az első esetben meghekkelik a jogállamot, alkotmányos válságot idéznek elő. Arról valóban volt szó az önök kampányában, hogy az adóbevallás el fog férni egy söralátéten, arról viszont nem volt szó az önök kampányában, hogy az alkotmányt is egy söralátéten fogják elénk tálalni. (Taps az LMP soraiban.)

Az önök miniszterelnöke akkor, amikor az Alkotmánybíróság a vizitdíj kérdésében és más kérdésekben zöld utat adott a népszavazásnak, így beszélt: "A népszavazás azt jelenti, hogy Magyarországon senkinek sincs joga az emberek megkérdezése nélkül és az emberek ellenére reformokat bevezetni." Tehát nem azt mondta, hogy reformokat nem lehet. "Úgy nem működik a dolog, ahogy a kommunista rendszer örökségeként itt maradt szocialista reflexek diktálják. Ez a politika legyengíti Magyarországot. A reform útja: egyeztetés, konzultáció, a döntésekbe való bevonás. Ezek a kulcsszavak." Ezt mondta Orbán Viktor ellenzékben.

Ehhez képest önök most a népszavazás intézményét is legyengítik. Ehhez képest Kósa és Tarlós képviselőtársaink beterjesztettek egy olyan törvényjavaslatot, amely elvonja az emberektől, az állampolgári közösségektől a jogot, hogy ha - mondjuk - a falu végében egy cementgyárat építenek, akkor föl tudjanak szólalni a saját életviláguk védelmében. Önök egy olyan költségvetést terjesztettek elő, amelyben a társadalmi mozgalmak, a civil szervezetek finanszírozására szánt NCA büdzséjét megfelezik. Önöknek az emberek addig kellenek, amíg hivatkozási alapot jelentenek a saját rendszerük kiépítésére.

Köszönöm szépen. (Taps az LMP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  6  Következő    Ülésnap adatai