Készült: 2024.05.12.21:21:22 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

200. ülésnap, 135. felszólalás
Felszólaló Glattfelder Béla (Fidesz)
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Beosztás gazdasági minisztériumi politikai államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás ideje 4:15

Felszólalások:  <<  135  >>    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

GLATTFELDER BÉLA gazdasági minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Képviselő Úr! Az ön által felvetett kérdésekre általánosságban és részleteiben is válaszolni kívánok.

Általánosságban azt szeretném elmondani, hogy minden munkavállalónak az az érdeke, hogy Magyarországon minél több új munkahely jöjjön létre, mert így minden munkavállalónak nagyobb esélye van munkához jutni, illetve a meglévő munkahelyét megtartani. A negyven év felettiek munkanélkülisége utoljára a Bokros-csomagot követően növekedett, azóta és különösen az elmúlt években jelentős mértékben csökkent; 15 százalékkal csökkent, 25 ezer fővel nőtt a negyven év feletti foglalkoztatottak száma.

 

(15.00)

 

A kormány külön erőfeszítéseket tesz arra, hogy a negyven éven felülieket munkához juttassa, állásaikat megtartsa, részben a számukra indított speciális képzési programokkal, részben pedig azáltal is, hogy a negyven év feletti munkavállalói kör számára biztosítjuk, hogy létszámarányukat jelentősen meghaladó mértékben részt vehessenek különböző államilag támogatott foglalkoztatási formákban, például közhasznú munkában vagy olyan munkában, amelyhez bértámogatást biztosítottunk.

Most konkrétan a fővárosi ügyről, a BKV-ról szólnék. Az ön által jelzett eset egy nyílt, azaz közvetlen diszkrimináció, amely a 218/1999. (XII.28.) számú kormányrendelet 93. §-ába ütközik, és mint szabálysértés pénzbírsággal is sújtható. A gazdasági miniszter ezt a jelzett ügyet átadta a Szociális és Családügyi Minisztériumhoz tartozó Országos Munkabiztonsági és Munkaügyi Felügyelőségnek ellenőrzés céljából. A felügyelet akkor szabhat ki pénzbírságot, ha már konkrét diszkriminatív intézkedést valamelyik munkavállalóval szemben alkalmaztak.

Ezen túl szeretném elmondani, hogy a munkaügyi szervezet nemre, korra való igénnyel közvetítést nem végez, tehát az állam ilyen jellegű közvetítési tevékenységet nem is vállal, és tekintettel erre, a 30/2000. (IX.15.) számú GM-rendelet szerint a munkaerőigényt bejelentő lapon ilyen igény nem is jelezhető.

Egyébként ha egy munkaadó új munkavállalót kíván felvenni, akkor erre vonatkozó bejelentést kell tennie a területileg illetékes kirendeltségen. Ezt a BKV 1995 óta nem tette meg, nem teljesítette törvényes kötelezettségét, következésképpen ebben az ügyben sem tette meg, tehát nemcsak szabálysértést, hanem törvénysértést is elkövetett. Ebben az esetben a szankció az, hogy az ilyen munkáltató állami támogatást munkáltatással kapcsolatban nem kaphat, és külföldieket nem foglalkoztathat.

Szeretném megjegyezni, hogy tekintettel az ügyre, indokoltnak tűnik, hogy az állampolgári jogok országgyűlési biztosa is foglalkozzon a kérdéssel, különös tekintettel arra, hogy lehetséges, hogy a főfelügyeletnek nem lesz lehetősége konkrét eljárás lefolytatására, illetve büntetés kiszabására, mert az ön idejekorán történt észrevételének, interpellációbenyújtásának következtében remélhető, hogy a hirdetés nyomán még nem hajtottak végre diszkriminációt egyetlenegy munkavállalóval szemben sem.

Egyébként próbapert a kormány, a gazdasági miniszter ebben az ügyben nem indíthat, bár szívesen megtenné; próbaper indítására az egyes munkavállalóknak van lehetősége.

A kormány teljes egészében elkötelezett a diszkrimináció elleni harcban. Ezért nyújtottuk be a munka törvénykönyvének módosítását is, amelyet remélem, hogy a Szabad Demokraták Szövetségének parlamenti frakciója is el fog fogadni.

Nagyon szépen köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 

Felszólalások:  <<  135  >>    Ülésnap adatai