Készült: 2024.05.04.00:11:43 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

277. ülésnap (2005.12.06.), 10. felszólalás
Felszólaló Pásztohy András (MSZP)
Beosztás földművelésügyi és vidékfejlesztési minisztériumi politikai államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:05


Felszólalások:  Előző  10  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

PÁSZTOHY ANDRÁS földművelésügyi és vidékfejlesztési minisztériumi államtitkár: Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Kedves Képviselő Úr! Valóban Battonyán történt az a bejelentés, hogy termőföldhöz kívánjuk juttatni a gazdálkodókat, akik mezőgazdasággal foglalkoznak, illetve földhöz kívánjuk juttatni az önkormányzatokat, amelyek szociális földprogramot kívánnak igényelni, hogy az ott élő emberek boldogulását segítsék, illetve az önkormányzatok a közcélú feladataikat el tudják látni.

Éppen ezért az Országgyűléshez benyújtásra került a Nemzeti Földalapról szóló törvény, amelynek a tárgyalása éppen tegnap, az éjszakai órákban zajlott. Bár a törvényjavaslat Nemzeti Földalapról szól, ugyanakkor nagyon fontos, hogy a Nemzeti Földalap-törvény kedvezményezettjei az önkormányzatok. Az önkormányzatoknak lehetővé válik, hogy termőföldet juttassanak azért az önkormányzatoknak, hogy a földet művelni akaró, képes emberek lehetőséget kapjanak a gazdálkodásra. Több mint 400 önkormányzat élt ezzel a lehetőséggel, és kérték a kormányzatot, hogy az állami tulajdonú földekből e célra biztosítsanak.

Nagyon fontos a földprogram másik eleme, hiszen az önkormányzatok kiemelt közcélú tevékenységhez, ingyenes földhasználathoz juthatnak, illetve abban az esetben, ha olyan természetű a beruházási igény, mint ahogy képviselőtársam is említette, legyen az temető vagy hulladékhasznosítási terület, akkor ingyenesen megkaphatják a földet. Illetve ha olyan közcél merül fel, mondjuk, egy ipari park vagy egy beruházásfejlesztés, amelyet úgy ítél meg az önkormányzat, illetve a kormány, hogy azt ingyenesen juttathatja az önkormányzatnak, tulajdonképpen erre is megvan a lehetőség.

Ami a gazdálkodókat illeti, tisztelt képviselőtársaim, nagyon fontos, hogy végre a mezőgazdasági vállalkozásokról - ahogy Herényi úr is utalt rá - megváltozott a gondolkodásunk azért az elmúlt másfél évtizedben, tekintettel az európai uniós csatlakozásra is, amikor is egyértelművé vált, hogy az árutermelő mezőgazdasági vállalkozásoknak a földhasználat kérdéseit, a földbirtokfejlesztés kérdéseit valamilyen formában rendezni kell, hiszen a versenyképes, stabil árutermelő gazdaságoknak kell a földhasználat mellett a földbirtokhoz jutását is segíteni.

Ezen belül szeretném kiemelni, hogy az állattenyésztéssel, állattartással foglalkozó vállalkozások földhasználatának segítése két célt is szolgál, egyrészt hogy az állattenyésztés versenyképességét segítsük, másrészt hogy a környezetvédelmi típusú beruházásokat meg tudják valósítani, harmadrészt, hogy a takarmánytermeléssel tulajdonképpen a versenyképességüket és a gazdálkodást segíteni tudjuk.

Nagyon fontosnak tartom, hogy a gazdálkodók kedvezményes hitelt kaphatnak ahhoz, hogy a földbirtokfejlesztésben részt tudjanak venni. Természetesen a föld maga a hitel fedezete, és felmerült többször, hogy mi van akkor, ha nem tudja a gazdálkodó törleszteni a hiteleket.

 

(8.50)

Először is kap két év türelmi időt, amikor nem kell törleszteni, viszont a területalapú támogatást igénybe tudja venni, akár húsz évre is igénybe veheti a hitelt, és nyilván a gazdálkodásából ki tudja termelni a fedezetét, ugyanakkor nem kell aggódnia, hogy mi lesz akkor, ha a bank tulajdonába kerül a föld. Ha nem tudja esetleg a gazdálkodásából kitermelni, a Nemzeti Földalap tulajdonába szállna át a föld, és nem a bank tulajdonába - ilyen fölvetések is voltak.

Természetesen a termékre utalt képviselőtársam, hogy kell-e saját fedezet, vagy nem kell saját fedezet. Nyilvánvalóan, ahogy utaltam rá, a fedezete a hitelnek maga a föld, ám ha a gazdálkodás mértéke, milyensége vagy hatékonysága olyan, a bank természetesen a piacgazdaság körülményei között bizonyos feltételeket szabhat. Senki nem mondta, a rendeletünkben nyilvánvalóan nem kötelezhetjük a bankot arra sem, hogy igen, arra sem, hogy ne támasszon semmi egyéb követelményt.

Úgy gondolom, tisztelt képviselőtársaim, hogy ez a földbirtokfejlesztés, amelynek a célcímzettje az önkormányzat, az ott élő emberek, a termelők, a gazdálkodók, illetve a földből élők sokasága, mindenképpen szolgálja azt a nagyon fontos kihívást, hogy az európai uniós csatlakozást követően részben a gazdálkodók versenyképességét fokozza, részben az önkormányzatok fejlődését lehetővé teszi, tehát egy rendkívül kedvező program. Úgy vélem, hogy az elmúlt másfél évtizedben ilyen és ehhez hasonló program nem indult, és éppen ezért a gazdálkodók, az önkormányzatok üdvözlik a kormánynak ezt az intézkedéssorozatát.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypárti oldalon.)




Felszólalások:  Előző  10  Következő    Ülésnap adatai