Készült: 2024.09.23.10:03:24 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

80. ülésnap (1999.06.21.), 160. felszólalás
Felszólaló Dr. Csákabonyi Balázs (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 7:21


Felszólalások:  Előző  160  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. CSÁKABONYI BALÁZS (MSZP): Köszönöm szépen, elnök asszony. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Országgyűlési Biztosok! Most majdnem úgy jártam, mint az alkotmányügyi bizottság ülésén, annyira lekötött a vita, lekötöttek a szóbeli kiegészítések, hogy azt vettem észre, hogy elröppent az idő, és nem is szóltam hozzá érdemben. Most majdnem így jártam, ezért engedjék meg, hogy nagyon röviden, az előre haladott időre való tekintettel csak néhány gondolatot mondjak el.

Bauer Tamáshoz tudok mindjárt kapcsolódni, és azt hiszem, itt mintegy eszenciaként megállapíthatjuk azt, hogy jó törvényt alkotott az Országgyűlés 1993-ban, és jól választott 1995-ben.

Most már folyamatában vizsgálhattuk az éves beszámolókat, és ezek végeredményben, azt hiszem, meggyőznek valamennyiünket arról, hogy ez az intézmény az alkotmányos elvárásoknak megfelelően működik, mégpedig olyan formában, ahogyan azt 1993-ban a törvényalkotók megálmodták.

Azt hiszem, hogy a legfontosabb társadalmi feladata az intézménynek az, hogy a társadalom közérzetének javítását segítse és szolgálja, számos visszajelzésben találkoztunk vele, én magam is képviselői, ügyvédi munkám során is korábban. Úgy érzem, hogy be is tölti ezt a hivatását az intézmény.

Többen mondták azt panaszok meghallgatása során nekem is, de azt hiszem, valamennyiünknek, ha már segíteni nem tudnak, legalább hallgassanak meg, és ha hozzájuk fordulok, akkor tekintsenek embernek, és válaszoljanak rá. Azt hiszem, hogy ezek a legfontosabb dolgok, amelyekben példamutatóan vizsgáznak ombudsmanjaink.

Szó volt arról, a szóbeli kiegészítésben pedig egészen kristálytisztán érezhető volt, hogy a munka, a figyelem középpontja a létbizonytalanságban, az esélyegyenlőtlenségben élőkkel és elsősorban a kiszolgáltatott állampolgárokkal kapcsolatos kérdéskörök feldolgozásából áll össze.

Tisztelt Országgyűlés! Gondolom, többünk figyelmét megragadta, hogy a panaszügyek jelentős része az igazságszolgáltatással és a bírói eljárással vagy a büntetőeljárással kapcsolatos valamilyen formában, és nekem is az a véleményem, hogy az igazságszolgáltatás résztvevői, a felek között nagyon sok a kiszolgáltatott helyzetben lévő, nemcsak a vádlotti, a sértetti oldalon, hanem nagyon sok a kiszolgáltatott helyzetben lévő a polgári peres és nem peres eljárások résztvevői között is. Éppen ezért csak két dologra reagálnék röviden, mind a kettő ezzel összefüggő, és az ügyvédek munkáját érinti, a beszámolóban is szerepelt, az ajánlások között is megtalálható.

Visszautalnék az 1996. évi átfogó vizsgálatra, amikor a kirendelt védők munkáját vizsgálták az előzetes letartóztatások kapcsán, hogy azóta történt előrelépés a jogalkotás terén is, a gyakorlat terén is, azonban még mindig nem teljes a megoldás. Gondolok itt arra, hogy a kirendelt védők problémájának megoldása érdekében a tavaly elfogadott és az ügyvédségről szóló törvény bevezeti az úgynevezett kirendelhető védői intézményt, a kirendelt védők jegyzékét a kamarák lefektették, azonban ez csak részben oldja meg a problémát - megítélésem szerint kisebbik részben oldja meg -, és feltétlenül a kormányzat figyelmébe kell ajánlanunk a közvédői intézmény felállításának szükségességét. Mert nekem szent meggyőződésem az, hogy a megnövekedett feladatokat komoly szakmai és emberi tisztességgel csak megfelelő odafigyeléssel lehet ellátni, az odafigyeléshez pedig az kell, hogy ideje legyen, státusza legyen hozzá, és meg is legyen fizetve, mert hiába kívánjuk meg azt a minőségi munkát egy kirendelt védőtől, mint egy meghatalmazott védőtől, ha ehhez a feltételeket nem biztosítjuk. Ez mindenképpen nagyon fontos dolog.

A kirendelt védők mellett mindjárt említeném a pártfogó ügyvédek helyzetét is, akik legalább olyan fontosak, hiszen tudjuk jól, hogy a költségmentességben részesülő állampolgárok képviseletét pártfogó ügyvédek látják el vagy ügygondnoki, vagy eseti gondnoki megbízatás alapján és jogkörben, akik a társadalom közérzete szempontjából és az igazságszolgáltatás olajozott működése szempontjából legalább olyan fontosak.

 

(20.40)

Befejezésül még egyetlenegy gondolat: az ügyvédi kamarák jogosan kaptak elmarasztalást mind az ombudsmantól, mind korábban az Igazságügyi Minisztériumtól is, hogy az ügyvédek munkájával kapcsolatos panaszokat lassan intézik, bürokratikusan intézik, s nem is vizsgálják ki olyan mélységben az ügyeket, mint ahogy kellene, tehát kritika tárgya volt ez a tevékenység. Itt viszont örömmel jelenthetem az Országgyűlésnek, hogy az új ügyvédi törvény áttörést eredményez azért, mert szigorú határidőkhöz köti a vizsgálati eljárásokat, és fellebbezési, jogorvoslati lehetőségeket biztosít az előzetes eljárások megtagadása vagy megszüntetése ellen. Végeredményben itt az ombudsmanok munkája és az igazságügyi kormányzat együttműködése kapcsán sikerült e téren valamelyest előrelépnünk.

Befejezésként csak megismételni tudom a ma itt hallottakat: nagyon jó munkát végeztek, amit köszönünk, és kívánunk sok sikert a továbbiakban is.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP és az SZDSZ padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  160  Következő    Ülésnap adatai