Készült: 2024.09.20.18:08:10 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

151. ülésnap (2011.12.09.), 170. felszólalás
Felszólaló Kiss Péter (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:11


Felszólalások:  Előző  170  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KISS PÉTER (MSZP): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! A vita ezen szakaszában örömmel hallgattam Turi-Kovács Béla befogadó hangnemű megközelítését, mert úgy hiszem, hogy nemcsak a vitában, hanem magában a törvényben is erre volna szükség. Arra volna szükség, hogy maga a törvényalkotási folyamat is alkalmat adjon arra, hogy ne csak megismerjük, hogy Magyarországon a Magyarországon élő családok és az erről gondolkodó felelősök, civilek és szakemberek hogyan gondolkoznak a családok jövőjéről, hanem kísérletet is tegyünk arra, hogy számukra is egy elfogadható keretet teremtsünk. Mert az, amit önök hangsúlyoznak, hogy ez egy értékközvetítő, értékalapú törvény, ez bizony itt a Házban, ahogy láttam, csak a Jobbiknál talált támogatásra. Ezt kölcsönösen hozzászólásaikban is visszaigazolták.

Ha pedig olyan törvényt szeretnének csinálni, amelyik is választ ad mindarra az életre, életformára, szituációra, amelyik is Magyarországon sokszor nem akart módon, de tényszerűen jelen van, akkor azt gondolom, hogy nem értékdiktátumra van szükség, hanem egy befogadó magatartásra. Kérdezték, kérdezte tőlem az egyik hozzászóló, hogy mire utaltam akkor, amikor jeleztem, hogy elmaradt a nyilvánosság, elmaradt ennek a törvénynek a vitájából a nyilvánosság. Tételesen arra, hogy a mai vitánkat nem közvetíti a televízió. Tudom, az internet minden alkalommal, éjjel háromkor is, de ez egy szűk körű hozzáférést jelent, ezt önök is tudják.

Utaltam arra, hogy a törvénytervezetet benyújtás előtt senkinek nem állt módjában megvitatni, aki egyébként hozzá tudott volna tenni vagy elvenni javasolhatott volna belőle, sem a koncepciója, sem a tételes szövege nem volt hozzáférhető. Önök is tudják, hogy kormányrendelet írja elő minden egyes jogszabályhoz, hogy társadalmi és gazdasági hatásvizsgálatot kell elvégezni benyújtás előtt. Nos, nyilvánvaló módon ez sem történt meg, mint ahogy az is problémát jelentett, és ez is a nyilvánosság korlátozását hozza, hogy a meghirdetett bizottsági ülésen, ahol is ennek általános vitára való alkalmasságát tárgyaltuk, a napirendek között nem szerepelt a családok védelméről szóló törvény, tehát még ezt a nagyon egyszerű alkalmat sem tudták megragadni a civilek, hogy bejelentkezzenek előzetes vitára. Ezt tartom a legnagyobb gondjának. Ha önök úgy gondolják, hogy ez az egész társadalom számára szóló ajánlat, akkor azt nem lehet rangrejtve, az emberek háta mögött titokban, lényegében nyilvánosságtól elzárva egy ilyen értéküzenet formájában megszövegezni.

Az utolsó megjegyzésem: a vitában jól lehetett látni, hányan érvelnek amellett, hogy itt bizony az alkotmányos megfogalmazáshoz képest nem eltérő a családra vonatkozó definíció. S mégis, amikor Wittner Máriát hallgattuk, vagy azokat, akik értékválasztásuk kapcsán a házasság mint intézmény preferálása mellett tették le a voksukat, azt bizonyították ezekkel a hozzászólásokkal, hogy nem az alaptörvény szerinti módon kívánnak ebben a törvényben eljárni, amiben is egyforma, egyenértékű védelmet kell élvezzenek a különféle jogi megoldású együttélési módok. Mindegyikben a családot kell tekinteni, azt a fajta erkölcsi, emberi együttműködést, amelyik is, úgy gondolom, hogy mindannyiunk által támogatandó, hanem önök ebből az értékválasztási kényszerből adódóan prioritást tettek, és bizony evvel ellentmondást teremtettek az alkotmányos követelmények (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) és ezen törvény között.

Úgy hiszem, önök között is további tisztázó vitára van szükség. Köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiban.)

(Dr. Lenhardt Balázst a jegyzői székben
Szilágyi Péter váltja fel.)




Felszólalások:  Előző  170  Következő    Ülésnap adatai