Készült: 2024.09.19.02:52:23 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

213. ülésnap (2012.07.06.), 134. felszólalás
Felszólaló Mile Lajos (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:26


Felszólalások:  Előző  134  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

MILE LAJOS (LMP): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! (Babák Mihály közbeszól.) Kedves Képviselőtársaim! A 324. javaslathoz szeretnék hozzászólni, ez a száma, ha minden jól megy, Dorosz Dávid képviselőtársam terjesztette elő.

Jövőre összességében 14 milliárd forintot szán a kabinet a külhoni magyarok támogatására. Ez az összeg nem éri el a teljes költségvetés 1 ezrelékét sem. Ez bizony elég kevés. Különösen kevésnek tartjuk ezt az összeget akkor, ha figyelembe vesszük, hogy a kormány a nemzetpolitikát prioritásként határozta meg, ehhez képest elég aránytalan a ráfordított összeg.

Két új tétel jelent meg a 2013-as költségvetési sorok között, a Kárpát Régió Üzleti Hálózat támogatására 350 millió forintot szánnak, míg a Kárpát-medencei Jogsegélyszolgálatra 50 millió forintot. A Kárpát-medencei Jogsegélyszolgálatot a Lehet Más a Politika már tavaly javasolta, emlékezetem szerint akkor 55 millió forint nagyságrendben. Az elmúlt időszak egyre növekvő számú magyarellenes atrocitása és a jogsegélyszolgálat minősége ennél nagyobb összeget kívánna meg.

Különösen súlyosnak érezzük a helyzetet abból a szempontból is, hogy a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem magyar karának és a révkomáromi Selye István Egyetemnek a helyzete semmit nem javult, sőt azt lehet mondani, szinte egyre kilátástalanabb. És ha megnézzük a határon túli magyar közösségek népszámlálási adatait, akkor is elég elkeserítő a helyzet, elég aggasztó folyamatokat észlelhetünk. Ebből a szempontból, ennek a ténynek a fényében, hogy a határon túli magyar felsőoktatási intézményekre is kevesebbet fogunk fordítani, még élesebben látszik, hogy mennyire helytelen ez a szándék.

Viszont a Kárpát-medencei autonómiák támogatásának kérdése újra felerősödött a magyar nemzetpolitikában. A Lehet Más a Politika a megalakulása óta támogat minden Kárpát-medencei autonómiatörekvést, és ehhez minden segítséget megad hazai és európai szinten egyaránt, és ezt meg fogjuk tenni a jövőben is. Fontosnak tartjuk, hogy minden magyar honfitársunk a szülőföldjén tudjon boldogulni, gyermekeit felnevelni, és ott legyen határozott jövőképe.

Nagyon örülünk, hogy az autonómiák támogatásának kérdésében elég nagy az egyetértés, merem mondani, hogy nemzeti konszenzus érzékelhető. Üdvözöljük, hogy a nemzeti összetartozás bizottsága autonómia-albizottságot hozott létre, ennek az albizottságnak a munkájában a Lehet Más a Politika szakértőkkel és képviselői szinten is részt vesz. (Babák Mihály: Gratulálunk!)

Ehhez kapcsolódik a mi javaslatunk, vagyis Dorosz Dávid képviselőtársam javaslata is, miszerint összesen 125 millió forinttal támogatjuk a Kárpát-medencei autonómiákat népszerűsítő munkatársak pozíciójának létrehozását. Ennek keretét a Kárpát Régió Üzleti Hálózat irodái adnák, tehát ott lenne a helyszín, egészen pontosan Kolozsváron, Dunaszerdahelyen, Nagyváradon, Ungváron és Szabadkán.

A Kárpát-medencei autonómiákat népszerűsítő munkatársak pozíciójának a létrehozása azt célozná meg, hogy egyrészt tudomásul kell venni azt a tényt, hogy az autonómiát a többségi társadalom támogatása nélkül nagyon nehéz létrehozni, és azt sem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy ha az autonómia létrejön, akkor a többségi társadalom ott kisebbségbe kerül, és ez fordítva is igaz. Tehát nemcsak Romániában, nemcsak Szerbiában és nemcsak Szlovákiában kell megértetni a többségi társadalommal azt, hogy mennyire értékmegőrző és mennyire nem ellenséges lépés az autonómia létrehozása, hanem a kinti magyarok között is fontos ennek a formációnak az ismertetése, ennek az értékeit minél nagyobb felületen eljuttatni hozzájuk.

A Kárpát Régió Üzleti Hálózat irodahálózata hamarosan teljessé válik, és ez megfelelő infrastrukturális alapot jelent, és a költségeket is csökkenti, valamint a gazdaságfejlesztés üzenetével harmonizál. A munkatársak munkájukról a nemzeti összetartozás bizottságának autonómia-albizottságában számolnának be évente legalább egy alkalommal.

És csak néhány gondolatot engedjenek még meg, hogy ezeknek az irodáknak a feladatait felsoroljam. Idetartozna: a történeti kutatás és a már meglevő autonómiával kapcsolatos kutatási eredmények összegzése; a helyi civil, egyházi és politikai élettel való folyamatos kapcsolattartás, autonómiát népszerűsítő lobbitevékenység; a fiatalabb generációnak versenyek, egyéb játékos események szervezése helyi oktatási intézményekkel közösen; műhelybeszélgetések, konferenciák, kulturális események, utcai megmozdulások szervezése és lebonyolítása, együttműködve a magyar kulturális intézetekkel, pedagógusokkal, oktatási szervezetekkel; a helyi médiával való kapcsolattartás, interjúk, riportok, írások megjelentetése, minél nagyobb sajtónyilvánosság folyamatos generálása; folyamatos kapcsolattartás a nemzetpolitikai államtitkársággal, a Magyarság Házával, a Nemzetpolitikai Kutatóintézettel, valamint más, diplomáciai és politikai testületekkel, parlamenti pártokkal.

Az öt iroda fejenként így 25-25 milliós költséggel rendelkezne, azt gondolom, ez nem egy túlzó szándék és nem egy nagy összeg. Nagyjából - nem nagyjából, egészében - politikai hozzáállás kérdése, politikai akarat kérdése, hogy az autonómiák támogatását mennyire gondoljuk komolyan. Egy ekkora tétellel megteremteni a feltételrendszer egy részét és hatékonyan támogatni azt a szándékot, hogy az autonómiatörekvések valódi tartalma minél inkább ismert legyen és ezáltal az elfogadottság esélye is nőjön, azt gondolom, valóban nemzetpolitikai feladat, és ezért kérem a kormánypárti képviselőtársaimat, hogy legyenek szívesek támogatni ezt a javaslatot, hiszen azt feltételezi ez a javaslat, hogy ebben a témakörben egyformán gondolkodunk és egyirányú a szándékunk.

Előre is köszönöm a támogatásukat. (Vágó Gábor tapsol.)




Felszólalások:  Előző  134  Következő    Ülésnap adatai