Készült: 2024.09.20.07:21:43 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

163. ülésnap (2020.11.05.), 44. felszólalás
Felszólaló Hollik István (KDNP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 10:23


Felszólalások:  Előző  44  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

HOLLIK ISTVÁN (KDNP): Köszönöm szépen, elnök úr. Z. Kárpát Dániel képviselő úr… (Z. Kárpát Dániel: Jelen!)  igen  felszólalására reagálnék, mert az legalább nyomokban szakmaiságot tartalmazott, ellenben a többiekével. Azt meg engedjék meg, hogy Csárdi képviselő úr, aki azóta ki is ment, statisztikai adatokkal kapcsolatos véleményét hadd ne minősítsem, mert az szerintem még neki is eléggé kínos volt. Azt látom, hogy egyébként a legtöbb, normálisnak mondható baloldali kritika néhány fő állításra szűkíthető le. Az egyik az  amit nemcsak Z. Kárpát Dániel, hanem éppen Csárdi Antal is elmondott , hogy az a probléma a Fidesz-KDNP otthonteremtési támogatásával, családpolitikájával, hogy annak a kedvezményeit, támogatásait nem tudják nagy tömegek igénybe venni.

Azon túl, hogy ez már elhangzott, hogy az adókedvezmény mindenkinek, aki gyermeket nevel és dolgozik, jár, ami egy háromgyerekes család esetében havi százezer forintot jelent, és ezt természetesen minden ilyen család igénybe tudja venni, tehát ha innen rugaszkodunk el, akkor, azt gondolom, már nem igaz ez az állítás, de ha megnézzük azokat a támogatásokat, amelyeket az otthonteremtésre építettünk fel, vagy intézkedéseket, amelyeket vezettünk be, nézzük meg konkrét példákon keresztül, hogy összegszerűségében ezek alkalmasake arra, hogy bárki, akár kezdő tőke nélkül fel tudja venni. Nézzük meg, hogy milyen támogatást tudnak igénybe venni azok a családok, tételezzük fel, ahol van mind a két szülőnek biztos munkahelye, és vannak gyerekek, vagy csak az egyik fél dolgozik, van biztos munkahelye, de nincs megtakarításuk, mégis szeretnének egy nagyobb otthonba költözni.

Kezdjük úgy, hogy babaváró támogatás: 10 millió forint. Azért aki ismeri a vidék Magyarországát, tudhatja, hogy önmagában csak az a 10 millió forint már akkora jelentős segítség, hogy sokan, ha eladják azt az ingatlant, amiben éltek, akkor ezzel a 10 millió forinttal már egy lényegesen nagyobba tudnak költözni. De ha új lakás vagy új ház építésébe fognak bele, akkor igénybe tudják venni a családi otthonteremtési kedvezményt: 10 millió forint. Az már 20 millió forint. És akkor még ott van a kedvezményes kamatozású CSOK-hitel, ami további 15 millió forint. Tehát ez 35 millió forint. És még egyszer mondom: aki ismeri a vidék Magyarországát, jól tudja, hogy egy ilyen összegből nagyjából egy családi házat ki lehet hozni, kezdő tőke és megtakarítás nélkül. Tehát ha valaki azt állítja, hogy ezeket a támogatásokat nem tudják igénybe venni, akkor az egyszerűen nem mond igazat. És ez egy konkrét példa: 35 millió forintot tud valaki ilyen módon igényelni, és azzal igenis neki lehet vágni, és ez lehetővé teszi azt, hogy nagyon sokan belekezdjenek új ház építésébe.

És még nem beszéltem arról, hogy azt nekem ne mondja már semelyik baloldali képviselő, hogy nem tudja igénybe venni valaki például a házfelújítási kedvezményt, ami az előttünk fekvő törvényjavaslatban van. Ez egy nagyon életszerű javaslat, hogy valaki, aki például a házát bővíteni akarja vagy fel akarja újítani, ekkora pénzért pontosan például egy új szobát tud hozzáépíteni a lakásához, az eddig be nem épített tetőterét meg tudja csinálni, és ehhez is minimális önrészt szükségeltetik. Vagy éppen a babaváró támogatás biztosítja számára az önrészt, és mellérakja még ezt a támogatást, akkor ezt meg tudja csinálni.

Tehát az a helyzet, hogy ezt az állítást, hogy ezt nem tudják igénybe venni, legyenek már kedvesek, konkrét példákkal támasszák alá, mert ez egy állítás, ami lóg a levegőben, csak szerintem ha megkérdeznek egy érintett családot, akkor az ellenkezőjét fogja állítani annak, amit önök mondanak.

(12.00)

A másik kérdés itt a bérlakásépítési program. Többször Z. Kárpát képviselő úrral lefolytattuk ezt a vitát, de ez egy vitaképes javaslat, és az a helyzet, hogy a magyar társadalom és a magyar családok  ezt is már többször elmondtam, de ne menjünk el mellette  alapvetően tulajdonban gondolkodnak. És egyébként már tulajdonosok is legnagyobb részt. Ezt se hagyjuk azért figyelmen kívül! Tehát az emberek nem az utcáról akarnak hirtelen házat építeni. Ha van már tulajdonuk, van vagyonuk, és ezt akarják továbbfejleszteni, vagy adott esetben eladva egy új ház építésébe vágni.

Tehát bérlakásépítés. Mi azért nem gondolkozunk ebben, mert ezt kiváltja az a CSOK, falusi CSOK, babaváró támogatás, amit most a családok számára biztosítunk. Miért szálljon be erre a piacra az állam, ha egyébként a család a saját maga akaratából ezeknek a támogatásoknak köszönhetően maga is bele tud vágni?

És akkor ott nincs kompromisszum, nincsen állami bürokrácia, mert olyan házat fog tudni építeni, amelyet egyébként a támogatásoknak köszönhetően a pénztárcája megenged, pontosan olyat, kompromisszumok nélkül. Nem egy olyan lakásba kell beköltöznie, amelyet egyébként nem ő tervezett, nem pont megfelelő az ő saját családja számára. Tehát én azt gondolom, hogy fölösleges bérlakásépítésben gondolkodni, hogyha egyébként ezeknek a támogatásoknak köszönhetően a magyar családok bele tudnak vágni saját ház építésébe vagy új lakás vásárlásába.

A másik érv, amit Z. Kárpát Dániel volt kedves megemlíteni, ez az ingatlanár-emelkedés, és erről csak negatív összefüggésben beszélt. Azért egy dologra szeretném felhívni képviselő úr figyelmét: az ingatlanok ára a gazdaság állapotának egy nagyon fontos mérőszáma. Az ingatlanárak jól mutatják, hogy az adott gazdaság milyen állapotban van. Ami azt jelenti, hogy ha az ingatlanárak emelkednek, még ha lehetnek valóban egyedi, torzító hatások, de mégiscsak azt mutatja, hogy az a gazdaság jól működik, és egyébként az emberek vagyona gyarapszik, a megélhetésük biztosabbá válik; nyilvánvalóan ez okozza az ingatlanár-emelkedést. Tehát amikor ön ingatlanár-emelkedésről beszél, akkor az okokat, hogy mi az oka az ingatlanár-emelkedésnek, azt mindig kihagyja, de erről is érdemes lenne beszélni. Hát mi az oka az ingatlanár-emelkedésnek? Az, hogy gazdasági növekedés van, hogy az embereknek van most már munkája, és hála istennek, az elmúlt 3-4 évben egyébként az elmúlt 30 évben nem látott bérnövekedés indult meg Magyarországon.

A másik pedig, hogy mivel a magyar társadalom alapvetően tulajdonközpontú, a gondolkodásának a középpontjában az van, hogy szeretne saját tulajdont, éppen ezért az ingatlanár-emelkedés, amelynek van kétségkívül negatív hatása, de legalább annyi pozitív hatása is van, képviselő úr, hiszen amikor ingatlanár-emelkedésről beszélünk, az azt is jelenti, hogy a tulajdonnal rendelkező magyar családoknak a vagyona is növekszik. Tehát ezt se hagyjuk ki!

Arról már nem is beszélve, hogy egyébként az ingatlanár-emelkedést felhozza, szerintem kicsit populista módon, de egyébként megoldást, mivel ugyanis nincs rá, meg nem is kell, ezért nem mond. Tehát felhozza, mint egy problémát, de megoldást nem ad rá.

És csak azért, hogy végérvényesen ezt a Fejlesztési Bankkal kötött megállapodást, amit önök EBRD-paktumnak emlegetnek (Nacsa Lőrinc Z. Kárpát Dániel felé: Figyelj oda!), ezt is egyszer és mindenkorra tegyük tisztába! Tehát a pénzügyi szektorral van a magyar Fidesz-KDNP-kormánynak egy felelősségteljes viszonya, egy normális viszonya. Ami azt jelenti, hogy bevonjuk őket a közös tehervállalásba akkor, amikor arra szükség van: 1000 milliárd forintot fizettek be a bankok bankadó formájában. És Z. Kárpát Dániel, ez, tudom, hogy az ön számára kellemetlen, de pontosan azok a baloldali képviselők, akikkel önök most összeálltak, ők voltak a legnagyobb kritikusai ennek, és ők tiltakoztak ez ellen a legjobban. És akkor nem volt ennyire hangos és határozott.

Tehát akkor, amikor a kormány azt gondolta, hogy be kell vonni ezeket a bankokat, és extra terheket kell nekik felvállalniuk, hiszen az elmúlt évtizedekben nagyon sok extraprofitra tettek szert, akkor a kormány ezt csinálja. De annak érdekében, hogy a gazdasági növekedést meg tudjuk növelni és serkenteni tudjuk, annak érdekében valóban volt szerintem egy teljesen racionális megállapodás a bankokkal, ami arról szólt, hogy csökkentjük a bankadót, csökkentjük azt a bevezetett bankadót, amit  még egyszer mondom  a Fidesz-KDNP vezetett be, és az önök baloldali szövetségesei nem szavaztak meg, és támadtak, de csak abban az esetben, ha az így felszabaduló forrásokat a gazdasági növekedés serkentésére költi el a banki szféra.

Azt gondolom, hogy ez egy felelősségteljes megállapodás. Tehát ön legalább ne legyen már ennyire populista, és mindenféle ilyen paktumra hivatkozzon! Tehát lássuk a valóságot, és zárjuk le ezt a vitát ebben a tekintetben egyszer és mindenkorra! Köszönöm szépen, elnök úr. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  44  Következő    Ülésnap adatai