Készült: 2024.09.20.06:53:47 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

113. ülésnap (2020.03.23.),  193-202. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:44


Felszólalások:   185-192   193-202   203-212      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm, államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! Barcza Attila, a Fidesz képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a pénzügyminiszter úrnak: „Milyen további intézkedések várhatóak a gazdasági visszaesés következtében bajba jutott gazdasági ágazatok megsegítésére?” címmel. A miniszter úr távolléte miatt válaszadásra Tállai András államtitkár urat jogosította fel. Kérdezem a képviselő urat, elfogadjae a válaszadó személyét.

BARCZA ATTILA (Fidesz): Igen.

ELNÖK: Jelzi, hogy igen. Barcza Attila képviselő urat illeti a szó.

BARCZA ATTILA (Fidesz): Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Ház! A koronavírus-járvány mára egy világjárvánnyá nőtte ki magát. Az első és legfontosabb dolog továbbra is az emberi élet védelme, amelynek érdekében Magyarország Kormánya, ahogy eddig is tette, minden segítséget megad az operatív törzsnek. Sajnos, az is érzékelhető, hogy mind a magyar, mint a világgazdaságot rendkívüli mértékben megterheli ez a járvány, éppen ezért a koronavírus következtében kialakított akciócsoportokból kettő, a gazdaság újraindításáért felelős akciócsoport és a pénzügyi akciócsoport Varga Mihály pénzügyminiszter vezetésével azon dolgozik, hogy a gazdasági visszaesés által okozott károk felmérése és tervek kidolgozása a lehető leghamarabb megvalósulhasson a gazdaság megóvása érdekében. Már történtek konkrét intézkedések is, hiszen a kormány az év végéig felfüggesztette minden magánszemély és vállalkozás ez év március 17-éig megkötött hiteleinek tőke- és kamatfizetési kötelezettségét, beleértve a babaváró hitelt és a diákhitelt is. Fontos előrelépés, hogy a súlyos gondokkal küzdő szektorokban  és ezek a szektorok Sopront és a választókerületet is kiemelten érintik , így a turizmusban, a vendéglátásban, a szórakoztatóiparban, a sport, a kultúra és a szolgáltatások területén, valamint a személyszállításban június 30-áig a munkáltatók járulékfizetési kötelezettségét teljes egészében elengedik, a munkavállalók járulékát pedig jelentősen csökkentik már most, és több ma bejelentett intézkedést is hallhattunk, amelyek nagyon fontosak a kisvállalkozások számára is.

Tisztelt Államtitkár Úr! Mint ismert, az Európai Bizottság olyan beruházásösztönző intézkedést is tervez, amelynek részeként a kohéziós politikából tavaly fel nem használt mintegy 8 milliárd euró értékű előleget nem kéne visszafizetniük a tagállamoknak, továbbá egy 37 milliárd eurós pénzügyi alap elkülönítéséről is szó van. Mindezekhez kapcsolódóan kérdezem, milyen további intézkedések várhatóak a gazdasági visszaesés következtében bajba jutott (Az elnök csenget.) gazdasági ágazatok megsegítéséért. Várom válaszát.

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Válaszadásra megadom a szót az államtitkár úrnak.

TÁLLAI ANDRÁS pénzügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Valóban, az Európai Unió erőfeszítéseket tesz arra vonatkozóan, hogy segítsen a tagállamokon. A legfontosabb döntés talán az, hogy felfüggeszti az államháztartási hiányra vonatkozó szigorú szabályokat, ami ugyan a kérdéséhez konkrétan nem kötődik, de ez mégiscsak egy érdemi döntése, úgy gondolom, az Európai Uniónak, ami valóságos segítséget jelenthet  hiszen belátta az Európai Unió, hogy az előírt költségvetési hiányt, a 3 százalékokat az adott országok nem fogják tudni tartani , hogyha érdemi, valós segítséget fognak nyújtani a gazdaságban hátrányt szenvedőknek, akik most bevételkieséssel, nehézségekkel, elbocsátásokkal kell hogy számoljanak. Többféle lehetőséget is felajánl az Európai Unió, többek között korábban felajánlotta azt is, amit ön említett, azonban az a 37 milliárd eurós európai uniós szintű összeg sajnos nem jelent országunknak pótlólagos forrásokat, hiszen a Bizottság kezdeményezése a vissza nem fizetendő előlegekből és az ehhez potenciálisan társítható uniós forrásokból tevődik össze, az előbbi 8, míg az utóbbi 29 milliárd eurót jelent. Sajnos, egyik összeg sem jelent valóságos segítséget országunk számára, hiszen ez utóbbi összeg akkor jelentene valós segítséget, hogyha nem lennének lekötve teljes egészében az európai uniós források.

Miután Magyarország lekötötte a teljes rendelkezésre álló uniós forrásait, így sajnos valós segítséget, többletforrást semmiképpen nem fog jelenteni a gazdasági válság leküzdése segítésében. Úgyhogy maradunk magunk, marad az ország költségvetése (Az elnök csenget.), és abból fogjuk tudni ezt a problémát kezelni. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Viszonválaszra van lehetősége Barcza képviselő úrnak.

BARCZA ATTILA (Fidesz): Köszönöm a válaszát, tisztelt államtitkár úr. Ha visszatekintünk az elmúlt évtizedre, akkor láthatjuk, hogy a magyar gazdaság egy nagy utat járt be, most nem kívánom, és nem is lehet ilyen rövid idő alatt felsorolni ezeket az eredményeket, de mindezt a gazdasági növekedést ez a járvány, ahogy Nyugat-Európában, vagy szinte mondhatjuk, hogy a világon a legtöbb országban néhány hét alatt erős kihívások elé állítja.

(18.10)

Köszönet a kormánynak az eddigi intézkedéseiért, és én arra kérem a munkacsoportot, hogy vizsgálja meg azokat a további területeket, azokat a szektorokat a magyar gazdaságban, ahol szintén problémák és nehézségek vannak, hogy azoknak a magyar gazdasági társaságoknak, vállalkozásoknak is a kormány tudjon segíteni. Kiemelten fontos ez a tekintetben, ahogy válaszában elmondta, hogy az EU-s lehetőség pluszforrást nem jelent, így támaszkodhatunk ebben a magyar gazdaság eddig elért eredményeire és forrásaira. Köszönöm szépen.

ELNÖK: Köszönöm, Barcza képviselő úr. Államtitkár úr viszonválasza?

TÁLLAI ANDRÁS pénzügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök úr. Valóban, inkább beszéljünk pozitív dolgokról, mintsem arról, ami valóságos segítséget, mint ez az uniós javaslat is, nem jelent országunk számára. Mindenképpen pozitív dolog az, hogy az ország gazdasága erős, az országnak, a gazdaságnak, a vállalkozásoknak sincs devizakitettsége, és szerkezeti problémái sincsenek már a magyar gazdaságnak. Azt gondolom, hogy együtt, karöltve a kormányzattal, a munkavállalók és a munkáltatók meg fogják találni azt az utat, amely alapján minél kevesebb lesz a munkanélküli Magyarországon, és meg fogjuk találni azt a csapot is, amikor újra tudjuk indítani a gazdaságot, és az embereknek újra munkát adni.

Erre mindenképpen reményt ad egy tanulmány, amely szerint Magyarország fogja Közép-Európában a legjobban túlélni a gazdasági válságot, még Lengyelországot, Csehországot és Romániát is meg fogja előzni. Köszönöm szépen.




Felszólalások:   185-192   193-202   203-212      Ülésnap adatai