Készült: 2024.09.21.10:29:36 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

151. ülésnap (2011.12.09.), 216. felszólalás
Felszólaló Dr. Kolber István (független)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka kétperces felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 2:12


Felszólalások:  Előző  216  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KOLBER ISTVÁN (független): Nagyra becsülöm Ékes József képviselőtársam területfejlesztési munkáját, ráadásul sokat dolgoztunk együtt, de nem értek vele egyet.

A területfejlesztésnek nem az a célja, hogy az utolsó települési feladatot is finanszírozza ez a rendszer. A pályázati kiírások, fejlesztési koncepciók, programok, tervek alapján történt ez az elmúlt időszakban. Nyilván vannak illeszkedési problémák, anomáliák, ez teljesen természetes, de a rendszerét tekintve nem.

Nem értek egy dolgot. Fónagy államtitkár úr azt mondta, hogy a kistérség a fő csapásirány az Európai Unióban. Akkor miért szünteti meg ez a törvény a kistérséget? Az Európai Uniónak nyilván nincsenek a NUTS rendszerrel kapcsolatosan elvárásai, de szabályai vannak, hogy hogyan lehet ezt kialakítani. Mozgathattuk volna ezeket. Egyébként az Orbán-rendszer kereteiben dolgoztunk, abban az időben fogadták el. És én is azt mondanám itt az átpolitizálással kapcsolatosan, amit talán Varga Zoltán említett, hogy önök vezették ezt be, önök hozták be a területfejlesztésbe 2000-ben a politikát, de szeretném azért megjegyezni, hogy a döntések legtöbbje az elmúlt években a regionális fejlesztési tanácsokban konszenzussal született.

Térjünk egy kicsit át a megyei fejlesztési tanácsokra, hogy akkor most mit hozunk itt létre. Én három döntési hatáskört találtam: elfogadja a területrendezési tervet, elfogadja a területfejlesztési koncepcióját, és dönt a hatáskörébe utalt fejlesztési forrásokról. Ilyenek nincsenek. Az összes többi vizsgálja, értékeli, véleményezi, segíti, közreműködik, figyelemmel kíséri, puha hatáskörök. Ez a három olyan hatáskör van, amelyek figyelemre méltóak.

Azt gondolom, ez egy nagyon gyenge területfejlesztési szint lesz, ráadásul van egy nagyon pikáns rész: megállapodást köthet külföldi régiókkal. Régiókkal, tehát majd Friuli-Venezia-Giulia tartománnyal, Lombardiával, Baden-Württemberggel. (Az elnök csengetéssel jelzi a hozzászólási idő leteltét.) Nagyon érdekes dolog, hogy itt még a megyét preferálják, a nemzetközi kapcsolatokban pedig a régiót.




Felszólalások:  Előző  216  Következő    Ülésnap adatai