Készült: 2024.09.26.08:05:00 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

159. ülésnap (2020.10.26.), 6. felszólalás
Felszólaló Csárdi Antal (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:20


Felszólalások:  Előző  6  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

CSÁRDI ANTAL (LMP): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Ház! Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Az a helyzet, hogy a kormányzat egy újabb döntésével csúfolja meg az önkormányzatiságot, egy újabb döntésével veszi semmibe a választói akaratot. De hogy ne hagyjam kétségek között kormánypárti képviselőtársaimat, hadd pontosítsam, hogy miről is beszélek. A múlt héten, október 20-án kijött a 460/2020. kormányrendelet, amelyben újabb jogosítványokat vontak el az I. kerületi önkormányzattól, egy újabb olyan döntéscsomagot emeltek törvényerőre vagy rendeleti úton kötelezővé tettek, ami ellehetetleníti a helyi akarat megvalósulását a kerületben. De mit is tartalmaz ez a kormányrendelet? Részben tartalmazza, hogy gyakorlatilag a Várban a településvédelmi tájékoztatás és a szakmai konzultáció a beruházások kapcsán nem kötelező. Nem szükséges örökségvédelmi hatástanulmány akkor, ha ott egy kormányzati támogatású beruházás készül. Tartalmaz még olyan módosításokat, hogy az új építményekhez nem szükséges személygépjármű-parkolót építeni, illetve általában nemcsak gépjármű- vagy autóbusz-parkolót, -várakozóhelyet nem kell létesíteni, hanem még kerékpár-elhelyezési lehetőséget sem. Gyakorlatilag önök lehetővé teszik ebben a kormányrendeletben, hogy valamennyi épület tetőtere akár több szintben beépíthető legyen. Gond nélkül változhat az építmény belső udvari homlokzatmagassága, a gerincmagassága, a tetőidom hajlásszöge, illetve valamennyi épület esetében a terepszint feletti beépítettség legnagyobb mértéke elérheti a száz százalékot.

Azt gondolom, erről érdemes beszélnünk, mert ezzel azt üzenik, hogy a szabályozások, az építési szabályok, amelyek egyébként érvényben vannak a különböző kerületekben, értelmetlen kekeckedések; azt üzenik, hogy az építésügyi szabályozás csak egy ilyen akadékoskodás, pedig az építésügyi szabályozás az egészséges és működőképes városi szövet kialakítása miatt fontos. Azt gondoljuk, hogy a környezetvédelmi szabályozás szintén fontos az egészséges környezet védelme miatt, valamint a műemlékvédelmi szabályozás az épített örökségünk megőrzése miatt volna fontos.

Önök ezekkel mind nem törődnek, hiszen van egy elképzelésük, és sutba vágva a választói akaratot, sutba vágva azt a tényt, hogy önök elvesztették a választást a 2019-es önkormányzati választáskor, önök átlépnek a kerületi szabályozások felett. Például a mostani döntés 23 olyan helyet sorol fel, ahol építési felvonulási területet el lehet foglalni esetenként 2026-ig. Ne értsék félre, nem általában ellenezzük a fejlesztéseket, mert vannak jó példák is, például a Gellért-hegyi sikló esetében, ahol egy jó háromoldalú megállapodás körvonalazódik a főváros, az I. kerület, illetve a kormány között. De azt is látni kell, hogy ezek a szabályok átlépnek a választói akarat fölött.

Azt látjuk, hogy már az eddigi döntések is döbbenetes következménnyel jártak, hiszen nézzük meg a történetet! Először elvette az állam a Budavári Palota körüli önkormányzati tulajdonú telkeket, mindezt ellentételezés nélkül; utána az önkormányzatnál is nagyobb hatáskört adott egy cégnek. És most ott tartunk, hogy amikor észrevették, hogy az önkormányzat nem hajlandó, hogy segédkezzen a rombolásban, például nem adott fakivágási engedélyt a Dísz tér 1-2. építkezés kapcsán, akkor önök ezt kiemelt beruházássá nyilvánították, megkerülték a megválasztott és felhatalmazással rendelkező önkormányzatot a jogosítványai tekintetében, és kormányzati kiemelt beruházáson keresztül gyakorlatilag átléptek az önkormányzat feje fölött. Kérem tisztelettel, hogy ne a saját vállalkozóik érdekeit képviseljék, hanem a választókét. Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  6  Következő    Ülésnap adatai