Készült: 2024.05.10.21:03:42 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

80. ülésnap (1999.06.21.), 10. felszólalás
Felszólaló Kuncze Gábor (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:19


Felszólalások:  Előző  10  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KUNCZE GÁBOR (SZDSZ): Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Nemrégiben egy titkos találkozóra került sor egy ismeretlen helyen. Egy illető rejtélyes telefont kapott, hogy menjen egy megadott helyre, és ott keressen egy megadott rendszámú gépkocsit. Ezt meg is tette, beült az autóba, gondolom, bemondta a jelszót, ezután a gépkocsival a városon kívülre vitték, ahol szintén bemondta a jelszót, mire bemutatkozott egy úr Kovács Károlyként. Az úr egyébként Földi Lászlónak maszkírozta magát, csak később, külön miniszteri engedéllyel mondhatta meg, hogy ő valóban az.

Nem egy rossz kémtörténetet ismertettem itt, tisztelt képviselőtársaim, hanem ez ma Magyarországon a valóság. A továbbiakban megtudhatjuk, hogy az illető urak egy üzletet kötnek egymással, ennek érdekében visszadátumoznak egy szerződést - ez okirat-hamisítás -, más tárgyra kötik a szerződést, mint ami valójában az adásvétel tárgya, ezt színlelt szerződésnek hívják.

 

(13.30)

A vállalkozás elszámol egy olyan kiadást, ami nem tartozik a tevékenységi körébe, ennek a végeredménye pedig adóeltitkolás. Ezt nevezi a Defend Kft. tulajdonosa összességében referenciamunkának. (Derültség az SZDSZ soraiban.)

Tisztelt Képviselőtársaim! Az üzlet tárgya egy magnókazetta-vásárlás, amelyről a titkosszolgálatok, ha tetszik, a titkosszolgálatokat felügyelő miniszter, ha tetszik, a kormány azt gondolja, hogy ezek alátámasztják a miniszterelnök úr 1998 augusztusi kijelentését, amely szerint a Fidesz vezető politikusait titkos eszközökkel, közpénzekből, az előző kormány időszaka alatt megfigyelték.

Azóta már tudjuk, hogy ezt a dokumentumot vagy ezt a felvételt ennek a kijelentésnek az alátámasztására felhasználni nem lehet; ez a luftballon is kifújt, tisztelt képviselőtársaim! Ami marad viszont, az néhány kérdés:

Tudjuk most már, hogy Kövér László miniszter úr kérése alapján tárgyalt a Defend Kft. az eladóval, és kötötte meg az üzletet. Szerény kérdésem, hogy milyen alapon tereli a titkosszolgálat az általa végzett vizsgálatokat magáncégek felé?

Vajon korábban is történtek-e ilyen üzletkötések? Vagy a "referencia" kifejezés arra vonatkozik, ha ezt az üzletet sikeresen le lehet bonyolítani az okirat-hamisítással, a színlelt szerződéssel, az adótitkolással, ebben az esetben a jövőben gyümölcsöző együttműködés alakulhat ki a titkosszolgálatok és a Defend Kft. között, létrejöhet esetleg egy kormányzati magán-titkosszolgálat. A titkosszolgálat esetleg törvényesen tevékenykedik - itt e tekintetben kételyek merülnek fel -, a magán-titkosszolgálat pedig majd végzi azokat az ügyeket, amelyek esetleg a későbbiek során kellemetlenek lehetnek.

Vajon ez-e az a tevékenység, amiről Kövér László miniszter úr korábban azt mondta, hogy rendet kell teremteni a fedővállalkozások terén? Vajon ez a lépés megfelelő lépés-e esetleg ebbe az irányba?

További kérdésként merül fel, tisztelt képviselőtársaim, tekintettel arra, hogy itt egy vizsgálóbizottságról van szó, ami nagyon sokáig nem alakulhatott meg, nem azért a félrevezető vitáért, amit itt előttünk prezentáltak, hogy a Kisgazdapárt és a Fidesz nem tudtak megegyezni a bizottság elnökének a személyében... Nem erről volt szó, tisztelt képviselőtársaim! Az események mutatják: kellett keresni valamilyenfajta bizonyítékot, mert a kijelentés alátámasztására ilyen bizonyítékok nem voltak!

Amikor azt gondolták egyesek, hogy végre megvan az áhítva várt bizonyíték, akkor álltak elő azzal, hogy végre sikerült megegyezni, és mostantól kezdve, mintegy kígyóbűvölésre (Derültség az SZDSZ padsoraiban.) elindulhatott a bizottság működése. Akkor az a kérdés merül fel, tisztelt képviselőtársaim, hogy vajon miket kell még visszavásárolni ahhoz, hogy, mondjuk, a Lockheed-Fidesz-ügyben megalakulhasson a vizsgálóbizottság, vagy hogy, mondjuk, a Postabank ügyében megalakulhasson a bizottság. Hiszen azt látjuk, hogy a Fidesz-többség, a kormánypárti többség hetek óta folyamatosan akadályozza ezen bizottságok megalakulását, és ennek a megakadályozására készülődik éppen egy később megtartandó szavazással.

Végül, tisztelt kormánypárti képviselőtársaim, fel kellene most már tenni a kérdést saját maguknak: vajon helyes volt-e az eddigi magatartásuk, amit a kormány ellenőrzése tekintetében képviseltek a parlament megcsonkításával? Nem kellene-e éppen az események tükrében, a megismert nyilatkozatok tükrében ezen az álláspontjukon változtatni, és a jövőben, szeptembertől kezdve új módon, új stílusban viszonyulni a parlamenthez?

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps az SZDSZ és az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  10  Következő    Ülésnap adatai