Készült: 2024.05.05.09:52:19 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

132. ülésnap (2011.11.09.), 160. felszólalás
Felszólaló Kiss Attila (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:00


Felszólalások:  Előző  160  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KISS ATTILA (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Kedves Képviselőtársaim! A munka törvénykönyvéről szóló T/4786. számú törvényjavaslat tárgyalása kapcsán néhány alapvető kérdést tisztáznunk kell.

A közel 200 oldalas törvénykönyv önmagában nem fog munkahelyeket teremteni - ahogy ezt már nagyon sokan elmondtuk -, csupán a jogi szabályozást, a kellően rugalmas környezetet tudja biztosítani, illetve ennek biztosításával tudja a kormányprogramban is megfogalmazott, elérni kívánt célokat elérni, vagyis az úgynevezett egymillió munkahelyes kérdést. Felhívnám a figyelmüket a kedves ellenzéki képviselőknek, akik szándékosan vagy véletlenül, tudatlanságból számon kérik rajtunk az egymillió munkahelyet szűk másféléves kormányzásunk után, olvassák el az idevonatkozó írásainkat, kormányprogramot és más fontosabb dokumentumainkat. Nem egy év alatt kívántuk elérni ezt az egymillió munkahelyet - bárcsak lehetett volna ilyen! (Közbeszólás a Jobbik padsoraiból: Időarány! - Kiss Péter: Húsz év alatt! Húsz! - dr. Varga László: Hozzunk határozatot!) Tíz év alatt kívánja a kormány elérni ezt az egymillió munkahelyet, és az sem úgy működik, hogy lineárisan minden évben százezer, hanem egészen máshogy működik a gazdaság, ezt önök is nagyon jól tudják. (Zaj. - Az elnök csenget.)

Szocialista képviselőtársaink nagy hévvel és elszántsággal védik most a dolgozó népet. Azt állítják többek között, hogy az új törvénykönyv hatálybalépése után a munkáltatók emberek tömegeit fogják elbocsátani.

Nos, hol voltak akkor, amikor kormányzásuk alatt több százezer embert küldtek el munkahelyükről, hogyan védte meg a most érvényben lévő munkatörvénykönyv és kedves szocialista képviselőtársaink hogyan védték meg és az akkori szocialista kormány ezt a mintegy körülbelül 200 ezer munkavállalót? (Dr. Varga László: Papír nélkül már nem is tudsz szidni minket? Improvizálj valamit!)

Azt állítják, hogy a kormány nem olyan egyeztetést folytatott le a munkavállalókkal, amilyet ők, szocialista képviselők és házi szakszervezeteik szerettek volna. (Kiss Péter: Melyik az a házi szakszervezet? Melyikre tetszik utalni? Konkrétan! Ne általában, konkrétan!) Ne vicceljenek!

Azt gondolják, hogy ennek a kormánynak azt a gyakorlatot kell folytatni, amit önök 8 meg tizenegynéhány éven keresztül folytattak? (Egy hang a Fidesz padsoraiból: Úgy van!) Az emberek nem ezt gondolják, és mi sem, természetesen.

Önök szerint az volt a helyes egyeztetés, amelyen az önök által államtitkári juttatásokkal ellátott szakszervezeti vezetőkkel leültek párbeszédet folytatni, és aztán azt mondták, hogy mi vagyunk a párbeszéd. Ez tényleg megváltozott, kedves képviselőtársak. Választókerületem egyik legnagyobb, ha nem a legnagyobb cégének érdek-képviseleti vezetője keresett meg, hogy a legfontosabb kérdés az új munkatörvénykönyv kapcsán, hogy az új törvény, a tervezet ne szüntesse meg a szerződéses alapú szabályozás lehetőségét a kollektív szerződések keretén belül. Nos, ez a tervezet nemhogy megszünteti, hanem bővíti ezt a lehetőséget.

A kollektív szerződésben a felek megállapodása alapján lehet majd azokat a legfontosabb szabályokat kezelni, amelyek a munkaadói és munkavállalói oldalról jogos elvárásként jelentkezhetnek. A próbaidő tekintetében a hatályos szabályozás él tovább, vagyis a maximális időtartamon belül egyszeri, közös megegyezéssel lehet a meghosszabbítást elérni.

Az alap- és pótszabadságok rendszere lényegét tekintve nem változik. A hatályos szabályozás marad életben, azzal az eltéréssel, hogy a munkavállalók a 7 napról rendelkezhetnek, és 14 napot viszont egybefüggően kell számukra kiadni a munkáltató részéről. Ez a munkavállaló részére viszont pozitív változás a mostanihoz képest.

Ugyancsak pozitív elem, hogy a gyerek születésekor az apa számára 5 nap, ikergyerek esetén 7 nap pótszabadság biztosított lesz, illetve új előírás, hogy a gyerekek után járó pótszabadságot mindkét szülő - mondhatnám, bármelyik szülő - igénybe veheti. Ez is lényeges eltérés.

Ellenzéki képviselőtársaim tehát fejezzék be a felesleges riogatást, bár tudom, önök számára ez elég nehéz lesz. Támogatásra javaslom természetesen ezt a törvénytervezetet.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  160  Következő    Ülésnap adatai