Készült: 2024.09.25.20:56:37 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

9. ülésnap (2002.06.18.),  280-330. felszólalás
Felszólalás oka Általános vita lefolytatása
Felszólalás ideje 2:23:46


Felszólalások:   232-280   280-330   330-337      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Megkérdezem, kíván-e még valaki felszólalni. (Nincs jelzés.) Jelentkezőt nem látok.

Megkérdezem az államtitkár urat, kíván-e válaszolni a vitában elhangzottakra? (Nem jelzés.) Most nem kíván.

Tisztelt Országgyűlés! Az általános vitát lezárom. Mivel az előterjesztéshez módosító javaslatok érkeztek, a részletes vitára bocsátásra, illetőleg a részletes vitára várhatóan a következő ülésünkön kerül sor.

 

Soron következik a közoktatásról szóló 1993. évi LXXIX. törvény módosításáról szóló törvényjavaslat általános vitája a lezárásig. Az előterjesztést T/108. számon, a bizottságok ajánlásait pedig T/108/2-3. számon kapták kézhez.

Megadom a szót Magyar Bálint oktatási miniszter úrnak, a napirendi pont előadójának, a napirendi ajánlás szerint húszperces időkeretben.

 

DR. MAGYAR BÁLINT oktatási miniszter, a napirendi pont előadója: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Hölgyeim és Uraim! Egy kis terjedelmű, de nagy jelentőségű törvénymódosításról fog majd a tisztelt Ház vitatkozni, és az elkövetkező hetekben, gondolom, a módosító indítványokról, majd magáról erről a törvénymódosító csomagról dönteni, amikor a közoktatási törvény módosításáról dönt.

A közoktatási törvény módosításának ez a csomagja és ugyanakkor az a néhány pont, amelyet ez érint, elég világosan rávilágít az előző és a jelenlegi kormány oktatásfilozófiai elképzelései közti különbségekre. Négy ilyen terület van, amelyet érint ez a törvény, és ezeket szeretném röviden összefoglalni.

Az első terület azt érinti, hogy a szakmával milyen kapcsolatot kíván kialakítani az oktatási kormányzat, és milyen törvényi jogosítványokat kíván biztosítani a szakma képviselői és szervezetei számára. 1996-ban volt szerencsém beterjeszteni azt a közoktatási törvénymódosítást, amely az akkor már létező Országos Köznevelési Tanácsnak egyetértési, azaz köznyelven szólva vétójogot adott a legfontosabb oktatáspolitikai kérdésekben.

 

 

(17.20)

 

Ez a változás akkor abból a feltételezésből indult ki, ami most is fennáll, hogy az oktatási reformok politikai ciklusokon átnyúló reformok, és ha nem akarjuk az oktatás rendszerét kitenni a politikai ciklusok éles változásainak, akkor egy másfajta konszenzust kell keresni, amikor az oktatási reform kérdéseiről beszélünk. Ennek az egyik lehetséges alanya nem más, mint egy olyan testület, amely magában foglalja a szakma és a szakmai szervezetek legjelentősebb képviselőit. A 23 tagú Országos Köznevelési Tanács, amelyből a miniszter mindössze három tagot jelölhetett, ekkor nyerte el a vétójogot az alapvető oktatáspolitikai kérdésekben. Ezzel a törvénymódosítással a kormány példát mutatott abból, hogy nem a mindenható kormányzásban hisz. Jómagam is, annak idején a demokratikus ellenzék tagjaként sohasem voltam a túlhatalom híve, és ha éppen egy miniszteri székben ülök, akkor sem hiszem azt, hogy ez azt jelentené, hogy minél több hatalmat kelljen biztosítani a tárca vezetése számára, hanem azon gondolkodom, hogyan lehet megosztani a kompetenciákat, hogyan lehet a döntési jogosítványokat megosztani, és adott esetben olyan szintekre, olyan szakmai szintekre utalni döntési lehetőségeket, nem pusztán véleményezési lehetőségeket, amelyek véleményem szerint a szakma és az egész ágazat hasznára vannak.

Nem véletlen talán, hogy '98-ban a Fidesz-kormány első rendelkezései között, ahogy most mi beterjesztjük a közoktatási törvény módosítását, ugyanúgy ők nem sokkal a kormányváltás után, ősszel tették ezt meg '98-ban. Akkor az első lépés az volt, hogy ettől a jogosítványától ezt a szervezetet, az Országos Köznevelési Tanácsot megfosztották. Most visszaállítjuk ezt a jogosítványt, és az önkorlátozásnak ez fontos intézménye, a szakmai párbeszédnek nem pusztán szimbolikus gesztusa, hanem tartalmi terepe.

A közoktatási törvény feles törvény, és tudjuk, ha adott esetben kormányváltásra kerül sor, akkor lehet, hogy a Fidesz ugyanúgy el fogja venni ezt a jogosítványt majd ettől az intézménytől - lelkük rajta! Erről majd maguk döntenek. De én, valahányszor ebben a pozícióban vagyok, akkor a szakmát és a párbeszédet a szakmával megpróbálom komolyan venni.

'98 után létrejött egy másik intézmény is az oktatási tárcán belül, ami helyes dolog, hogy megszületett, ez az oktatási jogok biztosának az intézménye. Mégis felemás szabályozás volt az, hogy maga az oktatási jogok biztosa, személyében, jelölésében és kinevezésében, illetve felmentésében az oktatási minisztertől függ. Ezért ebben a törvénymódosításban már az is szerepel, hogy az oktatási jogok biztosának a jelölési joga az Országos Köznevelési Tanácsra szálljon át, és a miniszter csak ennek a jelölésnek az alapján nevezze ki magát a személyt. Ezt fontos dolognak tartom, hiszen ha a demokráciát nem egy álságos intézménynek tekintjük, akkor komolyan kell venni azt, hogy ha olyan intézményeket és olyan szerepeket hozunk létre ebben a rendszerben, amelynek többek között az a feladata, hogy adott esetben egy miniszter vagy minisztérium tevékenységét, intézkedéseit bírálja, ha függő helyzetben tartom ezt a személyt és magát az intézményt a minisztérium vezetésétől, akkor ez egy álságos intézmény, valójában nem tudja betölteni azt a szerepet, amelyet be kell töltenie.

Ezt a módosítást némi kritika érte egyébként azóta is, hogy pusztán a jelölés nem jelenthet megfelelő biztonságot, megfelelő függetlenséget ezen intézmény számára. Ezért én most itt helyben felkérem az országgyűlési képviselőtársaimat, hogy ha bármilyen olyan módosító indítványuk van, amely erősíti ezt a függetlenséget, pluszgaranciákat ad rá, tegyék meg, támogatni fogom. Fontosnak érzem azt, hogy ez az intézmény valóban független legyen, hiszen a gyermekek érdeke azt kívánja, hogy erős ombudsman, az oktatási jogoknak egy erős biztosa álljon akár szemben bármilyen oktatási kormányzattal, és adott esetben ne kelljen egzisztenciálisan vagy intézményi függőségek okán félnie attól, hogy ki lesz téve retorziónak, és ezért adott esetben leváltásra kerül.

Itt szólok csak egy zárójel erejéig arról, hogy a jelenlegi oktatási jogok biztosa mandátumának befejezése ehhez a törvénymódosításhoz kötődik. Ha ő adott esetben indul az Országos Köznevelési Tanács által majd kiírandó pályázaton, ha ezt a törvényt elfogadják, és az Országos Köznevelési Tanács a munkájával elégedett, és őt javasolja erre a pozícióra, akkor én természetesen boldogan fogom kinevezni, és örülni fogok annak, hogy bárki, akit az Országos Köznevelési Tanács nevez ki, az velem szemben erősebb pozícióban jelenhet meg ebben a szerepben, mint ahogy eddig az elmúlt években megjelent.

A következő fontos kérdés, ami szintén alapvetésbeli különbség köztünk, nevezetesen arról szól - és ez hosszú szakmai és politikai vita tárgya -, hogy az államnak milyen mélyen, milyen mértékben kell belenyúlnia az iskolákban folyó nevelő-oktató munkába és annak folyamatába, milyen mélységig kell ezt meghatároznia. Van az egyik álláspont, amelyik alapvetően a kimenetszabályozás oldaláról közelíti meg ezt a kérdést, a másik álláspont pedig arról az oldalról, hogy magát a folyamatot kell a legrészletesebben szabályozni. A liberális álláspont az egyik végén van ennek az elképzelésnek, és egy etatista álláspont a másik végén. Ez a módosítás, ami ebben a törvénymódosításban megjelenik, egyelőre kompromisszumot jelent ebben a kérdésben, mert ugyanis azt a kérdést is fel kell vetni, hogy az alkotmányban biztosított tanszabadság és tanítási szabadság érvényesül-e egy olyan rendszerben, amelyben gyakorlatilag az iskolafenntartók és pedagógusok jogát - hogy meghatározzák azt, mit tanítanak az iskolákban - minimálisra szorítom, virtuálissá teszem, elveszem ezeket a jogosítványait. Azt hiszem, hogy nagyobb szabadságot kell biztosítani az iskolafenntartóknak és a pedagógusoknak egyaránt. Én bízom a pedagógusokban. Tehát én nem hiszem azt, hogy állandóan központi kontroll alatt kellene tartani őket, és állandóan attól félni, hogy ők majd valami rosszat csinálnak a gyermekeinkkel, mert nem tanítják meg azt, amit meg kellene, és majd mi mindent megmondunk központilag, hogy mi az, amit kellene tanítani, és kitaláljuk helyettük, hogy hogyan kell oktatni az iskolákban. Azt hiszem, a 21. századba nem lehet belépni ilyen bizalmatlansággal, ami másról sem szól, mint hogy a pedagógus végrehajtója egy központi akaratnak, és aki az adott bársonyszékben ül, az száz százalékig tudja azt, hogy mit kell csinálni az adott helyen, az adott iskolában, hogyan kell adott esetben tanítani, és a legkülönbözőbb típusú helyi problémákra és a gyerekek nevelése során felmerült problémákra válaszolni tud.

Ezért mi úgy gondoljuk - és ez a törvénymódosítás részben erről szól -, hogy fenntartva a kerettantervek közös és kötelező követelményrendszerét, de lazítunk ezen a rendszeren, lehetővé tesszük azt, hogy az iskolák, mint ahogy most is lehetőség van arra, hogy miniszteri engedéllyel eltérjenek ettől a kerettantervtől, így most már e nélkül a miniszteri engedély nélkül eltérhessenek, és ha meg akarják változtatni - és a "meg akarják"-on van a hangsúly, tehát nem hiszem, hogy a vitában arról kellene beszélni, hogy rákényszerítjük a pedagógustársadalmat arra, hogy új tanterveket írjanak, de ha akarják -, tehát meg akarják változtatni a helyi tanterveiket, amelyek alapján tanítanak, akkor ezt az átdolgozott pedagógiai dokumentumot a fenntartóikkal, jórészt az önkormányzataikkal kell jóváhagyatni. Ez azt jelenti, hogy azt a merev szabályozást, amely megmondja évfolyamra, tantárgyra, tanóraszámra bontva, hogy mikor mit kell tanítani, oldani kívánjuk.

Az én eszményem nem egy olyan oktatási rendszer, amelyben a miniszteri székben ülök, ránézek az órámra, és akkor azt mondom, no, ha tizenegy óra van, akkor az ikszedik gimnáziumi osztályban most éppen II. Józsefnél tart mindenki, ha történelemóra van, szerte az országban, és akkor elégedetten eltölthetek egy másik órát, mert most már tudom, hogy most kicsöngetnek, utána pedig milyen téma jön magyarórán. Ez így nem megy, kérem szépen! Ezek az egydimenziós, unilineáris oktatási rendszerek pont az esélyegyenlőtlenségek csökkentésére alkalmatlanok, arra alkalmatlanok, hogy a lemorzsolódás jelentős részét kezelni tudják. Tehát ezen is változtatni kívánunk.

Harmadrészt a pedagógusok kötelező óraszámát változtatnánk meg, vagyis helyesebben szólva nem léptetnénk életbe azt a kötelező óraszámemelést, amelyet a korábbi kormány elhatározott, és ezáltal visszaállítjuk a tanítók, általános iskolai és középiskolai tanárok oktatásánál a 21, illetve 20 órás kötelező óraszámot.

A kormány, az új kormány, a szociáldemokrata-szabad demokrata kormány történelmi léptékű változásra, váltásra szánta el magát, amikor több évtizedes lemaradást és hiányt pótolva 50 százalékkal átlagban, még efölött is valamivel, megemelte a tanárok alapbérét.

 

 

(17.30)

 

 

Nem kívánjuk azt, hogy ez a béremelés, amit az egyik kezével nyújt a kormány, a másik kezével visszavonjon, visszavegyen ebből a béremelésből akár a kötelező óraszámok emelésével, akár leépítési kötelezettségekkel vagy bármi más trükkel, vagy akár azzal, hogy mondjuk, az önkormányzatokra hárítja vagy az iskolafenntartókra, hogy ezt a pluszt biztosítsák valamilyen részben, valamilyen arányban a béremelésnél. Ezt a kormány magára vállalta, megteszi. Ez egy világos és egyértelmű gesztus. Ez az első lépés azon a téren, hogy a pedagógusok emberhez méltó körülmények között élhessenek. Ha valaki fiatalon dönteni kíván arról, hogy pedagógus kíván-e lenni majd a felnőtt életében, akkor ez egyben ne a szegénység választását jelentse annak a fiatalnak.

 

 

(Az elnöki széket Harrach Péter, az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)

 

 

Jövőre szeretnénk egyébként - 2003 szeptemberétől - áttekinteni és rendezni a pótlékok és a minőségi keresetkiegészítés rendszerét, amiről egyébként majd korábban kell megállapodni, hiszen a következő év költségvetésében ennek már valamilyen módon szerepet kell szánni. Ebben is az Országos Köznevelési Tanácsnak jelentős szerepe lesz, hogy ez milyen módon és milyen területeken jelentsen változást a lehetséges anyagi keretfeltételek között.

Negyedrészt pedig a tanévkezdés rendjéről beszélnék, hiszen ez az utóbbi időben állandóan változott és problémát okozott, most pedig a kettős tanévkezdés, mármint a lehetséges választás augusztus 29-e, illetve szeptember 2-a között nagyon sok család helyzetét nehezítette, hiszen a gyerekek különböző iskolákba jártak, így nem lehetett tudni, hogy mikor végződik a szünidő.

Ezért egy általánosabb megoldást választottunk, egy olyan megoldást, amely egységesen minden évben szeptember első munkanapján kezdené az iskolaévet, és június második hetének utolsó munkanapján fejezné be. Erről miniszteri rendeletet még nem adtunk ki, hiszen a törvényt kell megváltoztatni ahhoz, hogy a már kiadott miniszteri rendeletet változtatni lehessen ennek értelemben.

De ez valóban felvet egy mélyebb kérdést, amely fel szokott merülni - több is. Az egyik a szünidők kérdése, tehát az évközi szünetek kérdése. Ez egy rendkívül fontos dolog, hiszen az a fajta hajtás és - hogy mondjam - a követelmények átadásának az a kényszere, az a teljesítménykényszer, ami az iskolákban van, azt idézheti elő, hogy az őszi szünet ezáltal csökken. Ezt mindenképpen el kellene kerülni, hiszen miniszterként az egyik legfontosabb célkitűzésem az, hogy a tanulók terhelését csökkentsük és tudását növeljük. Ez a két dolog nem mond ellent egymásnak, pont ellenkezőleg: arról van szó, hogy ne olyan ismeretekkel terheljük a tanulókat, olyan teljesítménykényszernek vessük alá, amelyet az életükben nem igazán tudnak használni. Tehát igaz az - és ezen érdemes gondolkozni -, hogy hogyan lehet biztosítani az őszi szünet meglétét, hiszen jobb az, hogyha tagolt az iskolaév maga is, és kisebb-nagyobb megszakításokkal rendelkezik.

A másik alapvető probléma az, hogy ebben a rendszerben a 185 kötelező tanítási nap nem tartható fenn, hanem ez ennek megfelelően évről évre fog változni, amelyet át kell tekinteniük az iskoláknak, hogy ez hogyan fér bele a tanévbe.

Mégis itt prioritásokat kell felállítani, és a biztos kezdés, a biztos befejezés és ennek a kiszámíthatósága a családok életére, úgy hiszem, egy fontosabb lépés. Tudjuk, hogy ez egy első ügy, első lépés. A következőkben valóban arról kell gondolkodnunk, hogy a rendelkezésre álló tanítási idő alatt az a követelményrendszer, amelyet egyébként a kerettantervek is előírnak, nehezen sajátíttatható el.

A kérdés az - ezzel szeretném zárni ezt a bevezetőt -, ami túlnyúlik ennek a törvénymódosításnak a keretein, és az elkövetkező évek döntő feladata lesz, hogy hogyan lehet a tanulók terhelését csökkenteni, hogyan lehet egy olyan helyzetet létrehozni, amelyben a stressz, a szorongás, az izgulás világából az iskola a felszabadult és örömteli ismeretszerzés és készségelsajátítás terepévé válik, amelyben az iskola valóban a második otthonukká válhat a gyermekeknek, amelyben nem az a legfontosabb dolog, hogy annyira megterhelem őket a tanidő alatt, hogy eközben még otthon is órákat kelljen felkészüléssel tölteniük, és gyakorlatilag többet dolgozzanak a gyermekeink, mint amennyit dolgoznak a felnőttek a munka világában.

Fogalmazhatnék durvábban is: közös felelősségünk az elkövetkező években az, hogy tanulórobotként, kis rabszolgákként tartjuk-e a gyermekeinket, és eközben - ha mélyebben magunkba nézünk - látni kell, hogy olyan ismeretekkel tömjük őket, amelyek valójában nem használhatók számukra az élet során, mint ahogy ezt a PISA-jelentés tanúsítja, vagy pedig átalakítjuk ezt a rendszert oly módon, hogy a gyakorlatias kompetenciakészségek elsajátítására koncentrálunk; ez a tanulni tanítás, tehát hogy megtanuljanak a gyermekeink tanulni, ezeket a készségeket el tudják sajátítani, mert ez teszi lehetővé számukra, hogy az életben boldogulni tudjanak.

Ez egy olyan váltást igényel, amelyben ettől a fajta kényszerpályától, amelyen ma bizonyos értelemben a közoktatásunk van, és kényszerpályán mozog az iskolafenntartó, kényszerpályán mozognak a tanárok, a diákok és bizonyos értelemben a szülő is, ebből a versenyfutásból, ebből a folyamatos nyomásból mentesíteni tudjuk egy kicsit őket, és kicsit hátrébb lépve át tudjuk tekinteni azt, hogy végül is mire van szükségük az életben, mi az, amit ez az iskolarendszer tanít.

Egy távolabbi oldalról is meg lehet világítani ezt a kérdést. Ki védi meg a diákok jogait? Ki képviseli a diákok jogait? Ki védi meg tőlünk? Ki szünteti meg a kiszolgáltatottságukat, azt a kiszolgáltatottságot, amely abban jelenik meg, hogy kénytelenek elviselni egy olyan oktatási rendszert, amelyet mások alkotnak számukra, és azok a kényszerpályák határozzák meg, hogy ők azon hogyan mozoghatnak, és ezeken a kényszerpályákon milyen ismereteket tudnak elsajátítani, ez sokszor nagyon is kétséges.

Ehhez a feladathoz kérem az önök támogatását, és kérem a tisztelt Házat, a tisztelt képviselőtársaimat, hogy támogassák a közoktatási törvény módosító csomagját.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm a miniszter úr expozéját. Tisztelt Országgyűlés! Most a bizottsági előadók felszólalására kerül sor, a napirendi ajánlás szerint 5-5 perces időkeretben. Az oktatási, valamint az emberi jogi bizottság ülésén kisebbségi vélemény is megfogalmazódott.

Elsőként megadom a szót Botka Lajosnénak, az oktatási bizottság előadójának.

 

BOTKA LAJOSNÉ, az oktatási és tudományos bizottság előadója: Köszönöm a szót, alelnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Az oktatási és tudományos bizottság 2002. június 12-én megtárgyalta a közoktatásról szóló '93. évi LXXIX. számú törvény módosításáról szóló törvényjavaslatot. A bizottság döntése szerint 11 igen, 10 nem szavazattal általános vitára alkalmasnak tartja a benyújtott törvénymódosítást. A bizottsági ülésen több mint két és fél órás vitában igen nagy aktivitással tárgyalta az előttünk levő törvénymódosításról szóló javaslatot.

A módosítás időszerűségét az ellenzéki képviselőtársaink sem vitatták. A többségi véleményalkotók a módosítást indokoltnak, mértéktartónak, szükségesnek és szakmailag megalapozottnak tartották. A módosításban megjelenő változtatások a kormány programjával összhangban négy területen jelennek meg, a kerettantervvel összefüggő, a tanév kezdésével és befejezésével kapcsolatos, az Országos Köznevelési Tanács további jogállásával, valamint a pedagógusok alkalmazásával összefüggő területeken fogalmaz meg módosításokat.

A bizottság kormánypárti többsége támogatta, hogy a kerettantervre vonatkozó szabályok olyan módon változzanak meg, hogy a kerettanterv kötelezettsége szűnjön meg. Nem módosul a kerettanterv, ugyanakkor továbbra is változatlanul érvényes az iskolatípusonként eltérő kerettanterv. Nem módosul a kerettantervi követelmény sem.

Akkor mi a változás lényege? A változtatás lényege, hogy míg a jelenlegi hatályos szabályok és rendelkezések alapján a kerettantervtől való iskolai intézményi eltérésre egyetlenegy lehetőség van, mégpedig a miniszter egyedi engedélye, addig a jövőben az eltérés lehetőségét az iskola, az adott iskola és az adott iskola fenntartójának hatáskörébe utaljuk.

A kormányprogramban a jogbiztonságot, kiszámíthatóságot, stabilitást és szakszerűséget is megfogalmaztuk.

 

 

(17.40)

 

Ennek az elvárásnak felel meg a bizottság többségi véleménye szerint a tanév kezdésének és a szorgalmi időszak befejezésének törvényi megfogalmazása. A többségi vélemény támogatta, hogy ezentúl törvényi garanciával minden tanévkezdést szeptember első munkanapjához kössük, a szorgalmi időszak befejezését pedig június második hetének utolsó munkanapjához. Úgy ítéljük meg, ez kiszámíthatóvá és tervezhetővé teszi a jövőben a törvényi garanciával együtt a tanév szervezését.

Különösen fontosnak és támogatásra érdemesnek tartjuk az Országos Köznevelési Tanács jogállásának módosítását, mégpedig a tekintetben, hogy minden olyan kérdésben, amely az oktatás stratégiai változását jelenti, immár szakmai garanciaként az Országos Köznevelési Tanács egyetértését, azaz vétójogát a törvény biztosítsa. Ezzel a szakmaiság garanciáját is szeretnénk törvényi szintre emelni. Ezen a ponton jelentős volt a többségi és a kisebbségi vélemények közötti eltérés.

A pedagógusok foglalkoztatásával összefüggő módosítások váltották ki a legkevesebb vitát. Fontos és támogatandó módosításnak tartottuk az idegen nyelven és az idegen nyelvet tanító pedagógusok alkalmazására tett módosító javaslatot, miszerint 2006. szeptember 1-jéig lehetőség van e területen nyelvvizsgával tanítani. Nem örülünk a módosításnak, de szükségesnek tartjuk, ha az iskolák törvényszerű működését szeretnénk garantálni. Nem örülünk, mert továbbra sincsenek nyelvtanárok, akik a mai pedagógusbérekkel és alkalmazási feltételekkel inkább az iskolát választanák munkahelyül.

Különösen támogatjuk a kötelező óra eltörlését, márminthogy a 2000. szeptember 1-jei 20 százalékos béremeléshez kötött 10 százalékos kötelező óra eltörlését, annál is inkább, mert ez a bevezetett kötelező óraemelés valóságos feladatot nem jelentett és a bevezetést is elodázta. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) Úgy gondoljuk, hogy ezzel a módosítással és az 50 százalékos alapbéremeléssel együtt a pedagógusok szakmaisága, a közoktatás minőségének a fejlesztését valóban szolgálja.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps az MSZP padsoraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Megadom a szót Pánczél Károlynak, aki a kisebbségi véleményt ismerteti.

 

PÁNCZÉL KÁROLY, az oktatási és tudományos bizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! A T/108. számú törvényjavaslat a közoktatásról szóló törvény módosításáról éles vitát váltott ki az oktatási bizottságban, amelyben a kialakult kisebbségi vélemény az alábbiakban foglalható össze.

A javaslatban található változások négy nagy csoportra oszthatók: a kerettantervvel összefüggő kérdésekre, az Országos Köznevelési Tanács további jogállására, a tanév rendjére és a pedagógusok kötelező óraszámának a csökkentésére.

A kerettantervvel kapcsolatban: azáltal, hogy a tantervi szabályozás megszűnik kötelező erejű lenni, az átjárhatóságot szolgáló legfontosabb ereje szűnik meg. Ma a magyar közoktatásban a legnagyobb gond, hogy rettentően nagy az eltérés az egyes iskolák között minőségben, szakmai munkában. A polgári kormány a kerettanterv bevezetésével, amelyet a pedagógusok támogattak, az iskolarendszer megszilárdításával igyekezett sokat tenni az esélyt teremtő közoktatásért. A kerettanterv kötelező jellegének eltörlése mindezt alapvetően veszélyezteti. Nehéz lesz mérni, nehéz lesz kimeneti vizsgákat, érettségit szervezni, nem lesz átjárhatóság. Mi történik majd most? A lovak közé dobják a gyeplőt, mindenki azt csinál, amit akar - majd a tizenkettedik év végén találkozunk. Fognak-e így az esélykülönbségek csökkenni? Nem fognak! Ha a közös, egységes követelményrendszert szétverjük, akkor az iskolák közötti különbségek tovább fognak növekedni.

A tanév rendjével kapcsolatban: a kerettantervben szereplő óraszámokhoz hasonlóan a miniszter a javaslat szerint innentől kezdve kénye-kedvére állapíthatja meg a tanév rendjét. A bizottsági ülésen kiderült, hogy semmilyen egyeztetés a szakmai szervezetekkel, pedagógusokkal nem előzte meg a törvényjavaslat benyújtását. Az előterjesztés kizárólag, már ami a tanév rendjére vonatkozik, a naptárra, a kiszámítható tanévkezdésre koncentrál, ezt tartja a legfontosabbnak, és ezért inkább kiveszi a törvényből a tanítási év hosszát, a 185 tanítási napot, inkább beengedi a szombati tanítási nap lehetőségét, és veszélyezteti az őszi szünet meglétét. Az intézmények 80 százaléka úgy gondolta az elmúlt tanévben, hogy korábban kezdenek, és így elnyújtva a tanévet csökkentik a napi terhelést, mert ez felel meg inkább a gyermekbarát iskolának, semmint zsugorítani a tanévet és növelni a gyermekek terhelését.

Az Országos Köznevelési Tanács további jogállásáról: az OKNT véleményezési jogát lehet egyetértési joggá emelni. Ebben az esetben, azt gondoljuk, fontos lenne magának az OKNT-nek egy pontosabb, precízebb szabályozását leírni. De ha ennyire fontos ez a szervezet, ennyire fontos ennek a szervezetnek a véleményezési joga, akkor most miért nem lehetett a véleményét kikérni (Közbeszólás az MSZP padsoraiból: Kikértük!) a kerettanterv kötelezőségének eltörlése ügyében vagy a tanév rendje kapcsán vagy éppen Aáry-Tamás Lajos kirúgása előtt?

A pedagógusok kötelező óraszámának csökkentését támogatjuk. De! Amikor a kötelező óraszámok emelése megtörtént, akkor sem járt a megtartandó szaktárgyi tanórák emelésével. Viszont voltak általános fejlesztési feladatok a magyar közoktatásban, részben a kerettantervekre, a minőségbiztosításra való felkészülés, ettől a tanévtől pedig az egyéni fejlesztésre, tehetséggondozásra, közösségfejlesztésre kell időt fordítani. Ezeket a tevékenységeket ismerte el az óraszámokra vonatkozó szabály, elismerhetők voltak a pedagógusok egyéb tevékenységei.

Összegezve úgy ítéljük, hogy a bele-belekapkodó törvénymódosítás következményeként az állami oktatáspolitikának ismét a bizonytalanság és a kiszámíthatatlanság lesz a legfőbb jellemzője. Szocialista törvénycsomagokra, csomagokra már volt példa, azokra jól emlékezünk. Most egy liberális javaslattal, egy kis rakással állunk szemben, úgyhogy a javaslatot általános vitára alkalmatlannak tartjuk.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a Fidesz padsoraiból.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Az emberi jogi bizottság előadója következik. Megadom a szót Németh Erika képviselő asszonynak.

 

NÉMETH ERIKA, az emberi jogi, kisebbségi és vallásügyi bizottság előadója: Köszönöm a szót, alelnök úr. Tisztelt Alelnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Kedves Képviselőtársaim! Az Országgyűlés emberi jogi, kisebbségi és vallásügyi bizottsága a T/108. számon benyújtott, a közoktatásról szóló 1993. évi LXXIX. törvény módosításáról előterjesztett javaslatot 2002. június 12-ei ülésén megvitatta, és azt 11 igen, 6 nem és 3 tartózkodás mellett általános vitára alkalmasnak tartotta.

A bizottság ülésén különösebb vita nem alakult ki. A bizottság többsége támogatta a közoktatás rendszerét érintő egyes törvényi szabályozások megváltoztatását, mert az a kormányprogram végrehajtását szolgálja. A bizottság többsége az Országos Köznevelési Tanács hatáskörének kibővítésével, vagyis korábbi jogosítványainak visszaállításával egyetért. A bizottság többsége támogatta a javaslatot azért is, mert a kerettantervi szabályozás módosítása a most meglévő kötöttségeket oldja, a kerettantervek formai merevségén való enyhítés megítélésünk szerint fontos az iskolák számára, az iskolák működésében pozitív változásokat okoz és pozitív fogadtatásra talál.

A törvénymódosítás tartalmazza a kötelező óraszámok csökkentését az 1990. évi törvénymódosítás előtti szintre, amivel a kormánypárti képviselők szintén egyetértettek.

A bizottsági vitában a 9. § rendelkezéseivel kapcsolatban elhangzott, hogy évek óta húzódik a szigorúbb feltétel bevezetése az idegen nyelvet, nemzeti, etnikai nyelvet tanító pedagógusok tekintetében. A többség véleménye ezzel kapcsolatban az, hogy a jelenlegi helyzetben a kényszerűség hozza magával ezt a döntést, hiszen az oktatási intézmények nem bővelkednek ma nyelvtanárokban Magyarországon. A tét ma az, hogy vagy nem biztosítható mindenütt az idegen nyelven, nemzeti, etnikai nyelven történő oktatás, vagy pedig tovább engedélyezzük azt, hogy megfelelő pedagógus végzettséggel, "C" típusú állami nyelvvizsga-bizonyítvánnyal taníthatnak a pedagógusok, előírva számukra azt a feltételt, hogy megfelelő felsőfokú végzettséget és szakképesítést tanúsító oklevél megszerzése céljából tanulmányaikat meg kell kezdeniük.

A 9. § tartalma szándékát tekintve nem a nyelvi oktatás színvonalának csökkentése, épp ellenkezőleg, a nemzeti, etnikai és idegen nyelven folyó oktatás színvonalának emelése, az állami nyelvvizsgával rendelkező pedagógusok ösztönzése arra, hogy nyelvvizsga-bizonyítványra tegyenek szert, a szakképesítést megszerezzék.

 

 

(17.50)

 

Ami az előterjesztés időszerűségét illeti, úgy gondoljuk, szükségszerű a módosítások jelen időszakban történő napirendretűzése, hogy az oktatási intézmények a 2002-2003-as tanév tervezéséhez, előkészítéséhez már e módosítások ismeretében tudjanak hozzákezdeni.

A törvényjavaslat az általános követelményeknek megfelelő módon került benyújtásra, a bizottság többsége a módosítás tartalmával, annak indoklásával egyetért. A napirenden szereplő javaslat hatása véleményünk szerint a közoktatásra pozitív, ezért általános vitára alkalmasnak találjuk.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Schmidt Ferencnek adom meg a szót, aki a kisebbségi véleményt ismerteti.

 

SCHMIDT FERENC, az emberi jogi, kisebbségi és vallásügyi bizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! A törvénytervezet tárgyalása során való igaz, hogy oly éles viták nem merültek fel, azonban a felmerült viták kapcsán mégiscsak kell foglalkoznunk ezzel akkor, amikor azt kell mondjam, hogy a kisebbségeket érintő oktatási-nevelési ügyeket illetően a kisebbségeknek tett választási ígéretek ellenére, nyugodtan mondhatom úgy, hogy rólunk a fejünk felett, megkérdezésünk nélkül kívánnak dönteni e közoktatási törvénnyel kapcsolatban is, hiszen a kisebbségi vezetők véleményének kikérése nélkül került benyújtásra.

Köszönöm a kormánypárti képviselőnő előzetes magyarázatát arra vonatkozóan, amelyet mi ugyancsak kifogás tárgyává teszünk, hogy az idegen nyelvű oktatás színvonalának romlását idézi elő szerintünk az a tény, hogy e területen a pedagógusok "C" típusú nyelvvizsga-követelményét tovább puhítva, újabban harmadszor meghosszabbítva, 2006. szeptemberig történő meghosszabbítását tervezik.

Ha a sietséget a száznapos program teljesítése és az iskolai tanév szeptemberi megkezdésének veszélyeztetésével kívánják indokolni, akkor a kisebbség igényének figyelembevételével a 2006-os határidő rövidebb, mondjuk, 2003. szeptemberig történő meghosszabbítását lehetne kezdeményezni, amelyre módosító javaslatokat is fogunk benyújtani.

Azonban amennyiben az indok az, hogy a nyelvtanárok iránti piaci kereslet miatt - mint ahogy a képviselőnő is mondotta - nagy az elvándorlás a pedagóguspályáról, akkor az aggályuk, úgy hiszem, indokolatlan, hiszen ezt a pedagógusok részére tett fizetési ígéreteikkel, az 50 százalékos béremelésekkel azt hiszem, megoldottnak láthatják - vagy mégsem? És ezért van szükség a határidő 2006-ig történő hosszabbítására?

Köszönöm szépen.

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Tisztelt Országgyűlés! Most a vezérszónoki felszólalásokra kerül sor, kormánypárti és ellenzéki váltakozó sorrendben, a napirendi ajánlás szerint 15-15 perces időkeretben. Közben kétperces felszólalásokra nem kerül sor.

Megadom a szót Szabados Tamásnak, az MSZP-képviselőcsoport nevében felszólalni kívánó képviselőnek.

 

SZABADOS TAMÁS, az MSZP képviselőcsoportja részéről: Köszönöm szépen, elnök úr. Kedves Képviselőtársaim! Ilyenkor, a késő délutáni, kora esti órákban van a közoktatási törvény mindenkori módosításának évadja. Mindig, emlékszem, minden ciklusban ilyenkor, a kora esti órákban szoktunk hozzákezdeni a közoktatási törvény módosításához.

Arra is emlékszem, hogy az elmúlt ciklusban, amikor Pokorni Zoltán elmondta a miniszteri expozéját, tizenketten ültünk a teremben, és főleg azok a képviselőtársaim vettek részt a vitán, akik az oktatásnak nemcsak civilben, hanem a foglalkozásuknál fogva is elkötelezettjei, magyarán mondva az akkori oktatási bizottság tagjai. Hadd jegyezzem meg, örömteli az az érdeklődés, hogy az oktatási törvény módosításának vitáján ennyi kormánypárti képviselőtársam vesz részt.

Mielőtt az előttünk lévő törvény módosításáról szólnék, engedjék meg, hogy szóljak néhány szót arról, hogy amikor mi a Magyar Szocialista Pártban megalkottuk a kormány szakmai, majd ezen alapuló választási programját, ez két év szisztematikus munkájának az eredménye volt. A párt mellett dolgozó oktatási szakemberek, politikusok az országot járva konzultációt folytattak a szakmai érdekvédelmi szervezetekkel, a pedagógusszervezetekkel, a szülői szervezetekkel, a diákokkal, és széles körben vitattuk meg azt, mi is a magyar közoktatás pozitívuma és negatívuma. Készítettünk egy összegzést, egy kórképet, hogyan is néz ki a magyar közoktatás. Arra a meggyőződésre jutottunk, hogy az 1998 és 2002 közötti ciklus, bár a Fidesz-kormány kifejezetten sikerpropagandaként próbálta eladni ezt az ágazatot, nem hozott döntő, pozitív áttörést. Mi is volt a jellemző, illetve napjainkig is mi a jellemző?

Ha van valami abszolút a magyar közoktatásban, az a változás. A rendszerváltozás óta, amikor kormányok jöttek, kormányok mentek, gyakorlatilag mindig gyökerestül mintha újrakezdődött volna az élet a közoktatásban, mintha előtte lévő kormányok nem lettek volna, mintha nem lettek volna iskolák. Hitvitává silányulva vitáztunk arról, hogy kerettanterv vagy nemzeti alaptanterv, milyen tartalmi szabályozás lenne jó, milyen iskolaszerkezet lenne jó.

A másik szomorú dolog az, hogy a tanulói teljesítmények tovább csökkentek. Pedig minden jel arra mutat vagy a józan ész arra engedne következtetni, hogy csökkenő tanulólétszám mellett a tanulói teljesítményeket igenis lehetne fokozni. Ennek ellenére a nemzetközi felmérések azt mutatják, hogy bizonyos alapkészségekben a magyar oktatási rendszer ma már nemzetközi összehasonlításban a mezőny végén kullog, bizonyos alapkészségek: szövegmegértés, szöveggyorsaság, olvasási gyorsaság s a többi területén.

Minden ellenkező híresztelés ellenére a pedagóguspálya, a pedagógushivatás rangja nem javult az elmúlt négy évben. Bár történtek lépések - és ezt el kell ismerni - a szakma anyagi elismerésére, és '97 óta rendszeresen reáljövedelem-növekedés következett be, ennek az üteme azonban minden évben elmaradt a versenyszférától, tovább tágult az olló a versenyszféra és a humánszféra között. A tanulói esélyegyenlőtlenség tovább mélyült, és ezen a kerettanterv sem segített. Ezért a programunkban a következőket hirdettük meg.

Az egyik fő jelszavunk, hogy nyugalmat az iskolákba. Legyen vége azoknak az áldatlan és sehová nem vezető vitáknak, amelyek valóban hitvitává tették, hogy valaki a kerettantervre vagy a nemzeti alaptantervre esküdött-e. A másik ilyen: célul tűztük ki a pedagóguspálya presztízsének, rangjának emelését, sőt visszaállítását. A harmadik ilyen célkitűzés az esélyegyenlőtlenségek csökkentése; s a negyedik a szakmai szervezetek tekintélyének és jogainak a helyreállítása.

Nos, hölgyeim és uraim, kedves képviselőtársaim, az előttünk lévő törvénytervezet is ezt célozza, a kormányprogram megvalósítása elkezdődött. Holnap kezdi el tárgyalni az Országgyűlés a 2001-2002-es költségvetés módosításáról szóló törvényjavaslatot.

 

(18.00)

 

Ebben fogunk 500 ezer közalkalmazott sorsán anyagilag javítani, benne több tízezer pedagógustársunk és az oktatásban dolgozó több tízezer, nem pedagógus munkakörben dolgozó munkatársunk sorsán. Nyugodtan kijelenthetjük, hogy ez az 50 százalékos alapbéremelés történelmi léptékű, a magyar közoktatásban hasonló nagyságú béremelésre még soha nem került sor. És ezt csak az első lépésnek tekintjük!

Ami pedig az előttünk fekvő T/108. számú törvényjavaslatot illeti, ez valóban nem nagy terjedelmű - mint ahogy azt miniszter úr is és az előttem szólók is elmondták -, de néhány olyan dolgot orvosol, illetve néhány olyan dolgon javít, amit a kormányprogramban kitűztünk. Az egyik a kerettantervek nem kötelező voltának törvénybe iktatása. Itt is szeretném elmondani azt, amit a bizottsági ülésen is elmondtam: ez a törvényjavaslat a kerettantervet nem helyezi hatályon kívül. Ez a törvényjavaslat a kerettantervet továbbra is a magyar közoktatás fontos dokumentumának tartja. Egyetlenegy megengedő passzust tettünk a törvénybe, nevezetesen, kihagyjuk az eddigi engedélyt - ami azt jelenti, hogy miniszteri engedéllyel el lehet térni a kerettantervektől -, és a szöveg nem úgy fog szólni, hogy "miniszteri engedéllyel", hanem úgy, hogy "el lehet térni a kerettantervtől", ha valaki, valamelyik pedagógus közösség vagy fenntartó úgy gondolja, hogy az azonos célt másként jobban el lehet érni. De itt is szeretném leszögezni, hogy a követelményekből nem engedünk. Nem engedünk, mert a követelményeket kerettanterv nélkül vagy kerettantervvel teljesíteni kell.

Szeretnék itt valamit megjegyezni. Erről a pulpitusról mondta el az elmúlt ciklusban Pokorni Zoltán akkori miniszter úr, amikor a nemzeti alaptantervet nem tette kötelezővé, hogy a nemzeti alaptanterv nagybecsű dokumentum, amelyet továbbra is értékén fogunk kezelni. Aztán tudjuk, hogy mi lett a nemzeti alaptanterv sorsa, még azt a kötelező minimumot sem volt hajlandó a kormány felvállalni, ami a mai napig is előírás a közoktatási törvényben, nevezetesen, hogy háromévente felül kell vizsgálni. Kedves fideszes képviselőtársaim, ez bizony elmaradt. Mi azt ígérjük, hogy a kerettantervvel kapcsolatos törvény adta feladatainkat nem fogjuk elhanyagolni.

A másik változtatás - amiről nem szeretnék sokat beszélni - a szorgalmi idővel kapcsolatos. Akár hiszik, akár nem, ez valóban elemi igényük volt az iskoláknak, és egy magára valamit adó oktatási rendszerben tényleg nem normális dolog, hogy augusztus 28. és szeptember 3. között bármikor lehet iskolát kezdeni. Számomra, pedagógus számára a tanévnyitó ünnep, amit a volt kormány is mindig elismert azzal, hogy a mindenkori minisztere - vagy Pokorni úr, vagy Pálinkás úr - a tanévnyitó értekezleten valamelyik iskolában elmondta a maga politikai beszédét. De attól ünnep valami, hogy tudjuk, melyik napon van, ezért a tanévkezdést és a tanévzárást fixáljuk a törvényben. A tanév zárónapját is szeretnénk rögzíteni, ezzel kapcsolatban már be is adtunk képviselőtársaimmal egy módosító indítványt, hogy azok az aggályok is elmúljanak, amit fideszes képviselőtársaink a bizottsági ülésen felvetettek.

A magam részéről a legnagyobb jelentőségűnek a kerettantervek kötelező voltának megszüntetése mellett az Országos Köznevelési Tanács jogainak visszaállítását tartom. Itt valóban - ezt mondtam el a bizottsági ülésen is - döntő különbség van a parlamenti patkó két oldala között. Önök, kedves ellenzéki képviselőtársaink, úgy gondolják, hogy egy korlátlan hatalmú miniszter Budapestről, a Szalay utcából vígan el tudja ezt a hatalmas intézményrendszert - amit magyar közoktatási rendszernek nevezünk - irányítani. Mi meg azt hisszük, hogy a miniszter nem tévedhetetlen, ezért kellenek azok a fékek és szakmai korlátok, amelyek a mindenkori miniszter ilyetén való hatalmát korlátozzák. Úgy érezzük, hogy az Országos Köznevelési Tanács - amely a magyar közoktatás reprezentatív szakmai, illetve érdekvédelmi szervezeteiből áll - ezt meg fogja oldani.

Most nem sorolom fel, mert mindnyájan tudjuk - ezért az általános vitában nem akarom felsorolni -, hogy milyen jogosítványai lesznek az Országos Köznevelési Tanácsnak, de egyet azért szeretnék kiemelni, azt, hogy az oktatási jogok miniszteri biztosának a kinevezése előtti javaslattétel is az Országos Köznevelési Tanács joga lesz. S egy módosító indítvánnyal még azt is szeretnénk pontosítani, hogy a miniszteri biztosi hivatal költségvetésének a javaslata is az Országos Köznevelési Tanács hatásköre legyen. Tehát ez valóban tekintélyes, akár a miniszteri hatalommal is szembeszállni képes miniszteri biztosi hivatal legyen.

Az óraszámokkal kapcsolatban csak annyit jegyzek meg, hogy annak idején, az elmúlt ciklusban elmondtuk az aggályainkat, amikor két órával felemelték a kötelező óraszámokat. Elmondtuk, hogy a pluszidőt a kívánt módon nem lehet igazán szakmai munkával kitölteni, valamint hogy az akkori óraszámnövelés a 20 százalékos béremelés 10 százalékkal való csökkentésével ért fel, és nem volt mögötte igazi szakmai indok, hanem csak a tanárok munkájának a növelése volt a cél.

Az idegen nyelv C típusú nyelvvizsgával való tanításának 2006. szeptember 1-jéig történő megengedése nem öröm számunkra. Tisztában vagyunk vele - és ebben Schmidt képviselő úrral teljesen egyetértek -, hogy ez nem növeli a minőséget, ez tény és való. De a kérdés nem is úgy merül fel, hogy a vidéki kisiskolák ajtaján ezrével, százával vagy akár tucatjával kopogtatnak a jobbnál jobb angol-, német- vagy franciatanárok, hanem egész egyszerűen arról van szó - mint azt ön is tudja, képviselő úr -, hogy számos iskolában még C típusú nyelvvizsgával, középfokú nyelvvizsgával bíró kollégát is nehéz szerezni. Ennek a határidőnek a kitolása nem öröm, hanem szakmai kényszer, de inkább választjuk ezt az utat, semmint hogy arra kényszerítsük az igazgató kollégákat, hogy törvénytelenül működtessék az iskolákat.

Kedves Képviselőtársaim! Igazán nagy öröm számomra, hogy ez a kormány úgy kezdi el négyéves kormányzását, hogy ilyen nagy hatású béremelést hajthat végre, és büszke vagyok arra, hogy oktatási szakemberként, oktatáspolitikusként szavazatommal hozzájárulhatok ennek a törvénynek az elfogadásához - illetve a másik törvényéhez is -, és arra kérem önöket, kedves ellenzéki képviselőtársaim, ha tartják magukat az eredeti véleményükhöz, hogy a pedagógusokat, az iskolát támogató törvényeket meg fogják szavazni, hogy csupa igeneket lássunk az önök részéről.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti oldalon.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Megadom a szót Révész Máriusznak, a Fidesz-képviselőcsoport vezérszónokának.

 

RÉVÉSZ MÁRIUSZ, a Fidesz képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Az előző vezérszónok hozzászólásában két külön törvénytervezet összekeveredett, én próbálok ennél a törvénytervezetnél maradni.

Tudjuk, hogy a kormány teljes gőzzel dolgozik, halljuk a fűrészelés hangját, repülnek a forgácsok, csak az a gond, hogy itt nem egy szerszámos doboz készül az apukának, nem is egy alumínium hamutartó, hanem egy közoktatási törvénymódosítás áll előttünk, amellyel a nemzet jövője alakul és formálódik.

 

(18.10)

 

Ez a törvénytervezet azonban, ami előttünk van, kiszámíthatatlanságot, bizonytalanságot, átláthatatlanságot és átjárhatatlanságot okoz a magyar közoktatásban.

Ezzel a tervezettel a legnagyobb baj az, tisztelt képviselőtársaim, hogy hihetetlenül álszent és farizeus. Az SZDSZ vezette MSZP-kormány vizet prédikál és közben bort iszik. Magyar Bálint folyamatosan azt hangoztatja, hogy be akarja vonni a szakmát a különböző törvénytervezetek kidolgozásába. Mit gondolnak, tisztelt képviselőtársaim, hány szakmai szervezettel egyeztettek a törvénytervezet benyújtása előtt? Vagy kikérték-e a közoktatási szakszervezetek véleményét? (Horn Gábor: Kikérték!) A benyújtás előtt, mondom Horn Gábor képviselőtársamnak; utána már kikérték, de a bizottsági ülésen egyértelműen elhangzott, hogy előtte nem kérték ki. Kikérték-e a törvénytervezet benyújtása előtt az OKNT véleményét? (Horn Gábor: Kikérték!) Nem kérték ki a Köznevelési Tanács véleményét, csak utána kérték ki, a bizottsági ülés után.

Becsempésztek tehát elénk a nyári szünet kezdetén egy olyan törvénytervezetet, amely szétverheti a magyar iskolarendszert, amely növeli az esélykülönbségeket, és amely ismét ellehetetleníti a nyolcosztályos általános iskolákat, és gyakorlatilag megszünteti az átjárhatóságot.

Menjünk sorba, mert ezek valóban elég súlyos állítások. A törvénytervezet, ami előttünk fekszik, eltörli a kerettanterv kötelező jellegét. Magyar Bálint egyébként nagyon korrekten felvázolta, hogy ők hogyan gondolkodnak. Azt mondta, hogy az helyes és helyénvaló, hogy az iskolákban döntsék el, hogy mit tanítanak a gyermekeknek. Mi azt gondoljuk, hogy ez helytelen. Államilag nemcsak finanszírozni kell a közoktatást, hanem bizonyos kérdésekben állást is lehet foglalni, és pontosan ezt szolgálja a kerettanterv.

A kerettantervtől egyébként, tisztelt képviselőtársaim, eddig is el lehetett térni, de - és itt nem a miniszter egyszemélyes döntésén van a hangsúly - volt egy akkreditációs eljárás, és aki az akkreditációs eljáráson keresztülment, és azt mondta, hogy egy megfelelő színvonalú tantervet dolgozott ki, az minden esetben megkapta az engedélyt. Most ez szét van zúzva. Van egy hivatalos kerettanterv, de bárki ettől eltérhet, mindenki azt taníthat az iskolában, amit akar.

Tisztelt Képviselőtársaim! Fel kell tenni a kérdést, hogy ez jó-e és mihez vezet, mire vezet. Nemzetközi és hazai felmérések egyaránt bizonyítják, hogy a magyar oktatás legnagyobb problémája ebben a pillanatban az, hogy borzasztóan nagyok az iskolák közötti különbségek, és ebből adódóan borzasztóan nagy az esélyegyenlőtlenség a magyar iskolarendszeren belül. Sajnos, ma egy gyermeknek a sorsa hatéves korában eldől akkor, amikor őt a szülei kézen fogják, és beíratják egy általános iskolába.

Ezt nem fogadhatjuk el, ebben egyébként konszenzus van, az MSZP programja is hangsúlyosan nagy teret szentelt az esélyegyenlőtlenségek csökkentésének. Csak az a kérdés, hogy megfelelő megoldás van-e ebben a törvénytervezetben; megfelelő-e, ha ezután azt mondjuk, hogy a kerettanterv kötelező jellegét eltöröljük, az akkreditáció nem számít, minden iskola azt tanít, amit akar, és ettől várjuk azt, hogy az iskolák közötti különbségek csökkenni fognak. Ezt, tisztelt képviselőtársaim, azt gondolom, önök sem gondolhatják komolyan. Ez a törvénytervezet bizony ebben a formában azt szolgálja, hogy az iskolák közötti különbségek nemhogy nem csökkenni, hanem növekedni fognak az elkövetkező időszakban. Ha ezek növekednek, tisztelt képviselőtársaim, akkor az esélyegyenlőtlenségek is növekedni fognak.

Sosem kaptunk értelmes választ arra, hogy ettől a módosítástól miért fog csökkenni az esélyegyenlőtlenség Magyarországon. Hogyan fognak működni egyáltalán az országos mérések, hogyan lesznek a felvételik, mit fognak csinálni például a szerencsétlen tanárok a középiskolák első évfolyamában, amikor megérkeznek a gyerekek, akik persze mindenütt különböző iskolából érkeznek. Azt hiszem, hogy ez egy nagyon súlyos gond.

Mindezen túl a beterjesztett törvénytervezet újraindítja a vitát az iskolaszerkezetet érintő kérdésekben. Az elmúlt négy év legnagyobb eredménye volt, hogy sikerült valamelyest stabilizálni a nyolcosztályos iskolaszerkezetet Magyarországon. Ha most alaposan elolvassák a törvénytervezetet, az azt tartalmazza, hogy iskolatípusokra különböző kerettanterv készülhet. Ez azt jelenti, hogy az a fajta szerkezet, ami most van, és amit erősíteni próbáltunk az elmúlt négy évben, a nyolcosztályos iskolára épülő iskolaszerkezet, az veszélybe kerül és gyengülni fog.

Tisztelt Képviselőtársaim! A világon sokféle iskolaszerkezet van - 8+4, 6+6, 4+8 -, de olyan nincs a világon, ahol mindez a sok forma egyszerre működik; és azt hiszem, hogy ez nagy gond. A szociáldemokrata értékeket valló skandináv országokban például 8-9 évig tartó egységes iskolarendszer működik, és az MSZP sokkal inkább ehhez áll közel, én azt gondolom, legalábbis az elmélet szerint, de az MSZP-SZDSZ-kormányzások során mindig a nyolcosztályos iskolarendszer szétbomlasztása és meggyengítése következik be. Azt hiszem, hogy önmagában ez a fajta bizonytalanság, ami az iskolaszerkezet kérdésében van, vezet el az iskolák nagyon nagy fokú szegregációjához, amit egyébként mindannyian bajnak látunk.

Mondjuk ki mindannyian, hogy gyerekellenes teret nyitni az iskolák parttalan különbözőségének, ez kizárólag annak a társadalmi elitnek kedvez, amely számára elérhető és megvásárolható a minőségi oktatás. Ez, még egyszer mondom, kizárólag egy szűk elit képviseletére képes törvénymódosító javaslat.

Tisztelt Képviselőtársaim! A tanítási napok kérdése sem növeli a biztonságot az iskolákban. Ugyanis a kerettantervben 185 napra vonatkoztatva van meghatározva, hogy mit kell, mit kellene az iskolákban megtanítani. Ez a 185 nap kimarad a törvényből, egy-két helyen benne van még, de ezt ki lehet majd szedni onnan, tehát ez igazán nem gond. A gond az, hogy a tananyag megmarad, amit meg kellene tanítani, viszont a napok számával nem tudjuk, hogy mi lesz, az csökkenhet is. Abban mindannyian egyetértünk, ellenzéki, kormánypárti képviselőtársaim is úgy gondolják, hogy bizony a gyermekek napi terhelését csökkenteni kell.

Tisztelt Képviselőtársaim! Ha csökkentjük a tanév hosszát, de megmarad a megtanítandó tananyag mennyisége, akkor a napi terhelés nem csökkenhet, hanem ha ugyanazt a tananyagot kevesebb tanítási nap alatt kell megtanítani, akkor bizony ez növekedni fog, kevesebb idő marad ismétlésre, gyakorlásra, és azt gondolom, hogy ezt mindannyian nagy gondnak látjuk.

A tanév hosszával való játékra az is teret kínál, hogy nem teljesen értelmezhető, legalábbis számomra nem, hogy mit jelent az, hogy június második hetének utolsó munkanapján. Nem tudom például, ha június 1-je vasárnapra esik, akkor az most június első hetének számít, vagy pedig az már június második hete.

Az Országos Köznevelési Tanácsról: elhangzott előttem szóló képviselőtársamtól, hogy az Országos Köznevelési Tanács a magyar közoktatásnak egy reprezentatív szervezete. Nos, tisztelt képviselőtársaim, az Országos Köznevelési Tanács egyáltalán nem reprezentatív szervezet, egyáltalán nem világos, hogy pontosan azok a civil, pedagógiával foglalkozó oktatási szervezetek hogyan, milyen mértékben, milyen súllyal rendelkeznek, milyen legitimitás, milyen társadalmi legitimitás áll mögöttük. Azt gondoljuk, hogy lehet növelni az Országos Köznevelési Tanács hatáskörét, csak akkor pontosítani kellene ezeket a szabályokat, és valójában meg kell nézni, hogy azok a szervezetek, amelyek oda delegálnak, pontosan mit és kiket is képviselnek.

Nagyon könnyen lehet, tisztelt képviselőtársaim, hogy a magyar közoktatás egyik nagyon súlyos, hangsúlyos részét kitevő nyolcosztályos általános iskolák lényegesen rosszabb képviselettel rendelkeznek az Országos Köznevelési Tanácsban, mint a lényegesen kisebb részt kitevő magániskolák. Jelenleg egyébként ma ez a helyzet. Erre azt mondani, hogy reprezentatív, ez szerintem mulatságos, és azt gondolom, hogy lehet ebben gondolkodni, csak pontosítani kell az Országos Köznevelési Tanács összetételét.

Azért is gondolom, hogy farizeus ez a magatartás, ami ebben a törvényben megfogalmazódik, mert ha, mondjuk, az Országos Köznevelési Tanácsnak az oktatási jogok miniszteri biztosára vonatkozó elképzeléseit megnézzük - amire Magyar Bálint miniszter úr többször hivatkozott -, akkor abban az szerepel, hogy az Országos Köznevelési Tanács nemcsak az oktatási jogok miniszteri biztosának személyére tesz javaslatot, hanem felmentésére is. Tisztelt képviselőtársaim, ha ezt az elképzelést Magyar Bálint egy kicsit is komolyan gondolta volna, akkor kikérte volna Aáry Tamás Lajos esetében a törvény elfogadása után a Köznevelési Tanács véleményét a jelenlegi miniszteri biztosról. Benne van, hogy úgy gondolja, hogy majd a felmentést is az ő hatáskörébe teszi, de azért mielőtt ez a törvény életbe lépett volna, ez előtt kirúgta az oktatási jogok miniszteri biztosát.

És még egy félreértést hadd oszlassak el: Magyarországon a közoktatást egyébként nem a közoktatási miniszter irányítja egy személyben, Magyarországon önkormányzati, egyházi, alapítványi oktatási intézmények vannak. És elég sok panasz érkezett be az Oktatási Minisztériumhoz gyermekjogok, szülői jogok sérelmével kapcsolatban.

 

 

(18.20)

 

 

Amikor mi az előző kormányzati ciklusban az oktatási jogok miniszteri - még egyszer hangsúlyozom: miniszteri - biztosát felállítottuk, ezt azért tettük, hogy legyen egy olyan szervezet, amelynek kizárólag az a feladata, hogy ezeket a panaszokat elbírálja. Ezt lehet erősíteni, de itt nem egy külön ombudsmani hivatalt hoztunk létre.

Lehet ebbe az irányba elmenni, de ebben az esetben, azt kell mondjam, szintén farizeus megoldásról van szó, mert, tisztelt képviselőtársaim, a törvényben benne van, hogy az oktatási miniszter biztosítja az oktatási jogok miniszteri biztosának teljes költségvetését, ő nevezi ki a munkatársakat. Akkor úgy érvelni a parlamentben, hogy megteremtjük az oktatási jogok miniszteri biztosának és az ő hivatalának teljes függetlenségét, azt hiszem, ez önmagában is komolytalannak tűnik.

Néhány szót a pedagógusok óraszámának csökkentésével kapcsolatban is kell szólni. Szimpatikus a javaslat az egyik oldalról, hogy a pedagógusok óraszáma csökken, de beszéljünk tisztán egymás között, hogy mi is volt óraszámügyben az idei évben. Nagyon egyszerű volt a helyzet, mert az idei évben azt mondtuk, hogy szeptembertől egyéni felzárkóztatás keretében tehetséggondozásra és felzárkóztatásra lehetett fordítani ezeket az óraszámokat; tehát azoknak a gyerekeknek a felzárkóztatására, akik az oktatási rendszerben valamilyen okok miatt lemaradtak. Nos, tisztelt képviselőtársaim, ha ezt eltöröljük, akkor megint csak nem értem, hogyan fogunk az esélyegyenlőtlenség felszámolása érdekében előrelépni. Ez megint ellentétes azzal az elképzeléssel, amelyet önök fennen hirdetnek.

Tisztelt Képviselőtársaim! Az ellenzék javaslata ezért az, hogy Magyar Bálint és az Oktatási Minisztérium ezt a tervezetet - fel kellene állítani ilyet a Házszabályban - sürgősséggel vonja vissza, mert azokkal a célokkal, célkitűzésekkel sincs összhangban, amelyeket ők maguknak megfogalmaznak.

Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki oldalon.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Most megadom a szót Horn Gábornak, az SZDSZ képviselőcsoportja nevében felszólalni kívánó képviselőnek.

 

HORN GÁBOR, az SZDSZ képviselőcsoportja részéről: Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Ház! Egy rövid törvénytervezethez illene röviden hozzászólni, de sajnos ezt nem nagyon engedi meg az a helyzet, hogy itt - és ez már régi történet -, függetlenül attól, hogy melyik oldalon ülünk, hiszen az oldalak cserélődnek, maguk az állítások nagyon hasonlóak. Úgy érzem magam, mintha egy folyamatosan ismétlődő körben ülnénk, mintha nem is próbálnánk meg megérteni egymást. Ez nagyon nagy probléma, és ha tetszik, az egész szakma számára életveszélyes dolog, hogy a politika, a politikusok még csak meg sem kísérlik megérteni egymást, meg sem kísérelnek valamiféle szakmai konszenzusra jutni.

Egyébiránt jellemző módon azt gondoltam, hogy legalább az OKNT jogosítványának ügyében lesz valamiféle egyetértés. Azt gondoltam, hogy azt a végtelenül cinikus és buta lépést, amit 1998 őszén ez a parlament minden tiltakozásunk ellenére meglépett, amely a szakmától... - most lehet azt mondani, hogy ez a szakma milyen összetételű, ez a szakmai szervezet milyen összetételű, de négy év lett volna arra, hogy a szakmai testület összetételét, aki akarta volna, kormánypárti többséggel megváltoztathatta volna. Szeretném jelezni annak, aki nem tudja - a teremben nyilván mindenki tudja -, hogy az Országos Köznevelési Tanácsba húsz főt delegálnak, úgy delegálnak a szakmai szervezetek, hogy választanak.

Tehát itt egy jól kigondolt, végiggondolt választási rendszer van, ha joga és lehetősége van az összes szakmai szervezetnek egyrészt beküldeni embereket a választandók közé, utána pedig választani egy rangsorból. Ennél demokratikusabb eljárást nehéz lehet elképzelni. Gondolom, a Fidesz számára persze sokkal demokratikusabb lenne, ha ők eldöntenék, hogy melyek azok a szakmai szervezetek, amelyek mondjuk, a nyolcosztályos általános iskolákat képviselik, és oda behívják őket - ez egy fideszes döntés lenne. De ennél továbbment a Fidesz 1998-ban, hiszen fölszámolta az Országos Köznevelési Tanács egyetértési jogosítványát.

A mai vita is bizonyítja, hogy ez nem elfogadható lépés. Lényegbevágó, elkerülhetetlen, hogy legyen valamiféle szakmai kiszámíthatóság a rendszerben, legyen biztonságérzet ebben a rendszerben, és ezt a biztonságérzetet a szakma tudja megadni. Föl szeretném hívni ellenzéki képviselőtársaim figyelmét, hogy az Országos Közoktatás-politikai Tanács, amelynek véleményezési jogosítványa van, egyhangúlag támogatta a parlament előtt fekvő törvényjavaslatot, és az Országos Köznevelési Tanács is nagy-nagy többséggel támogatta ezt a törvénytervezetet. Tehát nem igaz, tényszerűen nem igaz az az állítás, hogy a két testület ne látta volna ezeket a tervezeteket, és ne támogatta volna. Ezt fontosnak tartom jelezni, hiszen ha valaki ide kijön, akkor legalább tájékozódjon, hogy mi a tényleges helyzet.

Azt gondolom, jelentős lépést teszünk - ha nem is a szakmai konszenzus felé, hiszen nincsenek illúzióim itt a parlamentben - a biztonságosabb, kiszámíthatóbb iskolarendszer felé akkor, ha a szakma számára valóságos szakmai és nem politikai fékeket építünk a rendszerbe. Az Országos Köznevelési Tanács egyetértési jogosítványa ilyen fék. Normális esetben, normális pártok egy demokráciában azon gondolkodnának, hogy még milyen további féket tudnak beépíteni annak érdekében, hogy a politika ne turkáljon bele négyévente különböző módon a közoktatásba. Ennek az ellenkezője történt 1998 óta fokozatosan, folyamatosan, szinte minden lépésben. Egy erősen centralizált, kézi vezérlésű oktatási rendszert épített ki a Fidesz-Magyar Polgári Párt az akkori kormánypártok támogatásával, amelynek egyik jellegzetes vonása volt a kerettanterv, ami a tanterv és utasítás rendszerének újraélesztése volt.

Mi most azt mondjuk, legalább annyit engedjünk meg, hogy egy iskola miniszteri engedély nélkül taníthasson, mondjuk, természetismeretet, mert nem akar fizikát, kémiát, biológiát, földrajzot külön tanítani, hanem azt a fantasztikus gazemberséget teszi meg a gyerekeivel, hogy egységes természetismereti szemléletet akar oktatni. Vagy egy iskola azt gondolja, hogy nem irodalomra és vizuális kultúrára van szükség külön, hanem művészetekre.

Azt mondjuk, azt a féktelen elitizmust és elképesztő pimaszságot állítjuk, hogy ezt egy iskola el tudja dönteni, egy iskola képes erre. Fölhívnám képviselőtársaim figyelmét, hogy a nemzeti alaptanterv létező szabályozó eszköz. Nem igaz az, hogy egy iskola azt csinál, amit akar. A NAT ma működik, még önök sem vonták vissza, ennek következtében egy magyar iskolában ma nem lehet azt csinálni, amit akar egy iskola. Ez hazugság, egyszerűen nem felel meg semmilyen formában a valóságnak. A NAT követelményei mindenki számára kötelezőek, sőt továbbmegyek: a törvénymódosításban - ha egyszer legalább megpróbálták volna elolvasni - az is szerepel, hogy a kerettanterv követelményei is kötelezőek. Arra gondoltunk, azt a fantasztikus, elitista szemétséget gondoltuk el - elnézést az erős kifejezésért -, hogy talán-talán el lehet azt képzelni, egy tantestület képes arra, hogy eldöntse, más struktúrában, adott esetben más óraszámokban készíti fel a gyerekeket ugyanarra.

Ezt az elképesztő merészséget engedtük meg magunknak, meggyőződésem szerint egyébként pontosan azért, hogy az esélyegyenlőtlenséget föl tudjuk oldani. Mert sajnálatos módon - szomorúan kell jeleznem - másképpen kell tanítani egy olyan iskolában, ahol a felzárkóztatás az alapvető feladat, marginális helyzetben lévő, rossz családi körülmények között élő gyerekek tömegeit kellene eljuttatni valahová, és másképpen kell tanítani abban az elit iskolában, amire itt mindig hivatkozás történik, alapvetően másképpen, más időbeosztással, más tananyagtartalommal, más eszközökkel.

Aki ezt nem fogadja el, aki azt gondolja, az a megoldás, hogy egy minisztériumban létrehozott, összesen öt napig társadalmi vagy szakmai vitára bocsátott kerettanterv a megoldás, az nem ismeri a magyar oktatási rendszert, nem tudja, hogy milyen iszonytató különbségek voltak, mondjuk, a hetvenes években a magyar iskolarendszerben, pedig abszolút központi tervutasításos rendszer működött ebben a rendszerben, mégis a Fazekas Gimnáziumban vagy a Radnóti Gimnáziumban és a falusi szakiskolákban óriási különbség volt bizony színvonal és színvonal között.

Ez így volt, mert a színvonalkülönbségnek nincs köze a tantervi szabályozáshoz. Meg vagyok arról győződve, hogy az egységes követelmények jelentik a megoldást, nem pedig a folyamatos beavatkozás a rendszerbe. Ez régi vita közöttünk. Lehet itt különböző elveket vallani, azt gondolom, ez tényleg, ha tetszik, oktatásfilozófiai kérdés. Van, aki hisz abban, hogy az iskola, a helyi társadalom felnőtt, és képes arra, hogy végiggondolja, mit tanítson és hogyan, és van, aki nem hisz abban. Van, aki abban hisz, hogy bürokraták és botcsinálta vagy kevésbé botcsinálta politikusok képesek erre.

 

 

(18.30)

 

 

Valamely képviselőtársam hivatkozott itt a skandináv példákra. Szeretném jelezni, hogy például Dániában semmiféle szabályozási rendszer nem él, azt gondolják a dánok, hogy ha tizenkét szülő van, aki egy iskolát választ, nem lehet olyan hülye, hogy olyan iskolát válasszon, ami a szülők számára nem elfogadható, bármelyik a tizenkét szülőből. Nem gondolom, hogy ebbe az irányba kellene mennünk, bár egy kicsit irigykedem, mert azt gondolom, hogy egy társadalom bízhat az általa kiválasztott embereiben, a saját diplomásaiban. Tehát ha külföldi példákról beszélünk, akkor nem árt ezekhez hozzátenni: nincs a világon sehol olyan rigid, óraszámra lebontott tanterv és utasítás, mint a kerettanterv; nincs a világon olyan tanterv, amelyikben, mondjuk, hetedikben, nyolcadikban heti egy óra informatika van - heti egy, kérem szépen! Nincs ilyen a világon, legalábbis a világ jobbik felén.

Azt gondolom, el kell azon gondolkodnunk, kinek is segítünk. Meg vagyok arról győződve, hogy ez a lépés igenis az esélyegyenlőtlenség csökkentéséhez vezet, mert lehetővé teszi, hogy az iskolák sokszínű módon reagáljanak arra, hogy a saját területükön, a saját problémájukkal meg tudjanak küzdeni, miközben a követelmény egységes.

Tehát ezt a két lépést támogatjuk, mind a Köznevelési Tanács jogosítványainak a megerősítését, az egyetértési jogok megerősítését, ami a szakma számára jelent egy biztonságos, kiszámítható rendszert, és azt jelenti, hogy a közoktatás politikai szereplőit a szakma fogja tolni abba az irányba, hogy jobban működjön az egész folyamat, hogy az esélyegyenlőtlenség tényleg csökkenjen, és ne a parlamentben vagy az újságíróknak eldadogott vagy hosszasan elmesélt politikai szlogenné, luftballonná váljon, mint ahogy egyébiránt az előző négy évben vált. Sokat beszél a Fidesz az esélyegyenlőtlenség csökkentéséről, és elfelejti, hogy mind a szociálpolitikájában, mind az iskolapolitikájában az ellenkezőjét csinálta: az elmúlt négy évben nőtt a különbség iskola és iskola között, miközben a közoktatáspolitika folyamatosan az ellenkezőjét mondta. Jobban szétnyílt az olló '98-hoz képest 2002-re a falusi kisiskolák és a városi iskolák között - azért ezzel szembe kellene nézni, semmi nem történt ennek érdekében!

Hétezer gyerekkel kevesebb érettségizett 2002-ben, mint 1998-ban - nem történt meg a középiskola expanziója. Ezek azok a lépések, amelyek segítettek volna azon, hogy Magyarországon ténylegesen csökkenjen az esélykülönbség - ez egyáltalán nem történt meg. Romlott a helyzet minden szempontból. Az előző oktatáspolitika nem segítette, hanem gátolta az esélykülönbségek csökkentését. Lehet minket, szoktak volt önök minket hazaárulónak és az elit elkötelezettjének gondolni, mondani, nem gondolom, hogy ezen dolgoznánk; nem értünk egyet alapvető oktatásfilozófiai kérdésekben. Nem gondolom, hogy minket ebben az elit valamiféle elkötelezett védelme hajtana, hiszen akkor nekünk azt kellene csinálnunk, amit önök mondanak, mert az elit gimnáziumok ennek a feladatnak ma megfelelnek, oda be tudjuk tenni azokat a gyerekeket, akikre mi önök szerint hajtunk, ehhez nem kellene ilyen lépéseket tenni, amik ebben a törvénytervezetben, vagy a kormányprogramban le vannak fektetve.

Nagyon fontosnak tartom, hogy ez egy kompromisszumos lépés, hiszen nem azt mondjuk, hogy a kerettanterv teljes egészében megszűnik mint szabályozó eszköz, azt mondjuk, hogy nem a miniszter engedélyétől függ az, ha valaki el akar térni ettől a nagy formátumú közoktatási dokumentumtól. Az iskolának, a felnőtt embereknek, a helyi társadalomnak joga van eltérni ettől, nem kell ehhez a miniszternél engedélyért kuncsorogni, miközben, még egyszer mondom, a szabályozás ott van a rendszerben, mind a kerettanterv követelményei, mind pedig a NAT vonatkozásában.

Nagyon röviden szeretnék még két kérdésre rátérni, az egyik az óraszámemelés. Itt is szép játék történt a szavakkal, miközben be volt ígérve a pedagógusoknak egy 20 százalékos béremelés, ehhez képest volt egy 10 százalékos óraszámemelés. Lehet ezt csűrni-csavarni, lehet erre azt mondani, hogy itt tulajdonképpen arról van szó, hogy új feladatok vannak, és ezekhez a feladatokhoz akarunk pedagógusokat megnyerni, de akkor a pénzt is oda kell tenni; akkor azt kell mondani, hogy mi ténylegesen nem emeltük a pedagógusok bérét, hanem pluszfeladatot rendeltünk az iskola mellé, és úgy illik ilyenkor, hogy az ember azt mondja, hogy a pluszfeladathoz pluszpénzt is rendelünk, akkor ez rendben van, ezen el lehet gondolkodni.

Egyébként én itt is egy kicsit jobban bíznék a helyi társadalomban és az iskolákban. Ha van erre pénzük, akkor ők fognak korrepetálást, felzárkóztatást, tehetséggondozást csinálni, mert nem hülyék, nem azért ülnek ott az iskolában, hogy ne segítsenek a gyerekeiknek, igenis csak békén kell őket hagyni és finanszírozni kell őket, akkor a dolog működik, nem kell ehhez kötelező óraszámemelés. Ha például az önkormányzatok nem kerültek volna az elmúlt négy évben minden évben rosszabb helyzetbe, mint az előzőben, akkor sokkal inkább tudtak volna különórákra, szakkörökre, korrepetálásra, felzárkóztatásra pénzt adni, mert ez az érdekük; sokkal jobban tudják, hogy mire van szüksége egy iskolának, mint ahogy önök gondolják, hogy tudják akár a Szalay utcából, akár a parlamenti patkóból néhányan, akik itt maradnak egy-egy ilyen vitára.

Azt gondolom tehát, hogy az óraszám emelésének az eltörlése nemcsak a pedagógustársadalom felé egyfajta gesztus, és az önkormányzatok számára egy lehetőség, hanem annak a lehetőségét is tartalmazza, hogy ha a továbbiakban - és ennek mi neki szeretnénk futni a 2003-as költségvetés kapcsán - ténylegesen többletfeladatokat szeretnénk az iskolákhoz odarendelni a felzárkóztatás, az esélykülönbségek csökkentése érdekében, akkor emellé normatív módon oda kell helyezni a forrásokat is, és akkor ez a dolog rendben van. Ilyen javaslatokat lehet tenni, ha erre megvan a mozgástér, azt gondolom, örömmel el lehet ezeket fogadni.

Nem nagyon lényeges kérdés, talán nem szabadna belőle politikai ügyet csinálni, de hozzá vagyunk szokva, hogy mindenből az lesz, a tanév rendjének szabályozása. Abszurd helyzetnek tartom szülőként is, két iskolás gyerek szülőjeként is, hogy különböző időpontokban kezdődik az iskolákban a tanév. Elfogadhatatlannak, zavarosnak, áttekinthetetlennek, kezelhetetlennek tartom azt a helyzetet, amibe a családok kerültek, pusztán azért, mert az oktatáspolitika képtelen belátni - közben folyamatosan a rendről dumál -, hogy a normális működésnek vannak olyan alapszabályai, amelyek például azt jelentik, hogy egyszerre kezdődik el az iskola, és egyszerre végződik.

Nem gondolom, hogy a túlterheltség a 184 vagy a 185 napon múlik. Nem gondolom, hogy ha esetleg az egyik évben 183, a másik évben 186 napos az iskola, mert ugye nagyjából ekkora eltérésekben lehet gondolkodni, hiszen kiegyenlíti a két folyamat egymást, ettől valami fantasztikus túlterheltség lenne a gyerekekre rányomva, nem itt van a kulcs. A kulcs az - és erre vissza kell majd térnünk, és ősszel mi vissza fogunk térni -, hogyan lehet az oktatáspolitikának ténylegesen csökkentenie az iskolai tananyagot, hogyan lehet a gyerekeket felszabadítani az alól a nyomás alól, amely alá önök újból odavitték őket, amely lehetetlenné teszi ma egy személyközpontú, gyerekbarát, a tényleges esélyegyenlőséget biztosító iskolarendszer kialakítását.

Ez az első lépés, kis lépés errefelé, fontos gesztus a pedagógustársadalom irányába és a gyerekek irányába is, azt gondolom; ezeket a lépéseket mi folytatni fogjuk akkor is, ha önök nem akarják, és akkor is, ha vannak olyan pontok benne, amiket támogatnak.

Köszönöm szépen. (Taps a kormányzó pártok padsoraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Megadom a szót Karsai Péternek, az MDF-képviselőcsoport nevében felszólalni kívánó képviselőnek.

 

KARSAI PÉTER, az MDF képviselőcsoportja részéről: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! A Magyar Demokrata Fórum képviselőcsoportja nevében az előttünk fekvő T/108. számú törvényjavaslattal kapcsolatos véleményünket szeretném megosztani önökkel, és természetesen a televízió- és rádióközvetítést esetleg még nyomon követő honpolgárainkkal.

A törvényjavaslat a közoktatásról szóló 1993. évi LXXIX. törvény módosításával igyekszik teljesíteni a kormányprogramban megismert közoktatási elképzeléseket, nevezetesen: "A kormány - úgymond - biztonságos és kiszámítható viszonyokat teremt az óvodákban, iskolákban. Megszünteti a kerettantervek monopolhelyzetét és kötelező jellegét." Azaz úgy is értelmezhetjük ezt a mondatot, hogy a kerettantervek és az erre épülő helyi tantervek kötelező volta miatt volna ma bizonytalanság, és kiszámíthatatlanság a közoktatás világában.

Állítja ezt annak ellenére, hogy az iskolák száz százalékában a pedagógiai program részeként, pontosan definiált módon, az első osztálytól a tizenkettedikig minden tantárgy a helyén van, évfolyamonkénti követelményrendszerével biztosítja az átjárhatóságot, magyarán, az iskolaváltást, és az egyes tantárgyakat, hála istennek, nem tantárgyi blokkokban tanítjuk, megkönnyítve ezzel a szülők eligazodását is a tantárgyak rendszerében.

Az előbbiekből tehát nyilvánvalóan következik, hogy a mostani törvénymódosítást nem a biztonság és a kiszámíthatóság hiánya indukálja, hanem az a liberális oktatásirányítási modell, amely a kerettantervek és a helyi tantervek tekintetében egyetlen fix pontot jelöl csak meg: a közös kimeneti követelményeket. A javaslatból ezért is nem derül ki egyértelműen, hogy az iskolai tanulmányok befejezéséig mindvégig teljesíteni kell-e az évfolyamokra lebontható aktuális követelményeket, vagy elég csak a tanulmányok végére, azaz az alapvizsgára, illetve az érettségi vizsgára teljesíteni.

 

 

(18.40)

 

Ennek a szabályozási modellnek súlyos következményei lehetnek, így először is: az iskolák átjárhatósága soha nem látott mértékben csökkenhet. Ezt pedig úgy értjük, hogy ma, amikor a gyereklétszám fogy az iskolákban, az iskolák a diákok megtartása, illetve becsábítása érdekében olyan specializációkat, sokszor különlegességeket kínálnak a szülőknek és a diákoknak, ami azután adott esetben lehetetlenné teszi a más intézményekbe való átlépést. Így tehát ez a törvényjavaslat a deklarált biztonság és kiszámíthatóság helyett tovább erősíti az iskolák szegregációját, következésképpen kizárólag az elit érdekek kiszolgálására törekszik.

Az elmondottak alátámasztására szeretném önöket megismertetni a 2001. november 9-ei "Országos kompetenciamérés" elnevezésű vizsgálat leglényegesebb eredményeivel. E mérés keretében az olvasás, szövegértési képesség és a matematikai műveltség egy meghatározott szeletének felmérésére került sor. A felmérés értékelése során külön értékelték a budapesti, a megyeszékhelyi, a városi iskolák és a községi iskolák eredményeit.

Matematikából az alábbi pontértékek adódtak: a budapesti átlageredmény 525 pont, a megyeszékhelyek átlageredménye 514 pont, a városi iskolák átlageredménye 497 pont, és a községi iskolák átlageredménye 449 pont. Ha jól számolom, a két széle között a különbség 76 pont. Nagyjából azonos pontszámok adódtak az olvasás, szövegértési képesség felmérése esetében is. Azaz világosnak kellene mindenki számára lennie, főleg az oktatásirányítók számára, hogy ma az elsődleges teendő éppen nem az elit iskolák további szárnyalásának ösztönzésében, hanem a kisvárosi, községi, kistelepülési iskolák felzárkóztatásának segítésében rejlik.

A Magyar Demokrata Fórum ezért utasítja el a tervezett módosítást, és megrökönyödve látjuk, hogy a szociáldemokrata értékekre hivatkozó szocialisták teljesen átengedték a terepet a liberális oktatásirányítás számára. Csak reménykedni tudunk abban, hogy az iskolák döntő többsége, amelyek a korábbi évek felmérése alapján erőteljesen támogatták a kerettantervek és az erre épülő helyi tantervek bevezetését, nem él a szabad választás felkínált lehetőségével, és továbbra is fontos értéknek tekinti az elmúlt években rengeteg munkával kialakított helyi tantervi rendszerét.

A szorgalmi idő időtartamának újraszabályozásával találkozhattunk a módosítási javaslat 5. §-ában. Ebben a javaslatban vannak számunkra szimpatikus elemek, és van olyan is, amellyel nem tudunk egyetérteni. Így üdvözöljük, hogy az iskolakezdés szeptember első munkanapjára essen. Magam is egyetértek Szabados képviselőtársammal, aki az iskolakezdést ünnepnapnak nyilvánította és érezte. Ez számomra is így van, aki már több évtizede - sajnos vagy szerencsémre - az iskolát kezdi. Ez egyrészt megfelel a magyar hagyományoknak is, másrészt tervezhetőbbé teszi mind a szülők, mind a pedagógusok számára is a nyári szabadságok eltöltését. Ugyanakkor a júniusi tanévzárás lehetséges időpontjai tanévenként akár öt tanítási nap eltérést is eredményezhetnek, ezért az a nagy kérdés, hogy ezt a lehetséges mínusz öt napot milyen módon lehet behozni. A hatnapos tanítási hetek beiktatásával? Vagy a napi óraszám esetenkénti növelésével? Netán az évközi szünetek megkurtításával?

Egy biztos: a 185 tanítási nap épp azért annyi, mert úgy véljük, a jelenlegi tantervek lelkiismeretes elvégzéséhez ennyi tanítási nap mindenképpen szükséges. Ezért feltétlenül megfontolandó, hogy a júniusi utolsó tanítási napot - hasonlóan a szeptember 1-jéhez - mindig a konkrét naptári év ismeretében a miniszter döntse el. Ennek érdekében a Magyar Demokrata Fórum képviselőcsoportja támogatásával módosító indítványt terjesztettünk elő.

Végezetül a pedagógusok kötelező óraszámának csökkentéséhez szeretnék hozzászólni. Vitathatatlan: ki ne örülne annak, ha a bére meghagyása mellett csökkentik a kötelező óraszámát? Csakhogy az a kétórás csökkentés most sem a konkrét tanórai csökkentésre vonatkozik, hanem az az időkeret fogy, amelyet eddig a pedagógusok a nevelésre fordíthattak és fordítottak is. Bár a pedagógusok ezt a munkát nyilván ezután is elvégzik, az előterjesztők most mintha mégis abban bíznának, hogy ez az intézkedés kedvezően befolyásolja majd a kollégák hangulatát - egészen pontosan az október 3-i hangulatát -, amikor a kollégák először szembesülnek a választási kampányban beígért 50 százalékos illetménynövekedés számaival, és sokan fogják azt tapasztalni, hogy éppen ők nem érték el az 50 százalékos átlagot. De ez a kérdés a holnapi ülésünk tárgya, amiről majd holnap fogok szólni.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps az ellenzék padsoraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Tisztelt Országgyűlés! Most a további képviselői felszólalások következnek, a napirendi ajánlás szerint tízperces időkeretben. Bocsánatot kérek, kétperces felszólalásra jelentkezett Szabados Tamás. Megadom a szót a képviselő úrnak.

 

SZABADOS TAMÁS (MSZP): Köszönöm szépen, elnök úr. Mindössze két dologra szeretnék reagálni, amit Karsai Péter képviselőtársam elmondott. A tanévzárás napjára vonatkozólag beadunk egy módosító indítványt, mert valóban, itt egyfajta bizonytalanságot éreztünk, és azt szeretnénk, ha a törvényben június 15-e lenne az a nap, amely a tanévzárás napja, és ha ez munkaszüneti napra esik, akkor az előtte való munkanap. Azt hiszem, ez már pontossá teszi.

A másik a kerettantervekre vonatkozik. Itt nem értek egyet képviselőtársammal abban, hogy a kerettantervek nem kötelező volta az elit iskoláknak fog segíteni. Én pont fordítva látom. Azok a felmérések, amelyeket ön is említett, hogy a falusi kisiskolákban a teljesítmény jóval kisebb a városi elit iskolák teljesítményeinél, mutatja azt, mennyire fontos lenne, hogy a falusi kisiskolák, mondjuk, ötödik és hatodik évfolyamán az eddigi kerettanterv ördögi köre, mókuskereke helyett egy kicsit lassabb tempóban készségfejlesztés folyjon: az olvasás gyorsasága, az olvasásmegértés, a szövegmegértés, a beszédkészség javítása, a számolási készség javítása, ilyen készségek kialakítása; mert tapasztalati tény az, hogy sok gyereknél tízéves korra nem erősödnek meg azok az alapvető készségek, amelyek a magasabb rendű tanulás eszközei. Tehát például nem tanulnak meg tízéves korukra kifogástalanul olvasni, de ettől még nem gyógypedagógiai alanyok, hanem lassabban érő gyerekek, akiknek meg kell adni azt a lehetőséget, hogy a kerettantervtől való eltéréssel, készségfejlesztéssel behozzák a társaikat. Tehát ezt mi fordítva látjuk, mint ön. A kisiskolákban a kerettantervtől való esetleges eltérés minőséget produkál. Köszönöm.

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Tehát most az írásban előre felszólalásra jelentkezett képviselők felszólalásai következnek, tízperces időkeretben.

Megadom a szót Rózsa Endre képviselő úrnak.

(18.50)

 

RÓZSA ENDRE (MSZP): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Ház! A közoktatási törvény módosításához elsősorban a mindennapi gyakorlatból gyűjtött tapasztalatok alapján kívánok hozzászólni, hiszen közel két évtizede középiskolai igazgatóként működöm.

Tisztelt Ház! Az 1993-as közoktatási és szakképzési törvény korábbi módosításai többségében eredményes működést biztosítottak az intézményeknek. Most is az a cél, hogy ilyen módosítást hajtsunk végre. A magyar oktatási rendszerben bekövetkezett tartalmi és szerkezeti átalakítások rendkívüli módon megterhelték a pedagógustársadalmat az elmúlt több mint egy évtizedben. A jövő érdekében hagyni kell a pedagógusokat, hogy az oktató-nevelő munkára koncentráljanak. Stabilitásra és nyugalomra van szükség.

Bölcs elhatározás a szaktanárok óraszámának a csökkentése. Köztudott az, hogy a 2001-2002-es tanévben az óraszám emelése sok feszültséget okozott az intézményekben. A húsz óra feletti két órát fel lehetett használni a kerettanterv oktatását végző pedagógusok önképzésére, a minőségfejlesztési rendszerben dolgozók munkájának ellentételezésére, a felzárkóztató foglalkozásokra és a tehetséggondozó munkára. Tudjuk, hogy ennek a két órának a felhasználása rendkívül sok ellentmondást vont maga után. Egyesek megpróbálják e két óra visszavonását úgy beállítani, hogy a gyengébb tanulók felzárkóztatásától és a jobb képességű tanulók tehetséggondozásától vonjuk vissza az óraszámot.

Kérem szépen, ez nem állja meg a helyét. Révész Máriusz képviselőtársamnak is figyelmébe ajánlom azt, hogy a közoktatási törvény '98-as módosításában az 52. § (7) bekezdésében az iskolai kötelező óraszám 5 százaléka biztosítható a tehetséggondozásra, a felzárkóztatásra, a hátrányok leküzdésére, azaz az egyéni foglalkozásokra. Ezzel az intézmények továbbra is élhetnek.

Az óraszámemelés visszavonásának pozitív jelzői vannak. Nem állítja nehéz helyzet elé a kis iskolákat azzal, hogy hogyan adják ki a kis óraszámú tantárgyait tanító szaktanárnak a kötelező 22 órát. Nem jelentkezik szaktanári felesleg, hiszen ez a plusz két óra azt is jelenti egy húszfős tantestületnél, hogy kétszakos kolléga leépítése is jelentkezhet. Ezáltal valójában egy sajátos foglalkoztatáspolitikai intézkedést is meglépünk. A kötelező óraszám csökkentése azt is eredményezi, hogy a túlórát vállaló pedagógusok jobb jövedelmet kapnak. A kevesebb ez esetben többet jelent.

A 2002. szeptember 1-jei alapbéremelés rendkívül tisztességes. Ezzel megtesszük az első lépést a versenyszféra bérezésének irányában. Reméljük, a jobb bérezés vonzóbbá teszi a pedagóguspályát, és megállítja a pályaelhagyási tendenciát. A jelenlegi bértábla nem ismeri el a képzettséget, a tudást, nem ismeri el a pályán töltött éveket, a tapasztalatot. Az elfogadásra beterjesztett új bértábla elismeri a tudást, jobban megfizeti a tapasztalatot, és feloldja azt a feszültséget, amelyet a minimálbér bevezetése jelentett. Mindenképpen fontosnak tartom azt, hogy 2003-ban a pótlékokkal, illetve a minőségi munkáért járó különböző juttatásokkal érdemben foglalkozzunk.

A béremelés külön értéke, hogy nem diszkriminatív. Egyaránt vonatkozik ez az állami, az egyházi és az alapítványi intézmények dolgozóira is. Ez mutatja igazán azt, hogy a kormány meg akarja teremteni a jobb bérezés feltételeit.

A szorgalmi idő kezdetének és végének rögzítése alapvetően fontos. Kiküszöböli azt, hogy a különböző intézmények más-más időpontban kezdjék a tanítást, ez lehetővé teszi a családok számára a nyár tervezését. Az egységes tanévkezdés a városi kollégiumokat fenntartó önkormányzatok számára is rendkívül kedvező. Szükségessé teszi mindenképpen azt, hogy ezt szabályozzuk; mint ahogy a miniszter úr expozéjában is elhangzott: biztos kezdés, biztos befejezés, stabilitás szükséges. A szakma véleménye az, hogy meg kell őrizni az őszi szünetet. Úgy gondolom, hogy erre minden jellegű irányulás megvan, és ez mindenképpen fontos.

Tisztelt Ház! A közoktatásról szóló '93. évi LXXIX. törvény módosításában szerepel, hogy az idegennyelv-oktatást 2006. szeptember 1-jéig jogszerűen végezhetik olyan pedagógusok is, akik "C" típusú állami nyelvvizsga-bizonyítvánnyal vagy azzal egyenértékű okirattal rendelkeznek. Köztudott, hogy ennek a hatálymódosítása 1998-tól folyamatosan megtörtént. Ennek szükségszerűségét látnunk kell. Az elmúlt években sajnos nem kerültek ki a felsőoktatásból olyan számban nyelvtanárok, akik képesek lettek volna elhelyezkedni a közoktatásban. Tudjuk azt, hogy a diplomás nyelvtanárok jobb jövedelem, illetve a reményteljesebb jövő érdekében elhagyták a pedagóguspályát. Mindenképpen fontos ez a döntés ahhoz, hogy a nyelvtanítás stabilitását megteremtsük a kis intézményekben, a kistelepülések iskoláiban. Véleményem szerint a jelenleg pályán lévő átképzett, nyelvvizsgás kollégák jó pedagógiai és didaktikai ismeretekkel rendelkeznek, így a hiánypótlás 2006. szeptember 1-jéig velük mindenképpen jól megoldható.

Pánczél Károly képviselő úr jelezte azt, hogy a lovak közé dobjuk a gyeplőt. Úgy gondolom, hogy ha elvárjuk évek, évtizedek óta, hogy a lovak húzzanak, akkor reájuk kell bízni azt, hogy milyen ütemet diktálnak maguknak.

Az ellenzéki képviselőtársaink valahogy úgy fogalmaztak, hogy rendkívül kritikus ez a törvénymódosítás, csak azt nem fogalmazták meg, hogy mi be akarjuk zárni az iskolákat. Igen, be akarjuk zárni az iskolákat, nyárra, de a tanévet úgy akarjuk kezdeni, hogy kevesebb legyen a kötelező óraszám, jobb legyen az alapbér, stabilitás és nyugalom legyen a közoktatásban, és mindenképpen újra akarjuk kezdeni szeptember első munkanapján.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Megadom a szót kétperces felszólalásra Révész Máriusz képviselő úrnak.

 

RÉVÉSZ MÁRIUSZ (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Elhangzott itt, hogy amikor 20-ról 22 órára emelkedett a kötelező óraszám, akkor veszélybe kerültek a kistelepülési iskolák, mert nehéz lett volna a tanároknak kiadni az óraszámokat.

Tisztelt Képviselőtársaim! Még egyszer aláhúzom, hogy nem az van a közoktatási törvényben, amiről önök beszéltek. Tehát itt nem a történelemórák, a matematikaórák száma növekedett, hanem felzárkóztató oktatásra és tehetséggondozásra kellett volna fordítani ezeket az órákat, illetve az elmúlt időszakban a minőségbiztosítással és a kerettantervekkel kapcsolatos munkák előkészítésére. A történelemórák száma, amennyit a tanárnak meg kellett tartani, ugyanannyi maradt, úgyhogy igazából ez semmiféle állásfelesleget ily módon nem jelentett volna.

Az sem vitatható, hogy felzárkóztatásra kevesebb óra fog jutni ezután. Önök így döntöttek. Van egy pozitív vetülete, a tanároknak kevesebb órát kell tartaniuk, de felzárkóztatásra kevesebb óra jut. Ezt ne vitassuk el.

Gyakran összekeveredik a két törvény, átcsúszunk a holnapi törvény vitájába. Sosem vitattuk, hogy a minimálbér-emelés bérfeszültséget okoz a közalkalmazottak között. De arra azért felhívnám a figyelmet, hogy az a fajta rendszer, amelyet önök most életbe léptetnek, szintén - bár üdvözöljük nagyon sok elemét - jelentős bérfeszültséget okoz, hiszen a munka minősége, az osztályfőnöki munka és még nagyon sok egyéb dolog nincs megbecsülve kellő módon. A minimálbér-emelést követte volna, illetve követi szerencsére a közalkalmazottak bérének rendbetétele. De még egyszer aláhúzom, hogy ez többlépcsős folyamat. Nem állhatunk meg itt, nem lehet megállni, mert rengeteg olyan feladat van, rengeteg olyan problémát fog okozni az önök által most előkészített béremelés, amelyeket majd önök is és mindannyian érzékelni fogunk a következő időszakban.

 

ELNÖK: Szintén kétperces felszólalásra jelentkezett Vincze László képviselő úr. Parancsoljon!

 

VINCZE LÁSZLÓ (Fidesz): Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Az imént elhangzott hozzászólásból, Rózsa képviselőtárs hozzászólásából számomra kicsit az derült ki, hogy ő pártolja a NAT-ot.

 

(19.00)

 

Én viszont fordítva vélekedem, hiszen a kerettanterv végeredményben egy határozottabb, konkrétabb, egyértelműbb lehetőséget biztosít, ugyanakkor meghagyja a szabad választás lehetőségét is sok területen. A tantárgyakban való gondolkozás pedig tulajdonképpen nem a homályos műveltségi területek visszahozását, illetve fejlesztését teszi lehetővé, ami egy kicsit megfoghatatlan is volt a NAT idején; nem volt igazán teljesen kristálytiszta, világos az oktathatóság dolgában, és főleg a közoktatásban, az alapfokú oktatásban jelentett ez gondot. Ugyanakkor az alsó tagozatban például - az általános iskoláról beszélve - heti két óraszámban, illetve felsőben három órában szabadon tervezhető sáv szintén rendelkezésre áll a kerettantervvel kapcsolatosan is.

Többen szóltak az iskolák közti átjárhatóságról. Azt gondolom, hogy számunkra minden kisiskola, a legkisebb is életképes, és tulajdonképpen nagyon fontos ezeknek az iskoláknak a fenntartása, ugyanakkor nem szabad a műveltségi anyagot szinten alul ott sem tanítani, tehát meg kell határozni egyfajta szintet. Majd még később ezt folytatom, köszönöm.

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Szabados Tamás kétperces felszólalása következik.

 

SZABADOS TAMÁS (MSZP): Köszönöm szépen, elnök úr. Révész Máriusz másodszor állított olyat az óraszámemelésekkel, óraszámcsökkentésekkel kapcsolatban, amit, remélem, kedves képviselőtársam sem hisz komolyan. Azt találta mondani, hogy az akkori óraszámemelés, tehát a 20-ról 22 órára való felemelés, ahogy mondta, a felzárkóztatásra, a tehetséggondozásra, valamint a minőségbiztosításra adott olyan óraszám, amely nélkül ezek az iskolák lemondanak ezekről a tevékenységekről. Nem olyan régen volt ez a törvénymódosítás, kedves képviselőtársam, amikor önök felemelték két órával a kötelező óraszámot. Ez egy kicsit a 20 százalék, az önök általi legmagasabb béremelés elrontására, kompenzálására szolgált. A pénzügyesek nem nézték jó szemmel, hogy a pedagógusok 20 százalék béremelést kapnak, valamit kértek cserébe, és önök ezt megideologizálták, hogy ez a két óra szolgál majd az imént említett tevékenységek ellátására. Én azt mondom, hogy olyan munkát követelni, amihez nem rendelünk pénzt, enyhén szólva, nem igazán tisztességes.

Azt gondolom, hogy ezután is lesz az iskolákban felzárkóztatás, ezután is lesz tehetséggondozás, ezután is lesz minőségbiztosítás. Azok a kollégák, akik majd végezni fogják, ezért majd túlórát kapnak, ezért pénzt fognak kapni, és azok a kollégák, akik ezt vállalják, tisztességesen meg lesznek fizetve. Mi nem mondjuk azt, hogy ezekre nincsen szükség, ellenkezőleg: a kerettantervtől való lehetséges eltérés legfontosabb teendőjének is azt tartjuk, hogy ezeken az órákon felzárkóztassanak, tehetséget gondozzanak és minőséget biztosítsanak. Úgyhogy nem állja meg a helyét az ön érvelése. Köszönöm szépen.

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Ékes József következik kétperces felszólalásra.

 

ÉKES JÓZSEF (MDF): Köszönöm, elnök úr, a szót. Pont most Szabados képviselőtársam hozzászólásához kívántam elsősorban hozzáfűzni: ahogy ön elmondta, két évig készítették elő magát ezt a törvénymódosítást. Most én mint fenntartó... - és pontosan az utolsó mondataira kívánok reflektálni, a mai bérnövekedésben, ami a költségvetési módosításban is benne van, nincs benne a túlóra kompenzációja. Tehát ha az óraszámot csökkentem, és tehetséggondozásra kívánom fordítani, akkor legyen olyan kedves nekem megmondani, ki fog ezért jótállni. Megint az önkormányzatok? Tehát az önkormányzatok terhei növekednek.

A másik ilyen kérdés, amit szeretnék hangsúlyozni, és ez nagyon rosszul van beállítva: tessék megnézni, hogy a teljesítmények mérését mely korosztályban végezték el! Ötödik és kilencedik osztályosok között, tehát az elmúlt négy év törvénykezésére, ha ezt vizsgáljuk, nem lehet rámondani azt, hogy rossz volt, hisz az ötödik, kilencedik osztályosoknál végezték a teljesítményfelméréseket. Ebből a szempontból mondhatom nyugodtan azt, hogy az én településemnél hét osztály is az átlag fölött volt. De ez azt jelenti, hogy azon a településen, ahol én mint fenntartó végzem a munkámat, az elmúlt tíz év alatt iskolát nem zártunk be. Tehát valóban meghagytuk a keretet arra, amit az oktatás az elmúlt tizenkét év folyamán önmagában megérdemelt.

Csak szeretnék arra reflektálni, hogy tessék már egyszer a fenntartó szemszögéből is gondolkodni, mert ha ez a folyamat indul meg, akkor a kistelepüléseknél még nagyobb ellehetetlenülés fog bekövetkezni, mert a kistelepülések pontosan azért csinálják az összevonásokat, mert financiális oldalról nem bírnak lépést tartani magával a rendszerrel.

Köszönöm. (Taps az MDF soraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Pichler Imre képviselő úr következik.

 

PICHLER IMRE (MDF): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! A közoktatási törvény 8/B. §-ának (9) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép. (Olvassa.) A hat és nyolc évfolyamos gimnáziumok, továbbá azok a többcélú intézmények, amelyekben az általános iskolai nevelés és oktatás mellett középiskolai vagy szakiskolai nevelés és oktatás is folyik, helyi tantervüket az e törvény 8/A. §-ának (3) bekezdésében meghatározottak megtartásával elkészíthetik oly módon is, hogy az általános iskola kezdő, készség- és képességfejlesztő szakaszát meghosszabbítják, az általános iskolai kerettantervben meghatározott követelmények és a középiskolai, szakiskolai követelmények átadását az egyes iskolatípusok között összehangolják, az egyes tantárgyak követelményeire meghatározott időszakot meghosszabbítják, amennyiben a nyolcadik évfolyam befejezését követően a tanulók iskolaváltás nélküli továbbhaladása az adott intézményben biztosított. Ha az egyes tantárgyak követelményeire a meghatározott időszak meghosszabbodik vagy lerövidül, a tananyag kezelésének mértéktelen szabadsága jelenik meg az iskolákban. A NAT szabályozásán is túllépve, kiszabadulva minden kötöttségből, tartalmilag végképp szétesik az oktatás. A hat- és nyolcosztályos gimnáziumok esetében az átjárhatóság soha nem látott mértékben csökkenhet.

Egy más szempontot is szeretnék még itt megemlíteni, talán bele fog férni az időmbe. A magasabb végzettségűeknek kevesebb lesz a fizetésemelése az én számításaim szerint a szeptemberi béremelésnél. Eddig náluk volt a legmagasabb szakmai szorzó. A sokéves szakmai gyakorlattal rendelkező, magas iskolai végzettségűek kapják a legkisebb emelést. Szeptembertől a közalkalmazotti adókedvezmény maximum 9 ezer forint lesz a korábbi 3 ezer forint helyett, ez azonban nem érinti azokat, akiknek az éves bruttó bére eléri az 1 millió 530 ezer forintot (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.), mivel ők ezt nem vehetik igénybe.

Köszönöm a szót. (Taps az MDF soraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. A következő kétperces felszólaló Révész Máriusz képviselő úr.

 

RÉVÉSZ MÁRIUSZ (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Arra még egyszer hadd hívjam fel Szabados képviselőtársam figyelmét, hogy a pedagógusok jelenleg sem 20 vagy 21 órát dolgoznak egy héten, hanem ennél sokkal többet, és bizony a szakszervezetek is kérték azt, hogy bizonyos olyan munkákat, amelyeket a pedagógusok elvégeznek a kötelező tanításon túl, ismerjünk el óraszámban. Bizony az óraszám-emelkedés már az idei tanévben is megtörtént, az idei évben kerettantervekkel kapcsolatos feladatokra és minőségbiztosításra kellett fordítani ezeket az óraszámokat. Tisztelt képviselőtársaim, ez nem jelentett pluszmunkát, mert ha ez a kötelező óraszámemelés nem lépett volna életbe, minőségbiztosítással, illetve kerettantervek előkészítésével akkor is kellett volna foglalkozni. Amikor például a NAT-ra készültek fel az önök idejében az iskolák - talán emlékeznek rá, tisztelt képviselőtársaim -, a tanárok dolgoztak, rengeteg energiát, időt fektettek bele ebbe, de nem jelent meg az óraszámukban, és egy igazán nevetséges, egy-kétezer forintos díjazást kaptak érte.

Úgyhogy igazán azt mondanám az egész óraszámemeléssel kapcsolatban, hogy ne próbáljuk ezt úgy beállítani, mintha valódi óraszámok növekedtek volna, és emiatt pedagóguselbocsátásokra került volna sor, mert nagyobb óraszámban kevesebb történelemtanár is elég ugyanannyi történelemóra megtartásához. Nem erről van szó, és legalább itt, a parlamentben, ahol oktatáspolitikusok ülünk egymással szemben, ne próbáljunk ilyen látszatot kelteni, mert ennek semmi értelme nincs.

Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz soraiban.)

 

 

(19.10)

 

ELNÖK: Megadom a szót Szabados Tamás képviselő úrnak.

 

SZABADOS TAMÁS (MSZP): Köszönöm szépen, elnök úr. Ékes József képviselőtársamnak a következőt tudom mondani nagyon röviden. Mivel a béremelést bértömegre adják, a túlórák finanszírozása is benne van. Megnyugtatom önt mint fenntartót. Ez az egyik megjegyzésem.

A másik az, hogy a kisiskolák összevonása kapcsán - amellett, hogy valóban financiális feszítő erő is van - a problémát inkább abban látom, hogy sajnos fogynak a gyerekek. Az én választókerületemben van olyan iskola, egy 1100 fős faluban, ahol még úgy néz ki, hogy lehetne iskolát fenntartani. De, képviselő úr, tavaly négy, az idén pedig három gyerek született! Illetve tavalyelőtt négy, tavaly három, tehát ami befejezett év. Hogy lesz ott iskola, mondjuk, két-három-négy vagy öt-tíz év múlva? Ez a fő probléma!

Pichler Imre képviselő úrnak pedig azt szeretném mondani, hogy pontosan a magasabb végzettségűek esetében lesz magasabb a fizetésemelés, az F és H kategóriánál, ahol például a pedagógusok döntő többsége helyezkedik el, ott meghaladja az 50 százalékot. Tehát nemhogy 50 lesz, de meghaladja az 50 százalékot!

Ami Révész Máriuszt illeti, szerintem már tréfál a képviselő úr. Szerintem túlórában ellátni azokat, amiket ön elmondott, valójában pluszkeresetet jelent. Nem mindegy, hogy a túlóra 22 óra után jön be vagy 20 óra után! Tehát ne tessék azt mondani, hogy ha én két óráért ingyen dolgozom vagy túlóráért dolgozom, az ugyanaz! Amikor lecsökkentjük 20 órára a kötelező óraszámot, és ezeket az ön által is ellátandónak tartott feladatokat a pedagógusok ellátják, ezért pluszjuttatásban fognak részesülni. Ezért pedig ők köszönettel fognak... (Révész Máriusz: Úgy legyen!) - nemcsak önnek meg nekem, hanem általában ezt szereti egy ember, hogy ha valamiért megdolgozik, ezért fizetést kapjon.

Köszönöm szépen.

 

ELNÖK: Vincze László képviselő úr következik.

 

VINCZE LÁSZLÓ (Fidesz): Folytatva az iménti gondolatot: majd látjuk - minden törvény a miniszteri rendeletekkel együtt ér valamit -, amikor azok is megjelennek.

Egyébként sajnálom, hogy bokros államtitkári teendői mellett Horn Gábor úr nem tud most itt lenni, hiszen ha itt lenne, el tudnám neki mondani, hogy tulajdonképpen nagy tévedésben van, amikor azt mondja, hogy nem történt semmi az oktatás területén. Dehogynem! Például a tehetségkutatás területén, hadd mondjam el, hússzoros gyereklétszám kapcsolódott be az alapfokú művészeti oktatásba. Én az alsó- és felsőtagozatos általános iskolásokról beszélek elsősorban, hiszen ezt a területet ismerem jobban, és főleg a kistelepüléseken, az ott tanuló gyerekeknek ez óriási lehetőséget jelentett. Zene-, tánc-, kézműves- és színjátszó-lehetőséget kaptak, és az a normatíva, ami eddig rendelkezésre állt, elegendő is volt ennek a feladatnak az ellátására. Tehát valamilyen módon az a cél, amely irányba most el akarnák tolni ezt a tantervi szerkezetet, már egy másik vonalban megvalósult szakmailag.

A felzárkóztatás és tehetséggondozás vonatkozásában pedig mindenképpen nagyon fontos a vidéki kis önkormányzatok normatívájának sávos emelése. Ennek szintén elindult a metodikája az előző ciklusban, ezt csak fokozni kell, és bízva a családi intézkedésekben, bízva a lakosság vidék felé áramlásában, azok a születési számok majd megfordulnak, vagy talán már néhol meg is fordultak. Ehhez hozzá kell csatlakoztatni a vidékfejlesztés programját, folytatni azt a programot, amelyet az előző kormányzati ciklusban elkezdett a kormány. Ezt kívánom mindenkinek: jó munkát.

ELNÖK: Köszönöm szépen. Pillanatnyilag úgy tűnik, már csak két kétperces hozzászóló van. Ékes József a következő.

 

ÉKES JÓZSEF (MDF): Köszönöm, elnök úr, az újbóli hozzászólási lehetőséget. Államtitkár Úr! Szabados Képviselőtársam! Legyen olyan kedves visszavonni, ne akarja kellemetlen helyzetbe hozni az MSZP-frakciót mint előterjesztőt, mert a béremelésben a túlóranövekményekre való bér nincs benn, ezt szeretném hangsúlyozni. Mert ha a kerettantervtől eltérhet az intézmény, és felzárkózásra, fejlesztésre kell fordítani a csökkentett óraszámból adódó részt, ön ezt előre nem tudja kiszámítani, hogy melyik intézménynél mennyi túlórakeretet fognak a pedagógusok felhasználni. Ezt higgye el nekem, ebben a bérnövekményben nincs benn a túlóra kiváltásának az összege, amit szeptember 1-jétől december 31-éig az önkormányzatoknak mint a túlóra fedezetét oda kellene adni és biztosítani, mert ettől lenne tisztességes tényleg a dolog.

Köszönöm. (Taps az MDF padsoraiból.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Pichler Imre képviselő úr következik.

 

PICHLER IMRE (MDF): Köszönöm a szót, elnök úr. Nem akarok visszaélni senki türelmével, de Szabados Tamás képviselőtársamnak szeretném mondani - személyes példát mondok -, hogy az én esetemben ez 33 százalékot jelent. Utána fogok majd nézni.

Köszönöm szépen. (Szabados Tamás: Nézz utána!)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Folytatjuk az írásban előre jelentkezők felszólalását. Molnár József képviselő úr következik.

 

MOLNÁR JÓZSEF (MSZP): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Ház! Az iskolákban a tanítás befejeződött, elérkezett a várva várt vakáció. Igaz, sokan még vizsgák előtt vagy a nyári gyakorlat előtt állnak, mégis a többség számára elkezdődött az igazi gondtalan, iskolamentes nyár. Nekünk azonban már most gondolni kell az őszi újrakezdésre. Értékelni kell nemcsak tantestületi szinten az elmúlt év tapasztalatait, a jót erősíteni, ami pedig nem úgy sikerült, ahogy szerettük volna, azt javítani szükséges.

Kétségtelen, hogy az elmúlt tanévben is sok kiváló tehetség mutatkozott be a tanulmányi versenyeken hazai és nemzetközi téren egyaránt. Ugyanakkor a többség tudásszintcsökkenéséről aggasztó adatok láttak napvilágot. Harmincegy országban végzett nemzetközi felmérés szerint a 15 éves diákjaink huszonharmadikok lettek szövegértésben. Ez pedig komoly gond, hiszen aki képtelen felfogni az olvasott szöveg logikai összefüggéseit, az nemcsak a szépirodalomtól marad távol: nem fogja megérteni a többi tantárgy tananyagát sem, és nem lesz képes elsajátítani egy adott szakma elméleti tudnivalóit sem.

Ennek ismeretében már érthető, bár el nem fogadható az a másik adat, hogy a szakiskolák 9. évfolyamán a tanulók 40 százaléka nem végzi el az adott tanévet. Ehhez lehet még azt a tapasztalatot is párosítani, hogy az iskolákban a tanulók magatartása, a tanuláshoz való hozzáállása romló tendenciát mutat. Végül szintén kutatási adatok bizonyítják, hogy óriási szakadék alakult ki az elit iskolák és a leszakadó vidéki iskolák között. A pedagógusok pedig úgy érzik, fokozatosan magukra maradnak, a szükségestől kevesebb támogatást kapnak a szülői háztól és a társadalomtól egyaránt. Mindezek tetejében az elmúlt tanév nyugalmát indokolatlanul megzavarta a tavaszi választási kampány, a politika sok helyen közvetlenül betört az iskolák, sőt az óvodák életébe, megzavarta az oktatás-nevelés folyamatát és a családok nyugalmát is.

Az iskolák nagy várakozással tekintenek az új Országgyűlés, az új kormány felé. Remény és aggódás keveredik a várakozásban. Azt várják tőlünk, hogy teremtsük meg a nyugodt, békés oktató-nevelő munka feltételeit. Ehhez hozzátartozik a stabilitás és a kiszámíthatóság. Nem lehet négyévenként új reformot indítani, elölről kezdeni mindent. Ugyanakkor a gondok megoldása néhány területen halaszthatatlan intézkedéseket követel. A gondok enyhítése azonnali cselekvést kíván, teljes megoldása azonban csak hosszú távon, az egész rendszer működésének alapos elemzése után, a szakma széles körű bevonásával, lehetőleg a politikai felek konszenzuális megállapodása útján érhető el.

A most előttünk lévő előterjesztések közül az iskola szempontjából kiemelkedő jelentőségű a költségvetési törvény, valamint a közoktatásról szóló törvény módosítását kezdeményező törvényjavaslat.

 

(19.20)

 

Az előbbi megteremti a lehetőséget arra, hogy a közoktatás dolgozói nyugodtabb anyagi körülmények között várják az új tanévet, hisz több mint egy évszázada nem látott mértékű béremelést tesz lehetővé. A közoktatási törvény módosítása pedig egyaránt szolgálja a nemzeti hagyományok őrzését, a biztonságot és rugalmasságot, valamint a korábbi központosító törekvésekkel szemben a széles körű szakmai egyeztetés visszaállítását.

Tisztelt Országgyűlés! Magyarországon az iskolakezdés összeforrt szeptember havával; gondoljunk csak Móra Ferenc önéletrajzi ihletésű híres novellájára. A családok életét megkönnyebbítő racionális érv mellett a többgyermekes családoknak tudniillik nem kell többféle kezdési időponthoz igazodni; nagyon fontos érv a hagyományokhoz való visszatérés, a szeptember eleji tanévkezdés visszaállítása.

Az oktatási bizottság vitájában felmerült a tanítási napok számának csökkentését féltő felvetés - erről ma is hallhattunk már a vitában -, ezt a felvetést pedig a részletes vitában megnyugtatóan rendezni lehet. Mint ahogy elhangzott, többek közt én magam is a módosító javaslat jegyzője vagyok, miszerint a június közepi befejezés garantálásával az oktatási napok száma is garantálható.

Az éles választási küzdelemben a jelenlegi ellenzék több képtelen vádat is bevetett iskolaügyben, a hittanoktatás megszüntetésétől a kerettantervek eltörléséig. Mi nem tartjuk tökéletesnek az érvényben lévő kerettanterveket, de szeretnénk megóvni az iskolákat az állandó bizonytalanságtól. Elfogadjuk, hogy az iskolák többsége egyetért a kerettantervekkel, ők továbbra is ez alapján dolgozhatnak. Nem szabad minden iskolát önálló helyi tanterv kidolgozására kényszeríteni, erre ma nem érettek a feltételek. Ugyanakkor a túl merev szabályozás is gátolhatja az előrehaladást. Nem tud kreativitásra, önálló problémamegoldásra nevelni az a tantestület, amelynek mozgástere túl szűkre szabott. Kapják meg a lehetőséget a kerettantervtől való eltérésre a kísérletező szándékú, kezdeményező közösségek, de garantálni kell, hogy a tanítási tartalom és az időkeret itt is a kerettantervben megjelölt kötelező előírásoknak eleget tegyen.

A mostani módosítás úgy adja vissza a választás szabadságát az iskolának, hogy nem enged lazítani a kerettantervekben is rögzített közös követelményrendszeren, a tapasztalatok alapján pedig, ha kell, de legalább háromévenként, sor kerülhet a műveltségi tartalom korrekciójára is, hogy az jobban megfeleljen a huszonegyedik század követelményeinek.

A mostani előterjesztés megnyugtatóan rendezi azt a bizonytalanságot is, amit az előző kormány javaslatára született óraszámemelés okozott a pedagógusok és az iskolafenntartók körében. A pedagógusok eleve felemás megoldásnak tekintették a korábbi béremeléshez kötött óraszám-növekedést. Úgy érezték, az anyagi megbecsülés helyett inkább a terheik növekedtek.

A mostani módosítás a kiemelt béremeléssel együtt hozzájárulhat a pálya megtépázott tekintélyének helyreállításához, hogy a legtehetségesebb fiatalok közül is egyre többen válasszák a pedagógushivatást. És ha ez a tendencia tovább folytatódik, remélem, lesz elegendő nyelvtanár is minden iskolában. Ma azonban még az idegen nyelvek tanításának biztonságához szükség van a legalább "C" típusú nyelvvizsga-bizonyítvánnyal rendelkező, egyébként pedagógus végzettségűek alkalmazására ott, ahol másként veszélybe kerülne a nyelvoktatás, elsősorban a vidéki kisiskolákban.

Tisztelt Képviselőtársaim! Odakinn ma ragyogó napsütés volt, igazi derűs nyári nap. Kérem önöket, a törvényjavaslat támogatásával tegyék lehetővé, hogy szép nyara lehessen sok tízezer pedagógusnak és sok-sok százezer gyermekes családnak is, és velem együtt fogadják el a törvénymódosítást.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 

ELNÖK: Köszönjük szépen. Szabó Zoltán képviselő úr következik... Mivel nincs itt a teremben, Kuzma Lászlót kérem felszólalásra.

 

KUZMA LÁSZLÓ (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Felszólítást kaptunk Horn Gábortól, hogy egy rövid törvénymódosításról illik röviden beszélni. Azt gondolom, egy ilyen horderejű törvénymódosítást igazán biztonsággal és körültekintően meg kell tárgyalni annak érdekében, hogy jó módosítás születhessen.

A másik megjegyzésem a hasonlóan rosszmájú megjegyzésre, hogy igen, jelentem, elolvastuk a törvénymódosítást, és ennek szellemében, ezek alapján állítottuk össze a mi javaslatainkat.

Többször hallottuk azt a kifejezést, hogy tervezhetőség és kiszámíthatóság - ezt ígérte az MSZP-SZDSZ-kormány. Ezzel szemben a törvénymódosítás ennek ellenkezőjét állítja némely helyen, hacsak nem kívánjuk a szokásostól eltérően definiálni a kiszámíthatóságot. A kiszámíthatóságnak egyik fő eleme a tanév hossza. A módosítás szerint nem tervezhető, hiszen kikerül a javaslatból a 185 nap mint deklaráltan a tanév hosszát jelentő időtartam. Ezt nem hagyhatjuk figyelmen kívül. Az iskolák többsége még ma is meghatározott időkeretekben dolgozik.

Az időrend legkisebb egysége a tanóra. Érdekes szóhasználat a pedagógiában, egy tanórát 45 percig tartunk; ez egy nagyon jól definiált időhossz. Aztán nagyobb egység a nap. Itt már iskolánként változik a helyzet, attól függően, hogy mi módon kívánjuk túlterhelni a mai magyar ifjúságot.

A következő nagyon komoly időkeret az év. Itt van ma a legnagyobb bizonytalanság. A többi az év kivételével jól meghatározott. A tanév szorgalmi ideje, aminek hossza pillanatnyilag a törvényjavaslat szerint bizonytalan, határozza meg leginkább, hogy a pedagógiai programok teljesíthetők, illetve nem teljesíthetők. Mert, mint korábban mondtam, a pedagógusok alapvetően időkeret alapján és időkeretben teljesítik a saját feladatukat. Miért ez a bizonytalanság?

Az eltérés - mint ahogy korábban hallottuk - nem két nap. Ha végigszámoljuk és pontosan megnézzük ezt, akkor a tanév kezdése nagyon jól definiált időpont, hiszen szeptember első munkanapját említi a törvénymódosítás. Szeptember első munkanapja e szerint két nap rövidüléssel járhat maximálisan. A tanév vége már sokkal pongyolábban megfogalmazott időtartam: ez június második hetének péntekje. Ez öt nap veszteséggel járhat - hadd ne részletezzem, hogy miért. Tehát ha a kettőt összeadjuk, akkor szélső esetben a tanév hossza akár hat-nyolc nappal is rövidül.

Itt kell megemlítenem, hogy a pedagógiai programok és a központi programok alapvetően időkeretet határoznak meg az ott megfogalmazottak teljesítésére, és e szerint dolgozunk mi az iskolában. Tehát ahhoz, hogy valamely feladatot ellássunk, bizony időkeretre van szükség. Nagyon jól tudom, hogy vannak különböző képességű tanulók, különböző képességű csoportok, ahol esetleg ettől el lehet térni. De itt abból kell kiindulni, hogy mindenki számára elvégezhető legyen a pedagógiai programban meghatározott feladatsor. Ezért aggódom akkor, amikor egy törvényben deklarált időkeret rövidülhet, ezáltal a tanulóifjúság túlterheltsége nő.

Van egy pont, amiben mind a pedagógusok, mind a politikusok teljes mértékben egyetértenek: ez pedig az, hogy a mai magyar ifjúság túlterhelt.

Túlterhelt tananyagban, amit minden körülmények között csökkenteni kell, és nem hagyhatunk a törvényben egy olyan összefüggést, amely éppen a túlterheltség irányába hathat.

 

(19.30)

 

Tisztelt Képviselőtársaim! A bizonytalanság okozta helyzetben fennáll a veszélye annak, hogy a törvénymódosítás eredményképpen eltűnik az őszi szünet. Akkor volna igazán megnyugtató ez a törvénymódosítás, ha benne foglaltatna, hogy a tanévben négy darab szünet van, és egy szünet legrövidebb időtartama legalább három nap. Ha a törvény szabályozná és nem miniszteri hatáskörben lenne szabályozva, hogy a szüneteket mikor kell kiadni, akkor talán biztosítva lenne az őszi szünet megléte a jövőben.

Örömmel üdvözöltem miniszter úr expozéjában néhány olyan gondolatot is, amely abba az irányba hat, hogy tanulásközpontú iskolákból tanulóközpontú iskolákat hozzunk létre a jövőben, éppen annak érdekében, hogy az ott tanuló diákokat helyezzük előtérbe. Ennek érdekében hat minden olyan hozzászólás, amely erről az oldalról elhangzott, mert elsősorban a tanulót kell a középpontba helyezni.

Még egy megjegyzést szeretnék a 20, illetve 22 órához hozzáfűzni. Gyakorló iskolavezetőként azt kell mondjam, hogy a tanárok - mint ahogy hallottuk is - nem 20 és nem 22 órát dolgoznak az iskolában; hangsúlyozom, az iskolában, és nem a felkészülési időt értem ez alatt. Ez a két óra csökkenés egyáltalán nem jár a pedagógusok számára feladatcsökkenéssel, ez egy látszólagos óraszámcsökkenés, hiszen feladataik ellátása érdekében ennél többet dolgoznak az iskolában, aminek egy részét az iskolák finanszírozzák is, más részét viszont nem, de ezt az iskolája is válogatja. Ebben az időkeretben egy iskolavezetőnek arra volt lehetősége, hogy a fejlesztő munkába bevonja a pedagógusokat, hogy a fejlesztő munka eredményeként az iskolák tovább fejlődhessenek. Erre ezek után más csatornákat kell választania az iskolavezetőnek.

Tisztelt Képviselőtársaim! A benyújtott módosító indítványokkal remélhetőleg némiképpen javul a törvénymódosítás, de nincsenek illúzióim, hogy ez a javulás oly mértékű lesz, hogy részünkről támogatható legyen.

Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki oldalon.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Megkérdezem, kíván-e még valaki felszólalni. (Nincs jelentkező.) Mivel több felszólaló nem jelentkezett... (Stolár Mihály jelentkezik.) Parancsoljon, képviselő úr!

 

STOLÁR MIHÁLY (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Abban a tudatban voltam, hogy én is le lettem adva írásban és hozzászólhatok. Megpróbálom két percben összefoglalni a mondandóm. Vagy többre is van lehetőségem?

 

ELNÖK: Tíz percre.

 

STOLÁR MIHÁLY (Fidesz): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! A közoktatási törvény egy különösen olyan törvény, amely az ország jövőjét nagymértékben befolyásolja. De befolyásolja a pedagógusok jelenét, a diákok sorsát és rajtuk keresztül a szüleikét is, éppen ezért a közoktatási törvény módosítása nagy körültekintést és figyelmet érdemel. Úgy tűnik, ezt az önmagát nemzeti közép, a demokratikus koalíció kormányának nevezett, valójában az SZDSZ által vezetett MSZP-kormány programjában rögzítette is, hiszen a kormányprogramban a következő szerepel: "biztonságos és kiszámítható viszonyokat teremt az óvodákban, iskolákban." Erre törekszenek, mondják ők.

De valóban kiszámítható és biztonságos-e az a tanév, amikor a közoktatási törvény módosítását a következő tanév előtt két hónappal próbálják áterőltetni a parlamenten úgy, hogy semmiféle egyeztetést nem folytattak a szakmai szervezetekkel és a szakszervezetekkel? Hiába mondta Horn képviselőtársunk, hogy mi tudatlanok vagyunk és nem tájékozódtunk, a bizottság ülésén ez hangzott el, mi nyilván csak arra tudunk hivatkozni.

Van azért ebben a törvénymódosításban jó is, amire senki nem utalt, nevezetesen az, ami a szakképzési dolgokhoz kapcsolódik. Szeretném idézni: "Egyéni vállalkozásban működtetett iskola fenntartója visszamenőleges hatállyal kapná meg a gyakorlati képzési után a támogatást." Azt hiszem, ezt támogatnunk szabad és kell.

Az Országos Köznevelési Tanáccsal kapcsolatban sok vélemény elhangzott. A szakmaiságát természetesen mi sem vitatjuk, de szélsőséges esetekben előfordulhat, hogy megbénítja a közoktatással kapcsolatos döntések meghozatalát. De ha a miniszter úr úgy gondolja, hogy szüksége van egy olyan szakmai szervezetre, ami mögé elbújhat, amely a döntéseit átvállalja, ám tegye, szíve joga.

A kerettantervtől való eltérés is többször szóba került, és a tanulók képességei vizsgálatának a méréseivel kapcsolatban az is elhangzott, hogy Magyarország hányadik helyen áll. Kérdezem én, ha még nagyobb szabadságot adunk az intézményeknek, akkor mitől fog a helyzet javulni.

Az átjárhatóságot a tananyag szabad átcsoportosítása és a műveltségi területek kialakítása nagymértékben gátolni fogja. Önök Budapesten nyerték meg a választásokat, nincsenek tisztában azzal, hogy vidéken milyen körülmények között működnek az iskolák, az intézmények, illetve milyen a szakos ellátottság. Ez a nagy szabadosság nyilván nem az oktatás hatékonyságára serkenti az intézményeket.

A tanév rendjével kapcsolatban elmondanám, az a zárt intervallum, amit a törvény megjelöl, nem tudja magába foglalni a 185 tanítási napot. Korábban is volt lehetőség arra, a közoktatási törvény lehetővé tette, hogy kivételes alkalmakkor szombaton is lehessen tanítani - árvízre és egyébre gondolok. Most viszont a törvény egyértelműen arra készteti az intézményeket, ha a 185 tanítási napot nem tudják teljesíteni, akkor a szabad szombatot is használják fel. Ez kiolvasható a törvényből. Gondoltak-e arra, hogy a közlekedést a szombati napokon hogyan lehet megoldani, gyakorlati képzési helyeket hogyan lehet biztosítani, és ez hogyan illeszthető a munka törvénykönyvéhez, amit hamarosan tárgyalni fogunk? Ez nem vonatkozik a közalkalmazottakra, illetve a diákokra? Igaz, önök azt hangoztatták, egy nap szükséges arra, hogy a család együtt legyen. Kérdezem én, milyen család az, ahol csak egy napot töltenek együtt. Szerintem a családot nem az határozza meg, nem az teszi családdá, hogy a hét egy napját együtt töltik, hanem az, hogy mindennap a napnak egy bizonyos szakaszában a család együtt tud lenni.

Az óraszámokkal kapcsolatban elhangzott, hogy a nevelés fontosságát nem tartják fontosnak, hiszen két órát kivettek. Ezt nem kívánom tovább ragozni.

Az idegen nyelv tanításával kapcsolatban szeretném elmondani, hogy az 1993. évi közoktatási törvény többször módosításra került, és 2002-ig adott haladékot arra, hogy C típusú nyelvvizsgával, pedagógiai végzettséggel is lehessen idegen nyelvet tanítani. Minden intézménynek, amely ezt komolyan vette, kellő ideje volt arra, hogy felkészüljön, hogy szakosokat tudjon az iskolájába bevonni. Azt gondolom, ez a javaslat a szakmaiságot semmibe veszi, de ha már így van, és önök ezt át fogják vinni, mert a többség meg fogja szavazni, akkor azt javaslom, fontolják meg, hogy a pedagógusok továbbképzési keretére szánt összeget - amely az iskoláknál jelen van - ettől függetlenül egészítsék ki azzal az összeggel, még ha csak C típusú nyelvvizsgával rendelkeznek is az oktatók, amelyből az idegen nyelvet tanítókét kiegészítenék, és ez ne az iskola továbbképzési keretét terhelje. Ez biztatás lenne, és esetleg kétéves határon belül megkezdenék idegen nyelvi tanulmányaikat a pedagógusok.

 

 

(19.40)

 

Végezetül annyit szeretnék mondani, hogy elég nagy káoszt sejtet magában ez a törvényjavaslat, látható, hogy nagyon rövid időn belül lapátolták össze, és az az út, amelyet az előző négy évben a polgári kormány kitaposott és láthatóvá tett, most kevésbé járható, hiszen több buckát helyeztek el rajta.

Köszönöm a figyelmet. (Taps az ellenzéki padsorokban.)

 

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Ismét kérdezem, kíván-e még valaki felszólalni. Mivel több felszólaló nem jelentkezett, megkérdezem Hiller István államtitkár urat, hogy kíván-e válaszolni a vitában elhangzottakra. (Dr. Hiller István: Köszönöm, nem.) Nem kíván.

Tisztelt Országgyűlés! Az általános vitát lezárom. Mivel az előterjesztéshez módosító javaslatok érkeztek, a részletes vitára bocsátásra, illetőleg magára a részletes vitára várhatóan a következő ülésünkön kerül sor.

 

Tisztelt Országgyűlés! Soron következik a kormány tagjai és az államtitkárok jogállásáról és felelősségéről szóló 1997. évi LXXIX. törvény módosításáról szóló törvényjavaslat részletes vitája. Az előterjesztést T/65. számon, az alkotmányügyi bizottság ajánlását pedig T/65/3. számon kapták kézhez. Az ajánlásban összesen három módosító javaslat szerepel. A szabályozás terjedelmére, illetőleg a módosító javaslatok előterjesztői támogatottságára figyelemmel kezdeményezem, hogy a részletes vita egy szakaszból álljon.

Az indítványról kézfelemeléssel határoz az Országgyűlés. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Megállapítom, hogy az Országgyűlés látható többsége a javaslatot elfogadta.

Megnyitom a részletes vitát az ajánlásban szereplő módosító javaslatokra. Megkérdezem, kíván-e valaki felszólalni ötperces időkeretben. Arató Gergely nevét látom, megadom a szót a képviselő úrnak.

 




Felszólalások:   232-280   280-330   330-337      Ülésnap adatai