Készült: 2024.05.07.00:03:03 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

259. ülésnap (2017.11.16.), 120. felszólalás
Felszólaló Dr. Tapolczai Gergely (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 9:56


Felszólalások:  Előző  120  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. TAPOLCZAI GERGELY, a Fidesz képviselőcsoportja részéről: (Hozzászólását jelnyelvi tolmács közreműködésével teszi meg.) Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Ház! Tisztelt Főtitkár Asszony! Tisztelt Államtitkár Asszony! Nagyon örülök, hogy ez a határozati javaslat előttünk van. Nagyon sokszor hallottuk, hogy a sport mindenkié. Sokszor hallottuk azt is, hogy a fogyatékosságügy nem bal- és nem jobboldali kérdés, tehát nem olyan meglepő, hogy ez a javaslat mind az öt párt támogatását élvezheti.

Nem szeretném megismételni az előbb elhangzottakat, inkább csak összefoglalnám. A javaslat lényege: emléket állítva a különböző szimbolikus napoknak, a magyar sport napja alkalmából emléket állítunk az első szabadtéri versenynek, és ez alapján május 6-a lett a magyar sport napja. Emléket állítunk Halassy Olivérnek és az ő munkásságának, sportolói pályafutásának, illetve emléket állítunk azoknak az első parasportolóknak, akik érmet szereztek az első paralimpiákon. A Mozgásgátoltak Halassy Olivér Sport Clubja megalapításának a dátuma legyen a magyar parasport napja, február 22-e. Emléket állítunk a Magyar Diáksport Szövetség kezdeményezésének, amikor 2006-ban elindították ezt a kezdeményezést, ami azóta már európai méretűvé tudta kinőni magát. Ez pedig a diáksport napja, európai diáksport napja, ezzé nőtte ki magát. Ennek a dátuma szeptember utolsó pénteke.

Ehhez kapcsolódóan szeretném megemlíteni, mint ahogy képviselő asszony is ezt elmondta, hogy mennyire fontos számunkra, mint gyermeket nevelő szülőknek és a gyerekeknek is a gyerekek egészsége, a sport, és ehhez kapcsolódik egy nagyon nagyszerű projekt: a nagy sportágválasztó nap. Szerintem mindannyian ismerjük ezt a napot, mi is el szoktuk vinni a gyerekeinket, és nagyon sokszor ott dől el, hogy milyen sportágat választanak majd a gyerekek.

Ezekre a napokra van nemzetközi példa is, függetlenül a jogszabályoktól, csak néhány példát szeretnék említeni. Indiában minden év augusztus 29-én van a sport napja, Iránban október 17-én. Közben megünneplik a parasport napját is október 12-én. Legutóbb körülbelül 35 ezer részvevője volt ennek a rendezvénynek, a parasport napjának, gyerekek, szülők, tanárok. Japánban 1966. október 10‑e óta ünneplik a nemzeti sportnapot. 2000-től pedig már október 2-án, hétfőn már ez nemzeti ünnep. Malajziában minden október második szombatján ünneplik meg 2015 óta. Ugandában például minden év február minden második keddjén ünneplik 2002 óta a sport napját. Mindegyiket ugyanaz a cél vezérli: felhívni a sportolás fontosságára a figyelmet, és az egészséges életmódnak a népszerűsítése. De emellett van példa a parasport napjára is, hiszen 2012 óta Angliában ünneplik a parasport napját a nagyon nagy sikerű londoni paralimpia emlékére, és ugyanígy Jamaicában megünneplik a siketek sportját is nemzeti siketsportnap formájában 2010 óta.

Tehát az eddig elhangzottak alapján egyértelmű, hogy minden párt támogatni fogja ezt a javaslatot, és ahogy szoktam kérni képviselőtársaimat a támogatásra, most is ezt teszem.

(13.40)

Viszont engedjenek meg egy megjegyzést: azon kívül, hogy nagyon örülök annak, hogy az MSZP is csatlakozott ehhez a javaslathoz, azért engedjék meg, hogy kifejezzem az értetlenségemet és egy picit a csalódásomat azzal kapcsolatban, hogy a tegnapelőtti szavazáson az olimpiai járadékkal kapcsolatban beterjesztett javaslatom szavazásánál tartózkodtak, holott a felszólalásokban támogatólag léptek fel a javaslatom mellett.

Viszont amiben most kérném minden képviselőtársam támogatását, az a módosító javaslatom lenne, hiszen szeretnék beadni egy módosító javaslatot. Tudni kell, hogy ki volt a legelső Európa-bajnoka Magyarországnak. Nem a fogyatékosok sportján belül, hanem egyáltalán a sporton belül: Földváry Tibor. 1875-ben Budapesten a műkorcsolya-Európa-bajnokságon szerzett aranyérmet. Siket sportolóról beszélünk. Ő volt az első, aki összeállította a műkorcsolyázás első nemzetközi versenyszabályzatát. És tudni kell róla, hogy mikor alakult meg a legelső siketek sportklubja. 1911 márciusában alakult meg a Siketnéma Football Club, és ebből nőtte ki magát az azóta is működő Siketek Sport Clubja, ennek az alapítási éve 1912. június 2.

Tudni kell azt is, hogy az olimpia után melyik a legrégebbi nemzetközi, fogyatékosok számára szervezett sportesemény. Ez a siketlimpia. 1924 óta kerül megrendezésre; négyévente rendezik ezt a siket­lim­piát. A magyar jogszabályzás is arra mutat, hogy ki­emelten kezeli ezt a három sporteseményt, az olimpiát, paralimpiát és siketlimpiát; olimpiai járadékot is csak azt kaphat, aki olimpián, paralimpián vagy siketlimpián érmet szerez. Egyéb szakmai feltételek is vannak persze ebben az esetben.

Ugyanez vonatkozik a jutalmazásra is. Olimpiai, paralimpiai, siketlimpiai érem után kaphatnak a sportolók jutalmat. Természetesen vannak egyéb fogyatékossággal élő sportolók, akik kaphatnak jutalmat, de járadékot nem. Ilyen például a speciális olimpia vagy a szervátültetettek világjátéka. A jutalmazási rendszer rájuk is vonatkozik, az olimpiai járadék viszont nem.

Arról nem is beszélve, hogy a Nemzetközi Olimpiai Bizottság elismerte a siketlimpiát, tehát az olimpiai zászló alatt működő versenyrendszerről van szó. Igaz, hogy az olimpia és a paralimpia párhuzamos versenyrendszerben, időben egymást követő versenyek, a siketlimpia pedig az olimpia és a paralimpia utáni évben kerül megrendezésre. Tehát ezen különböző szempontok alapján működik a javaslat lényege, hogy a Siketek Sport Clubjának alapítási dátuma, június 2-a legyen a magyar siketsport napja.

Ami a képviselő asszony hozzászólását illeti, mindennel egyetértek. Legfontosabbak a gyerekek és a gyerekek egészsége. De én egy picit elmosolyogtam magam közben, mert a saját sorstársaim szempontjából néztem ezt a nagyon érdekes kérdést, mert akárhányszor megkérdezzük egymástól, siket házaspároktól, hogy ha gyereked születne, akkor mit szeretnétek, hogy siket legyen vagy halló legyen a gyerek: a legáltalánosabb válasz az, hogy egészséges legyen. Tehát a mi szempontunkból is a fogyatékosság nem egészségi állapot kérdése. Ez egy állapot. Állapot kérdése. Pontosan tudom, mint négy hallássérült gyermeket nevelő apuka, hogy az egészség mindennél fontosabb, ezért nagyon fontos a mozgás, a mozgásra nevelés, a rendszeres mozgásra, az egészséges életmód folytatására majd a későbbiekben. Ezért egyetértek a határozati javaslattal, hogy bármilyen módon segítsük és minden módon segítsük ezt a folyamatot ‑ akkor már megérte. Nagyon szépen köszönöm a figyelmüket. (Taps.)




Felszólalások:  Előző  120  Következő    Ülésnap adatai