Készült: 2024.09.19.02:09:25 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

211. ülésnap (2001.05.30.), 20. felszólalás
Felszólaló Bernáth Ildikó (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó Foglalkoztatatási bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 5:33


Felszólalások:  Előző  20  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BERNÁTH ILDIKÓ, a foglalkoztatási és munkaügyi bizottság alelnöke, a bizottság előadója: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlési Biztosok! Tisztelt Miniszter Asszony! Képviselőtársaim! A foglalkoztatási és munkaügyi bizottság ez év május 3-án tárgyalta meg az állampolgári jogok országgyűlési biztosának írásos jelentését és szóbeli kiegészítését. A megbeszélés során - hiszen vitára nem igazán került sor - meghatározott eseteket tárgyaltunk meg. Az országgyűlési biztos asszony tájékoztatta a bizottságot arról, hogy a benyújtott panaszok közül 289 olyan eset volt, amely a munka világához kapcsolódott, ebből 23 eset merítette ki az alkotmánysértéssel kapcsolatos jogos panaszokat.

A vizsgált esetek köre kiterjedt a katonák, tűzszerészek, fogva tartottak, vállalkozók, diákok és a közszolgálatban dolgozók, a média végkielégítésében érintett dolgozók körére, és olyan esetekkel foglalkozott, amelyek a munkához való joggal, a munka szabad megválasztásához való joggal, az egyenlő munkáért egyenlő bér jogával, a végzett munkához viszonyított bérrel, valamint a pihenéshez való joggal összefüggésben merültek fel; ezeket pedig különösen a diszkrimináció tilalmával összefüggésben vizsgálták meg.

Néhány olyan eset is szóba került a bizottsági tárgyalás során, amely szélesebb körben érintette a dolgozókat. Ilyen eset volt az, amikor egy településen a racionalizálás során kétszáz pedagógust elbocsátottak, velük kapcsolatban pedig foglalkoztatási tilalmat rendeltek el. Éppen ez volt a panasz oka, mert az elbocsátott dolgozókat végkielégítéssel küldték el, ezért a munkáltató a végkielégítés visszafizetésének fenyegetésével ijesztgette a munkavállalókat. Ebben az esetben az országgyűlési biztos asszony felvette a kapcsolatot a belügy- és az oktatási miniszterrel, akik 48 órán belül reparálták a helyzetet.

Hasonlóan nagy érdeklődést kiváltó eset volt, amely az "egyenlő munkáért egyenlő bért" diszkrimináció tilalmával foglalkozott. Ez az ÁNTSZ megyei szervezeteiben, a megyei intézetekben okozott törvénysértést, hiszen a kémiai laboratóriumokban dolgozók számára sem az egészségkárosító kockázat, sem a fokozott megterhelés címén nem fizették ki az illetménypótlékot. Az esetre felhívták a figyelmet, sajnos ennek ellenére a különböző megyékben eltérő módon oldották meg ezt a szabálytalanságot, illetve törvénysértő gyakorlatot, és a mai napig nincs egységes megoldás az egész ország területére kiterjedően.

A diszkrimináció nemcsak a felnőtt, nagykorú munkavállalók esetében volt tetten érhető, előfordult ez akkor is, amikor nyári szakmai gyakorlaton foglalkoztattak diákokat, és akiknek az egyik munkahelyen fizettek az elvégzett munkáért bért, a másik munkahelyen pedig nem fizettek. Ezt a vizsgálat eredményesen feltárta, és ennek köszönhetően azok a diákok is megkapták elvégzett munkájukért a bért, akik iskolai tanulmányaikat már befejezték.

A vállalkozás világából is egy példa, amikor a kamara - túlterjeszkedve saját jogkörén - a vállalkozó számára olyan szakmai feltételeket írt elő egy bizonyos vállalkozás gyakorlásához, amelyre csak jogszabályban van egyébként lehetőség. A jogsértést a hivatal kezdeményezésére a gazdasági miniszter rövid úton orvosolta.

Nagy jelentőségűnek tartotta a foglalkoztatási bizottság azt, hogy az Állampolgári Jogok Országgyűlési Biztosának Hivatala, valamint az Országos Munkabiztonsági és Munkaügyi Főfelügyelőség között együttműködési megállapodás köttetett. Ettől is azt reméljük, hogy a munkavállalók helyzete a jövőt illetően - legalábbis a törvénysértések terén - változni fog a munkavállalók javára.

 

(11.00)

 

A foglalkoztatási és munkaügyi bizottság az országgyűlési biztos munkáját elismeréssel fogadta, jelentését az általános vitára egyhangú szavazással alkalmasnak tartotta.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps.)

 




Felszólalások:  Előző  20  Következő    Ülésnap adatai