Készült: 2024.04.25.07:35:47 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

24. ülésnap (2018.09.24.), 108. felszólalás
Felszólaló Bodó Sándor (Fidesz)
Beosztás Pénzügyminisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka kérdés megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 2:06


Felszólalások:  Előző  108  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BODÓ SÁNDOR pénzügyminisztériumi állam-titkár: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Képviselő Úr! Soha nem volt, nincs is, és nem is lesz ilyen kormányzati szándék, amit ön a kérdésében megfogalmazott, tehát ezt így alapból vissza is kell hogy utasítsam. Az teljesen egyértelmű, hogy a piacgazdaságban a bérek növelése és a bérek, javadalmak alakulása a gazdasági lehetőségektől függ, és a béreket alapvetően a piaci szereplők, a munkaadók és a munkavállalók alkuja határozza meg. Ebbe természetesen azért a kormányzatnak is van beleszólási lehetősége, közvetlenül a minimálbér, illetve a garantált bérminimum megállapításával. A kafetériajuttatásokra is utalt egy gondolatban. A kafetériajuttatások a béreknél kedvezőbb feltételekkel adóztak, és valamilyen szinten nyilvánvalóan kiegészítették a javadalmakat, de azzal ön is egyetértett, hiszen a mondandójának többi részéből erre következtethettem, hogy az elérendő cél mégiscsak az, hogy a munkavállalók munkájuk ellenértékeként egy szabadon felhasználható, tisztességes munkabért kapjanak.

A kormány továbbra sem támogatja a béruniós kezdeményezést, sokkal inkább a hosszabb távú bérmegállapodásokat, amire egyébként konkrét példa van, és a munkaadók, munkavállalók egyetértenek ebben, illetve az életpályamodellek megalkotása, ami szintén kedvező eredményeket mutat.

És a konkrét borsodi példa: a tavalyi és az idei jelentős mértékű minimálbér-emelésnek és a garantált bérminimum emelésének köszönhetően a bérek általában a kevésbé fejlett régiókban növekedtek jobban, így az első félévben pont az ön által említett térségben, Borsod-Abaúj-Zemplén megyében 13,4 százalékkal, vagy a közeli Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében pedig 12 százalékkal, tehát az országos átlagot meghaladó mértékben. Emellett nyilvánvalóan azt is látni kell, hogy ezekben a megyékben valóban alacsonyabb az átlagjövedelem, de ha a felzárkózás így folytatódik, akkor reméljük, hogy hamarosan majd ez kiegyenlítődik. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  108  Következő    Ülésnap adatai