Készült: 2024.09.19.00:19:44 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

113. ülésnap (2020.03.23.),  44-47. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:44


Felszólalások:   40-43   44-47   48-54      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm. Utolsó napirend előtti hozzászólóként Bánki Erik képviselő úrnak adom meg a szót. Parancsoljon!

BÁNKI ERIK (Fidesz): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! A koronavírus-járvány következtében az első és legfontosabb dolog mindannyiunk számára a magyar emberek életének védelme, amelyhez a kormány az operatív törzzsel együttműködve minden tájékoztatást és minden segítséget megad, amelyet ezúton is szeretnék megköszönni. Azonban kevés valamennyi kormányzati jó szándék, kevés az a rengeteg gyors és jó döntés, amely megszületik, kevés hozzá az a támogatás, amelyet a törvényhozásban mi meg tudunk adni, akkor, ha nincsenek azok az emberek, akik az életük, egészségük kockáztatásával részt vesznek abban, hogy ezek a döntések végrehajthatók legyenek. Ezért külön szeretném megköszönni valamennyi orvosnak, egészségügyi dolgozónak, rendőrnek és katonának azt a mindennapos megfeszített munkát, amit valamennyi honfitársunk érdekében tesz, és arra kérem őket, hogy bár hosszú hónapok állnak még előttünk, az a kitartás, amellyel a feladatukat elvégzik, és az a szakértelem, amellyel munkájuk hatékonyságát emelik, azok továbbra is erősítsék a munkájukat. (Zaj.  Az elnök csenget.) Természetesen elsődleges dolog az emberek életének a védelme és egészségük megőrzésének a biztosítása, de emellett sajnos jól látható az, hogy a járványnak van egy másodlagos hatása, amely egy elhúzódó és rendkívül súlyos gazdasági válsággal párosul. Jól látjuk azokat az országokat, amelyek előttünk járnak e tekintetben, hogy milyen mérhetetlen károkat okozott, mennyi munkanélküli lett, mennyi ember vesztette el a munkáját, mennyi gyárnak és üzemnek kellett bezárnia, milyen problémát jelent a stratégiai gazdasági vállalatok működésének a biztosítása is. Éppen ezért nagyon fontos, hogy ezen a területen is gyors, hatékony és eredményes intézkedések szülessenek.

A kormány korábbi döntései, miszerint elsősorban a meglévő munkahelyek megőrzésére koncentrálva segíti a munkaadókat és egyébként a munkavállalókat is, azt gondolom, hogy a lehetőségekhez mérten a legjobb döntés voltak. Az, hogy a munkaadóknak nem kell járulékot fizetni a munkabérek után, és hogy a munkavállalóknak a társadalombiztosítási terhektől megszabadulva, csak egy minimális egészségbiztosítási járulékot kell fizetniük, azt gondolom, egy nagyon jó lépés annak érdekében, hogy minél több ember megtarthassa a munkahelyét. Nagyon fontosak azok az újabb intézkedések is, amelyeket miniszterelnök úr a mai napon jelentett be, amelyek jól láthatóan a magyar gazdaság szereplőinek együttműködésével születtek, és bízunk benne, hogy végrehajtásuk eredményes lesz. Bízom abban is, hogy a kormány a további egyeztetéseknek megfelelően megtalálja még azokat a döntéseket, amelyek a gazdaság szereplőinek további védelmét és a válság utáni állapotban az újra megerősödését is tudják biztosítani.

Nagyon fontos az, hogy milyen helyzetben van ma a magyar gazdaság. Azt gondolom, hogy egy 2008-as állapothoz képest, amikor egy jelentős recesszióban ért bennünket a világgazdasági válság, nem is volt mozgásterünk, nem születtek jó döntések, így a magyar munkavállalók százezrei kerültek utcára, a munkanélküliség az egekben volt, és a magyar gazdaság teljesítőképessége gyakorlatilag a nullára esett vissza. A jelenlegi körülmények között, hála istennek, a korábbi gazdasági döntéseknek, a kormányzat sikeres gazdaságpolitikájának köszönhetően sokkal jobb helyzetből indultunk. Ez azonban nem jelenti azt, hogy nem lesznek a későbbiekben fájdalmas következményei ennek a gazdasági válságnak.

Ezért az a feladatunk, és ebben kérem tisztelt képviselőtársaim támogatását is, hogy megtaláljuk azokat a megoldásokat, amelyekkel a vállalatoknak, a magánvállalkozásoknak az életterét biztosítani tudjuk, és lehetőséget tudunk nyújtani számukra arra, hogy a munkavállalóikat meg tudják tartani. Azok az emberek pedig, akik elveszítették a munkájukat ebben az időszakban, nekik pedig új munkalehetőségeket kell kínálni. Ezért üdvözlöm a kormánynak azt az elképzelését, amely szerint egy újabb, a munkahelyteremtéseket ösztönző és a gazdaságot élénkítő programot, a gazdaságvédelmi akciótervnek egy következő etapját, egy következő lépcsőjét szeretné megcsinálni.

Tisztelt Képviselőtársaim! Nehéz időket élünk, és az a szomorú helyzet, hogy a harc nagy része még előttünk áll. Arra kérem a kormányt, hogy továbbra is tegyen meg mindent a magyar emberek életének megmentéséért, valamint azért, hogy a járványt kísérő gazdasági válság hatásai a lehető legkíméletesebbek legyenek. Arra kérem tisztelt képviselőtársaimat mind a kormánypárti, mind az ellenzéki oldalon, hogy a kormányt ebben a munkájában a következő időszakban minden tekintetben támogassák. Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Tállai András államtitkár úré a szó.

TÁLLAI ANDRÁS pénzügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Ahogy ön is elmondta, az első és legfontosabb ebben a nehéz helyzetben, a vírus elleni küzdelemben az emberek egészsége, az emberek biztonsága, az emberek védelme. Ez azonban kiadásokkal jár, ezért a kormány első és legfontosabb feladata volt pénzügyi szempontból a költségvetési források biztosítása. Költségvetési források nem lehetnek akadályai a vírus elleni küzdelemnek, ahogy miniszterelnök úr ezt a parlamentben már elmondta. Az operatív törzs döntését az akciócsoport követi, és minden forrást rendelkezésre bocsát. A költségvetést a szükséges módon módosítjuk, eltérítjük a védekezés érdekében, a 2020-as költségvetést is és a 2021-es költségvetést is. Azt gondolom, ebben a kérdésben is a kormány felelősen gondolkodik. Ami a képviselő úr által említett gazdasági hatásokat illeti, annyit tudunk, hogy ezek nagyon súlyosak lesznek, s nagyon komoly következményekkel járnak. Amit tudunk, az sajnos a turizmusban bekövetkezett válság, hiszen hetek alatt lényegében lemondták a magyarországi összes foglalást, a tervezett látogatásokat.

(16.10)

Ezáltal csökken a vendéglátás, csökken a szolgáltatás és sajnos csökken és csökkenni fog a fogyasztás is. Ezt követi a termelések leállása, hiszen a termelői láncok kialakulása, a más országoktól való függőségnek sajnos ez a következménye, mint ahogy az autógyárak tekintetében már megtapasztaltuk Magyarországon. Sajnos ennek a következménye a munkanélküliség lesz. Azt gondolom, a kormány, a magyar kormány az európai országok tekintetében az elsők között lépett, és bátor, gyors döntést hozott, immár kettő komoly döntést is hozott a családok és a magyar vállalkozások megvédése érdekében. Jelzem egyébként, hogy például Németországban még ma tárgyalja a kormány ezt a gazdasági csomagot, és később terjeszti a parlament elé.

A kormány első komoly döntése a családok védelme. A családokat úgy tudja megvédeni a legjobban a kormány, hogy a rájuk nehezedő terhek, a hitelek, azok törlesztései tekintetében  ami egyébként ötmillió ügyfelet jelent és 7,4 millió szerződést  moratóriumot hirdetett ez év december 31-ig. Tehát közel ötmillió döntheti el, hogy tovább törleszti, tudja törleszteni a hiteleit, a kötelezettségeit a bankok és a pénzügyi intézetek felé, vagy nem. E mellé párosul a kilakoltatási és lefoglalási moratórium meghirdetése és a gyet, gyed veszélyhelyzet idejére való meghosszabbítása. Jelenleg ennyi konkrét döntés van a családok érdekében, amely, azt gondolom, a jelen helyzetben nagyon-nagyon komoly segítség lehet minden magyar családnak.

De ugyanúgy igaz ez a magyar vállalkozásokra is, hiszen a meghirdetett ágazatokban, ahol a legnagyobb nehézség van, ez mintegy 15 ezer vállalkozást érint és 300 ezer ember munkáját, nem kell szociális hozzájárulási adót, régi nevén járulékot fizetni. De nem kell a kisvállalkozásoknak katát fizetni a taxisok mellett ma már 81 ezer vállalkozásnak sem. Ugyanígy leállnak az adóvégrehajtások, ami jelentős könnyítést jelent a működőképes vállalkozások számára. Nagyon fontos, hogy a hiteltörlesztési moratórium a vállalkozásokra is vonatkozik. Ez egyébként 145 ezer vállalkozás mintegy 380 ezer szerződését illeti. Itt jegyzem meg, hogy a Magyar Nemzeti Bank is segít a likviditási problémák megoldásában.

Tisztelt Országgyűlés! A munkahelyek megvédése a következő és legfontosabb feladatunk. Úgy gondolom, a magyar gazdaság erős, és meg tudjuk védeni magunkat, amiben a kormány segít. Azért, hogy legyen hozzá önbizalmunk, hadd mondjak el egy hírt: a Bank of America pénzügyi szolgáltató csoport kutatási részlege szerint a magyar gazdaság ebben a nehéz helyzetben is felülteljesít, 0,8 százalékos GDP-növekedés várható. Ez Közép-Európában a legmagasabb. Csehországban és Romániában például visszaesést jósolnak ezek a kutatók.

Tisztelt Országgyűlés! A magyar kormány, Magyarország, a magyar gazdaság felkészült a válság kezelésére. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:   40-43   44-47   48-54      Ülésnap adatai