Készült: 2024.09.24.14:15:33 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

180. ülésnap (2004.11.02.),  81-87. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 10:31


Felszólalások:   75-81   81-87   87-93      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Az interpelláló képviselő nem fogadta el az államtitkár úr válaszát, kérdezem ezért az Országgyűlést, elfogadja-e azt. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés az interpellációra adott választ 151 igen szavazattal, 118 nem ellenében, 1 tartózkodás mellett elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Turi-Kovács Béla és Vincze László, a Fidesz képviselői, interpellációt nyújtottak be a földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszterhez: “A Medgyessy-Gyurcsány-kormány a magyar mezőgazdaság utolsó értékeit is felszámolja?ö címmel. Vincze László képviselő urat illeti a szó.

VINCZE LÁSZLÓ (Fidesz): Tisztelt Miniszter Úr! A napokban szégyenletes dolog derült ki: az ÁNTSZ szúrópróbaszerű ellenőrzése során egy importőr raktárában súlyosan mérgező anyagot tartalmazó őröltpaprika-tételt talált. A beszállítás Dél-Amerikából történt. Az észlelés után csak három hónappal tiltotta be az egészségügyi miniszter az őrölt paprika kiskereskedelmi forgalmazását.

Hogyan történhetett meg ez? Hogyan jöhet be az országba ellenőrizetlenül ilyen hatalmas mennyiségű, a fogyasztókat súlyosan veszélyeztető importanyag?

A probléma azért kezelendő kiemelten, mert a szocialista-szabad demokrata koalíció a tokaji bor és a pálinka után újabb magyar termék, az őrölt paprika mint hungarikum nemzetközi hírnevét is csorbítja. A kormány és csodatevő földművelésügyi minisztere ismét elérte azt, hogy intézményrendszerének működésképtelensége újabb ágazatot hozott végzetes helyzetbe.

Miniszter Úr! Az ön szakhatóságainak lenne a dolga, hogy élelmiszer-alapanyag behozatala esetén meggyőződjön annak minőségéről, különös tekintettel a károsanyag- és méregtartalomra. Elkerülheti-e ezen hatóságok figyelmét ilyen nagy mennyiségű importpaprika, az abban található, mérget tartalmazó gombatartalom?

Ugyanakkor többről van itt szó, mint egyszerű hatósági mulasztásról. A jelenlegi magyar kormány, az agrárkormányzat nem biztosította, nem biztosítja a mezőgazdaság számára, életfontosságú, sajátos hazai, magyar értékeket hordozó termékeink számára a termelési biztonságot, a termékek jövedelmezőségét. A magyar paprika-, hagyma-, almatermelők, a sertéstartók, és sorolhatnánk a minden korábbinál súlyosabb veszélybe került termelési ágazatokat, áldozatul esnek egy kíméletlen és ugyanakkor felkészületlen agrárvezetésnek. Ez az ügy is bizonyítja, hogy a hangzatos szólamok, a mellébeszélés nem pótolja a szakmai felkészültségüket, a magyar mezőgazdaság iránti elkötelezettségüket.

Hányadszor fordul az elő, hogy a magyar kiszállítást mondvacsinált állat- és növény-egészségügyi kifogásokra hivatkozva megtiltják a célországok? Most, amikor tényleges veszélyes anyagot tartalmazó áru beszállítása folyik Magyarországra, milyen érdekek mentén elnézőek a tárca szakhatóságai? Miért nem állítják meg már a vámnál a kifogásolt árukat?

Mit tervez a kormány, hogy ezt a súlyos helyzetet megoldja? Milyen erkölcsi és anyagi kárpótlásra számíthatnak a becsületes magyar termelők, feldolgozók, felhasználók és fogyasztók?

 

(15.50)

Tisztelt Miniszter Úr! Nem tudja keresztülvinni akaratát az EU földművelésügyi miniszterek tanácsában? Nem tudja ott elérni a piacvédelmünket? Mit kíván tenni a kormány a fogyasztók, a mezőgazdasági termelők biztonságának helyreállítására?

Várjuk megtisztelő válaszát. (Taps az ellenzéki pártok soraiban.)

ELNÖK: Az interpellációra Németh Imre földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter úr válaszol.

DR. NÉMETH IMRE földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Úgy látom, elég paprikás a hangulat ma a Házban, ennek ellenére szeretném megjegyezni, hogy a kormány a paprikaügy tekintetében a legnagyobb felelősséggel járt el, mindazon időponttól kezdődően, amikor a szúrópróbaszerű ellenőrzéseken bebizonyosodott, hogy Magyarországra Dél-Amerikából olyan paprika érkezett, amely káros lehet az egészségre. A képviselő úr állításával ellentétben nem az ÁNTSZ szúrópróbaszerű ellenőrzése tárta fel, hanem a Bács-Kiskun megyei állat-egészségügyi és növényellenőrző állomás szúrópróbaszerű vizsgálata tárta fel a problémát.

Azt kérdezte képviselő úr, hogy miért nem állítjuk meg a vámnál az ilyen tételeket. Bizonyára képviselő úr is tudja, hogy az európai uniós csatlakozásunkat követően a vámolás az Európai Unió külső határain történik, és az Európai Unióban egy olyan élelmiszer-biztonsági rendszer működik, hogy azon termékek minőségéért és egészséges voltáért, amelyeket belföldön állítanak elő, mármint az európai uniós országokban, a gyártók felelnek, a saját minőségbiztosítási rendszerüket ezért működtetik. A harmadik országokból bejövő termékek esetében, mint ahogy nekünk is például a Romániából behozott termékeket Nagylaknál és a többi határellenőrző állomásnál laboratóriumi vizsgálatoknak kell alávetnünk, és megfelelő bizonyítványokat kialakítanunk. Ezen paprikák esetében is ez történt, amelyeket európai tengeri kikötőkben léptettek be Európa területére, ezt követően nincs vizsgálat, nincs más minőség-ellenőrzés, mint a szúrópróbaszerű ellenőrzés, amelyen meglehetősen gyorsan kiderült, hogy ilyen tételek vannak.

Hogy miért bukott ez ki Magyarországon? Képviselő úr, ha valamiről nem tudunk, az természetesen nem azt jelenti, hogy nem létezik. Magyarországon mikotoxint először 2002-ben mutattak ki, pedig meg vagyok győződve róla, hogy azelőtt is volt olyan penészgombával fertőzött paprika, amelyet sajnos megettünk. Az, hogy ezt ki tudjuk mutatni, annak köszönhető, hogy fejlettebb az élelmiszer-biztonsági rendszerünk. Sajnos, a tavalyi esztendőben olyan komoly bevételkiesés volt, amely miatt az ellátás, illetve a piacok megtartása érdekében a korábbi éveknél lényegesen nagyobb mennyiségű paprikát kellett a gyártóknak importálni. Ennek ellenére, amikor felfedeztük ezt a problémát, azonnal zárolásra kerültek a tételek, visszagyűjtési kötelezettséget írtunk elő, az ellenőrző állomások kötelezték a megsemmisítést vagy az áru visszaszállítását a célországba. Ezt követően olyan sorozat-ellenőrzéseket végeztek a többi paprikagyártónál, illetve a kereskedelmi tételeknél, amely végeredményben ezt a drasztikus döntést hozta, amelyre Magyarországon nem tudom, mikor volt példa, hogy egy adott áruféleség teljes forgalmazását betiltattuk, és csak azokat a készleteket engedjük vissza a kereskedelembe, amelyeket kötelezően megvizsgáltak, és megbizonyosodtak azok egészséges voltáról. Képviselő úr, tehát az ön által feltett kérdések, illetve állítások sem felelnek meg a valóságnak.

Nem értjük a tokaji borral való összefüggést. Mi úgy gondoljuk, hogy 1996 óta végre egy olyan rendszert tudtunk kialakítani, amely a teljes egykori történelmi tokaji borvidéken egységes eredetvédelmet és minőségigazolást biztosít. Önök a szürke marhák esetében szintén nekiestek a földművelésügyi miniszternek és minisztériumnak, hogy miért akarja lelövetni a marhákat. Képviselő úr, itt a példa: egy élelmiszer-biztonsági rendszernek zártnak és nyomon követhetőnek kell lenni. Úgy gondolom, ha a problémák felszínre kerülnek, örüljünk, hogy felszínre kerültek, mert így lehet őket megelőzni és megsemmisíteni.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Megkérdezem az interpelláló képviselőket, elfogadják-e a választ.

DR. TURI-KOVÁCS BÉLA (Fidesz): Tisztelt Miniszter Úr! Én azt gondolom, ha valamikor, akkor most aktuális, hogy azt mondjam: Virág elvtárs, szerényebben, sokkal szerényebben! (Közbeszólások az MSZP soraiból.) Mert akkor, amikor az emberek azt látták, hogy söprik lefelé a paprikát a polcokról, amikor a sertéshústartók nem tudták, hogy el tudják-e majd adni, és nem tudják majd azt a kolbászt eladni, amiről feltételezik, hogy abban valami olyasmi is van, aminek nem lenne szabad lenni, akkor azt gondolom, hogy önnek, akinek eddig ezért felelőssége volt, másként kellene nyilatkoznia, sokkal inkább másként. És minthogy eddig öntől vártuk a választ, úgy látszik, a miniszterelnök úr már nem öntől várja a választ; az a nyilatkozata is, amikor azt mondta, hogy az Élelmiszer-biztonsági Hivatal elkerül öntől, meg is indokolta, hogy miért, azt mondta, hogy azért, mert a gyártók érdekei jelennek meg erősebben. Tudja, hogy mit jelent ez, miniszter úr? Ez azt jelenti, hogy az a hatóság, amely az ön felügyelete alatt dolgozott, ki kell mondanom: befolyásolható volt a gyártók által, ezért pedig ön a felelős. (Közbeszólás a Fidesz soraiból: Úgy van! - Taps a Fidesz soraiban. - Közbeszólások az MSZP soraiból: Idő! - Idő van!)

Ezért nem fogadjuk el a választ. (Taps a Fidesz soraiban.)

ELNÖK: Az interpelláló képviselők nem fogadták el a miniszteri választ. Kérdezem ezért az Országgyűlést, elfogadja-e azt. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés a miniszteri választ 166 igen szavazattal, 124 nem ellenében, tartózkodás nélkül elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Lengyel Zoltán, a Fidesz képviselője, interpellációt nyújtott be a földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszterhez: “Hogyan veszi ki a szocialista kormány az Unió csillagos ege alatt a gazdák zsebéből a pénzt?ö címmel. Lengyel Zoltán képviselőt illeti a szó.




Felszólalások:   75-81   81-87   87-93      Ülésnap adatai