Készült: 2024.04.26.11:23:44 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

174. ülésnap (2012.03.26.), 239. felszólalás
Felszólaló Demeter Ervin (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:47


Felszólalások:  Előző  239  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DEMETER ERVIN (Fidesz): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Helyes és jóleső dolog azt hallgatni, hogy egy kérdésben ilyen mértékű egyetértés mutatkozik, és a parlamentben is jelentős számú képviselő érzi úgy, hogy ezzel érdemben kell foglalkozni.

Én magam is azért szeretnék hozzászólni egy másik, egy újabb aspektusból, mert magam is fontosnak tartom; úgy vélekedem, hogy ha ünnepelni akarunk, azért igazándiból akkor lehet jól ünnepelni, hogyha a dolgunkat is elvégeztük, utána lehet ünnepelni. Ezért engedjék meg, hogy ebből a megközelítésből néhány dologra ráirányítsam a figyelmet, pontosan azért, hogy egy jó és hasznos ünnepünk legyen.

A legfiatalabbnak mondható világörökségi területünk a tokaji borvidék, már a legfiatalabb alatt az értendő, hogy 2002. június végén nyilvánította az UNESCO mint kultúrtájat a világörökség részének. Ezt egy hosszú, több mint nyolcéves néma hallgatás követte, és számos jogalkotási munka maradt el, amiből, ha már nem is annyi, mint akkor, de még maradt a mai napjainkra is.

Tudniillik az a helyzet állt fenn ennél az egy világörökségi területnél, hogy kultúrtájként a jelenlegi szabályozásunk ezt nem tudja megfelelően kezelni, sokat javítottunk rajta, de nem tudja megfelelően kezelni, hisz a világörökségi törvény, amit a tavalyi esztendő tavaszának végén fogadtunk el, azt mondja, hogy új oltalmat maga a törvény nem keletkeztet, hanem két törvényünk rendelkezik a megőrzés mikéntjéről és hogyanjáról, az egyik a kulturális örökség védelméről szóló törvény az épített örökségek kapcsán, ha úgy tetszik, a másik pedig a természeti értékek kapcsán a természetvédelmi törvény. Itt egy olyan ötvözete van a kettőnek, hogy a kultúrtáj és a benne levő ember együttes munkája hozta a kultúrtáj védettségi fogalmat, amire per pillanat még nincs megfelelően felkészülve a mi jogrendszerünk.

A világörökségi törvény vitájánál napirendre került ez a kérdés, és akkor a törvény keretei között a feladat komplikáltságából és nehézségéből adódóan nem tudtuk elvégezni, abban reménykedtünk, hogy az év végére születik egy törvény, ami ezt a kérdést fogja tudni kezelni.

Törvény nem született. Maga a kormány, sőt a miniszter úr intézkedett egy rendelkezéssel, hogy a történelmi táj kategóriát kiterjesztette 90 ezer helyrajzi számra. Tehát magyarul, az a 27 település, amely a kultúrtájhoz tartozik, 90 ezer ingatlanhelyrajzi számmal rendelkezik, ezt így besöpörtük, és azt mondtuk, hogy ez élvez védelmet. Ettől egy dolog történik, egy lényeges dolog - nem kevés munkát adva a megyei kormányhivatalnak -, hogy ennél a 90 ezer helyrajzi számnál a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal szakhatóságként fog eljárni. Megítélésem szerint ez szükséges, de önmagában nem elégséges.

(19.50)

Tehát elkerülhetetlen az, hogy ezt a különleges örökséget, amit kultúrtájként nevesített az UNESCO, a kulturális örökség védelméről szóló törvényünk rendszerében kezeljük, és ha jól reménykedem, akkor előbb-utóbb - talán ebben az esztendőben még - van rá esélyünk, hogy a kulturális örökség védelmét egy korszerűbb szabályozás fogja felváltani. Ha jól sejtem, arra van esélyünk, hogy az első félévben a koncepció, a második félévben maga a törvény is elfogadásra kerülhet. Ezt szeretném serkenteni, és felhívni a figyelmet arra, hogy ebben a helyzetben különös jelentősége van az úgynevezett kezelési tervnek. Mert amíg nincs megfelelő, pontos törvényi szabályozás, addig ezt a hiátust a kezelési terv fogja óhatatlanul betölteni, tehát az fogja megmondani, hogy mit és hogyan kell védenünk.

Éppen ezért arra szeretném biztatni a kulturális tárcát, fektessen nagyobb hangsúlyt arra, hogy a kezelési tervek készítése el tudjon indulni. Ez egy jelentős, nagy terjedelmű munkát igényel, a törvényi határideje ez év december 31-e, tehát ahhoz, hogy egy jó és alapos kezelési terv készüljön, szerintem heteken belül, de maximum egy hónapon belül hozzá kell látni ehhez a munkához. Természetesen a kezelési terv összefügg magával a gondnokság intézményének a létrehozásával is, ami szintén kormányzati döntést igényel, annak a határideje viszont már az év közepe.

Tehát tisztelettel azt szeretném javasolni a kulturális tárcának és felajánlani a magam munkáját és közreműködését abban, hogy tegyük meg azokat a hiányzó jogalkotási lépéseket, amelyeket ezen a területen még meg kell tennünk, és akkor jó szívvel fogjuk tudni ünnepelni a világörökség kerek évfordulóját - felénk a tizedik évet, országosan talán a negyvenediket.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  239  Következő    Ülésnap adatai