Készült: 2024.05.10.16:46:38 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

232. ülésnap, 101. felszólalás
Felszólaló Dr. Rétvári Bence (KDNP)
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Beosztás Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás ideje 4:10

Felszólalások:  <<  101  >>    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Alelnök Úr! Tisztelt Ház! Igyekeztem tanulmányozni a leadott szövegét és az elmondottakat egyaránt, de sok újdonságot nem tapasztalhattunk benne. A magyar kormánynak nagyon egyszerű az álláspontja: a magyar jogszabályokat mindenkinek Magyarországon be kell tartani, senki sem helyezheti magát Magyarországon a törvények fölé. Minden felsőoktatási intézménynek, akár a magyarországiaknak, akár a 28 külföldi intézmény magyarországi képzésének, mindenkinek a magyar törvényeket be kell tartani. (Dr. Szakács László: Akkor is, ha kéthetente változtatjátok? ‑ Dr. Bárándy Gergely: Akkor is, ha nincs ilyen?)

Ahogy látjuk az elmúlt időszakban, vannak olyan intézmények, ahol be is szeretnék tartani, van, ahol elindultak a nemzetközik tárgyalások: thaiföldi, malajziai, kínai vagy az Amerikai Egyesült Államokon belül egy másik, marylandi viszonylatban a törvények betartására törekednek, de volt egy intézmény valóban, amelyik nem tárgyalni kívánt, hanem erőből a visszavonását akarja ennek a jogszabálynak. Teszi ezt azért is, mert a rektora egy nagyon rutinos politikus, hiszen a rektor már egy korábbi liberális miniszterelnök kormányzása alatt miniszterelnöki főtitkárként tevékenykedett, itt a ’60-as évekre is vissza lehet menni, utána a Liberális Párt kampánystábjában dolgozott, majd a Liberális Párt jelöltjeként került be a kanadai törvényhozásba, és 2009-ben a Liberális Pártnak elnöke is lett, és a legnagyobb ellenzéki párt vezéreként tevékenykedett. Aztán amikor leszavazták őt, akkor visszavonult a politikai élettől, pontosabban visszaszorult. Ezért tette ő, úgy is mondhatjuk, politikai rutinból, mint egy régi rutinos pártpolitikus, ezt az adminisztratív módosítást, terelte politikai síkra, ezért zajlik erről politikai vita és nem pedig ügykezelési vita.

(15.40)

Már a Magyar Rektori Konferencia is elmondta az állásfoglalásában, hogy a benyújtott törvényjavaslat körül kialakult polémia olyan politikai dimenziókat nyert, amelyek messze vezetnek az eredeti tárgyától. Maga a Rektori Konferencia is leszögezte, hogy a vita ahogy zajlik, annak semmi köze nincsen már magához a törvényjavaslathoz, nem annak a betartásáról, nem annak a részleteiről folyik a vita (Dr. Bárándy Gergely: Meg az Orbán is!), hanem a Rektori Konferencia szerint is egy általános politikai vita alakult ki. Nyilván ebben a rektor is partner volt, és Soros György is igyekezett ezt minél inkább politikai síkra terelni ahhoz képest, amit az összes többi egyetem folytat, akik viszont valóban technikai módosításként kezelik, és valóban a jogszabályok betartására törekednek.

Azt is leszögezte a Rektori Konferencia, hogy elismeri a kormánynak azt a szándékát, hogy egyértelmű szabályozást vezessen be ‑ szerintem ebben egyetértünk ‑, elvárja mindenkitől a kormány a jogkövető magatartást, ezt is elismerte a Rektori Konferencia, és hogy egyaránt érdeke a magyar felsőoktatásnak és a továbbtanulni szándékozó fiataloknak, hogy itt jogilag tiszta helyzet alakuljon ki, mert az elmondható, hogy sok minden jellemző volt erre a viszonyrendszerre, de hogy átlátható és tiszta, az nem.

Sokan nem tudták, hogy itt nem egy egyetemről van szó, hanem kettőről. Ez az egyetlen magyar egyetem, amelyből kettő van, és mögötte különböző kft.‑k­nek és egyéb szervezeteknek a hálózata húzódik, amelyet sokan a mai napig nem látnak át. Azt is elmondták sokan, hogy lehetetlent kér a kormány, nem lehetséges erről nemzetközi megállapodást létrehozni, hiszen az amerikai szövetségi kormány, tehát Washington és Budapest között oktatási megállapodás nem jöhet létre. Három ilyen is létezik Magyarországon már: egy kulturális, oktatási, tudományos, műszaki együttműködési egyezmény; egy 1998-as budapesti amerikai nemzetközi iskoláról szóló egyezmény és egy oktatási csereprogramról szóló 2007-es egyezmény. Erről is kiderült, hogy álhír, hogy jogilag nem lehet ilyet létrehozni.

Csak ugye, valóban volt egy lex CEU, ezt még Magyar Bálintnak köszönte meg Soros György annak idején, megelégedéssel, hogy őt idézzem: a te segítséged nélkül nem történhetett volna ez meg; és ő lex CEU-nak ‑ mármint Soros György ‑ a 2004. évi LXI. törvényt, tehát az MSZP-SZDSZ-kormány alatt elfogadott törvényt mondja, és itt kéri, hogy későbbiekben se kerüljön deregulálásra a lex CEU.

Arról van tehát szó, hogy más országokhoz hasonlóan, holland és német szabályokhoz is hasonlóan Magyarországon egyértelmű (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), világos, áttekinthető szabályozás jött létre, és azt várjuk, hogy a magyar törvényeknek, így ennek is mindenki feleljen meg.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

Felszólalások:  <<  101  >>    Ülésnap adatai