Készült: 2024.09.18.21:48:32 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

157. ülésnap (2011.12.20.),  9-12. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 8:28


Felszólalások:   5-8   9-12   13-16      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Kormánypárti napirend előtti hozzászólás következik. Tiffán Zsolt képviselő úr jelentkezett, Fidesz: "Mentsük meg a kórósi festett fakazettás templomot" címmel. Öné a szó.

TIFFÁN ZSOLT (Fidesz): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Magyar Országgyűlés! Nagyon nagy megtiszteltetés számomra, hogy immáron másodszor beszélhetek ezen az ülésszakon az Ormánságról, és a közelgő karácsony különleges aktualitást ad mai mondandómnak.

Bizonyára önök előtt is ismert és tudott tény, hogy az Ormánság végtelen leszakadottságban van, nagyon elmaradott, és ezen az elmaradottságon, az ott élő embereken, a hatalmas munkanélküliségen próbálunk segíteni az ős-Dráva programmal. Büszkén jelenthetem ki itt a Ház falai között, hogy ez a program elindult, ugyanis két héttel ezelőtt a Dráván a kőgátakat bontásnak indítottuk, és így mellékágakat tudunk bekapcsolni a vízkormányzási rendszerbe, amely megindíthatja aztán az ős-Dráván végre a vizet.

Az egyik legnagyobb kincscsoportja, legnagyobb kincsei talán az Ormánságnak a festett fakazettás templomok, amelyből mintegy 14 darabot találunk, és amelyek kulturális örökségeink és az ormánsági emberek féltett kincsei. Nemcsak ők, hanem mi mindannyian felelősséggel tartozunk azért, hogy ezek a templomok épségben őrizzék és hirdessék azt, hogy ez a vidék valamikor milyen gazdag volt.

Kérem, engedjék meg, hogy a teljesség igénye nélkül csak néhányat fölsoroljak ezek közül. Talán a leggazdagabban díszített templomok Drávaiványiban, Kóróson, Adorjáson és Kovácshidán találhatók. Ezek a templomok nagyon rossz állapotban vannak, nemcsak a bemutathatóságot, hanem magát a nemzeti értéket veszélyezteti a jelenlegi állapotuk. Az 1970-es években volt egy nagy rehabilitációs program, de azóta sajnos nem történt az égvilágon semmi sem. De vannak példáink például a Felső-Tisza-vidékén, ahol nagyon szépen felújították a templomokat, és ennek köszönhetően ez nemcsak egy imahely, hanem a turisták is megnézhetik ezeket a kulturális örökségi pontokat.

Nos, tisztelt hölgyeim és uraim, tisztelt képviselőtársaim, megdöbbenve tapasztaltuk, hogy Kóróson a templom végveszélyben van, emberméretű repedések vannak a falakon, és a fedélszék sérüléseinek köszönhetően, hogyha rövid időn belül nem segítünk, akkor a torony és a tetőszerkezet úgy szakad be, hogy a festett fakazetták megsemmisülnek. A téglákat le lehet pucolni, a téglákat vissza lehet rakni, de az a kincs, ami a festett fakazettákban van, az az évszázados kincs az meg fog semmisülni.

Egy szakértői gárda felmérte a helyzetet, de ezt megelőzően meg kell említenem Zentai Tünde nevét, aki nélkül nem lenne annyira ismert ez a néhány templom Magyarországon. Ezek az emberek segítik a munkánkat, segíteni fognak minket abban, hogy megőrizzük ezeket a templomokat, helyrehozzuk őket, és végre nyugodtan mehessünk be falaik közé.

Kérem, engedjék meg, hogy csak néhány adattal szolgáljak, hogy mi van jelenleg a kórósi templomban. A főfalak repedései a torony közelében, a korábbi épülettoldás vonalában, valamint északi, sokszögzáródású épületvég közelében láthatók. A repedések felfelé megnyílóak, az épület körüli csapadékvíz-elvezetés nem megoldott, a falak elmozdulása okai között ez számottevő. A toronysisak fémlemeze korrodált, van, ahol már átlyukadt, emiatt a torony faszerkezete veszélyhelyzetben van. Ez jelenti az egyik legnagyobb veszélyt.

A viharlécek, amelyek nemrégiben lettek felszegezve, teljesen elkorhadtak, de valamennyire még óvták a templomot az összeomlástól. A tetőszerkezet megdőlése miatt a héjalás elmozdult, így a tető mind a torony melletti csatlakozásnál, mind pedig a gerinc vonalában jelentős mértékben beázik. A megdőlt tetőszerkezetnél fennáll a progresszív összeomlás veszélye, mert a szerkezet stabilitása bomlott meg. Az andráskereszt-merevítés csak rövid távon megoldás, a munkálatokat feltétlenül a tetőszerkezet újjáépítésével kell elkezdeni.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Egy szakértőgárda, egy csapat rendelkezésre áll, és készen áll arra, hogy felmérje a helyzetet, hogy pontosan megtervezze a munkálatokat, és elindulhasson a munka. Az ős-Dráva programba bekapcsolható a festett fakazettás programok felújítása, amelyek nemcsak turisztikai élményként szolgálnak, hanem az ott élő embereken is segítenek, hiszen már nincs is hely, ahol imádkozzanak. Mindannyiunk felelőssége, hogy ezeket a templomokat helyrehozzuk, és a hitet visszaadjuk az ormánsági embereknek (Az elnök csengetéssel jelzi az időkeret leteltét.), hogy a templomaikban újból tudjanak imádkozni.

Köszönöm szépen megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

ELNÖK: Kérdezem az államtitkár urakat, hogy kíván-e valaki a kormány nevében szólni. (Jelzésre:) Szócska Miklós államtitkár úr. (Dr. Szócska Miklós: Engem kértek, igen.) Tessék parancsolni!

DR. SZÓCSKA MIKLÓS nemzeti erőforrás minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Elnézést, hogy én vagyok itt, a minisztériumon belül a munkaterhelés miatt rám esett a választás, hogy erre válaszoljak. Talán a képviselő úrnak annyit hadd mondjak, hogy én magam is a szívemen viselem néhány műemléki templom sorsát, többek között az egyik balatonakali templomét is, úgyhogy talán emiatt mégsem idegen tőlem, hogy erre válaszoljak.

Látjuk a kórósi templom értékeit, látjuk, hogy az 1790-es éveket megelőzően egy fából épült templommal rendelkezett Kórós, és a II. József uralkodása alatti időszak kedvező vallásügyi változásait kihasználva kértek engedélyt a helyiek egy kőtemplom építésére, amit meg is kaptak. Látjuk vagy halljuk a jelzésekből, hogy az 1791-93-ban megépült templom főfalai megrepedtek, és láttuk, hogy nagyon komoly segítségre van szüksége.

A kulturális örökség védelméről szóló 2001. évi törvény kimondja, hogy a műemlékvédelem alatt álló templom fenntartásáról, jó karbantartásáról a műemlék tulajdonosa, a vagyon kezelője, a tulajdonosi jogok gyakorlója köteles gondoskodni.

A kormányzat részéről történő segítségnyújtás tekintetében a következőkre hívnám fel a figyelmet. A források vagy a forrás szerzéséhez a 2012. évi költségvetésről szóló 4365. számú törvényjavaslatban a X. fejezet Közigazgatás és Igazságügyi Minisztérium fejezeti kezelésű előirányzatai között szerepel az egyházi célú központi költségvetési hozzájárulások alcím, ezen belül az egyházi épített örökségvédelmi és egyéb beruházások előirányzat, amely adott esetben forrásul szolgálhat a tárgyi felújításnak.

Lehetőséget jelenthet még az Új Magyarország vidékfejlesztési program keretében a vidéki örökség megőrzéséhez igénybe vehető támogatások megpályázása is, a kulturális tárca illetékességi körébe tartozóan pedig kiemelném a Nemzeti Kulturális Alap lehetséges szerepét a tárgyi probléma orvoslásában. Az elmúlt években a Nemzeti Kulturális Alap szakmai kollégiuma által meghirdetett pályázatok eredményeképpen több egyházi műemlék is támogatásban részesült.

(9.30)

Reményeink szerint ez a tendencia folytatódni fog, így mód lesz az életveszélyes állapotúnak minősített műemlék esetében kifejezetten kedvező feltételekkel a jövő évben is felújítási támogatásra pályázni. Úgyhogy bízom benne, hogy sikerrel járnak az erőfeszítések, és forrásra találnak ebben a nemes ügyben.

Köszönöm a kérdést. (Taps a kormánypárti padsorokból.)




Felszólalások:   5-8   9-12   13-16      Ülésnap adatai