Készült: 2024.04.26.08:19:07 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

246. ülésnap (2017.10.16.), 86. felszólalás
Felszólaló Pogácsás Tibor (Fidesz)
Beosztás Belügyminisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:04


Felszólalások:  Előző  86  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

POGÁCSÁS TIBOR belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Azt gondolom, hogy abban az egy dologban biztosan egyetértünk, hogy minden baleset és minden baleset által okozott sérülés vagy haláleset az tragédia, és minden ilyet el kell kerülni. Ugyanakkor azokat a számadatokat, amelyeket ön sorolt, azt ki kell javítanom, hiszen 2015-ben 9 haláleset történt, 2016-ban pedig kétfelé kell bontani, hiszen 2016 első félévében még a régi, a katasztrófavédelem által nem bonyolított kéményseprés működött, akkor 11 halálos baleset történt, a második félévben pedig 6 halálos baleset történt.

De még egyszer mondom: minden baleset, minden sérülés egy katasztrófa, és nyilván ezeket el kell kerülnünk.

Ugyanakkor azt is látni kell, hogy a 2014. évben már súlyos problémák jelentkeztek a kémény­seprő­ipari közszolgáltatásban. Több megyében merültek fel ellátási zavarok, amelynek következtében kötelezően ki kellett jelölni közérdekű szolgáltatót, akik ezeket a tevékenységeket végezték. Ebben az időszakban ráadásul bővült a kéményseprés során elvégzendő feladatok köre, hiszen a levegő-utánpótlás meglétét is ellenőrizni kellett, illetve az égést végző eszközök paramétereit is ellenőrizni kellett.

Tisztelt Képviselő Úr! Amikor a Katasztrófavédelmi Főigazgatóság átvette a feladat egy részét, és hangsúlyozni kell, hogy a feladat egy részét, hiszen ma is jelentős területeken az önkormányzatok a már korábbi szolgáltatókkal végeztetik el ezt a tevékenységet, a kéményseprőipari szerv személyi állományának feltöltéséhez kiemelt szempont volt, hogy a szerződést felmondó szolgáltatóknál korábban dolgozókat vegyék fel, megfelelő szakmai gyakorlattal és a szükséges vizsgákkal, és ők kerültek át a katasztrófavédelem állományába.

Az elmúlt közel másfél év tapasztalatai alapján egyébként az egyértelműen megállapítható, és erre az Állami Számvevőszék az önkormányzatok által végeztetett kéményseprőipari szolgáltatás vizsgálatát végző dolgozatában is kitér, hogy rendkívül súlyos problémák voltak a kéményseprőipari szolgáltatással.

(15.40)

A kéményseprő-tevékenység jelentős részben szinte adójelleggel csak a díjak beszedésére korlátozódott. Ez egyébként láthatóvá vált az elmúlt másfél évben is, sosem látott mennyiségben kellett hatósági eljárást lefolytatni. A kéményseprőipari tevékenység során a katasztrófavédelem állománya egyébként a katasztrófavédelemhez tartozó több mint 2 millió 200 ezer kémény ellenőrzését az év végéig elvégzi, lesz egy teljesen tiszta állapot.

Megállapítható az, hogy sok helyen elmaradt, évekre vagy évtizedekre elmaradt ezelőtt a kémények ellenőrzése, ugyanakkor az is megállapítható, hogy a balesetek esetében 2016 óta van nyilvántartás arra, hogy milyen okból került szén-monoxid a lakásokba, azt megelőzően ilyen vizsgálatokat nem végeztek. A ta­valyi év adatai alapján az megállapítható, hogy a balesetek esetében 40 százalékban az égést végző készülék, magyarul a fűtő- vagy melegítőkészülék hibájából került szén-monoxid a lakótérbe, míg a kémények, elvezetők esetében ez csak 8 százalék.

A tüzelőberendezések, illetve a kémények felülvizsgálatát továbbra is mindenhol el kell végeztetni, ahol társasházak, tömblakások vannak, ugyanakkor minden egyéni lakásban, tehát családi házban is elvégeztethető, és a polgárok megrendelésére térítésmentesen ezt a szolgáltatást el is kell végezni. Köszönöm a szót, elnök úr. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  86  Következő    Ülésnap adatai