Készült: 2024.09.21.02:19:47 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

252. ülésnap (2005.10.05.), 40. felszólalás
Felszólaló Soltész Miklós (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó Szociális bizottság
Felszólalás oka Bizottság kisebbségi véleményének ismertetése
Videó/Felszólalás ideje 5:21


Felszólalások:  Előző  40  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SOLTÉSZ MIKLÓS, a szociális és családügyi bizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! A szociális bizottságban kisebbségi véleményként több gondolat is elhangzott, amelyekről szeretnék beszámolni.

Az adójogszabály jövő évi változása, valóban, amit a képviselő asszony is és több kormánypárti képviselő mondott, átnyúlik a következő ciklusra, átnyúlik a következő évekre, és ott nagyon-nagyon bátran jelentetett meg adócsökkenéseket vagy -csökkentési terveket, ahol igazából most nem lépnek semmit, illetve majd a jövőbe mutatóan; de azt nem mutatta be egyik jövőbe mutató lépés sem, hogy amikor adót kell majd emelniük, azt hogyan próbálják és hogyan fogják megvalósítani. Miután az embereket érinti a vállalkozási adók, illetve közvetlenül az embereket érintő adók változtatása, ezért én egyben fogom a véleményemet és a kisebbségi véleményt elmondani, de mindenkiről szól ez a vélemény.

Kezdjük egyből az iparűzési adóval! Önök nagyvonalúan bejelentették, hogy az iparűzési adó 2008. január 1-jével megszűnik, és ezt majd kiváltja valamilyen más típusú adó. A Pénzügyminisztérium munkatársa nem tudott konkrét választ adni, hogy mégis mivel fogják ezt kiváltani, de Veres János pénzügyminiszter bejelentette, hogy 2008-tól nyereség- vagy vagyontípusú adót kell bevezetni.

Tisztelt Országgyűlés! 400 milliárd forintról van szó, ezt az emberektől fogják önök elvenni, 400 milliárd forintot az emberek zsebéből fognak kivenni valamilyen vagyontípusú adónak a segítségével! Itt nem voltak elég bátrak egyébként, hogy megjelöljék azt az adótípust vagy azt a lehetséges megoldást, amely ezt a 400 milliárdot kiváltja.

A következő kérdés, ami megint csak a kisembereket és a szegényebb rétegeket sújtja, a regisztrációs adónak a 40 százalékos emelése. 40 százalékkal fogják sújtani - helyenként több mint 40 százalékkal - azokat az autókat, amelyeket Németországból, Svájcból, Hollandiából hoznak be nem a leggazdagabb emberek és nem azok, akik egyébként meg tudják venni az új autókat, hanem akik rákényszerülnek erre; jóval drágább lesz a gépjárműbeszerzés, őket fogja sújtani.

Bátor lépésként tüntethetjük föl a tb-járulék csökkentését - egy baj van vele, hogy csak 2007-től teszik meg. Tehát utánunk az özönvíz, nem érdekel minket - ez az üzenete ennek a lépésnek. Miért nem teszik meg a jövő évben, hogyha annyira nagyon bátrak?

A következő terület a jövedéki adó kérdése, és a jövedéki adónál két téma is fölmerült. Az egyik a dohánytermékek jövedéki adójának az emelése, márpedig ez azért érdekes, mert megint csak a szegényebb rétegek szorulnak rá arra, hogy a csempészett cigarettákat fogják vásárolni. (Gőgös Zoltán: Szokjanak le róla!) A Pénzügyminisztérium is beszámolt már arról korábban, hogy mennyi kiesés, vámkiesés és egyéb más kiesés, jövedékiadó-kiesés származik abból, hogy a cigarettatermékeknek a becsempészett nagy hányada nem itt jelenik meg, a magyar adózóknál, nem itt jelenik meg a magyar cégeknél, és nem a magyar cégek állítják elő ezeket a termékeket.

A másik meg az újabb bátortalan lépés, hiába mosolyog Kovács Tibor képviselő úr: önök megígérték néhány hónappal ezelőtt, hogy foglalkozni fognak a benzin és a gázolaj jövedéki adójával. Gyurcsány Ferenc emelte ki ezt az egyik beszédében, hogy nem elég az áfához hozzányúlni, hanem a benzin és a gázolaj jövedéki adóját is változtatni kell.

 

(11.00)

Nem nyúlnak hozzá, és ezzel nem oldották meg egyébként hosszú távon a jövedéki adó csökkentése nélkül ezen üzemanyagok árának csökkentését.

A következő, ugyan későbbi napirendben fogunk beszélni a luxusadóról, de miután a jövő évi adókról beszélünk, itt érdemes megemlíteni a luxusadóról, hogy mennyire igazságos az a luxusadó, amelynél a kormány két tagja, két leggazdagabb tagja, Gyurcsány Ferenc és Kóka János nem fog ez alá az adó alá esni, úgy alkották meg a jogszabályokat. (Gőgös Zoltán: Honnan tudod? - Dr. Orosz Sándor: Miből gondolod?) A száz leggazdagabb ember között vannak, de ők nem fognak luxusadót fizetni, míg az önkormányzatok majd szenvedni fognak ennek a begyűjtésével. (Zaj, közbeszólások az MSZP soraiból.) Hiába kiabál Kovács Tibor képviselő úr, a tények azok tények, ön nem tud mit tenni ezzel. (Dr. Orosz Sándor: Nem is ő szólt!)

Befejezésül: a családi adókedvezményt önök szétverik, 1,1 millió embertől veszik el. Úgy verik szét, hogy nem támogatják azokat a családokat, akik gyermekeket vállalnak, nem támogatják azokat a családokat, akik hosszú távra terveznek és dolgozni tudnak, szétverik, elveszik tőlük ezt a lehetőséget.

Éppen ezért, miután önök csak ígérnek ebben, nem mernek bátran lépni a jövő évben, csak a következő években próbálnak csökkenteni, nem igazságos, mert a legszegényebb réteget sok-sok területen nem támogatják, és azt kell mondanom, hogy amit egy kézzel adnak, szűken adnak, azt a másik kezükkel pedig nagyon bőkezűen szedik vissza az adózóktól.

Nem tudjuk támogatni ezt az adójogszabály-változtatást. Köszönöm a figyelmüket. (Taps a Fidesz soraiban. - Göndör István: Számokat kérünk, képviselő úr!)




Felszólalások:  Előző  40  Következő    Ülésnap adatai