Készült: 2024.09.23.22:47:55 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

213. ülésnap (2012.07.06.), 200. felszólalás
Felszólaló Dúró Dóra (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 7:13


Felszólalások:  Előző  200  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DÚRÓ DÓRA (Jobbik): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! A Jobbik kiemelt ágazatként tekint az oktatásra, és erről tanúskodik az a módosítójavaslat-csomag, amelyet a közoktatásra és elsősorban a jövő évi költségvetés tervezésekor a felsőoktatásra vonatkozóan benyújtottunk.

A második Orbán-kormány kétéves időtartama alatt a felsőoktatásra fordítandó összeg 55 milliárd forinttal csökkent. Ha megnézzük a 2011-es költségvetésben az erre fordítandó összeget, az egyetemek, főiskolák működésére fordítandó összeget és a most beterjesztett költségvetésben ugyanezt a címsort, akkor látjuk, hogy ez a különbség rajzolódik ki. Ezért az erre vonatkozó módosító javaslatunkban arra tettünk kísérletet, hogy az Országgyűlés állítsa vissza a 2011-es szintet a felsőoktatás intézményeinek támogatásában. Nem szerettünk volna olyan demagóg vagy a földtől elrugaszkodott javaslatot megfogalmazni, ami nyilvánvalóan vállalhatatlan, és amihez a megfelelő összeg nem áll rendelkezésre, azonban ha 2011-ben sikerült az Orbán-kormánynak ilyen összegű támogatást biztosítani a felsőoktatás számára, akkor, úgy gondoljuk, ezt a szintet tartani kellene, és csak nominál értéken tartanánk meg ennek a módosító javaslatnak az alapján is. Tehát úgy gondolom, hogy ez egy olyan javaslat lehet, amelyet a kormánypártok is támogathatnak, azonban egyik bizottságban sem nyerte el a fideszes, KDNP-s képviselőknek a támogatását.

A felsőoktatás vonatkozásában egy másik címsorról is beszélnünk kell, ami egész egyszerűen eltűnt az idénre vonatkozó költségvetésből, ez pedig a felsőoktatási intézmények hallgatóinak juttatásai központi előirányzata. Tavaly 2,9 milliárd forintot irányzott elő a költségvetés erre a célra, és idén ez nem található meg külön sorként a számok között, tehát eltűnt ez a 2,9 milliárd forint, és ha a fejezeti indokolásokat átböngésszük, azokban sincs benne, hogy melyik címsor tartalmazza ezt az összeget. Annyit találunk csak, hogy a Wekerle Sándor Alapkezelő az, amely ennek a lebonyolításában közreműködik, de hogy mennyi ez az összeg a következő évi költségvetésben, az nem derül ki számunkra. És amikor a bizottsági ülésen feltettük a kérdést a kormány képviselőjének, akkor tőle sem kaptunk választ, hogy ez melyik címsorba került bele, és hogy mennyi lesz a következő évre vonatkozóan. Ezért is terjesztettünk elő módosító javaslatot erre vonatkozóan is, hiszen tudjuk, hogy a kormánynak törekvése az, hogy a felsőoktatási keretszámokat, legalábbis az államilag finanszírozott keretszámokat csökkenteni fogja, és így nyilván a hallgatói juttatások is csökkennek, amivel természetesen nem értünk egyet, és ezt sokszor ki is fejeztük már itt az Országgyűlésben, azonban a juttatási keret csökkentése nem elfogadható.

Önmagában a keretszámok csökkentése is azt eredményezi, hogy a társadalmi mobilitás nehezebbé válik, és a szegényebb gyerekek kisebb eséllyel fognak bekerülni felsőoktatási intézményekbe, illetve ha bekerülnek, csak a diákhitel fogja azt a lehetőséget biztosítani számukra, hogy elvégezzék a felsőoktatási tanulmányaikat, azonban ezzel el is adósítják magukat a húszas éveik elejére. Tehát ez egy olyan szemlélet a kormánypártok részéről, amelyet egyáltalán nem tudunk támogatni, és ezért szeretnénk, hogy ne hitelből kelljen a szegényebb, de tehetséges fiataloknak elvégezni a felsőoktatási intézményeket és megszerezni a képzettséget, hanem az állam biztosítsa számukra ezeket a juttatásokat.

A közoktatás területén szintén ebbe a módosítójavaslat-csomagba tartozik az a két cél, amelyet megfogalmaztunk. Az egyik egy teljesen új és jelenleg alig működő oktatási formának a meghonosítását irányozza elő, ez pedig a bentlakásos iskoláknak a rendszere. Az erre előirányzott 1,6 milliárd forint számításaink szerint arra lenne elegendő, hogy minden megyében és Budapesten létrehozzunk egy-egy ilyen intézményt, illetve a következő tanévben, tehát 2013 szeptemberétől tudjanak működni ezek az iskolák.

(14.50)

A 2014-es költségvetésben kellene biztosítani, hogy a tanévben folytatni is tudják a munkájukat. Ilyen értelemben tehát, mivel a tanév és a költségvetési év nem esik egybe, ilyenkor csak a négy hónapra irányoztuk elő ezt a bevezetést. Ezek az iskolák számításaink szerint megyénként 300 gyermeket tudnának nevelni óvodás koruktól a szakképzés befejezéséig, és ezzel körülbelül 50-60 pedagógusnak, illetve munkájukat segítő embernek tudnánk megyénként munkalehetőséget is biztosítani.

Végezetül az ebben az oktatási csomagban szereplő negyedik cél a tartós tankönyvek bevezetésének a pluszköltségei. Ezt is megkérdeztük az oktatási bizottság ülésén a kormány képviselőjétől, hogy erre milyen összeget fordítanak, azonban szintén nem kaptunk választ, és az előterjesztésben nem található meg ez sem, hogy ennek a például nyomtatási vagy logisztikai pluszköltségeit miből kívánja fedezni a kormányzat, ezért egy 850 millió forintos összeget irányoztunk elő, ha sikerül ezeket a tankönyveket bevezetni az előirányzott 2013 szeptemberi időpontban, amit egyébként maga államtitkár asszony is megkérdőjelezett, tehát igencsak kétséges, hogy ez sikerül-e.

További két olyan ifjúságpolitikai jellegű módosító javaslatunkról szeretnék beszélni, amelyet szintén sérelmezünk; ahogy a felsőoktatás esetében elmondtam, hogy az Orbán-kormány időszaka alatt csökken az erre fordított költségvetési ráfordítás, ugyanezt sajnos elmondhatjuk a kábítószer-megelőzéssel kapcsolatos feladatok ellátásában is.

Harrach Péter frakcióvezető úr, amikor itt volt bent, elmondta, hogy a néhány tíz millió forintos módosításokat tudná támogatni, de nagyobb keretre és nagyobb változásokra nincsen lehetőség. A kábítószer-megelőzéssel kapcsolatos feladatok csökkentése is ilyen mértékű, tehát ha komolyan gondolja akár a KDNP-frakció, de az egész kormányoldal magát a kábítószer-fogyasztás megelőzését, akkor ezt a jobbikos módosító javaslatot is támogatnia kellene, azonban a bizottságokban ez nem így történt.

Végül, de nem utolsósorban az életvédelemről is szeretnék beszélni, s egy olyan civil szervezetről, amely nagyon fontos magzat- és életvédelmi tevékenységet fejtett ki évtizedek óta Magyarországon, és több száz nőt és családot segített abban, hogy a megfogant gyermeküket meg tudják tartani, világra tudják hozni és nevelni tudják. Ez az Alfa Szövetség nevű civil szervezet, amely eddig ehhez a nemzetmentő tevékenységéhez egyáltalán nem kapott állami támogatást. Úgy gondoljuk, hogy megérdemelnék, és szükség lenne arra, hogy az életvédő tevékenységet, ha csak gesztusként is, néhány tíz millió forinttal támogassa az állam. Ezek támogatására kérem önöket.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:  Előző  200  Következő    Ülésnap adatai