Készült: 2024.04.26.04:38:21 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

238. ülésnap (2009.11.02.), 4. felszólalás
Felszólaló Dr. Katona Tamás
Beosztás pénzügyminisztériumi államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:04


Felszólalások:  Előző  4  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KATONA TAMÁS pénzügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Igen tisztelt Frakcióvezető-helyettes Úr! Amikor az ország gazdaságpolitikájáról beszélünk, akkor természetesen a gazdaságpolitikáért elsősorban a kormány felelős, de van egy bizonyos ellenzéki felelősség is. Ezt önök láthatóan nem hajlandók tudomásul venni, és az a legfőbb törekvésük, hogy a mai gazdasági helyzetben olyan víziókat vázoljanak föl, amelyek egyrészt nem igazak, másrészt minél nagyobb zavart kelthetnek, ha önöknek erre lehetőségük van. (Közbeszólás a Fidesz soraiban.)

Először is nézzük meg a mai gazdaságpolitika alapjait! Kitört egy világgazdasági válság. Ez a világgazdasági válság lényegesen meghaladja az elmúlt fél évszázad bármely ciklikus válságát, és gyakorlatilag egyedül az 1929-33-as válsághoz köthető. Ez a válság végigsöpört a fejlett világon, és mindenhol a gazdasági növekedést visszavetette, és természetesen ezzel jár, hogy ha csökken a gazdaság teljesítménye, akkor ez a munkanélküliség növekedésével jár. Ma az egész Európai Unióban 10 százalék közelében van a munkanélküliségi ráta. A magyar munkanélküliségi ráta is valóban elérte a 10,3 százalékot. Az elmúlt hónapokban erről többször beszéltünk, hogy értelemszerűen van a vállalatoknál egy olyan létszám-alkalmazkodás, ami érinti az egész gazdaságot. Ugyanakkor az nem célszerű, ha most a kormány gazdaságpolitikáját próbálják ezért okolni.

Egyébként szeretném megjegyezni, mit tett a kormány azért, hogy minél többen dolgozhassanak. Ma - ahogy elmondtam - a gazdasági válság körülményei között csaknem annyian dolgoznak, mint például 2000-ben vagy 2001-ben. Ma a foglalkoztatottak száma közel van a 3 millió 800 ezerhez. Ennél kevesebb volt egyébként 2000-ben és 2001-ben. Tehát most lehet a munkanélküliségi ráta számaival, ahogy ön fogalmazza, trükközni - önök szoktak egyébként trükközni (Közbeszólások a Fidesz soraiban.) -, ezt lehet mondani, de ettől még ugyanannyian dolgoznak, mint 2000-ben vagy 2001-ben. Tehát ez egy nagyon lényeges dolog.

A másik: a forint árfolyama egyébként lényegesen kedvezőbb, mint volt, mondjuk, fél évvel ezelőtt, és ez nagyon fontos dolog. Ez 1 millió 700 ezer olyan hitelest érint, akinek devizalapú hitele van. Azt gondolom, hogy 1 millió 700 ezer családnak a jobb helyzetével nem illik viccelni. Nagyon sajnálom, hogy ezt így teszi, tisztelt frakcióvezető-helyettes úr.

Egyébként, ami a kormányzati gazdaságpolitikát illeti: az eddigi tevékenysége a kormánynak azzal járt, hogy 70 ezer embernek sikerült megőrizni a munkahelyét, és körülbelül ez azt jelenti, hogy ha elindítjuk az "Út a munkához" program második lépcsőjét, akkor ugyanennyi ember tud majd dolgozni azok közül, akiknek ma nincs állása. Egyébként az infláció az első háromnegyed évben 3,9 százalék volt, és az inflációs pálya láthatóan egy dezinfláció irányába hat.

A jövő évi költségvetés pontosan azokat a célokat szolgálja, hogy stabil gazdaságpolitikát jelentsen, jelentse azt, hogy a szociális biztonságot megteremtjük, így például a nyugdíjak reálértékét megőrizzük; 4,1 százalékkal nőnek a nyugdíjak, és a nyugdíjkorrekciós programot is folytatjuk. Ezek között a körülmények között is folytatjuk a nyugdíjkorrekciós programot. Tehát pontosan az a kormány célja, hogy megőrizze azt a biztonságot, ami szükséges ahhoz, hogy az ország nyugodtan működjön. Ebben persze lehet különböző rémhíreket terjeszteni, de ettől nem jutunk előbbre.

Egyébként, ami pedig a gazdaság általános számait illeti: a gazdasági növekedésben feltehetően újra megindulhat egy emelkedő tendencia. A harmadik negyedév volt feltehetően a mélypont, és a negyedik negyedévtől megindulhat a növekedés. A kormány pontosan olyan költségvetést nyújtott be, ami lehetővé teszi, hogy ezeket a szempontokat figyelembe lehessen venni.

Egyébként ezt a legtöbb szereplője a gazdasági életnek visszaigazolja, így például a legtöbb elemző intézet elismeréssel adózik a kormány gazdaságpolitikájának. Tehát szeretném megjegyezni, hogy a tisztelt Fidesz-frakció e tekintetben éppen a nemzetközi gazdasági megfigyelőkkel is vitában áll.

Elnök úr, köszönöm a lehetőséget. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  4  Következő    Ülésnap adatai