Készült: 2024.09.18.23:58:24 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

88. ülésnap (2011.05.03.), 316. felszólalás
Felszólaló Szilágyi György (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 13:46


Felszólalások:  Előző  316  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SZILÁGYI GYÖRGY (Jobbik): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Azért örülök Kovács Péter felszólalásának, mert a bizottsági ülésen is hasonlóképpen zajlott le ennek a törvénymódosításnak a tárgysorozatba-vétele, ott is a Fidesz, a kormánytöbbség megpróbálta elbagatellizálni ennek a törvénymódosításnak a fontosságát.

Azt mondták - főleg a nemzet sportolója címről beszéltek ott is -, hogy a nemzet sportolója címmel kapcsolatos törvénymódosítással még egyet is lehetne érteni; bár itt azért megjegyzem, hogy érthetetlennek tartom ezt a nagy sietséget. Nemrég volt, hogy a Ház egyöntetűen szavazta meg a változtatást, és ennek kapcsán kaphatta meg Buzánszky Jenő és Grosics Gyula egyszerre a nemzet sportolója címet. Nem tudom, talán azért kell ilyen gyorsan változtatni, mert ugye ezt a törvényjavaslatot, ezt a tényt - bár igaz, hogy a cím átadásánál és a kommunikációban is azt tapasztalhattuk, hogy attól függetlenül, hogy a Jobbik jelöltjei voltak, és a Jobbik nyújtotta be ezt a törvényjavaslatot - a Fidesz egyértelműen saját magának vindikálta. De ez nem probléma, az a lényeg, hogy ők megkapták.

Tehát lehet, hogy azért kell ilyen gyorsan változtatni, hogy ne legyen egyetlenegy ellenzéki törvény sem, amit elfogadtak ebben a ciklusban, ugyanis ebben a ciklusban ez az egy ellenzéki törvény van, amit elfogadott a tisztelt Ház, több törvény nincs; most már ez sem lesz, mert megváltoztatjuk. De mondom még egyszer, ez nem jelent akkora problémát.

De ez a törvénymódosítás ugye nem csak erről szól, hiszen a módosítás 1. §-a, ami az Stv. 48. §-ának a (2) bekezdését hivatott megváltoztatni; lényeges változtatásokat érint az olimpiai eredményességi támogatást illetően. Nézzük meg, hogy miről is van szó!

(18.10)

Arról szól ez a bekezdés, hogy "A Sport Közalapítvány hozzájárul a sporttehetségekkel foglalkozó speciális közoktatási intézmények működéséhez és fejlesztéséhez, valamint eredményességi támogatásban részesítheti a MOB vagy az MPB-ben tagsággal rendelkező szakszövetség, olimpiai sportág olimpiai szakágának olimpiai versenyszámaiban, valamint a paralimpiai versenyrendszerben 1-3. helyezést elért versenyzőit." Nem olvasom fel teljesen, de még benne van az is, hogy ezt a jogot a kormány teljes mértékben átadja a Wesselényi Közalapítványnak, és ők fogják a jövőben intézni ezt a dolgot. Tehát több gondom is van ezzel a bekezdéssel, véleményem szerint változtatni kellene a törvényjavaslat ezen részén, de nézzük, hogy mik a kifogásaink.

Először is a kifogásunk az, hogy az szerepel ebben a mondatban, hogy "részesítheti". Miért nem részesíti? Véleményem szerint nem feltételes módot kellene használni, hiszen így akár előfordulhatna, hogy a Londonból hazatérő olimpiai bajnokaink, akik, reméljük, sokan lesznek, nem kapnak eredményességi jutalmat. A törvény ezen megfogalmazása lehetőséget adna rá, hogy ugyan örülünk az eredménynek, de most mégis úgy döntünk, hogy nem adunk egy fillért sem, hiszen a törvényben csak az a kitétel szerepel, hogy "részesítheti". Ráadásul, mivel a bekezdésben, egyazon mondatban a speciális közoktatási intézmények esetében a "hozzájárul" és nem a feltételes módú hozzájárulhat kitétel szerepel, ezért érthetetlen, hogy az eredményességi támogatásnál miért szerepel a feltételes mód. Tehát az egyik módosító indítványom és javaslatom arra fog vonatkozni, hogy a "részesíti" szó kerüljön bele.

A másik, ami érthetetlen, hogy a kormány azt kommunikálja, hogy a sportban egycsatornás finanszírozási rendszert kell bevezetni. Ezzel egyet is értünk, ma volt egy sportkonferencia, ahol erről már némi képe is lehetett az embernek, tehát kaptunk olyan kisebb információkat, ami azt mutatja, hogyan fog ez végbemenni. Tehát a tervek szerint, amit ma hallottunk, úgy fog végbemenni, hogy egyetlenegy köztestület marad, a MOB, a többi köztestület, ami jelenleg is van, egyesületként fog tovább működni. Lesz a MOB-nak egy 11 fős tagsága, amelyből 6 főt a MOB fog adni, tehát ez azt jelenti, hogy egyértelműen a szavazásoknál előnyben lesznek, de ez majd a későbbiek folyamán lesz vita tárgya szerintem közöttünk.

Tehát azt nem értem, hogy ha azt mondjuk, hogy a kormány egy egycsatornás rendszert próbál működtetni, és ott van a MOB, akkor miért adja át az eredményességi jutalmazás megállapításának a jogát a Wesselényi Sport Közalapítványnak, hisz a törvény szerint, idézem: "Az eredményességi támogatást a MOB jóváhagyásával a Sport Közalapítvány állapítja meg." Milyen célt szolgálhat ez? Miért kell betenni a Sport Közalapítványt ide? Felmerül az emberben, hogy a kormány és a szakállamtitkárság ezzel a döntésével csak nem a felelősséget akarja elhárítani magáról, ha esetleg nem megfelelő, vagy - mint a közelmúltban volt rá példa - megalázó felismerésben kívánná részesíteni a törvény alá eső olimpiai bajnokokat és edzőiket, akkor azt mondhassák, hogy nem mi döntöttünk így, hanem a közalapítvány, tehát mossák kezeiket. Miért is merül fel bennünk egyáltalán ez a lehetőség? Azért, mert a javaslatukból kimaradt egy lényeges szó, mégpedig a siketlimpia. Nem tudom, hogy képviselőtársaim mennyire tudják, és itt egy kicsit beszélnék is arról, hogy mit jelent a siketlimpia, miért fontos, és miért kapcsolódik ez a törvénymódosításhoz.

A siketlimpiai versenyrendszer egy, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság által elismert önálló mozgalom, amit mindenképpen akként kell kezelni, egészen addig, amíg bele nem olvad a Nemzetközi Paralimpiai Bizottságba. Erre utaló törekvések pedig jelenleg nincsenek, inkább az autonóm jellegének erősítését megőrző, de minőségi siketsport átszervezése zajlik a siketek nemzetközi és európai szervezetében. A hazai hallássérültek minőségi sportját képviselő Magyar Hallássérültek Sportszövetsége ugyan tagja a Magyar Paralimpiai Bizottságnak, és a két szervezet értékrendszerében sok a közös elem, tehát a klasszifikációs, a kvalifikációs, az antidopping és a sportinformációs rendszerben, de ez nem indok arra, hogy az önállóságát elveszítse a siketlimpiai rendszer megítélése.

Meg kell még jegyeznem, hogy a siket sportolók 1924 óta vesznek részt a csendes világjátékokon, és bár csak 2001-ben kapták meg a NOB-tól a siketlimpiai kifejezés használatának a jogát, de gyakorlatilag 1955 óta foglalkozik érdemben a mozgalom integrálásával. Erről bővebben egyébként az ICSD honlapján található alkotmányban önök is tájékozódhatnak, tehát nem egy új keletű versenyről van szó. De vajon mi lehet az oka, hogy a siketlimpia nem került be az önök által benyújtott törvénymódosításba? Az ok elég régre, még a szocialisták kormányzásáig, 2009-ig nyúlik vissza. A történet szól sportról, esélyegyenlőségről, folytonosságról és arroganciáról. De nézzük meg, mi is történt 2009-ben, mi történt az elmúlt közel három évben, nézzük meg, hogyan folytatja az MSZP arcátlanságát a Fidesz úgy, mintha nem lett volna kormányváltás közben, és nézzük meg, hogyan van hatással az elmúlt három év erre a törvénymódosításra.

Ugye, az esélyegyenlőség fontos kérdés, főleg, ha fogyatékkal élő honfitársainkról van szó. Mind az MSZP, mind a Fidesz szavakban nagyon sokszor kihangsúlyozta, hogy ők a szolidaritás, a tolerancia és az esélyegyenlőség rendíthetetlen harcosai. Szavak, de vajon hogyan nyilvánul meg az esélyegyenlőség tettekben az elmúlt 20 év politikai elitjénél? Tehát 2009: a magyar siket sportolók 2009 szeptemberében részt vettek Tajvanon a XXI. nyári siketlimpián, ahol 2 aranyérmet, 3 bronzérmet és még több pontszerző helyet, továbbá fair play-díjat szereztek. A kiutazás és a felkészülés teljes mértékben önerőből történt, semmilyen segítséget nem kaptak a szocialista-liberális kormánytól, majd hazaérkezésük után az elért szép eredmények ellenére a szocialista kormányzat még meg is alázta a siket sportolókat, hiszen ugyanúgy, mint ahogy az olimpiai bajnokoknak és a paralimpikonoknak, nekik is járna az olimpiai eredményességi jutalom, mégis ők mit kaptak a jó eredményért a szocialistáktól? - tollat, kulcstartót és csavarhúzókészletet. Értik? Csavarhúzó-készletet. A Nemzetközi Olimpiai Bizottság által is elismert és támogatott siketlimpiai címért csavarhúzó-készlet meg kulcstartó. Hát, szép kis elismerés, mondhatom, amit a szocialista kormány akkoriban tett feléjük!

A sportolók, méltatlan helyzetük orvoslása érdekében az Egyenlő Bánásmód Hatósághoz fordultak, amely nekik adott igazat természetesen, a szocialisták által vezetett Önkormányzati Minisztérium azonban Simóka Bea sport-szakállamtitkár egyik utolsó intézkedéseként a sportolók jogos igényeinek teljesítése helyett bírósági felülvizsgálattal húzta tovább az időt. Tehát így működik a szocialista esélyegyenlőség. Hogyha antifasiszta felvonulást kell szervezni, akkor ott vannak az első sorban, ha viszont tenni kellene valamit a hátrányos helyzetben lévő magyarok vagy fogyatékkal élők megsegítése érdekében, akkor rögtön a másik oldalon találjuk őket.

Aztán eljött 2010, a Fidesz került kormányra, és mindenki azt hitte, hogy az új kormány majd elnézést kér a szocialisták vérlázító eljárásáért, és a lehető legrövidebb időn belül kifizeti a siket sportolóknak járó jutalmakat. De nem ez történt, a Fidesz a szocialisták útját követte, továbbvitte az ügyet, és nem fizetett. A kormány egészen a Legfelsőbb Bíróságig elment a pereskedésben, és 2010 decemberében a bíróság jogerős határozatban a sportolóknak adott igazat. A siket sportolók a mai napig nem kapták meg a pénzüket.

Hosszú várakozás után államtitkár úr először 2011. április 7-én találkozott a szövetség vezetőivel és sportolóival, ahol államtitkár úron kívül jelen volt Gál András Levente, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium közigazgatási államtitkára, valamint Szekeres Pál, a Nefmi helyettes államtitkára. Ezt követően még egy találkozóra került sor, ahol elvileg egyetértésre jutottak az érintettek az eredményességi jutalmazás szellemi hátterét illetően, szóban. Szóban, mert írásban azóta sem kapta meg a szövetség a megállapodást. A legújabb információ az, hogy állítólag a Nefmi sportért felelős államtitkársága elkészítette a KIM felé az eredményességi táblázatot, amit tárgyalni kellett volna a kormánynak, az eredmény helyett azonban türelmet kértek az államtitkárságok munkatársai, mondván, keresik a forrást.

Tehát gyakorlatilag semmiféle elektronikus és papír alapú dokumentumot eddig az ügyben a Magyar Hallássérültek Sportszövetsége nem kapott. Van viszont, amit kaptak a kormánytól, a Magyar Hallássérültek Sportszövetsége és annak elnöke, Horváth Balázs, nyílt hadüzenetet kapott a kormánytól azért, mert a szövetség és az elnök harcolt a siket sportolók jogaiért, mert nem hunyászkodtak meg a kétharmad arroganciája előtt, megpróbálják ellehetetleníteni a szövetséget.

(18.20)

Persze, ezt sem nyíltan csinálják, hanem hátulról, a Foneszen, a Fogyatékosok Nemzeti Sportszövetségén keresztül támadnak, hiszen a Fonesz segítségével megalakult egy új szervezet, a Magyar Siketek és Nagyothallók Sportszövetsége, amit a Magyar Hallássérültek Sportszövetségének helyére óhajtanak tenni, hogy ők legyenek a siket sportolók képviselői az önök rendszerében, akik nem mondanak ellent önöknek. Tehát itt tart az ügy.

És önök most benyújtanak egy törvénymódosítást, amit éppen tárgyalunk, amiben a siket sportolókat ki kívánják zárni az eredményességi díjazásból. Ha ez a törvény így marad, és nem változatjuk meg, mint ahogy a törvénymódosító javaslatom is kéri ezt önöktől, akkor önök ugyanúgy megalázzák a siket olimpikonokat, mint ahogy Gyurcsányék tették a csavarhúzókészlettel. Ha ez így marad, akkor önök ugyanúgy semmibe veszik az esélyegyenlőséget, mint Gyurcsányék tették. Ezért nyújtottam be ezt a módosító javaslatunkat, hogy valóban érvényesüljön az esélyegyenlőség, és a siket sportolókat is azonos jogok illessék meg, mint akik a paralimpiai versenyrendszerben versenyeznek. Ezért a siket sportolók nevében is számítok az önök szavazatára, és remélem, hogy elfogadják a benyújtott módosító javaslatunkat. Véleményem szerint ez nagyon fontos része lenne ennek a törvénymódosításnak, ugyanis semmi másról nem szól ez a törvénymódosítás, mint hogy kiegészül az a rész, hogy "valamint a paralimpiai és siketlimpiai versenyrendszerben az 1-3. helyezést elért versenyzőit részesítik ebben". Remélem, elfogadják a feltételes mód kihúzását is ebből a törvényjavaslatból.

Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Szórványos taps a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:  Előző  316  Következő    Ülésnap adatai