Készült: 2024.09.23.01:31:43 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

192. ülésnap (2009.03.02.), 69. felszólalás
Felszólaló Dr. Selmeczi Gabriella (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 3:14


Felszólalások:  Előző  69  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SELMECZI GABRIELLA (Fidesz): Köszönöm szépen, elnök úr. Államtitkár úr, nagyon komoly veszélynek van kitéve ma a kisgyermekek egészsége a magyar élelmiszer-biztonsági helyzetet nézve. Hol vásároljon ma egy magyar édesanya? A kérdés természetesen költői, nem tanácsot várunk öntől, tisztelt államtitkár úr, hanem azt, hogy ellássa a feladatát.

2008. szeptember közepén robbant ki a kínai melaminbotrány. Akkor hat kisgyermek halt meg, és több mint hatezer csecsemőnél állapítottak meg súlyos veseelégtelenséget. A kiváltó ok minden esetben a melaminnal szennyezett tápszer volt.

A kínai kormány, bár elismerte felelősségét a kialakult helyzettel kapcsolatban, de úgy tűnik, hogy Magyarország csak súlyos élelmiszer-biztonsági balesetként értékelte a történteket.

A botrány után több ország és az Európai Unió is lépéseket tett a kínai élelmiszerek európai piacból való kizárására. Az Európai Bizottság 2008. decemberi határozata értelmében tilos a Közösség területére behozni a Kínából származó tejtermékeket, tisztelt államtitkár úr, ami pedig bent van, azt azonnal ki kellett volna vonni a forgalomból. Mégis az elmúlt napokban, az elmúlt hónapokban ki tudja, hány gyermek édesanyja vásárolt melamint tartalmazó tejitalt az országban; nem a kínai piacon, nem illegális árusítóhelyeken, hanem egy nemzetközi áruházlánc boltjában, és az élelmiszerlánc-felügyeleti hatóság - ez a kormány által működtetett hatóságok egyike - mit sem tudott ezekről az élelmiszerekről, pedig törvényileg szabályozott keretei vannak az importáru vizsgálatának.

Áhított európai uniós tagságunk nem minden területen váltja be a hozzá fűzött reményeket. Mindenki emlékszik arra az idilli pillanatra, amikor Gyurcsány Ferenc elvágta az országhatárokat jelképező szalagot. Ma már határok nélkül, de nem veszélyek nélkül élünk, mert abban a pillanatban nemcsak a határok szűntek meg, hanem az élelmiszer-biztonságunk is, tisztelt miniszterelnök úr.

Gráf miniszter úr közel két hónappal ezelőtt azzal nyugtatott meg mindenkit, hogy minden magyar fogyasztó biztonságban érezheti magát, nyugodtan vásárolhatunk. Mit látunk ma ezzel szemben? Korlátlan mennyiségben kaptunk Írországból dioxinos húst, hónapokon keresztül átcímkézési botrányról hallhattunk, és mára odáig fajult a helyzet, hogy a vásárlónak magának kell kérnie a termék vizsgálatát.

Mit várhatunk attól a minisztertől, aki a felelőssége teljes tudatában kijelentette, hogy az egyen külföldi húst, aki szereti a kalandot? Talán most is az akadályozza meg a miniszter urat a cselekvésben, hogy az ismételt mulasztás eddig még nem követelt emberéletet. Épp itt lenne az ideje annak, hogy észrevegye: a kisgyermekek egészsége is ér annyit, mint egy szavazattal rendelkező polgáré.

Kérdésem: hogyan fordulhat elő, hogy tiltott élelmiszer-ipari termékek fordulhatnak elő a polcokon az Európai Unió határozata ellenére? Kell-e emberélet ahhoz, hogy végre komolyan vegye a problémát?

Köszönöm szépen, elnök úr. (Taps a Fidesz soraiban.)




Felszólalások:  Előző  69  Következő    Ülésnap adatai