Készült: 2024.09.25.17:46:23 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

137. ülésnap (2011.11.18.), 164. felszólalás
Felszólaló Kiss Attila (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:49


Felszólalások:  Előző  164  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KISS ATTILA (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Húszéves a magyar önkormányzati rendszer, ennyi idő alatt a szféra valamennyi pozitív és negatív oldala ismertté vált mindannyiunk számára. Egy törvényi szabályozáson normális esetben is változtatni kell húszévente, nemhogy egy ilyen időszak után.

Ciklusonként mindig csökkent a helyhatóságok finanszírozása, 2002, különösen 2006 után azonban drasztikus elvonással sújtották a szocialista-szabad demokrata kormányok a helyhatóságokat. Több száz új feladatot kaptak az önkormányzatok, miközben hatszázegynéhány milliárdot vettek ki a Gyurcsány-, Bajnai-kormányok az önkormányzatoktól. Ezek után azt állítják egyesek, hogy ezek a gonosz polgármesterek, testületek eladósították önmagukat. Azt gondolom, hogy eléggé vicces ezen tények ismeretében ilyeneket állítani.

A sort folytatni lehet azzal, hogy a dilettáns Gyurcsány-kormány addig machinált a közigazgatási hivatalokkal, mindannyian emlékszünk rá, míg egyszer csak azt vettük észre, hogy megszűnt a törvényességi felügyelet a teljes önkormányzati szféra fölött; 3200 önkormányzatról van szó Magyarország esetében.

A 2006-2010 közötti ciklusban - egy 32 ezer lakosú településről beszélek, Hajdúböszörményről - mintegy 500 millió forintot vettek el négy év alatt, tehát egy ciklusban 500 millió forintot vettek el egy harmincegy-két ezres méretű településtől. Ez nem csupán Hajdúböszörmény, hanem minden magyar település esetében így volt. Abban az időben mondták azt, hogy amit a fideszes vagy fideszes többségű önkormányzatok büntetésül kaptak, azt az akkori kormánypárti szocialista önkormányzatok jutalomként kapták meg az akkori kormánytól.

Nos, a tény az tény, hogy hatalmas pénzeket vettek ki az önkormányzatoktól. Ekkor lehetett választani az önkormányzatoknak, hogy óvodát, iskolát, gimnáziumot, szakközépiskolát zárnak be, vagy nem fejlesztenek semmit, járdát, utakat, semmit nem építenek, ivóvíz-szolgáltatást biztosítanak vagy sem. Lehetett ilyen dolgok között választani, hogy vagy a hitel, vagy éppen kötvényt bocsátanak ki. Azt gondolom, hogy nagyon helyesen tette az az önkormányzat, azok az önkormányzatok nagyon helyesen tették, akik fejlesztésre hitelt vásároltak, hitelt vettek föl vagy kötvényt bocsátottak ki.

Szintén egy saját példát tudok mondani. Hajdúböszörmény esetében mi 660 milliós kötvényt bocsátottunk ki, ebből a 660 millió forint körüli kötvényből a város közel 10 milliárd forintnyi fejlesztést indított el vagy indít el; még most a hetekben, hónapokban is vannak olyan pályázataink vagy beruházásaink, amelyek most folynak, illetve most indulnak, vagy most fejeződnek be. Azt gondolom, hogy ez nem egy rossz befektetés volt, 600-700 millió forintból, mondjuk, 10 milliárdos vagyonnal egy települést, egy 32 ezres települést, de bármilyen nagy települést is gyarapítani. Mind szakmai, mind pénzügyi szempontból tehát végletesen legyengítették az előző ciklusokban, a 2002 és 2010 közötti ciklusokban az önkormányzatokat.

Az asztalunkon fekvő törvényjavaslat megpróbálja rendezni mindazt, amit az elmúlt húsz év alatt egyetlen kormánynak sem sikerült. Azzal mindenki egyetért, vagy legalábbis szinte mindenki egyetért, hogy változtatásra van szükség az önkormányzati szféra területén. Arról, hogy milyen legyen az új törvény, azonban a kormánypártokon kívül senkinek sincs koncepcionális elgondolása. Apró-cseprő javaslatokat lehet hallani, leginkább olyanokat hallunk, hogy mi nem jó, mit nem kell csinálni, mit hogy nem kell megoldani; hogy mi lenne a helyes megoldás egységbe rendezve, ilyenről még nem nagyon értesültünk vagy nem találkoztunk az ellenzéki pártok részéről, kivéve a T/4864. számú mostani törvényjavaslatot. Végre van egy egységes törvényjavaslat.

Ezen lehet vitatkozni, sőt kell is, azért vagyunk itt most ennyien, hogy vitatkozzunk róla. Egyébként, aki figyelte Kósa Lajos képviselő urat, polgármester urat, ő kifejezetten azt kérte, hogy vitatkozzunk róla, hiszen ez egy jó javaslat, egy kifejezetten összeszedett gondolat, de nagyon szívesen vesszük akár az ellenzéki módosító javaslatokat is, azt igyekszünk majd megfontolni, azok bedolgozását vagy beillesztését.

Nagyon fontos kérdés az, hogy a mostani törvényhez még mi is nagyon sok vitát fogunk lefolytatni a következő időkben, mint az elmúlt félévben egyébként. Nagyon téves azon álláspont, valamelyik jobbikos képviselőtársunktól hallottuk, hogy a polgármesterek nem merik elmondani a véleményüket. (Dr. Gyüre Csaba bólogat.) Nem tudom, Tállai államtitkár úr így érzi-e, hogy mi nem mondjuk el a véleményünket vagy bármelyik polgármester nem mondja el a véleményét? (Tállai András: Ők is elmondják.) Szerintem államtitkár úrnak egészen más a véleménye erről, még nagyon is, hogy el szoktuk mondani a véleményünket, de ez teljesen természetes, ez nem probléma. Egy törvény attól törvény, attól lesz jó törvény, hogy mindenki elmondhatja a véleményét: kormánypárti, ellenzéki, független, minden képviselő, attól függetlenül, hogy önkormányzatban is érintett vagy sem.

Mi elmondtuk, és elmondjuk ezután is. Én magam is például az ivóvíz-szolgáltatással vagy a szennyvízszolgáltatással kapcsolatos feladatellátást kifejezetten előnyösnek tartanám, ha ez benne maradna továbbra is az önkormányzati feladatellátásban, csakúgy, mint a járóbeteg-ellátás, a nem kórházzal kapcsolható járóbeteg-ellátás, de ugyanígy lehetne említeni az önkormányzati oktatási intézményeket is. Óvnék attól, mint ahogy Pál képviselő úr kimondta, hogy nem lesznek iskolák az önkormányzatoknál. Azt gondolom, hogy ez azért nem teljesen így van. A visszaszerződésre lehetőség lesz, a köznevelési törvény fogja ezt rendezni.

Azt gondolom, hogy óvatosan kell a szavakkal bánni, természetesen senki nem állította, hogy ez a lehető legjobb és legtökéletesebb törvényjavaslat, de még egyszer mondom: nem hallottunk még olyan egységes javaslatról, mint ez, egyetlenegy ellenzéki párttól sem, csak azt, hogy mi nem jó, mit hogyan nem lehet elvégezni, vagy mi miatt lesz nagyon rossz ez a rendszer. Kérem, mondják el, hogy egységesen önök hogyan látják, mit szeretnének elérni az önkormányzati szférában. Gondolom, el tudják képzelni, hogy azok az önök szerint bűnöző, vagy minek mondják azokat a polgármestereket, akiket a nép a parlamentbe is bejuttatott, nem hiszem, hogy önök komolyan gondolják, hogy azok a polgármesterek, akik itt vannak képviselőként, polgármesterként is, rosszat akarnak a saját településeiknek vagy egymás településeinek vagy bármelyik magyar településnek.

Mi azért vagyunk, hogy a települések is megtalálják a helyüket ebben a mostani rendszerben, az új rendszerben, és ki fogunk állni az igazunkért, vitatkozni fogunk, beszélgetni fogunk, és amikor egy kiváló törvényjavaslatot fogunk összeállítani, akkor természetesen meg fogjuk azt szavazni.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  164  Következő    Ülésnap adatai