Készült: 2024.09.19.05:24:49 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

117. ülésnap (2020.04.07.), 40. felszólalás
Felszólaló Nacsa Lőrinc (KDNP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:09


Felszólalások:  Előző  40  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

NACSA LŐRINC (KDNP): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! Azt gondolom, hogy nagyon helyes az az irány, amit az elmúlt években a magyar külpolitikában tapasztalhattunk, hiszen az elmúlt években a „Merjünk kicsik lenni!” helyett, a „Folyton igazodjunk!” helyett, és a „Hajtsunk fejet!” politikája helyett egy magyar érdek mentén kialakuló külpolitika körvonalazódott előttünk, ahol mindig az első számú külpolitikai érdek a magyar nemzeti érdek, és mindig a kölcsönös tiszteleten alapuló partnerség, de a kettős mérce visszautasítása volt a külpolitika fókuszában.

(10.20)

Nyilvánvalóan a mostani rendkívüli helyzetben a külpolitika és a külügyek feladata is megváltozott, ahogy arról miniszter úr már napirend előtt beszélt, a diplomáciai kapcsolattartás módja is megváltozott, és ebből számítva a hatékonyság is, ezért valószínűleg abból kell építkeznünk, amit eddig föl tudtunk építeni, és azzal kell gazdálkodnunk, amit eddig meg tudtunk szerezni akár szívességekben, akár jó partneri viszonyokban, amiket kiépítettünk.

Azt kell hogy mondjam, hogy az elmúlt időszakban a koronavírus-járvánnyal összefüggésben az egyik első feladat pont a Külgazdasági és Külügyminisztériumot érintette, hiszen amikor Magyarország még csak a felkészülés szakaszában volt, akkor is voltak már olyan magyar állampolgárok szerte a világban, akik vagy megfertőződtek, vagy karanténba kerültek. Így nyilvánvalóan a velük való kapcsolattartás, az ő ellátásuk és az ő hazajuttatásuk is óriási feladat volt, illetve emlékezhetünk azokra a Vuhanból és a térségből kimentett magyar állampolgárokra is, akik még időben haza tudtak érkezni.

Itt is szeretném megköszönni a magyar diplomatáknak, a Külügyminisztérium alkalmazottainak, szerte a világban azoknak az embereknek, akik segítették ezeket a folyamatokat. Nagyon fontos, hogy Magyarország történetének eddigi legnagyobb repatriálási folyamata zajlott le az elmúlt napokban. A tegnapi szám 7841, ennyi állampolgár tért haza ebben az időszakban. Azt gondolom, hogy ennek is egyértelmű az üzenete: a magyar emberek bárhol vannak, itthon vagy külföldön, számíthatnak a magyar kormányra, számíthatnak a hazájukra, számíthatnak a segítségnyújtásunkra.

Azt gondolom, hogy egy ilyen nehéz helyzetben rendkívül erős üzenet az, hogy mindenki számíthat a magyar kormányra, mindenki számíthat a hazájára, így azok az állampolgárok is, akik szerte a világból 7841-en hazaérkeztek, és még további állampolgárok várhatók az elkövetkezendő napokban. Azt gondolom, hogy ez egy nagyon-nagyon nagy eredmény, és segítettük őket, amiért nyilvánvalóan ebben a helyzetben különösen hálásak lehetünk azért, hogy ez egy jól szervezett akció volt, ami sikerrel zárult.

Az eszközbeszerzésről volt már szó a mai napon, de azt gondolom, hogy szót kell ejteni arról a kettős mércéről, ami ezekben a napokban eluralkodott Magyarországgal kapcsolatban a világban. Azt látjuk, hogy a védekezéshez szükséges egészségügyi eszközöket és védőfelszereléseket ma elsősorban Keleten lehet beszerezni, elsősorban Kínából. Itt már volt szó az óriási számokról, hogy milyen tételeket kötöttünk le, mely tételek azok, amelyek már megérkeztek, vagy a közeljövőben, a következő hetekben meg fognak érkezni, hiszen azt látjuk, hogy az eszközök beszerzése rendkívül nehéz, gyakorlatilag szabadrablás zajlik a világban. Minden ország verseng egymással.

Nyilvánvalóan a segítségnek nincs ideológiája, ezért mindenkitől örülünk a segítségnek, mindenkitől elfogadjuk a segítséget. Sajnos, az Európai Unió háza tájáról eddig csak kritikákat, a szokásos aggódásokat és a kettős mércét tapasztalhattuk; mint ahogy arról is, hogy külügyminiszter úr tájékoztatott minket arról a legutóbb is, hogy az Európai Unió a repatriálás kapcsán is csak a legutolsó pillanatban ébredt föl, és március 31-én kelt levelükben foglalkoztak ezzel a kérdéssel. Azt gondolom, hogy ez nem helyes. Le van maradva az Európai Unió, látszik, hogy a nemzetállami megoldások a hatékonyak, látszik, hogy nekünk itt magunkban kell cselekednünk.

Örülünk, ha bármiféle segítséget kapunk az Európai Uniótól, de nem ez látszik a sikerre vezető útnak ebben a nehéz helyzetben. Az is nagyon fontos, hogy lezártuk a határainkat, ugyanakkor fontos, hogy legyenek kivételek. Az is fontos, hogy az ingázók Szlovákia, Szerbia tekintetében, Szlovénia vagy Horvátország tekintetében vagy Románia tekintetében akár egyik oldalról, akár másik oldalról el tudják végezni a munkavégzésükhöz szükséges  mezőgazdasági munka, ipari munka  vagy bármilyen munkavégzéssel kapcsolatos határátlépéseket, ezért majd kérdezném miniszter urat, hogy milyen eredményeket értünk el a határátkelőhelyek megnyitása tekintetében ebben a vonatkozásban.

De nagyon fontosnak tartom, hogy minden más egyéb esetben tartsuk zárva a határainkat, hiszen látjuk, hogy ezt a vírust is külföldről hurcolták be. Nagyon fontos, hogy ebben az esetben ez a hatékony lépés, hogy a határaink ezektől a kivételektől eltekintve le legyenek zárva. Nagyon fontos, hogy a kettős mércét mindig utasítsuk vissza, és nagyon fontos az, hogy minden bajba jutott (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) magyar állampolgárnak segítsünk, és azt üzenjük ezzel is innen, hogy ránk mindenki számíthat. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  40  Következő    Ülésnap adatai