Készült: 2024.09.20.15:18:14 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

327. ülésnap (2013.11.20.), 102. felszólalás
Felszólaló Soltész Miklós (KDNP)
Beosztás Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:55


Felszólalások:  Előző  102  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SOLTÉSZ MIKLÓS, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! A képviselőtársaim által benyújtott törvényjavaslat a megváltozott munkaképességű személyek ellátásairól és egyes törvények módosításáról szóló törvényt módosítja. A megváltozott munkaképességű személyek ellátórendszerének átalakítása 2012. január 1-jétől kezdődött el, és célja az egészségkárosodáson alapuló ellátások egységes, átlátható rendszerének létrehozása volt. Célul tűztük ki a foglalkoztathatósági szempontok markánsabb érvényesülését, és hangsúlyos szerepet kap a foglalkozási rehabilitáció.

A kitűzött célok megvalósítása érdekében az alábbi lépéseket tettük meg eddig. 2012. január 1-jével rokkantsági, baleseti rokkantsági nyugdíj, rendszeres szociális járadék, átmeneti járadék helyett a komplex minősítés eredményétől függően rehabilitációs, majd rokkantsági ellátás állapítható meg. A 2011. december 31-én rokkantsági nyugdíjban, rendszeres szociális járadékban, átmeneti járadékban részesülők az ellátásukat egészségi állapotuktól és életkoruktól függően rokkantsági vagy rehabilitációs ellátásként kapják. Az ellátások megállapításának alapját az átalakult orvosi, foglalkozási és szociális szempontokra épülő úgynevezett komplex minősítési rendszer képezi. A minősítés során hangsúlyos szerepet kaptak a foglalkozási rehabilitációs szempontok. 2012. július 1-jétől a megyei kormányhivatalokon belül önálló rehabilitációs szakigazgatási szervek jöttek létre. Ezzel az ellátások megállapítása, a komplex minősítés és a foglalkozási rehabilitáció egy szerv keretében valósul meg. Működésük egyszerűsíti az ügyintézést, és lerövidíti a munkához jutás időtartamát.

Az ellátórendszer működésének egyéves tapasztalataira alapozva módosult a rehabilitációs ellátás melletti keresőtevékenység szabályozása. Itt 2013. január 1-jétől az ellátás folyósítása csak a heti 20 órát meghaladó munkaidőben végzett keresőtevékenység esetén szünetel. Korábban a keresőtevékenység időtartamára tekintet nélkül szünetelt az ellátás folyósítása. 2013. január 1-jétől a nyugdíjakkal azonos, ebben az évben 5,2 százalékos mértékben emelkedett a már megállapított rokkantsági és rehabilitációs ellátások összege. A korábbi rendszeres szociális járadékosok és átmeneti járadékosok ellátása 2009 óta így most először, ebben az évben emelkedett. Az ellátások 2014. évi nyugdíjemeléssel azonos mértékű emelése is biztosított. 2012-ben bevezettük a rehabilitációs kártyát, amellyel a munkáltató a megváltozott munkaképességű személy foglalkoztatásának teljes időtartamára a szociális hozzájárulási adó alóli kedvezményt veheti igénybe. A Nemzeti Adó- és Vámhivatal adatai szerint 2013 szeptemberében így 20 297 dolgozó után több mint 5273 munkaadó vette igénybe ezt a lehetőséget.

Átalakítottuk a megváltozott munkaképességű személyek foglalkoztatási támogatását is, melynek eredményeképpen a 2009 óta zárt rendszerbe így új foglalkoztatottak is bekerülhettek, 2013. január 1-jétől 324 munkáltató nyert 30 410 fő foglalkoztatására támogatást, ezek közül a tranzitfoglalkoztatásban 2410-en vettek részt.

Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr és Képviselő Urak! A kormány támogatja az önök előtt lévő módosítást, hiszen ez a korábban meghozott intézkedéseinket javítja, finomítja, a napi gyakorlathoz igazítja, a kormány álláspontját így röviden szeretném összefoglalni. Az ellátások megállapításához szükséges előzetes biztosítási idő újraszabályozása azok számára is lehetővé teszi a rokkantsági vagy rehabilitációs ellátás megállapítását, akik 5 éven belül 1095 nap előzetes biztosítási idővel nem rendelkeznek. Tapasztalataink szerint ugyanis előfordul, hogy éppen a hosszú, esetenként több évtizedes biztosítási előzménnyel rendelkező személyek egészségi állapotuk miatt az elmúlt 5 évben nem tudtak munkát vállalni, így nem rendelkeznek 1095 nap előzetes biztosítási idővel. Ez a probléma a legnagyobb arányban a 45-60 év közötti személyek esetében jelentkezik, illetve jelentkezett.

A módosítás szerint 10, illetve 15 évre visszamenőleg vizsgálható az előzetes biztosítási idő megléte. A rokkantsági ellátásban részesülő keresőtevékenységre vonatkozó szabályozása módosításával az egyszeri, a tényleges havi jövedelmet nem módosító juttatások esetén sem szűnik majd meg az ellátás folyósítása. A javaslat értelmében csak akkor szűnik meg az ellátás folyósítása, ha a keresőtevékenységből származó jövedelem 3 hónapon keresztül meghaladja a minimálbér 150 százalékát, tehát egy egyszeri többletjuttatás nem eredményezheti a rendszeres havi pénzellátás megszüntetését.

A rokkantsági rehabilitációs ellátással kapcsolatos felelősségi szabályok pontosítása eredményeképpen egyértelműen meghatározásra kerülnek az egészségbiztosítási törvénytől való eltérések, a jogalkalmazás pontossá, egyértelművé válik e tekintetben is. A rehabilitációs hozzájárulás fizetési kötelezettség teljesítésére és a támogatott foglalkoztatásban részt vevők körének pontosítására vonatkozó javaslatok szintén egyértelműsítik, segítik a jogalkalmazást.

(14.40)

A hatályos szabályozás átmeneti jelleggel 2013. december 31-ig lehetővé tette azon, korábban is foglalkoztatott személyek támogatott foglalkoztatását, akik nem részesültek a megváltozott munkaképességű személyek ellátásaiban vagy az átalakítás előtt folyósított ellátásokban. A javaslat biztosítja azt, hogy a szabályozás 2014. január 1-jei módosítását követően a rehabilitációs járadékosok, illetve azok a fogyatékossági támogatásban részesülők, akik a megváltozott munkaképességű személyek ellátásaira nem szereztek jogosultságot, továbbra is részt vehessenek a támogatott foglalkoztatásban.

Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Elnök Úr! Egyrészt köszönöm az előterjesztőknek a javaslatot, és a kormány támogatja ezt.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  102  Következő    Ülésnap adatai