Készült: 2024.04.26.05:23:54 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

69. ülésnap (2015.04.29.), 100. felszólalás
Felszólaló Dr. Lukács László György (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 3:20


Felszólalások:  Előző  100  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. LUKÁCS LÁSZLÓ GYÖRGY (Jobbik): Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Figyelvén államtitkár úr expozéját, szeretném megkérdezni a következőt. Említette ön is Karcagot azok között a települések között, ahol a bíróság illetékessége eltérően fog majd alakulni, illetve újabb átalakításra vár. Itt egy valamilyen részletesebb ismertetést esetleg a zárszóban azért kérnék, hogy elhangozzon, mert mint a körzet képviselője és egyébként magam is korábban gyakorló jogászként érzékeltem azt a problémát, hogy talán a legfontosabb része ennek a kérdésnek maga a kunhegyesi járásnak, tehát Kunhegyes városa létének és mibenlétének és a járáshoz tartozó településeknek a sorsa lehet. Ugyanis a kunhegyesi járás mint közigazgatási egység több olyan településsel rendelkezik, mint például ‑ csak mondom a példát ‑ Kunhegyes, amely a Karcagi Járásbírósághoz tartozik, míg Abádszalók a Tiszafüredi Járásbírósághoz tartozik, de ugyanúgy a kunhegyesi járásban lévő Tiszabő, illetve Tiszaroff pedig a Szolnoki Járásbírósághoz tartozik.

Tehát ebben szeretnék egy valamennyire tisztább képet kapni, amennyiben erre államtitkár úrnak van lehetősége, hogy tisztázza, hogy milyen tervek vannak, hogy a kunhegyesi járásnak tisztázzuk a sorsát, tehát hogy lesz-e kunhegyesi járás mint közigazgatási egység, vagy végül is úgy kell ezt majd elképzelni, ahogy azok a területek most egyébként a járásbíróságokhoz tartoznak: például Kunhegyes a karcagi járásba fog tartozni, Tiszabő és Tiszaroff például a szolnokihoz fog tartozni, és mondjuk, Abádszalók Tiszafüredhez tartozik. Ebben melyik utat kívánja választani a kormány? Ebben az esetben a közigazgatási egységeket fogja majd a bírósági járási illetékességhez igazítani, vagy marad a közigazgatási terminológia? Mert itt úgy tűnik, hogy a megyében az egyedüli ilyen pont Kunhegyes városa lesz és a kunhegyesi járás kérdése. Ezt azért lenne szerintem érdemes tisztázni, mert azért egy jókora lakosságtömeget érint, ha a közigazgatási egység átszabását, feloszlatását vagy átalakítását látjuk.

Természetesen az, hogy a bírósági illetékesség másként alakul, egy jóval kisebb réteget fog érinti; bár mindenkit érint, magától értetődően, de nem mindenki köt ki vagy nem mindenki jár bíróságra a jogai érvényesítése érdekében, de a közigazgatásban azért az esetek nagyobb részében a járási ügyintézésben részt vesz.

Tehát ha erre valamilyen határozott és meglévő álláspontja van, vagy esetleg fel tudja mutatni azt, hogy melyik irányba gondolkodik a kormány, tehát hogy milyen irányba kíván elindulni, hogy a közigazgatás rovására majd a járási bírósági illetékességhez ragaszkodik, vagy egyébként fordítva, és hagy úgymond az általános szabály alól egy ilyen kivételt pár helyen, ahol úgy tűnik, megoldhatatlan mind földrajzilag, mind közigazgatásilag ez az átszervezés. Erre valamilyen határozott válasz jó lenne, hiszen akkor tudnak a lakosok is számolni azzal, hogy milyen változások állhatnak be az ő életükben, például, hogy a közigazgatásban a járási szolgáltatásokhoz, a járási ügyintézéshez hol vagy miként fognak majd hozzáférni. Ezt jó lenne előre tudni. Talán a kormány ebben most tiszta vizet tud önteni majd a pohárba. Köszönöm szépen.




Felszólalások:  Előző  100  Következő    Ülésnap adatai