Készült: 2024.09.21.05:32:14 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

146. ülésnap (2011.12.02.), 128. felszólalás
Felszólaló Dr. Molnár Zsolt (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka kétperces felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 2:10


Felszólalások:  Előző  128  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. MOLNÁR ZSOLT (MSZP): Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Bemutatkoznék Balla képviselő úrnak. Nagyon nehezen megjegyezhető nevem van, Molnár Zsolt vagyok, egyébként pedig a nemzetbiztonsági bizottság elnöke a tisztelt Ház javaslata alapján.

Sajnálattal hallottam az ön hozzászólását, amelyben a legfontosabb érdemnek a 199 vagy 200 főt önmagában jelölte meg. Ez természetesen egy helyes javaslat, de hogy ez a legfontosabb, önmagában egy szám, a magyar választási rendszer átalakítása, ezt mondta Balla képviselőtársunk, csak Kósa Lajosnak mondom, hogy nem volt itt a teremben, negyedórával ezelőtt ez volt a legfontosabb, amit kiemelt, hogy kevesebb képviselő lesz - támogatja az MSZP önmagában ezt a javaslatot. Annyit még segítek Balla képviselő úrnak, hogy itt erre a kis táblára ki van írva a nevem a felszólalásom alatt, tehát hogyha esetleg memóriazavar lenne, ott, azon a kis táblán meg a másikon látszik.

Ami viszont sajnálatosabb, Nagy-Britannia példája. Nyilván Balla képviselőtársam hiányzott történelemóráról, amikor Nagy-Britanniának vagy közkeletű nevén, bár tudom, hogy nem ugyanaz, de a történelemórán ezt a kifejezést ritkán használták, hogy Nagy-Britannia, ott tipikusan Anglia néven futott. A történelmi berendezkedése alapvetően radikálisan eltér nemcsak a kontinenstől, hanem különösen Magyarországétól, ahol sajnos a demokratikus hagyományoknak nincs akkora, több évszázadra visszanyúló hagyománya. Sajnos, 1945 után egy jó darabig nem demokratikus berendezkedésben éltünk. Nagy-Britanniában, Angliában viszonylag sokáig, viszonylag régen demokratikus berendezkedés van, kétkamarás országgyűléssel, történeti alkotmánnyal, a fékek és egyensúlyok kitűnően működő rendszerével, uralkodóval. Tehát teljesen más a társadalmi berendezkedése.

Nem jó példa felhozni azt a több száz éves hagyományokra visszatekintő választási rendszert, viszont ha csinálunk egy újat, és ha a világban bárhol csinálnak új választási rendszert, akkor legkevésbé az angol példát veszik át, ahol egyébként Nagy-Britanniában is nagyon komoly erőfeszítések vannak azért, hogy változtassák meg ezt a választási rendszert (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), hiszen ott is rendkívül aránytalan.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  128  Következő    Ülésnap adatai