Készült: 2024.09.23.19:40:46 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

13. ülésnap (2002.07.02.),  97-100. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 5:53


Felszólalások:   93-96   97-100   101-104      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Kedves Képviselőtársaim! Vincze László, a Fidesz képviselője, kérdést kíván feltenni a belügyminiszternek: "Tud-e segíteni a kormány az önkormányzatokon keresztül - a tanyán élő lakosság érdekében - az úgynevezett gazdátlanná vált, a volt termelőszövetkezeti villamos hálózatok további üzemeltetésében?" címmel. Vincze László képviselő urat illeti a szó.

 

VINCZE LÁSZLÓ (Fidesz): Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Ház! Sok tanyán élő családot érint az országban az a körülmény, hogy az áramszolgáltató vállalatok - például Csongrád térségében a Démász Rt. - a korábban téeszüzemeltetésű elektromos hálózatrendszert nem veszik át, nem hajlandók átvenni, arra hivatkoznak, hogy nem kerül a tulajdonukba, és természetesen nem veszik át, mert ez a gazdátlan vezetékrendszer igen gyenge műszaki állapotban van. Abban az esetben átveszik, ha az önkormányzatok ennek a felújításához hozzájárulnak. Az önkormányzatoknak a felújításra vonatkozó költségek 25 százalékát kellene felvállalniuk.

A kistelepülések önkormányzatai szerény költségvetésükből csupán a kötelező feladataik ellátását tudják biztosítani. A vidék lakosságmegtartó képessége érdekében fontos az áramszolgáltatás biztosítása, amely nemcsak az emberek komfortérzetét erősíti, hanem a tanyai gazdálkodás korszerűsítését is szolgálja. Az elmúlt időszakban ezeknek a hálózatoknak a létrehozásához a lakosság komoly összegekkel, pénzekkel járult hozzá. Igazságtalan lenne és nem szolgálná az esélyegyenlőséget, ha még egyszer fizetniük kellene ezért.

Az áramszolgáltató semmilyen javítást, felújítást nem vállal el, csak abban az esetben, ha a fent említett módon az önkormányzatok is vállalnak költséget. Így például az elmúlt viharos időjárási körülmények között is több vezeték megrongálódott, oszlopok dőltek ki, ezeknek a helyreállítása - és csak nagyon halkan mondom - a lakosok részéről történt, és ez nem járható út.

Tudom, erre az lehetne a válasz, hogy a területfejlesztési alapokból kell ezt megoldani, ám ezeket az alapokat több mindenre szánták, útépítésre és egyebekre. Ugyanakkor tudom, hogy a Széchenyi-tervben is van az önkormányzatok javára villamos hálózatra pénzeszköz elkülönítve. Ezzel csak az a gond, hogy ennek az áfáját az önkormányzatok nem tudják visszaigényelni.

Kérdezem az államtitkár urat, tud-e valamilyen módon a kormány a tanyán élő lakosok zavartalan áramellátásában segítséggel lenni. Várom megtisztelő válaszát. (Szórványos taps a Fidesz és az MDF soraiból.)

 

ELNÖK: Köszönöm. A kérdésre Pál Tibor államtitkár úr válaszol. Államtitkár úr, öné a szó.

 

PÁL TIBOR belügyminisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Örülök, hogy a képviselő úr kitüntet a bizalmával, és az új kormánytól kér segítséget az elmúlt kormányzati ciklusban meg nem oldott probléma rendezésére, ugyanis a gazdátlanná vált termelőszövetkezeti villamos hálózatok üzemeltetési problémája - mint ahogy ön is említette - nem új keletű, már az előző kormányzat alatt is jelentkezett.

Az áramszolgáltatók privatizációja során a működési engedélybe bekerült egy olyan kitétel, egy olyan rész, hogy azon elhagyott tanyasi hálózatoknál, amelyeknek tulajdonosai nem lelhetők fel, az áramszolgáltató köteles a szolgáltatást ellátni, és az élet- és balesetveszélyt okozó hibákat elhárítani. Ezen túl ezekbe a bizonyos működési engedélyekbe belekerült egy másik rész, amely tartalmazza, hogy a működtetőknek a hálózatok teljes rendbetételét és fejlesztését is tervezniük kell az éves terveikben. Erre lehetőséget adott az 1994. évben alkotott, a villamos energia termeléséről, szállításáról és szolgáltatásáról szóló törvény. Ezek alapján került bele a működési engedélyekbe ez a két kitétel.

Ismereteim szerint a képviselő úr kérdésében említett Démász Rt. az évi beruházási keretének 5-8 százalékát fordítja az ilyen hálózatok rendbehozatalára.

E folyamatok felgyorsítására az önkormányzatok anyagi hozzájárulást kapnak. Ehhez nyújt segítséget a lakott külterülettel rendelkező önkormányzatok többletfeladataihoz juttatott, a 2002. évben 3765 forint/fős normatív állami hozzájárulás.

Tapasztalataink alapján is megállapítható, és amíg a kérdését hallgattam, végiggondoltam, hogy forrás hiányában persze az érintett önkormányzatok nem mindegyike tudja ellátni ezt a feladatot. A gazdátlan tanyasi villamos hálózatok felújításának, korszerűsítésének felgyorsítása érdekében - mint ahogy az ön kérdésében is szerepelt - fel kell tárni további támogatási lehetőségeket. Ennek forrásai többek között a terület- és vidékfejlesztés célelőirányzatában teremthetők meg, a következő időszakban (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) az ön által felvetett kérdésre ebből a forrásból lehet többletpénzeket biztosítani.

Köszönöm szépen. (Szórványos taps az MSZP soraiból.)

 




Felszólalások:   93-96   97-100   101-104      Ülésnap adatai